سئو داخلی چیست؟ + اهمیت On Page Seo در سئو

برای اینکه یک سایت بتواند به موفقیت های بزرگی دست پیدا کند،  باید حتما برای سئو برنامه ریزی دقیقی داشته باشد. سئو داخلی یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو است که با جدی گرفتن آن می‌توانید به نتایح خوبی دست پیدا کنید. بسیاری از سایت‌هایی که امروزه رتبه‌های اول گوگل را درو کرده‌اند سئو داخلی را به بهترین شکل ممکن  انجام دادند. با توجه به اهمیت بالای این مورد، در این مطلب از تسمینو قصد داریم تا آن را بهتر بررسی کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

آشنایی اولیه با سئو داخلی

سئوی داخلی یا on page‌ یکی از اساسی‌ترین بخش‌های سئو است که باید بر روی آن تسلط کامل داشته باشید. به کلیه کارهایی که در داخل سایت خود برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو انجام می‌دهید سئو داخلی گفته می‌شود. سئوی on page شامل موارد گسترده‌ای است که باید آن‌ها با داشتن چک لیست سئو انجام شوند. سئوی داخلی موارد بسیار زیادی را پوشش می‌دهد که یک متخصص سئو باید به همه آن‌ها مسلط باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که گوگل معیارهای بسیار مهمی را در داخل سایت بررسی می‌کند.

به طور قطع هر چقدر که ساختار داخلی سایت قوی‌تر باشد، شاهد بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو خواهید بود. کارهایی که باید برای سئو داخلی انجام دهید شامل موارد زیادی است که باید به صورت مرتب بر روی سایت چک شوند. با توجه به اهمیت بالای این موضوع، در ادامه کارهایی که باید برای سئو داخلی سایت انجام شود را بررسی خواهیم کرد.

سئو محتوا؛ شاه کلید سئو داخلی سایت

مهم ترین کاری که شما باید در سئو داخلی سایت انجام دهید، تولید محتوای سئو شده است. زمانی که شما یک وبسایت جدید را راه اندازی می‌کنید، باید شروع به بارگزاری محتوا در آن کنید تا مخاطبان کم کم شما را بشناسند. یک متخصص سئو باید علاوه بر تسلط بر سئو خارجی، اصول سئو محتوا را هم بداند و آن ها را به طور دقیق بر روی محتوا تولیدی اجرایی کند. در واقع شما باید کاری کنید که محتوای شما گوگل پسند و کاربرپسند باشد زیرا در این حالت است که می‌توانید رتبه‌های اول گوگل را از آن خود کنید.

به طور قطع رقیبان نیز در حال تلاش هستند که باید با یک برنامه ریزی درست بهترین  عملکرد ممکن را از خود ثبت کنید. در صورتی که می خواهید کار تولید محتوای سایت را به کسی بسپارید، حتما از متخصص بودن فرد اطمینان کافی را حاصل کنید. یک نویسنده حرفه‌ای و کاربلد به اصول سئو محتوا تسلط دارد و بهترین محتوای ممکن را به شما تحویل خواهد داد. اگر دوست دارید که سئو on page خوبی داشته باشید، به هیچ عنوان از اهمیت بالای محتوا غافل نشوید و آن را جدی بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سئو میتوانید مقاله سئو چیست را در سایت تسمینو مطالعه نمایید

اهمیت کلمات کلیدی در سئو داخلی

برای اینکه شما بتوانید سئو داخلی فوق‌ العاده‌ ای داشته باشید، باید قدرت کلمات کلیدی را جدی بگیرید. برای اینکه شما بتوانید کار تولید محتوای سایت خود را شروع کنید، در ابتدا باید تحقیق کلمات کلیدی یا keyword research را انجام دهید. در واقع باید رفتار کاربران در فضای وب را به صورت دقیق بررسی کنید. برخی از کلمات و عبارات با تعداد بیشتری جستجو شده‌اند که این موضوع نشان‌ دهنده علاقه کاربران به این موضوع است. به همین علت اگر شما بتوانید که در یک کلمه کلیدی پرجستجو رتبه بگیرید، تعداد زیادی از کاربران وارد سایت شما می‌ شوند که منجر به درآمدزایی خواهد شد.

