پوظایف سئوکار چیست؟ چک لیست وظایف اصلی سئو مستر !

اگر شما مدیر یک کسب و کار اینترنتی باشید و بخواهید به موفقیت برسید، حتما باید با یک متخصص سئو همکاری داشته باشید. هدف شما از همکاری با یک سئوکار این خواهد بود که اطمینان حاصل کنید که محتوای سایت‌تان برای موتورهای جستجو و کاربران مناسب بوده و در جهت افزایش سودآوری کسب و کارتان بهینه شده است. کسب رتبه برتر در نتایج گوگل سخت است زیرا  الگوریتم‌ های گوگل از  فهرستی در حال تغییر استفاده می‌کند تا بهترین نتایج را برای نشان دادن کاربران خود پیدا کند. وقتی مسئولیت بهینه‌سازی سایت خود را به سئوکاران می‌سپارید، افراد مختلفی با تخصص‌ها و ردیف‌های شغلی متفاوت روی سایت و محتوای سایت شما کار می‌کنند. در واقع اقدامات سئو نتیجه فعالیت یک تیم است. اگرچه گاهی برخی از این فعالیت‌ها توسط افراد کمتری و با تجمیع وظایف شغلی انجام می‌شود. در ادامه با تسمینو همراه باشید تا به شما بگوییم شرح وظایف سئوکار چیست و چه افراد و تخصص‌ هایی برای سئو لازم است.

برخی از شرح وظایف سئوکار عبارتند از :

 • تحلیلگر سئو (SEO Analyst)

یک تحلیلگر سئو در درجه اول مسئول حفظ موفقیت و ارتباط وب سایت شرکت است. هدف از کار کردن یک تحلیلگر سئو این است که اطمینان حاصل شود محتوای وب سایت برای کاربران مفید است، به راحتی می‌تواند در دسترس همه افراد قرار بگیرد و در نتایج جستجو رتبه بالایی کسب می‌کند. تحلیلگر سئو، موفقیت اقداماتی که در جهت بهبود سئو سایت انجام می‌شود را با داده‌های عملکرد مرتبط اندازه‌گیری می‌کنند.

 • استراتژیست سئو (SEO Strategist)

استراتژیست سئو، مسئول توسعه استراتژی کلی سئو برای یک کسب و کار آنلاین است. او باید استراتژی کلی بازاریابی و اهداف وب سایت را درک کرده و یک استراتژی SEO را برای رسیدن به اهداف کلیدی و دستیابی به مخاطبان هدف تنظیم کند. استراتژیست‌های سئو باید در تحقیق کلمات کلیدی مناسب برای هر پروژه مهارت داشته باشند و باید همواره اطلاعات به‌روز درباره ترندهای جستجو و تغییرات الگوریتم‌ های موتورهای جستجو داشته باشند.

 • متخصص سئو (SEO Specialist)

متخصص سئو، محتوای وب سایت را برای شناسایی (توسط موتورهای جستجو) و اضافه کردن کلمات کلیدی و عبارات جستجوی مرتبط بهینه می‌کند تا صفحات سایت در نتایج جستجو در گوگل و موتورهای جستجوی مشابه، در رتبه‌های بالاتر ظاهر شوند. متخصص سئو یکی از رایج‌ترین عناوین شغلی سئو است و می‌تواند برای کارکنان داخلی، فریلنسرها و کارکنان آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ استفاده شود. یک متخصص سئو معمولا عضوی از تیم بازاریابی دیجیتال و تنها کارمند اختصاصی سئو است. بنابراین متخصص سئو می‌تواند نقشی کاملاً کلی باشد که همه حوزه‌های سئو را در بر می‌گیرد. متخصص سئو همچنین می‌تواند یک نقش اولیه سئو باشد. اگرچه برخی از شرکت‌ها، نقش‌های متخصص ارشد سئو را نیز به این فرد ارائه می‌دهند.

