سئو چیست و چرا باید برای سئوی سایت خود ارزش قائل باشیم؟

سئو چیست؟ پاسخ به این سوال با توجه به گستردگی مفهوم سئو کمی دشوار به‌نظر می‌رسد؛ اما به‌طورکلی SEO را می‌توان به تمامی اقداماتی اطلاق کرد که جهت بهبود رتبه سایت خود نزد موتورهای جستجو انجام می‌دهید. روش‌هایی که به‌واسطه آن‌ها می‌توان یک سایت را بهینه کرد بسیار گسترده هستند؛ به همین دلیل اگر قصد دارید به یک متخصص سئو حرفه‌ای تبدیل شوید، باید با تمامی این روش‌ها آشنا باشید و در زمان درست از آن‌ها استفاده کنید. برای ورود به دنیای سئو و فراگیری آن می‌بایست اصول مختلفی را بشناسید؛ طی این مطلب سعی داریم بعد از شرح اینکه سئو سایت چیست؟ شما را با انواع سئو و مفاهیم مهم آن آشنا سازیم. با تسمینو همراه باشید. 

سئو مخفف چیست و سئو سایت چیست؟

SEO در زبان انگلیسی مخفف عبارت Search Engine Optimization است. در پاسخ به سوال اینکه سئو سایت چیست؟ می‌توان گفت که تمامی اقدامات لازم جهت دیده شدن سایت توسط گوگل را سئو سایت می‌گویند. بگذارید از همین ابتدا یک موضوع را کامل شفاف کنیم؛ طی این مطلب هرگاه به موتور جستجو اشاره کردیم، منظور همان گوگل است. طبق آمارهای منتشرشده، حدود ۹۰ درصد از کاربران اینترنت از گوگل به‌عنوان موتور جستجوی خود استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل اقدامات شما برای سئوی یک سایت، باید مطابق با استانداردهای گوگل باشد. 

چرا باید سایت خود را برای گوگل بهینه‌سازی کنیم؟ فرض کنید که قصد دارید از میان دو رستوران، یک مورد را برای غذاخوردن انتخاب کنید. هر دوی این رستوران‌ها غذاهایی با کیفیت و قیمت یکسان را ارائه می‌دهند؛ اما یکی از آن‌ها ظاهر زیبا و فضای جذاب‌تری برای ارائه خدمات دارد و دیگری محیطی نه‌چندان مناسب را برای ارائه سرویس‌هایش انتخاب کرده است. مسلما در این شرایط شما رستورانی را انتخاب خواهید کرد که ظاهر جذاب‌تری دارد. 

گوگل نیز به همین شکل است؛ این موتور جستجو سایت‌هایی را در رتبه‌های برتر نتایج خود قرار می‌دهد که اصولش را رعایت کرده باشند. اصول گوگل با گذر زمان ممکن است دچار تغییر و تحول شود؛ اما یکی از مهم‌ترین قوانین ثابت این موتور جستجو برای رتبه‌بندی نتایج، میزان جلب رضایت کاربران است. گوگل بارها اعلام کرده است که نتایج خود را کاملا مطابق با واکنش کاربرانش رتبه‌بندی می‌کند؛ بنابراین اگر قصد دارید سایت خود را به رتبه‌های برتر صفحه نتایج برسانید، می‌بایست رضایت کاربران را در اولویت قرار دهید. 

انواع سئو

پس از تعریف سئو چیست، نوبت به معرفی انواع آن می‌رسد. سئو به لحاظ پیاده‌سازی به سه نوع کلاه سیاه، کلاه خاکستری و کلاه سفید تقسیم می‌شود. در ادامه هر یک این روش‌ها را شرح خواهیم داد. 

  • سئو کلاه سفید

متخصصان سئو از روش‌های مختلفی برای رسیدن به نتیجه‌ دلخواه استفاده می‌کنند؛ یکی از این روش‌ها که از سوی خود گوگل بارها پیشنهاد شده است، سئو کلاه سفید است. کلاه سفید یعنی برای بهینه‌سازی سایت از روش‌هایی استفاده کنید که کاملا مطابق با استانداردهای گوگل هستند. رسیدن به نتیجه به کمک سئو کلاه سفید زمان‌بر است؛ اما هنگامی که به نتیجه برسید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که جایگاه‌تان تضمین‌شده خواهد بود. 

  • سئو کلاه خاکستری

ترفندهای سئو کلاه خاکستری چیزی میان روش‌های کلاه سفید و کلاه سیاه هستند. هدف از روش کلاه سیاه آن است که بتوان در زمانی کوتاه‌تر و بدون جریمه‌شدن از سوی گوگل به نتیجه رسید. برای استفاده از ترفندهای کلاه خاکستری باید کاملا محتاط عمل کرد و شناخت بالایی از گوگل داشت. هرگونه اشتباه در پیاده‌سازی این روش، ممکن است نتایج بسیار بدی را به همراه داشته باشد. 

سئو کلاه سیاه دقیقا نقطه مقابل سئو کلاه سفید محسوب می‌شود که شدیدا توسط گوگل مورد انتقاد قرار گرفته است. در این روش متخصص سئو با دور زدن گوگل سعی می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه مدنظرش