رپورتاژ آگهی چیست و یا ریپورتاژ خبری چیست چه تاثیری در سئو دارد؟

یکی از واژه‌های پرکاربرد دنیای رنگارنگ دیجیتال مارکتینگ و سئو، رپورتاژ آگهی است. رپورتاژ یک روش موثر برای بهتر دیده شدن کسب و کارها نزد مشتریان خود در فضای موتور جستجوی گوگل است. البته موضوع به همین سادگی‌ها نیست، انتشار ریپورتاژ آگهی قاعده و قانون‌های خودش را دارد! اگر شما به دنبال رسیدن به یک پاسخ جامع برای سوال رپورتاژ آگهی چیست، هستید تا پایان این مقاله با تسمینو همراه باشید. در این مطلب، تمامی نکات مرتبط با این موضوع و راز و رمزهای داشتن یک کمپین رپرتاژ آگهی موفق را با شما درمیان خواهیم گذاشت.

رپورتاژ آگهی چیست؟

در ابتدا لازم است به این سوال بپردازیم که رپرتاژ چیست؟ چرا که آشنایی کامل با مفهوم رپرتاژ آگهی، لازمه درک بهتری از کاربرد و چگونگی تولید آن است. کلمه رپورتاژ (Reportage) که در اصل از زبان فرانسوی گرفته شده، به معنای «گزارش» است. ریپورتاژ آگهی به معنای گزارشی است که محتوای آن با حالتی روایت گونه، ضمن بیان اطلاعاتی مفید و کاربردی و البته مستند، به معرفی یک محصول، یک خدمت یا یک برند می پردازد.

در واقع محتوای رپورتاژ آگهی شامل اطلاعاتی می‌شود که برای کاربران و مخاطبان کاربردی و مفید است. همه کاربران و مخاطبان سوالاتی در ذهن خود دارند و در اینترنت به دنبال پاسخ این سوالات می گردند و این جا، جاییست که رپرتاژ آگهی وارد کار می شود. رپرتاژ خبری شامل اطلاعات، نکات و فکت‌هایی بوده که برای کاربران مفید است. در واقع رپرتاژ خبری با محتوای خود به سوالات و نیازهای کاربران و بازدیدکنندگان پاسخ مناسبی می‌دهد.

تفاوت رپورتاژ آگهی با مقاله بلاگ در چیست ؟

اما تفاوتی که رپرتاژ آگهی با یک مقاله عادی و طبیعی در یک وب‌سایت دارد، این است که یک رپرتاژ خبری با اهداف تبلیغاتی تولید می‌شود. یعنی رپرتاژ خبری ضمن ارائه اطلاعات و نکات کاربردی به مخاطبان خود، آن‌ها را به سمت یک محصول خاص یا یک سرویس ارائه‌دهنده خدمات هدایت می‌کند. بنابراین متن مقاله را طوری ننویسید که خواننده وقتی به جایی از متن شما رسید دیگر علاقه‌ای به خواندن ادامه مطلب نداشته باشد. تمام بخش‌های متن باید جذاب و مفید باشد. پس از کوتاه‌نویسی هرگز نترسید. به بیان دیگر رپورتاژ‌ آگهی‌ها با گرایش‌های تجاری تولید می‌شوند و هدف از آن‌ها این است که مخاطب به نحوی موثر با خدمات و محصولات یک برند آشنا شود تا در نهایت به استفاده از آن محصول یا خدمت مجاب شده و نهایتا مخاطب، به مشتری تبدیل شود.

تاریخچه رپورتاژ آگهی

اگرچه که در این مطلب تمرکز ما بر روی معرفی و بررسی رپورتاژ آگهی اینترنتی است اما رپرتاژ آگهی‌ها قدمتی بیشتر از این دارند. یکی از اصلی‌ترین انواع رپرتاژ خبری که جز قدیمی‌ترین‌ها و محبوب‌ترین انواع نیز به حساب می آید، رپرتاژ خبری تلویزیونی است. شیوه ای که هنوز نیز محبوبیت و تاثیرگذاری خود را دارد.

