بک لینک چیست؟ و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

آیا تا به حال این اتفاق را تجربه کرده‌اید با کلیک کردن روی یک کلمه کلیدی یا عبارتی در وب سایت یا فروم، به سایت جدیدی منتقل شوید؟ در این شرایط شما دقیقا با یک بک لینک مواجه شده‌ و آن را از نزدیک لمس کرده‌اید. به همین سادگی !

لینک سازی خارجی یا همان تولید بک لینک‌ نقش مهمی در فرایند بهینه سازی سایت در مرحله سئو خارجی دارد. متخصصین سئو تلاش می‌کنند تا با ترفندها و تکنیک‌ های مختلف تولید بک لینک‌ها بهترین اثر گذاری را برای آن‌ها ایجاد کنند! در ادامه به شما توضیح می‌دهیم که تاثیر بک لینک بر سئو چیست و شما را با روش‌های صحیح ایجاد بک لینک آشنا می‌کنیم. با تسمینو همراه باشید.

بک لینک چیست؟

به زبان ساده، بک لینک پیوندی از یک سایت به سایتی دیگر است. موتورهای جستجو مانند گوگل، بک لینک را به عنوان سیگنال مهمی جهت رتبه بندی در نظر می‌گیرند، زیرا وقتی یک وب سایت به وب سایت دیگری لینک می‌دهد، این مفهوم برداشت می‌شود که محتوای ارزشمندی دارد. بک لینکهای با کیفیت می‌توانند به افزایش رتبه سایت در نتایج SERP و بهبود سئو سایت شما کمک کنند.

بک لینک چیست

پاسخ سایت backlinko در به سوال بک لینک چیست؟

بک لینک‌ها به معنای لینک‌های ورودی بی‌طرف یک وب سایت هستند که به کاربران و موتورهای جستجوی گوگل، جهت یافتن وب سایت‌های جدید کمک می‌کنند؛ برای دستیابی به نتایج بالاتری در موتور جستجو استفاده از بک لینک‌ها توصیه می‌شود.

تاثیر بک لینک بر سئو سایت چگونه است؟

بک لینکها تاثیر مهمی در الگوریتم موتور جستجو، سئو و استراتژی کلی برای رشد وب سایت دارند. به بیان ساده، بک لینک را می‌توان به مکالمه‌ای بین دو وب سایت با دامنه متفاوت تشبیه کرد، مکالمه‌ای برد-برد برای هر دو سایت. به طور کلی تاثیر این ترفند سئو را می‌توان از جنبه‌های مختلف بررسی کرد:

  • کمک به برندینگ سایت

هنگامی که مردم در حال خواندن مطالب آنلاین هستند، متوجه لینک‌ها می‌شوند. اگر ببینند که نام برند و وب سایت شما بارها و بارها در یک مقاله ذکر شده است، برند شما به طور خودکار با موضوع مقاله در ذهن آن‌ها مرتبط می‌شود. همانطور که موتورهای جستجو لینک‌های سایت شما را تشخیص می‌دهند و نشان می‌دهند که سایت شما اطلاعات مفیدی دارد، کاربران نیز آن را می‌بینند و با گذشت زمان به برند شما علاقه‌مند می‌شوند.

  • افزایش ترافیک وب سایت 

داشتن بک لینک‌های زیاد می‌تواند شما را وادار به پیدا کردن دوستان جدید، رهبری و حفظ رابطه با مشتریان خود کند. وقتی شخصی یک پست خوب را می‌خواند و یک بک لینک را می‌بیند که به منبع اشاره می‌کند، احتمال زیادی وجود دارد که روی آن کلیک کند تا اطلاعات بیشتری در مورد اینکه آن مقاله از چه کسی و از کجا بوده است، به‌دست آورد. اگر آن شخص واقعاً از مقاله شما لذت ببرد، ممکن است شما را در رسانه‌های اجتماعی دنبال کند. یک لینک ساده می‌تواند علاوه بر کمک به رتبه بندی موتورهای جستجو، مشتریان جدیدی را به وب سایت شما بیاورد. این شیوه جذب ترافیک، نرخ پرش پایینی دارد.