از همین رو قبل از هر چیز باید تحقیق کلمات کلیدی در حوزه مرتبط به صورت دقیق صورت بگیرد. زمانی که این کلمات پیدا شدند، باید تقویم محتوایی برای آن‌ها چیده شود و کار تولید محتوا سئو شده آغاز گردد. در صورتی که شما بتوانید سئو داخلی موفقی از این نظر داشته باشید،‌ به طور قطع نتایج شگفت آور آن را در سرچ کنسول سایت خود مشاهده خواهید کرد. از همین رو حتما یک برنامه ریزی دقیق و حرفه‌ای برای این مورد داشته باشید تا بتوانید در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید.

تعداد و نحوه توزیع کلمات کلیدی در محتوا

برای اینکه شما بتوانید سئو on page قدرتمندی داشته باشید، باید به درستی از کلمات کلیدی در داخل محتوا استفاده کنید. یکی از این معیارهای مهم و تاثیرگذار تعداد کلمات کلیدی است. متخصصان سئو برای تعداد کلمات کلیدی معیارهای مختلفی را بیان می‌کنند. با این حال اکثر کارشناسان معتقدند که چگالی کلمات باید بین ۱ تا  ۲ درصد کل متن باشد. البته ممکن است که این معیار با توجه به نوع پروژه دچار تغییر شود. این تعداد از کلمات کلیدی باید به صورت متوازن در داخل متن قرار بگیرد.

این بدان معناست که جاگذاری کلمات کلیدی باید به صورت پخش شده باشد و از تجمع زیاد در یک قسمت خاص از متن پرهیز کنید. استفاده از کلمه کلیدی اصلی در ۱۰۰ کلمه اول محتوا ضروری است. چنانچه بتوانید این کلمه را در ابتدای محتوای بیاورید بهتر خواهد بود. این کار سبب می شود تا گوگل درک بهتری از مطلب شما پیدا کند و رتبه بهتری را برای آن در نظر بگیرد. برای اینکه بتوانید نتیجه بهتری بگیرید، حتما از سئو تکنیکال را نیز در کنار سئو on page‌ پیش ببرید.

سئوی عنوان اصلی و تگ‌های محتوا

گوگل اهمیت زیادی به تگ‌های داخل محتوا می‌دهد و همه آن‌ها را بررسی می‌کند. عنوان اصلی محتوا باید با تگ H1 درج شود. با این کار موتورهای جستجو می‌توانند به موضوع اصلی محتوا شما پی ببرند. برای سرتیترهای بعدی باید از تگ H2‌ استفاده کنید. در صورتی که یکی از سرتیترهای شما باز هم زیرعنوان داشت، می‌توانید که زیرعنوان‌های کوچک از تگ H3‌ استفاده کنید. همچنین در صورت نیاز می‌توانید که به سراغ تگ H4‌ نیز بروید.

این نکته را بدانید که هر تگ H2‌ نباید بیشتر از ۳۰۰ کلمه محتوا داشته باشد زیرا خوانایی آن را از بین می برد و مخاطب را گیج می‌کند. تعداد سرتیترها در هر مطلب با توجه به تعداد کلمات آن مشخص می شود. به طور مثال برای یک مقاله ۱۰۰۰ کلمه‌ای تعداد ۴ تا ۶ سرتیتر می‌تواند مناسب باشد. طول هر سرتیتر می‌تواند بین ۴ تا ۸ کلمه باشد که این مورد یک استاندارد به حساب می آید. با توجه به نقش مهم تگ‌های H در سئو داخلی، حتما استفاده اصولی از آ‌ن‌ها را در برنامه خود بگنجانید.