 • مشاور سئو (SEO Consultant)

مشاوران سئو برای کمک به سازمان‌ها جهت بهبود تلاش‌های سئو و توسعه استراتژی‌ها، توصیه‌ها و راهنمایی‌های تخصصی ارائه می‌کنند. آن‌ها محتوای فعلی وب سایت و عملکرد سئو سازمان را تجزیه و تحلیل کرده، فرصت‌ها را شناسایی می‌کنند و برای کمک به بهبود عملکرد سئو، گام‌های بعدی را توصیه می‌کنند. آن‌ها برای بهبود وب سایت و محتوای فعلی کار خواهند کرد و همچنین می‌توانند توصیههایی برای توسعه محتوا ارائه دهند تا سازمان‌ها را در مسیر درست بازاریابی دیجیتال و استراتژی‌های کپی رایتینگ هدایت کنند. در برخی موارد، مشاوران سئو طراحی مجدد وب سایت و حضور آنلاین مشتری را توصیه می‌کنند. مشاور سئو یک نقش همه کاره است که می‌تواند تأثیر زیادی بر فروش و برند سازی یک کسب و کار آنلاین داشته باشد.

مشاوران سئو می‌توانند برای یک شرکت مشاوره یا آژانس سئو یا حتی برای خودشان کار کنند! اگر به دنبال شغلی در زمینه سئو هستید که به شما امکان دهد به صورت آزاد کار کنید یا کسب و کار خود را راه اندازی کنید، مشاوره سئو نقش بسیار خوبی برای شما است.

 • اکانت منیجر سئو (SEO Account Manager)

اکانت منیجر سئو، بر استراتژی و عملیات سئو برای چندین اکانت مشتری نظارت می‌کنند. مدیران اکانت سئو باید درک بالا و خوبی از سئو و مهارت‌های فنی داشته باشند و در عین حال از مهارت‌های افراد تیم به بهترین نحو استفاده کنند. آن‌ها باید در حین کار با مشتریان، خدمات قوی و باکیفیتی را به مشتریان ارائه دهند. مدیر اکانت سئو اغلب واسطه بین مشتری و تیم فنی است، بنابراین باید به مهارت‌های نرم نیز تسلط داشته باشد و بتواند با هر دو ارتباط خوبی برقرار کند.

این نقش بیشتر مورد تقاضای آژانس‌های سئو یا مارکتینگ است. کار در یک آژانس به جای کار ریموت از خانه، به شما این امکان را می‌دهد که روی پروژه‌های متنوع‌تری کار کنید و با متدها و شیوه‌های SEO برای صنایع، شرکت‌ها و انواع محتوا آشنا شوید. اگر در زمینه فروش، روابط با مشتری یا مدیریت اکانت سابقه دارید و می‌خواهید وارد حوزه سئو شوید، اکانت منیجر سئو می‌تواند نقطه خوبی برای شروع کارتان باشد. خدمات سئو می‌تواند مانند هر محصول یا خدمات دیگری فروخته شود، بنابراین مهارت‌ها کاملا قابل انتقال هستند.

مدیر سئو فردیست که نقش بسیار مهمی در سئو دارد و تلاش‌های سئو سایت را رهبری می‌کند. سئو منیجر بر تحقیقات SEO و شناسایی کلمات کلیدی نظارت می‌کند تا به تیم بازاریابی دیجیتال کمک کند کمپینهای موثری را اجرا کرده و وب سایت شرکت، صفحات رسانه‌های اجتماعی و سایر محتواهای منتشر شده آنلاین را بهینه کنند. مدیر سئو ممکن است بر کارکنان بخش سئو، نویسندگان، طراحان، دستیاران رسانه‌های اجتماعی یا سایر نقش‌های توسعه محتوا نظارت داشته باشد تا اطمینان حاصل کند که تمامی محتوای آنلاین شرکت، با استراتژی و اهداف سئو هماهنگ است. اگرچه برخی از نقش‌های مدیر سئو این موارد را پوشش نمی‌دهند؛ چراکه این به اندازه و ساختار شرکت بستگی دارد. 

موقعیت مدیر سئو معمولا در شرکت‌های بزرگی دیده می‌شود که بخش اصلی جریان درآمد آن‌ها از فعالیت‌های آنلاین تامین می‌شود. مانند خدمات تحویل آنلاین، شرکت‌های فروش نرم افزار یا خدمات پخش.

