جایگاه صفر گوگل یا Position zero چیست؟

جایگاه صفر گوگل یا Position zero چیست؟

اگر از نفر اول جلو بزنید، چندم می‌شوید؟ شاید بگویید خب معلوم است، اول! اما جایگاه صفر گوگل، با ظهور در عرصه سئو، این پاسخ را زیر سوال برد. Position Zero یا همان جایگاه صفر گوگل، نتیجه‌ای در جستجوی ارگانیک است که بالاتر از تمام نتایج و در یک کادر مجزا به نمایش درمی‌آید. در واقع اگر پیش از این در حوزه سئو، کسب جایگاه اول، کلید موفقیت بود، حالا موقعیت صفر، حکم شاه کلید را دارد. اما سوال اینجاست که با ایجاد این جایگاه، چه تغییراتی در الگوریتم‌های گوگل […]

1 سال 0 15 دقیقه

آنچه در این مطلب خواهید خواند

جایگاه صفر گوگل چیست؟
معنی Featured Snippet چیست؟
تفاوت و ارتباط رتبه یک گوگل با Position Zero چیست؟
نحوه نمایش سایت در موقعیت صفر گوگل
محتوای جایگاه صفر گوگل
تاثیر تبلیغات بر نمایش سایت در موقعیت صفر گوگل
مزایای جایگاه صفر گوگل
آیا در نتایج فارسی هم Position Zero داریم؟
و در نهایت...
مشاهده بیشتر

اگر از نفر اول جلو بزنید، چندم می‌شوید؟ شاید بگویید خب معلوم است، اول! اما جایگاه صفر گوگل، با ظهور در عرصه سئو، این پاسخ را زیر سوال برد. Position Zero یا همان جایگاه صفر گوگل، نتیجه‌ای در جستجوی ارگانیک است که بالاتر از تمام نتایج و در یک کادر مجزا به نمایش درمی‌آید. در واقع اگر پیش از این در حوزه سئو، کسب جایگاه اول، کلید موفقیت بود، حالا موقعیت صفر، حکم شاه کلید را دارد. اما سوال اینجاست که با ایجاد این جایگاه، چه تغییراتی در الگوریتم‌های گوگل ایجاد شده است؟ آیا تبلیغات روی کسب این جایگاه تاثیرگذار است؟ چطور می‌توان به موقعیت صفر گوگل دست یافت؟

جایگاه صفر گوگل چیست؟

زل زدن به جایگاه نفر اول و تصور تصاحب آن، انگیزه بزرگی برای رشد است. اما اگر بتوانید از نفر اول هم جلوتر بزنید چه؟ موقعیت صفر دقیقا همین شرایط را برای شما و محتوایتان فراهم می‌کند. محتوایی که در نتایج جستجوی ارگانیک بالاتر از تمام نتایج در یک کادر مجزا به نمایش درمی‌آید، همان جایگاه صفر گوگل است. این جایگاه بر اساس محتوای Featured Snippet یا قطعه ویژه بنا شده است.

جایگاه صفر گوگل چیست؟

از آنجایی که نرخ کلیک روی این دسته از محتواها به دلیل پررنگ بودن بسیار بیشتر است، سایت‌های زیادی برای تصاحب آن تلاش می‌کنند. این جایگاه، شرایط مجزایی از رتبه‌های اصلی دارد. به این معنا که یک محتوا می‌تواند در آن واحد، هم رتبه صفر و هم رتبه‌ای دیگر را به دست آورد. پس تفاوت این رتبه‌ها چیست؟ آیا اصلا ارتباطی به هم دارند؟

معنی Featured Snippet چیست؟

هرجا بحث از کسب جایگاه صفر باشد، حتما نام Featured Snippet را نیز خواهید شنید. این عبارت به معنای قطعه ویژه است. در واقع هدف گوگل از ایجاد جایگاه صفر، این بود که در نتایج سرچ، نخست محتوایی را نمایش دهد که کوتاه‌ترین، سریع‌ترین و البته کامل‌ترین پاسخ را به مخاطب نمایش دهد. مخاطبان باید قبلا از این محتوا استقبال کرده باشند. در اصل، مرجع گوگل برای انتخاب محتوای برتر، تجربه کاربران از محتواهای موجود در دنیای وب است. 

معنی Featured Snippet چیست؟

مخاطب در این قطعه، خلاصه و جزئیات صفحه وبی که منبع پاسخ به سوالش است را می‌بیند. این بخش، شامل URL، چکیده‌ای از محتوا شامل پاسخ کوتاه به جستجو و عنوان سایت است. نحوه نمایش این قسمت، تفاوت خاصی با دیگر نتایج دارد و این تفاوت، در نحوه نمایش محتوا و اطلاعات است. در Position Zero، محتوای ویژه بالاتر و بولدتر از سایر نتایج است. این در حالی است که اگر به نتایج بعدی توجه کنید، متوجه می‌شوید که بیشتر روی عنوان مطلب تمرکز دارند. نرخ کلیک روی قطعه ویژه، حدود 2 برابر بیشتر از باقی بخش‌ها است و به همین علت، کسب آن می‌تواند نقش بزرگی در افزایش ورود به سایت شما داشته باشد. 