بهبود تگ متادیسکریپشن برای سئو داخلی سایت

کسی که آموزش سئو را پشت سر گذاشته باشد، به طور قطع از اهمیت متادیسکریپشن باخبر است. برای اینکه بتوانید افراد بیشتری را وارد سایت خود کنید، حتما از قدرت بی نظیر متادیسکریپشن استفاده کنید. این تگ به صورت خلاصه وار نوشته می‌شود و هدف اصلی شما از محتوا را برای مخاطب شرح می‌دهد. توضیحات متا دقیقا زیر لینک مطلب در نتایج گوگل می‌آید. اگر  شما بتوانید که یک متادیسکریپشن جذاب بنویسید، احتمال کلیک کاربران نیز افزایش پیدا می‌کند.

در صورتی که شما این بخش را تکمیل نکنید، گوگل بخشی از محتوا را به عنوان دیسکریپن در نتایج نشان خواهد داد. با این حال به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما برای محتوای خود متای اختصاصی بنویسید. در داخل متن متادیسکریپشن نیز بهتر است که کلمه کلیدی اصلی را به کار ببرید. در صورتی که بتوانید توضیحات متای دقیق و حرفه ای بنویسید، بدون شک نتایج آن را در ورودی‌های صفحه مورد نظر مشاهده خواهید کرد. از همین رو حتما برای این قسمت برنامه ریزی درستی انجام دهید تا یک سئو داخلی بی نظیر را تجربه کنید.

سئو on page با لینک سازی داخلی

وقتی که می‌خواهید سئو داخلی سایت خود را انجام دهید،‌ باید حتما نگاه ویژه‌ای به لینک سازی داخلی داشته باشید. زمانی که شما می‌خواهید یک محتوا را بر روی سایت خود منتشر کنید، بهتر است که در آن از چند لینک داخلی استفاده کنید. در واقع شما لینک صفحات دیگری از سایت خود را در داخل مطلب قرار می‌دهید. تجربه نشان داده است که لینک سازی داخلی می‌تواند در بهبود رتبه شما در گوگل تاثیرگذار باشد. با این کار خزنده‌ های گوگل به خوبی صفحات مختلف را بررسی می‌کنند و گوگل با ساختار سایت شما آشنا می‌شود. هر چقدر که سایت از نظر گوگل شفاف‌تر باشد، به طور قطع شرایط بهتری را در نتایج برای آن در نظر می‌گیرد. البته شما باید فقط لینک هایی را قرار دهید که به مطلب اصلی مرتبط باشد. با این کار مخاطبان نیز بر روی لینک‌های جدید کلیک می‌کنند که همین مورد سبب افزایش زمان حضور کاربر در سایت شما خواهد شد.

لینک سازی در مقالات قدیمی

وقتی که استراتژی لینک سازی داخلی به صورت اصولی برنامه‌ریزی می‌شود، صفحات مختلف سایت همانند یک شبکه به هم متصل می‌شوند و ساختار یکپارچه‌ای پیدا می‌کنند. اگر دوست دارید که سئوی داخلی خوبی داشته باشید، حتما این مورد مهم و تاثیرگذار را هم جدی بگیرید. یکی از مشکلاتی که معمولا در این بخش به وجود می‌آید، وجود صفحات یتیم در سایت است. به مطالبی که خود لینکی ندارند و به آن‌ها لینک هم داده نشده است صفحات یتیم گفته می‌شود. اگر چنین صفحاتی در سایت شما هم وجود داشتند حتما برای انجام لینک سازی در آن‌ها دست به کار شوید.

اهمیت تولید محتوای یونیک در سئو داخلی

چنانچه شما قصد دارید که برای تولید محتوای سایت اقدام کنید، باید حتما به اصل یونیک بودن محتوا دقت داشته باشید. محتوای کپی و تکراری دشمن سایت شماست زیرا گوگل به بدترین شکل ممکن با شما برخورد می‌کند. به همین علت شما باید نهایت دقت ممکن را به خرج دهید که محتوای یونیک و منحصربه‌فرد تولید کنید. زمانی که شما محتوای تکراری در سایت قرار می‌دهید، گوگل بلافاصله متوجه آن شده و رتبه‌های خود را از دست خواهید داد. با این حال گوگل عاشق محتوای منحصر به فرد است و از آن استقبال می‌کند. در واقع گوگل با این کار قصد دارد تا تمامی وبمسترها به سمت تولید محتوای کاربرپسند و جذاب حرکت کنند.