یکی دیگر از انواع قدیمی و کلاسیک ریپورتاژ آگهی، رپرتاژ هایی است که در روزنامه ها و نشریات منتشر می‌شدند. در واقع می‌توان خواستگاه رپورتاژ های خبری را به نشریات و روزنامه‌ها نسبت داد. زیرا برای اولین بار رپورتاژ ها در این رسانه‌ها منتشر می‌شدند.

صاحبان روزنامه‌ها، مجلات و نشریات به‌دنبال افزایش درآمد خود بودند و به همین دلیل، یک راه مناسب برای این رسیدن به این هدف، انتشار رپرتاژ خبری برای محصولات و برندهای مختلف بود. امروزه مهم‌‌ترین و رایج ‌ترین شیوه رپرتاژ آگهی، رپرتاژ های آگهی اینترنتی هستند؛ مقالاتی که در وب‌سایت‌های پربازدید و معتبر درج شده و اهداف تبلیغاتی دارند.

رپرتاژ آگهی چیست

کاربرد رپورتاژ آگهی چیست؟

رپرتاژ خبری، همان‌طور که از نامش هم پیداست، یک شیوه تبلیغاتی است که اتفاقا بسیار هم موثر است. تولید و انتشار رپرتاژ خبری، شیوه‌ای است که هم برای تولیدکننده آن رپورتاژ (که در واقع همان صاحب برند است)، هم برای وب‌سایت منتشر کننده آن و هم برای مخاطبانی که آن را می‌خوانند مفید است. در ادامه به توضیح سود و کاربرد رپورتاژ آگهی برای هر یک از سه دسته ذکر شده یعنی برند تولید کننده رپورتاژ، وب‌سایت منتشر کننده و بازدیدکننده خواهیم پرداخت.

  • کاربرد رپورتاژ خبری برای برند تولیدکننده

هر کسب‌وکاری که نسبت به تولید و انتشار رپورتاژ آگهی اقدام کند، یک سرمایه‌گذاری بلندمدت و سودآور برای خود انجام داده‌است. در واقع، تولید رپرتاژ خبری یک سرمایه‌گذاری مطمئن در فرآیند برندینگ است. همه کسب‌وکارها یا خدمتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند و یا محصولی را به آن‌ها عرضه می‌دارند. بنابراین مهم است که آن کسب‌و‌کار در نظر مشتریان و مخاطبان خود معتبر شناخته شود. اعتبار همان صداقت و راستگویی یک محصول است. اعتبار میزان تخصص و تبحر در زمینه فعالیت است. اعتبار، همان چیزی است که در ذهن مردم و مخاطبان تحت عنوان برند ثبت می‌شود.

البته برندینگ تنها وجه سودآوری و فایده تولید رپورتاژ‌های آگهی نیست. رپورتاژ های خبری برای سئو سایت نیز بسیار موثر هستند. یکی از راه‌های بهبود کیفیت و ارزش سایت از نظر ربات های گوگل، خرید رپورتاژ آگهی است. رپرتاژ های آگهی موجب جذب بازدیدکنندگان بیشتر و افزایش مخاطبان وب‌سایت می‌شوند؛ به همین ترتیب فروش محصولات و خدمات یک برند نیز با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

  • کاربرد رپرتاژ آگهی برای وبسایت منتشر کننده آن

رپرتاژهای آگهی معمولا در وب‌سایت‌های خبری و سایت‌های پربازدید که ارزش و اعتبار خوبی دارند، منتشر می‌شود. انتشار رپورتاژهای خبری در سایت های خبری، برای این سایت‌ها از دو جنبه ارزش و سود به ارمغان می‌آورد: یکی سود مالی و دیگری ارزش محتوایی.

شما هم اگر با ریپورتاژ آگهی آشنایی داشته باشید، به احتمال زیاد می‌دانید که انتشار این گونه رپورتاژها با هزینه همراه است. همان‌طور که گفته شد، سایت‌هایی که به عنوان مرجع انتشار رپرتاژ مورد استفاده قرار می‌گیرند، سایت‌های مشهور و معتبر و پربازدید هستند که بازدیدکنندگان زیادی از صفحات آن‌ها بازدید می‌کنند. نخ کلیک این سایت‌ها بسیار بالاست و به دلیل داشتن مخاطبان زیاد، هزینه قابل توجهی در ازای انتشار محتوای تبلیغاتی سایر برندها دریافت می‌کنند.

