سئو خارجی (Off Page SEO) چیست؟+ چک لیست Off Page 🌐

سئو خارجی چیست و چگونه تکنیک‌های سئو Off Page  را بر روی سایت خود اعمال کنیم؟ اگر شما صاحب یک کسب و کار آنلاین باشید، قطعا این سوال برایتان پیش آمده است که چگونه با کمک سئو خارجی از رقبای خود سبقت بگیرید و سئوی سایت خود را بهبود ببخشید. این روزها داشتن سئوی سایت بهتر، به معنای فروش بیشتر است. اگر کسب و کارهای اینترنتی به تکنیک‌های سئو توجه کافی نداشته باشند، رتبه خود در موتورهای جستجو مثل گوگل را از دست می‌دهند و به زودی از بین خواهند رفت. اگر قصد دارید به‌ طور چشمگیری افزایش ترافیک ورودی سایت از طریق گوگل را افزایش دهید و با جدیدترین تکنیک‌ها و ابزارهای سئو آف پیج آشنا شوید، در ادامه با چک لیست کامل Off Page SEO سال ۲۰۲۲، همراه تسمینو باشید.

سئو خارجی چیست ؟ (Off Page SEO)

سئو خارجی (به انگلیسی: Off Site SEO یا Off Page SEO) که به آن سئو خارج از صفحه هم گفته می‌شود، عبارت است از تکنیک‌ها و اقداماتی که بر روی سایت شما انجام می‌شود تا رتبه وب سایت شما را در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) بهبود دهد. بسیاری از افراد، سئو خارجی را با لینک سازی مرتبط می‌دانند، اما سئو خارجی بسیار فراتر از لینک سازی است. 

با رعایت نکاتی که در چک لیست کامل Off-Page SEO به شما معرفی می‌کنیم، می‌توانید رشد چشمگیری را در بهبود سئو و افزایش رتبه سایت خود تجربه کنید.

سئو خارجی

اهمیت انجام سئو خارجی چیست؟

سئو یک تجارت رقابتی است. هنگامی که چندین سایت از استراتژی‌های مشابه در صفحه استفاده می‌کنند، سئو خارجی می‌تواند عاملی تعیین کننده در نتیجه این رقابت باشد. از سوی دیگر، سئو آف پیج باعث شناخته شدن بیشتر برند شما می‌شود. هرچه تعداد افرادی که برند شما را می‌شناسند بیشتر باشد، فروش شما افزایش بیشتری خواهد یافت.

سئوی خارجی بسیار ارزشمند است زیرا به موتورهای جستجو می‌گوید که وب سایت شما برای کاربران وب مهم است. بنابراین، سرمایه‌گذاری روی تکنیک‌ های سئو خارجی، راز برتری در رقابت تنگاتنگ رسیدن به رتبه ۱ نتایج جستجو است.

تفاوت سئو داخلی و سئو خارجی چیست؟

سئو داخلی (On Page SEO): سئو داخلی شامل مواردی مانند ارائه محتوای خوب، انتخاب کلمه کلیدی مناسب، قرار دادن کلمه کلیدی در مکان‌های صحیح، دادن عنوان مناسب برای هر صفحه و غیره است.

تکنیک‌های مورد استفاده در سئو داخلی:

 • انتشار مطالب با کیفیت بالا
 • بهینه سازی عناوین صفحات و توضیحات متا
 • بهینه سازی محتوای صفحه
 • قالب بندی محتوا و عناوین
 • بهینه سازی تصاویر و سایر عناصر چند رسانه‌ای
 • بهینه سازی  URL
 • استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی

سئو خارجی (Off Page SEO): سئوی خارجی صفحه شامل مواردی مانند ساخت لینک، افزایش محبوبیت لینک، ارتقاء رتبه در موتور های جستجو، تبادل لینک و غیره است.

تکنیک‌های مورد استفاده در سئو خارجی:

 • خرید رپورتاژ آگهی
 • مشارکت به عنوان نویسنده مهمان 
 • تعامل در رسانه‌های اجتماعی
 • فعالیت در سایت‌های بوک‌مارک
 • فعالیت در انجمن‌ها
 • ارسال دایرکتوری وبلاگ
 • ارسال مقاله

بهترین روش‌های انجام سئو خارجی چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، سئوی خارج از صفحه به فعالیت‌هایی اشاره دارد که می‌توانید خارج از محدوده وب سایت خود انجام دهید. مهم‌ترین تکنیک‌های سئو خارجی عبارتند از:

 • لینک بیلدینگ
 • بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی
 • برند منشن
 • نظرات مشتریان

در ادامه، این تکنیک‌ها را بررسی می‌کنیم.