از همین رو کپی کردن را برای همیشه فراموش کرده و بر تولید محتوای جدید تمرکز کنید. اگر تولید محتوا توسط یک نویسنده انجام می‌ شود، شما می توانید که یونیک بودن آن را به آسانی چک کنید. برای این کار فقط کافی است عبارت dupli checker‌ را در گوگل سرچ کنید. با انجام این کار با سایت‌های زیادی روبرو می‌شوید که تست یونیک بودن را برای شما انجام خواهند داد. اکنون که می‌دانید تاثیر محتوای یونیک بر روی سئو چیست، حتما بر روی آن حساسیت زیادی به خرج دهید.

پرسونای مخاطب در سئو محتوا

وقتی که می‌خواهیم سئو داخلی سایت را به بالاترین سطح ممکن برسانیم، باید حتما پرسونای مخاطب را در نظر بگیریم. اگر شما قصد تیراندازی داشته باشید، قبل از هر چیز در مرحله اول باید هدف خود را مشخص کنید. به طور قطع تیراندازی بی هدف هیچ نتیجه خاصی را به همراه نخواهد داشت. در چنین شرایطی است که شما باید به سراغ پرسونای مخاطب بروید. در واقع باید بدانید که مخاطب محتوا کیست و چه نیازهایی دارد.  اگر بتوانید تولید محتوا را برای کاربران هدف خود انجام دهید، آن وقت از نتایج بی نظیری که به دست می‌آورید شگفت زده خواهید شد. بسیاری از وبمسترها در این قسمت دچار خطا هستند و شناخت درستی از مشتری نهایی خود ندارند.

از همین رو نمی‌توانند به خوبی رضایت کاربران خود را به دست آورند. همچنین تولید محتوای هدفمند برای کاربران سبب می‌شود که آن‌ها بیشتر در سایت باقی بمانند. همین مورد می‌تواند در طول زمان بر روی سئو سایت تاثیر مثبت خود را بگذارد. اگر محتوای شما توسط یک متخصص نوشته می‌شود، حتما مخاطبان محتوا را به نویسنده معرفی کنید تا مقاله به شکل جامع آماده شود.

لینک سازی خارجی در سئو on page

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای رشد سئو on page انجام دهید، استفاده از لینک سازی خارجی در داخل سایت است. بسیاری از افراد این مورد را با ایجاد بک لینگ اشتباه می‌گیرند. این در حالی است که این پروسه در داخل سایت اتفاق می افتد و جزئی از سئوی داخلی به حساب می‌آید. در این روش شما باید لینک برخی از سایت‌های معتبر در زمینه مرتبط با فعالیتتان را در سایت بگنجانید. البته باید سایت هایی را برای این کار  انتخاب کنید که از نظر گوگل اعتبار بسیار بالایی دارند.

وقتی که شما به سایت‌های بزرگ و قدرتمند در سایت خود لینک می‌دهید، گوگل نیز درک بهتری از فعالیت‌های شما دارد. در نتیجه به مرور زمان شاهد رشد نتایج خود در گوگل خواهید بود. این روش سئو داخلی توسط بسیاری از سایت‌ها جدی گرفته نمی‌شود چون از قدرت بالای آن اطلاع چندانی ندارند. به همین علت اگر این بخش را جدی بگیرید، بسیاری از رقیبان خود را پشت سر خواهید گذاشت. در صورتی که استراتژی لینک دهی داخلی خود را نیز کامل کنید، شاهد نتایج بی‌نظیر آن خواهید بود.