سئو تکنیکال چیست؟ معرفی چک لیست سئو تکنیکال ۲۰۲۲

اگر به دنبال بهبود رتبه سایت در صفحه نتایج گوگل هستند، بهتر است قبل از پیاده‌سازی استراتژی سئو خارجی مانند خرید رپورتاژ آگهی، لینک سازی و… اطمینان حاصل کنید که سایت شما از لحاظ تکنیکال سئو، در وضعیت مناسبی قرار دارد. سئو فنی یا همان Technical SEO، یک گام بسیار مهم در کل فرایند سئوی سایت به حساب می‌آید. در ادامه این مطلب با آموزش سئو تکنیکال، همراه ما باشید.

اگر قصد دارید از طریق راه‌اندازی سایت، کسب و کار خود را در فضای آنلاین توسعه داده و فروش را چند برابر کنید، بهتر است از یک متخصص در حوزه سئو کمک بگیرید. متاسفانه در حال حاضر بسیاری از افراد تصور می‌کنند که درک درستی از سئو داشته و همه‌چیز را در مورد آن می‌دانند!

در حالی که باید بدانید سئو فراتر از تولید محتوا جذاب و… در سایت‌های دیگر است! به عبارت دیگر؛ اگر وب‌سایت شما از لحاظ زیرساختار در وضعیت درستی قرار نداشته باشد، قطعا هزینه و زمانی که برای دیگر فاکتورهای سئو مانند لینک سازی داخلی یا خارجی صرف می‌کنید، نتیجه بخش نخواهد بود.

یکی از جالب‌ترین نکاتی که در خصوص سئو فنی سایت باید به آن اشاره کرد، این است که تمام اقدامات در این حوزه باید از همان اول کار، به شکلی اصولی و کاملا صحیح به انجام برسند. اما متاسفانه این درست نقطه‌ای است که بسیاری از افراد نسبت به آن دقت کافی ندارند. با مغفول گذاشتن سئو فنی، در حقیقت پایه‌های سئو وب‌سایت سست بوده و استراتژی‌های بعدی به خوبی پیش نخواهندرفت. از این جهت کاملا اهمیت دارد که این بخش از سئو را به خوبی اجرا کنید.

سئو تکنیکال چیست؟

سئو فنی به فرآیند بهینه‌سازی وب‌سایت به منظور بهبود وضعیت ایندکس سایت و خزش خزنده‌های گوگل در سایت، گفته می‌شود. به عبارت دیگر؛ اگر به دنبال افزایش سرعت ایندکس مطالب سایت در گوگل هستید، یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که وضعیت تکنیکال سئو وب‌سایت خود را بررسی کنید. با استفاده از سئو فنی، می‌توانید به موتورهای جستجو جهت دسترسی، خزیدن، تفسیر و ایندکس سایت کمک ویژه‌ای کنید. دلیل آن که نام Technical برای این نوع سئو در نظر گرفته شده، این است که هیچ ارتباطی به موضوع و یا محتوای سایت شما نداشته و همه چیز به زیرساخت‌های اصلی سایت مربوط است.

برای آن که پاسخ بهتری در مورد سوال سئو تکنیکال چیست در اختیار شما قرار دهیم، اجازه دهید مروری مختصر به مفاهیم اولیه و پایه سئو داشته باشیم.

شما باید اطمینان پیدا کنید که موتورهای جستجو بدون هیچ مشکلی، به وب‌سایت شما دسترسی داشته و می‌توانند صفحات آن را سریع و بدون اختلال ایندکس کنند. یکی از این روش‌ها تولید محتوا حرفه‌ای و باکیفیت است که کاملا پاسخگوی نیاز کاربر بوده و مطابق با استانداردهای گوگل نیز باشد. به علاوه باید سیگنال‌های مناسبی به خزنده‌ها داده شود تا بهتر بتوانند صفحات وب‌سایت شما را پیدا کرده و آن را در مقایسه با رقبا، به جایگاه بهتری برسانند.
Technical SEO - سئو تکنیکال

برای سئو تکنیکال سایت از کجا شروع کنیم؟

اگر در مورد موتورهای جستجو و نحوه عملکرد آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید، حتما می‌دانید برای این که در صفحه نتایج گوگل نمایش داده شوید، باید شرایط لازم جهت ایندکس شدن را فراهم کرده باشید. خزنده‌های گوگل همواره به دنبال جدیدترین صفحات وب به منظور اضافه کردن آن‌ها به فهرست ایندکس هستند.

این صفحات در پایگاه داده گوگل ثبت و سازماندهی می‌شوند. در نتیجه هر زمان که کاربر موضوعی را در گوگل جستجو کند، از طریق الگوریتم‌ های گوگل، از میا