تفاوت و ارتباط رتبه یک گوگل با Position Zero چیست؟

وقتی نخستین بار بحث جایگاه صفر گوگل مطرح شد، برای اغلب فعالان حوزه وب این شبهه پیش آمد که این موقعیت، با رتبه اول یکسان است. با این حال بهتر است بدانید که این دو مفهوم به هیچ وجه برابر نیستند. پیش از ظهور مفهوم موقعیت صفر در گوگل، محتوای برتر در رتبه اول نتایج جستجوی ارگانیک قرار می‌گرفت. کسب جایگاه اول با استفاده از تبلیغات نیز ممکن بود. این در حالی است که جایگاه صفر گوگل، بر اساس Featured Snippet بنا شده است. به این معنا که Google برای ارائه پاسخ سریع‌تر به مخاطبان خود، در نتایج جستجوی ارگانیک، نتیجه‌ای را نمایش می‌دهد که بهترین و کامل‌ترین پاسخ را به جستجوکنندگان ارائه دهد. 

Position Zero در سئو

رتبه صفر گوگل، مختص رتبه اول نیست. اگر به نتایج جستجوی خود دقت کنید، متوجه می‌شوید که در بالاترین قسمت صفحه، در یک کادر مجزا محتوایی می‌بینید که پاسخ کوتاه و نسبتا کاملی به سوال شما می‌دهد. فرقی نمی‌کند که جستجوی شما متنی باشد یا صوتی، به هر صورت با جایگاه صفر گوگل که همان کادر بولدشده است مواجه خواهید شد. این کادر، می‌تواند با رتبه اول یا رتبه‌های بعدی نتیجه سرچ برابر باشد. البته بهتر است بدانید که این موقعیت، نصیب افرادی که رتبه پایین‌تر از 10 داشته باشند نخواهد شد. در واقع شما ابتدا باید جای خود را در صفحه اول نتایج بیابید و سپس به دنبال تصاحب جایگاه صفر باشید.

نحوه نمایش سایت در موقعیت صفر گوگل

راه‌های زیادی برای بهینه‌سازی محتوا وجود دارد که می‌تواند محتوای شما را وارد نتایج برتر کند. از سئوی داخلی گرفته تا تکنیک‌های مربوط به یافتن کلمات کلیدی، همه در کنار یکدیگر به بهبود رتبه محتوا در نتایج سرچ منجر خواهند شد. بهتر است بدانید که پیش از تمرکز روی جایگاه صفر، بهتر است روی بهینه سازی  و سئو محتوا و رشد رتبه خود تمرکز کنید. همچنین حین تنظیم محتوا، حتما روی موارد زیر تمرکز ویژه به خرج دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید:

نحوه نمایش سایت در موقعیت صفر گوگل

1- سعی کنید پاسخ به سوالاتی مانند چیست؟ چگونه است؟ چرا؟ و مواردی از این قبیل را در حدود 58 کلمه ارائه دهید. علت تاکید روی تعداد کلمات این است که بخش محتوای متنی در Featured Snippet، تنها این تعداد کلمه را می‌پذیرد.

2- محتوای رقبا را رصد کنید و نکته متمایزی ارائه دهید. مثلا اگر دیگران، از تصویر یا ویدئو استفاده نکرده‌اند، شما چنین محتوایی ارائه دهید.

3- کاربرد فاکتورهای خاص مانند جدول و نمودار را به هیچ وجه فراموش نکنید.

4- روی کلمات کلیدی اصلی و عبارات رایج مربوط به آن تمرکز کنید. مثلا عبارت «کیک شکلاتی چگونه درست می‌شود؟» از عبارت «کیک شکلاتی چیست؟» بسیار مهم‌تر و پرطرفدارتر است.

5- مراحل انجام یک کار را به صورت موردی و شماره‌بندی شده ارائه دهید.

6- تیترهای متعدد و جزیی استفاده کنید و در عوض، پاراگراف‌های کوتاه‌تری بنویسید.