 • نویسنده محتوا (Content Writer)

نویسندگان محتوا از SEO برای ارائه محتوا به کارفرما یا مشتری خود استفاده می‌کنند. محتوایی که بر اساس اصول سئو نوشته شده و یونیک باشد، به سایت‌ها کمک می‌کند در بالای نتایج جستجو قرار گیرند. داشتن درک یا پیشینه در سئو به شما کمک می‌کند به عنوان یک نویسنده یا ویراستار بتوانید موفقیت خوبی به‌دست آورید. نویسندگان یا ویراستاران محتوا اطمینان حاصل می‌کنند که مقالات و عناوین حاوی کلمات کلیدی مناسب برای بهبود دیده شدن وبلاگ، صفحه وب سایت یا مقاله هستند.

 • لینک سازی (Link Builder)

لینک سازها در واقع متخصص و کارشناس سئو هستند که بر روی ساخت بک لینک تمرکز می‌کنند. آن‌ها با یافتن سایت‌های مفید و پست‌های باکیفیت که می‌توانند به صفحه شما لینک دهند، ترافیک صفحه شما را افزایش می‌دهند. لینک سازها با سایر سایت‌ها همکاری می‌کنند و از طریق روش‌های مختلف از جمله ایجاد کمپین‌های ایمیلی، تماس با دایرکتوری‌‌های منابع یا مقالات، شبکه‌سازی با وبلاگ‌نویسان با نفوذ و صاحبان سایت، ارسال محتوا در انجمن‌ها و ساخت رپورتاژ آگهی، بک لینک ایجاد می‌کنند. برای موفقیت به عنوان یک لینک ساز باید یک ارتباط دهنده قوی، یک محقق کامل، مداوم، متقاعد کننده و ماهر در ایجاد رابطه باشید. لینک سازها می‌توانند در خانه، برای آژانس یا به صورت مستقل کار کنند.

انتشار رپورتاژ آگهی

یکی از بهترین روش‌های گرفتن بک لینک و جذب مخاطبان از بیرون سایت، رپورتاژ آگهی است. رپورتاژ آگهی یک گزارش، خبر و یا محتوای متنی مفید و آگاهی‌رسان است که در قالب تبلیغات متنی در سایت‌های پربازدید منتشر می‌شود و از طریق بک‌لینک، کاربران حاضر در این سایت‌ها را به سایت شما فرا می‌خواند. ایجاد و انتشار این نوع از محتوا از وظایف یک سئوکار حرفه‌ای است.

رپورتاژ آگهی و بک‌ لینکهایی که از این طریق کسب می‌شوند، تاثیر قابل توجهی روی افزایش بازدید کنندگان سایت دارند. در واقع ایجاد و انتشار رپورتاژ، یک متد کاربردی برای افزایش مخاطبان در کوتاه‌مدت است. رپورتاژ می‌تواند متمرکز بر یک محصول، یک خدمت، فضای کلی کسب ‌و کار یا اخبار فعالیت‌های یک کسب و کار آنلاین باشد.

وظایف-سئوکار.png

برخی از مزایای رپورتاژ آگهی عبارتند از:

 • فراگیر بودن: رپورتاژها را می‌توانید در طیف وسیعی از رسانه‌های آنلاین و آفلاین منتشر کنید.
 • فراهم کردن بازدیدکنندگان بیشتر: کانال‌های بسیاری برای نشر رپورتاژ وجود دارد؛ بنابراین می‌توانید بازدیدکنندگان بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی گوناگون جذب کنید.
 • مناسب برای انواع کسب ‌و کار: کسب‌ و کارهای گوناگون بر هر مقیاسی می‌توانند از رپورتاژ آگهی استفاده کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.
 • کمک به برندسازی: رپورتاژ عاملی موثر در معرفی برند و افزایش اعتبار برند است.
 • هزینه مناسب: نشر رپورتاژ آگهی نسبت به بسیاری از شیوه‌های تبلیغ، هزینه کمتری دارد.
 • بهبود سئو: رپورتاژ راهی مناسب برای کسب بک‌ لینک و بهبود سئو خارجی سایت است.

تسمینو - سئوکار

کارشناس سئو کیست؟

ارزش بهینه سازی موتور جستجو در طول سال‌ها افزایش یافته است. این روزها کسب و کارهای اینترنتی هزینه‌های زیادی را به متخصصان سئو پرداخت می‌کنند تا نسبت به رقبایشان رتبه بهتری در نتایج جستجو به‌دست آورند و کاربران بیشتری را به سایت خود هدایت کنند. نحوه هدایت ترافیک اینترنتی به وب سایت شرکت یک مهارت ک