از سوی دیگر، رپرتاژهای خبری خود دارای ارزش محتوایی بوده و حاوی اطلاعاتی مفید و کاربردی برای بازدیدکنندگان و مخاطبان سایت هستند. بنابراین انتشار آن‌ها به بهتر شدن و غنی تر شدن محتوای خود سایت نیز کمک می‌کند. علاوه بر آن، اگر این رپرتاژ از سوی یک برند معتبر منتشر شود و در نهایت مخاطبان سایت از محصول یا خدمت معرفی شده در رپرتاژ رضایت داشته باشند، به اعتبار و محبوبیت سایت منتشر کننده رپرتاژ نیز افزوده می‌شود.

  • کاربرد رپرتاژ آگهی برای بازدیدکنندگان

اما در نهایت به سراغ سود و کاربرد رپرتاژ آگهی برای خوانندگان و مخاطبان سایت خواهیم رفت. حقیقت این است که اگرچه خود تبلیغات در ذات خود و به تنهایی معمولا جذاب نیست، اما مردم اکثرا از محتوای تبلیغاتی آموزنده و کاربردی بسیار استقبال می‌کنند.

در واقع رپورتاژهای آگهی با محتوای ارزشمند خود و نکات و اطلاعاتی که دربر دارند، می‌توانند دانش و آگاهی مخاطبان را افزایش دهند و از این طریق به آن‌ها سود برسانند. یک رپرتاژ با محتوای خوب و کاربردی می‌تواند به مخاطبان در انتخاب محصولات و خدمات بهتر کمک شایانی کند. البته ناگفته نماند که محتوای رپرتاژ باید در عین حال که مفید و کاربردی است، برای او سرگرم کننده نیز باشد تا او را ترغیب کند که تا انتها این محتوا را مطالعه کند. موثرترین رپرتاژها آن هایی هستند که دارای حالتی روایت گونه باشند. اصطلاحا، یک رپرتاژ آگهی خوب و موفق، از فن «داستان گویی» به خوبی استفاده می‌کند.

یکی دیگر از دلایل تاثیرگذاری بالا و نفوذ زیاد رپرتاژهای آگهی، این است که رپرتاژ ها نسبتا دارای چهره‌ای انسانی هستند؛ به این معنی که مخاطب می‌تواند با آن‌ها ارتباط بیشتری برقرار کرده و احساس نزدیکی بیشتری داشته باشد.

دلیل دیگر تاثیرگذاری بالای رپرتاژهای آگهی، این است که رپرتاژها در منابع معتبر و قابل اطمینان منتشر می‌شوند. سایت‌هایی که نسبت به انتشار رپورتاژ اقدام می‌کنند، دارای جایگاهی مطمئن در میان مردم و مخاطبان خود هستند. این اعتبار به نوبه خود به محتواهای درون سایت، از جمله رپرتاژ آگهی نیز منتقل می‌شود و خوانندگان آن رپرتاژ، احساس می‌کنند که این محتوا قابل اعتماد است.

مزایای رپورتاژ چیست

مزایای انتشار رپورتاژ آگهی چیست؟

احتمالا تا اینجای کار متوجه شدید که ریپورتاژ آگهی چیست و چرا سایت‌ها اقدام به انتشار آن در فضای وب می‌کنند، اما پرسش اصلی این است که رپرتاژ آگهی در کدام یک از ابعاد فعالیت یک کسب و کار در فضای آنلاین، موثر است؟ درواقع مزایای رپورتاژ را می‌توان از نگاه سئو و جذب مشتری بررسی کرد، زمان آن رسیده است که این دو عینک را بر چشم بزنیم و با برخی از تاثیرات فوق العاده این سبک تبلیغات در دنیای وب، آشنا شویم.

  • تاثیرات رپورتاژ آگهی بر سئو سایت

به جرئت می‌توان گفت که اکثر سایت‌ها برای دیده شدن در موتو‌رهای جستجو نزد کاربران، به انتشار ریپورتاژ آگهی در رسانه‌‌های معتبر نیاز دارند، حالا نوبت آن است که با مهم‌ترین اثرات رپورتاژ بر سئو سایت آشنا شوید:

  1. بهبود رتبه در موتورهای جست‌وجو</