محتوای جایگاه صفر گوگل

آیا محتوای موقعیت صفر، همان توضیحات متا یا Meta description است؟ جواب این سوال کاملا منفی است! این دو محتوا هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند. در واقع توضیحات متا، چیزی است که خود شما به عنوان صاحب محتوا آن را انتخاب می‌کنید تا مخاطبان هنگام جستجو ببینند. این در حالی است که Featured Snippet، به صورت خودکار توسط خود گوگل انتخاب می‌شود. گوگل در این قسمت به دنبال ارائه چیزی است که مخاطبان می‌خواهند، نه چیزی که نویسنده محتوا می‌خواهد! در این بخش ممکن است بسته به نوع پاسخ، یکی از نتایج زیر در دسترس مخاطب قرار گیرد:

1- پاسخ به مراحل انجام یک کار

تصور کنید دارید با برنامه فتوشاپ کار می‌کنید و می‌خواهید رنگ یک بخش از تصویر را تغییر دهید. وقتی برای انجام این کار در گوگل جستجو می‌کنید، هزاران نتیجه وجود دارد که شاید هر کدام روش خاصی را پیشنهاد کرده باشند. در جایگاه صفر گوگل، مراحل انجام کار به صورت خلاصه و موردی نمایش داده خواهند شد. مزیت این موضوع این است که مخاطب، دیگر نیازی به کلیک روی صفحات متعدد ندارد و در صورتی که پاسخ موجود در این قسمت مناسب باشد، خیلی سریع به سراغ همان می‌رود.

چطور در رتبه صفر گوگل ظاهر شویم

2- جدول‌های اطلاعاتی

وقتی به دنبال اعداد و ارقام باشید، اغلب کوتاه‌ترین پاسخ، بهترین پاسخ برای شما است. جدول‌ها، یکی از انواع اطلاعاتی هستند که می‌توانند پاسخی کوتاه و سریع ارائه دهند. به عنوان مثال اگر به دنبال این باشید که واحد پولی ایران را به دلار، ریال عربی یا هر واحد دیگری تبدیل کنید، احتمالا در جایگاه صفر گوگل چنین نتیجه‌ای را خواهید دید. مثلا تصویر زیر، نمونه‌ای است نتیجه جست و جو درباره فروش فیلم‌های مختلف را نشان می‌دهد.

تاثیر جدول های اطلاعاتی در zero position

3- توضیح درباره کلمه کلیدی

رایج‌ترین نتیجه‌ای که در موقعیت صفر یا همان Position Zero می‌بینید، توضیحی است که درباره عبارت جست و جو به نمایش درمی‌آید. این بخش در پاسخ به سوال چیست؟ چگونه است؟ چرا؟ چه زمانی؟ و سوالاتی از این قبیل به نمایش درمی‌آید. همچنین اگر به دنبال تعریف یک مفهوم یا عبارت باشید هم با این بخش مواجه خواهید شد. به عنوان نویسنده محتوا، نمی‌توانید خودتان این بخش را تعیین کنید. بلکه فقط باید سعی کنید با تیتربندی صحیح، به گوگل بفهمانید که این بخش پاسخ سوال مخاطب است. همچنین باید تجربه خوبی برای کاربر رقم بزنید تا در نتایج ارگانیک، به نمایش دربیایید. 

جایگاه صفر در نتایج جست و جو

4- انواع نمودار

یکی دیگر از محتواهایی که می‌توانید به عنوان Featured Snippet مشاهده کنید، نمودارهای مربوط به نتایج جستجو هستند. به عنوان مثال، اگر درصد واکسیناسیون کووید 19 را در گوگل جستجو کنید، احتمالا در جایگاه صفر چنین نتیجه‌ای را خواهید دید. البته، نمایش نمودار بستگی به این دارد که محتواهای برتر موجود، از چنین چیزی در محتواهای خود بهره برده باشند یا نه.  

تاثیر استفاده از جدول ها برای جایگاه صفر گوگل

5- مقایسه بین دو مفهوم

مقایسه مفاهیم، هرچه کوتاه و جزیی باشد بهتر است. وقتی در محتوای خود دو موضوع را در برابر یکدیگر قرار می‌دهید، بهتر است از جدول یا لیست استفاده کنید. این کار شانس شما را برای تصاحب جایگاه صفر بسیار بیشتر می‌کند. در این قسمت، نتایج به صورت دو به دو در مقابل هم قرار می‌گیرند تا مقایسه را برای مخاطب آسان‌تر کنند.

مقایسه دو مفهوم در جایگاه صفر گوگل

6- اطلاعات یک کالا

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید وزن یک محصول را بدانید. در این حالت، عبارت وزن به صورت بولد بالاتر از نتایج دیگر نمایش داده می‌شود. همچنین می‌توانید آدرس سایتی که مرجع این اطلاعات است را مشاهده کنید. این نتیجه، وقتی به دنبال وزن، قیمت، ابعاد و دیگر مشخصات مربوط به یک مفهوم خاص باشید هم به نمایش در می‌آید.