لینک بیلدینگ محبوب‌ترین و موثرترین تکنیک سئو Off Page است. شما با ایجاد لینک به وب سایت خود، سعی می‌کنید تا حد امکان امتیاز مثبت جمع آوری کنید تا بتوانید از رقبای خود دور شده و رتبه بالاتری کسب کنید.

به عنوان مثال، اگر شخصی این مقاله را دوست داشته باشد و از وب سایت یا وبلاگ خود به آن ارجاع دهد، مانند این است که به موتورهای جستجو بگویید این صفحه اطلاعات خوبی دارد.

در طول فرآیند رتبه‌بندی، موتورهای جستجو هنگام تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام صفحات را در نتایج اول برای عبارت «سئوی خارجی چیست؟» نشان دهند، این موضوع را در نظر می‌گیرند.

در طول سال‌ها، مدیران وب‌سایت‌ها در تلاش بوده‌اند تا به وب‌سایت‌های خود پیوند ایجاد کنند تا رتبه‌های بالاتری کسب کنند و راه‌هایی برای افزایش تعداد لینک‌ها اختراع کردند.

این امر موتورهای جستجو را وادار کرد تا قوانین بیشتری را به الگوریتم‌های خود اضافه کنند تا بتوانند بین لینک‌های خوب و لینک‌های بد تمایز قائل شوند.

حال بیایید تفاوت بین این دو و چرایی اهمیت آن را بررسی کنیم.

 • لینک مخرب چیست؟

لینک مخرب لینکی است که به طور مصنوعی توسط وب مسترها و تنها با هدف فریب دادن الگوریتم‌ های گوگل جستجو ایجاد می‌شود.

رایج‌ترین نمونه‌های لینک‌های مخرب عبارتند از:

دایرکتوری‌های وبلاگ: این صفحات، محتوایی شبیه به صفحات زرد دارند اما در آن‌ها لینک‌هایی به یک وب سایت وجود دارد.

امضاهای انجمن: بسیاری از وبمسترها تنها با هدف لینک‌دهی به وب سایت خود در انجمن‌ها نظر می‌گذارند و در بخش امضای خود، لینک سایت را قرار می‌دهند.

لینک کامنت: مفهومی مشابه امضای انجمن دارد که در آن می‌توانید در وب‌سایت یا وبلاگ دیگری نظر دهید تا یک لینک به سایت خود را ایجاد کنید. حتی بدتر از آن، به جای استفاده از نام واقعی خود، می‌توانید از کلمات کلیدی استفاده کنید، یعنی مثلا به جای نوشتن “نظر توسط علی”، “نظر بر اساس قوانین سئو” را بنویسید.

فهرست راهنمای مقاله : با انتشار مقالات خود در فهرست راهنمای مقاله، می‌توانید یک یا دو لینک به وب سایت خود بازگردانید.

فهرست راهنماهای محتوای اشتراکی : وب سایت‌هایی مانند «hub pages» به شما امکان می‌دهند محتوای خود را منتشر کرده و به وب سایت خود لینک دهید.

طرح‌های تبادل لینک: به جای تلاش برای انتشار محتوا، می‌توانید با وب مسترهای دیگر در تماس باشید و لینک‌هایتان را مبادله کنید. در برخی موارد حتی می‌توانید تبادلات پیچیده‌تری را با انجام یک پیوند سه‌طرفه انجام دهید: مثلا فردی از وب‌سایت خود به وب ‌سایت شما لینک می‌دهد اما شما از وب‌ سایت دیگری به وب‌ سایت او لینک می‌دهید.

توجه: روش‌های بالا را به عنوان روشهای بد لینک بیلدینگ به شما معرفی کردیم. این روش‌ها نه تنها امروزه کار نمی‌کنند، بلکه حتی نباید آن‌ها را امتحان کنید. اگر سعی کنید موتورهای جستجو را فریب دهید و لینک‌های مصنوعی ایجاد کنند، به احتمال زیاد به جای افزایش رتبه، جریمه دریافت خواهید کرد (مخصوصاً وقتی صحبت از گوگل می‌شود).

 •  ویژگی‌های یک لینک مفید چیست؟

اگر لینک‌های بالا مفید نیستند، پس تعریف یک لینک مفید چیست؟ ویژگی‌های اصلی یک لینک مفید و خوب را می‌توان به‌صورت زیر توصیف کرد:

لینک‌های مفید از وب‌سایت‌های قابل اعتماد به دست می‌آیند: یکی از مفاهیم اساسی که باید در مورد لینک‌سازی و لینک‌ها بدانید این است که این موضوع از لحاظ کمیت اهمیت ندارد و تنها به کیفیت مربوط می‌شود. به عبارت دیگر، دیگر مهم نیست که چند لینک به وب‌سایت شما اشاره می‌کنند، بلکه مهم‌تر است که این لینک‌ها از کجا آمده‌اند.

