آموزش سئو سایت از پایه تا پیشرفته

سئو (SEO) یا بهینه‌ سازی سایت برای موتور های جستجو شامل اصول و نکاتی است که با آنها می‌ توانید ورودی وبسایت خود از گوگل را افزایش دهید.ما با مقالات، کتاب‌ ها و دوره‌های آموزشی به شما کمک می‌ کنیم تا سئو را به راحتی یاد بگیرید.

آموزش سئو مقدماتی تا پیشرفته

سئو چیست ؟

سئو سایت یکی از مفاهیم جدید در بحث مدیریت سایت است. در واقع SEO فرآیند حذف مراحل اضافی برای کمک به یک وب سایت یا محتوا به جهت بالا آمدن در صفحات اول جستجوی Google است. درست است که شما می‌ توانید این کار را با پرداخت پول به گوگل نیز انجام دهید، اما تفاوت‌ های اساسی بین سئو و تبلیغات پولی وجود دارد و سئو یک رتبه بندی ارگانیک و طبیعی برای سایتتان ایجاد می‌کند.

از این رو اگر قصد مدیریت یک سایت را دارید آموزش سئو بخش بسیار مهمی از فعالیت‌ های بازاریابی دیجیتال شما محسوب می‌ شود و می‌ بایست به بخش‌ های مختلف آن تسلط داشته باشید.
به طور کلی آموزش سئو از سه بخش کلی تشکیل شده است: سئوی داخلی، سئوی خارجی و سئوی فنی یا تکنیکال که در ادامه به طور کامل در مورد هر سه بخش توضیح خواهیم داد.

سئو چیست؟-What is Seo

چرا آموزش سئو مهم است

بیشتر جستجو های آنلاین از طریق یک موتور جستجوگر آغاز می‌ شود. موتور جستجوی گوگل در این میان با سهم ۷۵ درصدی، نسبت به سایر موتور های جستجو در راس قرار دارد. از این رو مهم است که در رتبه بندی نتایج این موتور جستجو، سایت شما در چه صفحه ای و جایگاهی قرار می‌ گیرد.


برای این کار گوگل چیزی به اسم ربات‌ های جستجو دارد. برای این ربات‌ ها داشتن یک سری ویژگی‌ های خاص و مهم است. در واقع اگر صفحات شما این ویژگی‌ ها را داشته باشند، توسط این ربات‌ ها دیده می‌ شوند. در غیر این صورت از چشم آنها دور مانده و در صفحات آخری جای می‌گیرند. به هر نسبت که شما این ویژگی‌ها را بیشتر داشته باشید، شانس دیده شدن شما افزایش پیدا می‌ کند.


هدف از آموزش سئو در واقع توضیح همین ویژگی‌ ها است. قوانین سئو به شما آموزش می‌ دهند که این ویژگی‌ ها چیست و چطور می‌توانید آنها را برای سایت یا صفحه‌ی خود ایجاد کنید. بدون این ویژگی‌ ها دیده نمی‌ شوید و در صفحه‌ی اول گوگل قرار نمی‌ گیرید.


آمارها نشان می‌ دهد تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد از جستجو هایی که در گوگل انجام می‌ شود به صفحه‌ی دوم یا سوم کشیده می‌شود! پس این یعنی اگر در صفحه‌ی اول قرار نگیرید بیش از ۷۰ درصد از مشتریان هدف خود را از دست خواهید داد. به همین خاطر است که رعایت آموزش سئو بخش بسیار مهمی از مدیریت یک سایت است.

نقشه راه یادگیری سئوی سایت

برای یادگیری سئو میبایست یکسری از چک لیست های مهم در سئو را بلد باشید که بتوانید از آن ها در پروژه های خود استفاده کنید. ما در تسمینو تمام مقالاتی که یک سئو کار باید بداند را برای شما قرار داده اییم که میتوانید هر بخش را بصورت مجزا مشاهده نمایید و سوالات خود را در قسمت نظرات از ما بپرسید

اصطلاحات تخصصی سئو

اصطلاحات تخصصی سئو

آموزش تولید محتوا​

آموزش تولید محتوا

آموزش تحقیق کلمات کلیدی​

آموزش تحقیق کلمات کلیدی

سئو داخلی

on page seo

این بخش از آموزش سئوی سایت به محتوای وب سایت شما مربوط می‌شود که در عنوان های On-Site SEO و On-Page SEO نیز گفته میشود، سئو داخلی در اصل به مجموعه اقداماتی گفته میشود که با استفاده از بهینه سازی المان های درونی یک وبسایت، باعث افزایش رتبه و ترافیک سایت در موتور جستجو مانند گوگل شوید.


در واقع سئو داخلی، به معنای بهینه سازی محتوا و هم کدهای HTML وب سایت است یعنی هرگونه اقدامی که شما در داخل سایت خود برای بهبود صفحات انجام میدهید گفته میشود.

سئو تکنیکال

technical seo

سئو تکنیکال یا فنی شامل کلیه ترفندهایی میشود که اوضاع سایت را از جنبه فنی، بهبود میبخشد. اجرای ترفند های این نوع سئو، به بهبود سرعت سایت ایندکس مطالب کمک شایانی میکند.

سئو تکنیکال را میتوان به نوعی بخشی از سئو داخلی سایت در نظر گرفت که هدف اصلی آن بهبود رتبه سایت در صفحه نتایج گوگل است.

گوگل و سایر موتور های جستجو می خواهند بهترین نتیجه ممکن را به کاربران نمایش دهند. بنابراین، ربات های گوگل صفحات وب را بر اساس عوامل مختلفی بررسی و ارزیابی می کنند.

سئو خارجی

off page seo

سئو خارجی یا آف پیج به کلیه فعالیتهایی گفته میشود که بیرون از سایت برای بهبود رتبه سایت در صفحه نتایج گوگل انجام میدهید. بسیاری از افراد لینک سازی را معادل سئو off-page در نظر میگیرند.

در حالی که خرید بک لینک و کمپین رپورتاژ آگهی یکی از شاخه های اصلی این نوع سئو است. فعالیت در شبکه های اجتماعی، برند منشن و پست مهمان را میتوان نمونه ای از سئوی خارجی سایت در نظر گرفت.

سئو خارجی - Off Page Seo