  • تبلیغ

بک لینک روشی مناسب برای تبلیغ وب سایت یا محصولات شما از طریق نظر دادن در سایتهای معتبر و اشتراک گذاری در رسانه‌های اجتماعی است. اگر صفحاتی که می‌خواهید رتبه‌بندی کنید محتوای ضعیف/پایه‌ای داشته باشند، تلاش برای رتبه‌بندی بالاتر در موتورهای جستجو برای شما سخت خواهد بود.

  • بهبود رتبه سایت 

نتایج جستجوی ارگانیک نتایجی هستند که کلمات کلیدی مرتبط با عبارت جستجوی اصلی را در خود جای داده‌اند. در مقابل نتایج جستجوی ارگانیک، نتایج غیر ارگانیک قرار دارد که تبلیغات از نوع پرداخت به ازای کلیک هستند. بک لینک دادن به کسب رتبه بهتر شما به روش ارگانیک در موتورهای جستجو کمک می‌کند. اگر مقاله شما از وب سایتهای دیگر لینک دریافت کند، به مرور زمان در موتورهای جستجو رتبه بالاتری دریافت خواهد کرد.

  • افزایش سرعت ایندکس مطالب

یکی از روش‌های افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل، لینک سازی است؛ چه لینک سازی خارجی و چه داخلی. جالب است بدانید که گوگل و دیگر موتورهای جستجو برای شناسایی صفحات جدید در وب، از صفحات قدیمی و لینکهایی که در آن‌ها وجود دارد استفاده می‌کنند. از آنجایی که شانس بررسی مجدد سایتهای قدیمی و معتبر بیشتر است، قراردادن لینک سایت در چنین سایتهایی منجر به افزایش سرعت ایندکس سایت می‌شود.

انواع بک لینک چیست؟

انواع مختلفی از بک لینک وجود دارد که می‌توانید استفاده از آن‌ها را در استراتژی سئو سایت خود بگنجانید. در ادامه آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

  • بک لینک follow چیست؟

بک لینک follow رایج‌ترین و با ارزش‌ترین نوع بک لینک برای سئو است. هنگامی که یک لینک follow را در وب سایت خود قرار می‌دهید، به گوگل می‌گویید که لینک ارگانیک است (خریداری نشده) و شما صحت و ارزش محتوای آن لینک را تضمین می‌کنید. بک لینک فالو به سادگی به گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌گوید که “محتوای این لینک مهم است و باید به آن توجه کرد.”

نمونه‌ای از کد بک لینک فالو را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

بک لینک - Back Link

  • بک لینک nofollow چیست؟

بک لینک‌های Nofollow کمتر رایج هستند؛ چراکه ارزش کمتری دارند. این نوع بک لینک‌ها به موتورهای جستجو می‌گویند که یک لینک خاص را نادیده بگیرند.

تعریف رسمی گوگل از تگ nofollow این است که «Nofollow» راهی را برای مدیران وب‌سایت‌ها فراهم می‌کند تا به موتورهای جستجو بگویند «لینک‌های این صفحه را دنبال نکنید» یا این لینک خاص را دنبال نکنید.

نشانه گذاری HTML برای این پیوندها مشابه پیوندهای dofollow است، با یک تفاوت بزرگ – تگ “rel=nofollow”. اگر از لینک nofollow در مثال خود از بالا استفاده کنیم، به این صورت خواهد بود:

بک لینک - Back Link

درصد لینک‌های follow در مقابل nofollow که یک وب سایت دارد، متفاوت است. گوگل می‌خواهد ترکیب خوبی از هر دو را برای یک لینک سالم ببیند.

بزرگترین تفاوت بین این دو نوع لینک این است که گوگل ارزش زیادی برای لینک‌های follow قائل است. به این معنی که آن‌ها برای سئو عالی هستند. از سوی دیگر، لینک‌ نوفالو در اکثر موارد توسط الگوریتم گوگل نادیده گرفته می‌شوند. این بدان معناست که آن‌ها به ندرت برای سئو ارزشمند هستند.

شخصی که یک صفحه وب را می‌خواند هرگز تفاوت بین بک لینک follow و nofollow را نخواهد دید. تفاوت این دو نوع بک لینک در کد منبع است. یک تگ خاص در کد منبع وجود دارد که تعیین می‌کند گوگل و سایر موتورهای جستجو چگونه بک لینک را مشاهده کنند. این موضوع همچنین تاثیر آن بک لینک را بر سئوی سایت شما را تعیین می‌کند. 