به عنوان مثال، لینکی از یک وبلاگ معمولی، ارزشی مشابه با لینک یک وب سایت خبری پربازدید یا هر وب سایت قابل اعتماد دیگری در اینترنت را ندارد.

لینک‌های مفید از وب‌ سایت‌های مرتبط می‌آیند: برای اینکه یک لینک ارزش داشته باشد، باید توسط یک وب ‌سایت مرتبط ارائه شود. به عنوان مثال، اگر سایت شما در مورد سئو است و از یک وبلاگ مد و فشن لینک دریافت می‌کنید، برایتان ارزش لینکی که از یک وبلاگ مرتبط می‌آید را نخواهد داشت.

لینک‌های مفید دارای متن مرتبط هستند: Anchor text توصیف متنی یک لینک است و به موتورهای جستجو می‌فهماند که صفحه هدف در مورد چیست. لینک‌های خوب باید انکر تکست مرتبط داشته باشند. به عنوان مثال، پیوندی که به این مقاله با متن «سئو خارجی چیست» اشاره می‌کند، اهمیت بیشتری از لینکی با متن «اینجا را کلیک کنید» دارد.

لینک‌های مفید برچسب ‘nofollow‘ ندارند: nofollow یک تگ ویژه است که می‌توانید به لینک اضافه کنید. این تگ به موتورهای جستجو می‌گوید لینک دهی انجام شده را به عنوان “رای اعتماد” به وب سایت ارجاع شده حساب نکنند. از نظر سئوی خارجی، لینک‌هایی که دارای برچسب Nofollow هستند، توسط موتورهای جستجو نادیده گرفته می‌شوند و هیچ تاثیری بر رتبه بندی شما ندارند.

جهت آشنایی بیشتر با لینک نوفالو می‌توانید به مقاله لینک نوفالو چیست مراجعه کنید.

چگونه لینک‌های باکیفیت برای وب سایت خود بدست آوریم؟

اگر از گوگل بپرسید به شما خواهد گفت که هر لینکی که به وب سایت شما اشاره می‌کند باید لینک طبیعی باشد.

موثرترین تکنیک‌های لینک بیلدینگ عبارتند از:

 • انتشار محتوای مناسب لینک در سایت‌های دیگر 

این جمله ممکن است کلیشه‌ای به نظر برسد اما به دو دلیل بسیار مهم است. اول این که اگر صفحه شما محتوای مناسب مخاطب هدف را در بر داشته باشد، برای شما لینک‌های طبیعی به ارمغان می‌آورد.

دوم، اگر محتوای خوبی نداشته باشید، حتی اگر بتوانید لینک بگیرید، صفحه شما رتبه بندی نمی‌شود. کیفیت محتوایی که هدف کاربر را برآورده کند، یک عامل مهم برای رتبه بندی است که از لینک‌ها اهمیت بیشتری دارد. اگر محتوای باکیفیت و لینک‌های خوب وجود نداشته باشند، نمی‌توانید رتبه بگیرید.

 • خرید رپورتاژ آگهی

خرید رپورتاژ آگهی یکی از قوی‌ترین تکنیک‌های سئو و رتبه بندی در گوگل است. برای گوگل مهم است که چه مقالاتی از سایت‌های معتبر به سایت شما لینک می‌دهند. رپورتاژ یکی از مهم‌ترین نوع بک لینک است که می‌توانند تاثیر زیادی در رتبه بندی سایت داشته باشد. اما موضوعی که در بحث رپورتاژ مطرح می‌شود کیفیت سایتی است که رپورتاژ شما در آن قرار می‌گیرد. اساساً سایتی که رپورتاژ در آن قرار می‌گیرد و به سایت شما لینک داده می‌شود، باید اعتبار دامنه بالایی داشته باشد. تنها در این شرایط است که می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

مزایای انتشار رپورتاژ برای سئو خارجی چیست؟

 • قیمت مناسب
 • افزایش اعتبار دامنه
 • بهبود رتبه
 • تغییر هدفمند جایگاه کلمات
 • افزایش ورودی سایت 

توجه: انتشار رپورتاژ تنها در صورتی که به‌درستی و توسط متخصصان سئو حرفه‌ای انجام شود، می‌تواند موثر باشد. اگر قصد خرید رپورتاژ آگهی باکیفیت دارید، می‌توانید از تسمینو کمک بگیرید.

 • پادکست مارکتینگ

سایت شما با هر موضوعی که باشد قطعا نکته‌های آموزشی نابی را برای علاقه‌مندان خود خواهد داشت. پیشنهاد می‌شود این نکات را در قالب پادکست ضبط کرده و در پلتفرم‌های ارائه کننده قابلیت اشتراک پادکست همراه لینک و اطلاعات مربوط سایت‌ خود قرار دهید.

محبوب‌ترین سایت‌‌های اشتراک گذاری پادکست عبارتند از:

 • ساند کلود
 • انکر