 

در واقعیت، پیشرفت الگوریتم های گوگل به اندازه‌ای شده است که ارزش لینک های نوفالو را هرچند کمتر از لینکهای فالو، برای سایت شما در نظر بگیرند. به همین دلیل است که صرف نظر از نوع لینک، باید به کیفیت آن توجه داشته باشید. چرا که در بسیاری از موارد، بک لینک‌های مخرب از سایتهای اسپم، تاثیر منفی در سئو سایت داشته و منجر به جریمه گوگل و در آخر خارج شدن سایت از ایندکس گوگل می‌شود.

لینک اسپم با ارسال لینک در وب سایتها، انجمن‌های گفتگو، نظرات وبلاگ، دایرکتوری‌ها یا هر سایت آنلاین دیگری که در آن لینک بین صفحات بر اساس شایستگی به دست نمی‌آید، ایجاد می‌شود. لینک اسپم برای ایجاد بک لینک در صفحات و وب سایت ها بدون توجه به زمینه یا تجربه کاربر برای دستکاری رتبه بندی موتورهای جستجو به کار می‌رود.

بک لینکهای PBN (شبکه وبلاگ خصوصی) لینک‌هایی هستند که از شبکه‌ای از وب سایت‌ها و وبلاگ‌های متصل ساخته شده‌اند. این سایتها معمولاً متعلق به یک شخص هستند که از همه آن‌ها برای ایجاد لینک به سایت اصلی خود استفاده می‌کند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای سود بیشتر، لینک‌های PBN را به دیگر صاحبان سایت بفروشند. از آنجایی که ساخت لینک غیرطبیعی از این نوع، نوعی دستکاری در رتبه بندی موتورهای جستجو است، توصیه می‌شود شبکه وبلاگ را برای جلوگیری از شناسایی، به عموم کاربران نشان ندهید (Private). همچنین باید از ارائه دهندگان هاست مختلف برای هر سایت استفاده کنید تا ردپای دیجیتالی خود را از بین ببرید.

شما میتوانید با مراجعه به محتوا بهترین هاست، جزئیات بیشتری در زمینه آدرس IP‌‌های مختلف داشته باشید.

برای ساخت یک PBN، باید دامنه‌های منقضی شده را با اختیارات موجود خریداری کنید. ایجاد لینک‌ها از یک دامنه کاملاً جدید بدون هیچ مجوزی، هیچ تاثیر مثبتی در رتبه بندی جستجوی ارگانیک ایجاد نمی‌کند. این تنها هدف این نوع دامنه‌ها است.

بنابراین، باید دامنه‌هایی با اعتبار دامنه بالا خریداری کنید و مطمئن شوید که پروفایل لینک تمیز و عاری از بک لینک‌های اسپم و سمی دارند.

هنگامی که دامنه‌ها را تأیید و خریداری کردید، می‌توانید با استفاده از آن‌ها وبلاگ‌هایی بسازید و مطالب خود را در آن منتشر کنید. از این مطالب باید به سایت‌ اصلی خود لینک دهید به امید اینکه باعث افزایش رتبه‌بندی جستجوی آن شوند.

اکثر وبلاگ‌ها و وب ‌سایت‌ها دارای بخش نظرات هستند. قابلیتی که در آن ناشران از مخاطبان دعوت می‌کنند تا درباره محتوای منتشر شده خود نظر دهند. این بخش‌ها اغلب دارای فیلدی هستند که اجازه می‌دهد URL‌ها را به نظرات اضافه کرده و به‌طور خودکار به آن‌ها لینک داده شود، بنابراین در اینجا یک بک لینک به سایت مقصد داده می‌شود. این نوع لینک، بک لینک کامنتی نام دارد. این روش، نوعی تکنیک سئو کلاه سیاه است و امروزه به راحتی توسط الگوریتم‌های گوگل شناسایی می‌شود.

۵ ویژگی بک لینک باکیفیت چیست؟

آنچه که یک بک لینک با کیفیت بالا را ایجاد می‌کند کمی مبهم ا