7- عکس یا ویدئو

گاهی هدف مخاطب از جست و جو در گوگل، خواندن متن نیست. مثلا وقتی درباره کلیپ جدید محسن یگانه جست و جو می‌کنید، انتظار دارید که یک ویدئو ببیند. یا وقتی جست و جو می‌کنید «گل زنبق چه شکلی است؟» منتظر نمایش یک عکس هستید. در این شرایط، گوگل سراغ محتوایی می‌رود که به بهترین نحو از عکس یا ویدئو استفاده کرده‌است و آن‌ را در جایگاه صفر قرار  می‌دهد.

تاثیر تبلیغات بر نمایش سایت در موقعیت صفر گوگل

اگر در حوزه سئو فعالیت کرده باشید، احتمالا از تاثیر شگفت‌انگیز کمپین‌های تبلیغاتی برای کسب رتبه برتر در نتایج بیخبر نیستید. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا می‌توانیم از این کمپین‌ها، برای کسب جایگاه صفر گوگل هم استفاده کنیم یا نه؟ اگر قبلا در نتایج جستجو با Position Zero مواجه شده باشید، متوجه شده‌اید که این جایگاه، در برخی موارد بالای تبلیغات گوگل ادز و در برخی موارد، زیر آن قرار می‌گیرد. در واقع، نمی‌توان ارتباط مستقیمی بین این دو مفهوم ایجاد کرد. 

تاثیر تبلیغات برای نمایش در zero position گوگل

نحوه اجرای کمپین و هدف شما از اجرای آن، گاهی می‌تواند به طور غیرمستقیم باعث کسب موقعیت صفر شود. وقتی از تبلیغات استفاده می‌کنید، شرایطی فراهم می‌شود که دیگران بتوانند وارد صفحات سایت شما شوند و محتوایتان را مشاهده کنند. اگر بتوانید شرایطی فراهم کنید که تجربه کاربری خوبی برای بازدیدکنندگان فراهم کنید، می‌توانید وارد نتایج برتر شوید. در صورتی که محتوای شما، پاسخ خوبی به جستجوی کاربران ارائه کند، به عنوان Featured Snippet شناخته می‌شود و جایگاه صفر گوگل را به دست خواهد آورد.

مزایای جایگاه صفر گوگل

بر هیچکس پوشیده نیست که بالاتر بودن در نتایج جستجو، میزان بازدید از صفحه را به طور عجیبی بالاتر می‌برد. در دنیای شلوغ امروز، همه به دنبال پاسخی کوتاه، صریح و منسجم هستند. به همین دلیل می‌توانیم بگوییم که جایگاه صفر گوگل، یک موقعیت ایده‌آل برای صاحب سایت و مخاطب است. در واقع در صورت بهینه بودن این بخش، هر دو طرف سود خواهند کرد. با این حال، اگر بخواهیم مزایای محتوای Position Zero را برشمریم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مزایای جایگاه صفر گوگل

  • در نتایج صوتی هم عمل می‌کند: کاربران چه به صورت متنی به جست و جو بپردازند و چه به صورت صوتی، با جایگاه صفر مواجه خواهند شد. در واقع فرقی ندارد که مخاطب چگونه سرچ می‌کند، به هرصورت به پاسخ مناسب می‌رسد.
  • باعث افزایش نرخ کلیک می‌شود: بر اساس آمار‌ها، نرخ کلیک روی محتوایی که در جایگاه صفر قرار دارد، 2 برابر بیشتر از محتواهای دیگر است. این موضوع بازدید از سایت را بیشتر می‌کند و اگر در سایت خود، تجربه کاربری خوبی فراهم کنید، می‌توانید جایگاه خود را حفظ کنید.
  • پاسخ مفید ارائه می‌دهد: مزیت مهم این جایگاه این است که کوتاه و سریع است. شاید از خودتان بپرسید که آیا این ویژگی، باعث افت نرخ کلیک نخواهد شد؟ باید بگوییم که نه! این اتفاق تنها دید روشنی درباره محتوا به مخاطب می‌دهد و اتفاقا او را برای کلیک دیدن ادامه محتوای موجود ترغیب می‌کند.

آیا در نتایج فارسی هم Position Zero داریم؟

خوشبختانه همزمان با فعال شدن موقعیت صفر گوگل در زبان‌های دیگر، این امکان در نتایج جست و جوی فارسی نیز فعال شد. به همین دلیل در برخی نتایج جست و جو، با این بخش مواجه خواهید شد. البته بهتر است بدانید که نمایش یا عدم نمایش این قسمت، کاملا بستگی به محتواهای موجود دارد.

Position zero در جستجوهای فارسی

در واقع اگر نتیجه‌ای برای نمایش در این قسمت بین محتواهای دنیای وب وجود نداشته باشد، حالت قبلی رتبه‌بندی نتایج را مشاهده خواهید کرد. به همین دلیل تمام سایت‌ها، به تازگی علاوه بر سئوسازی محتوا، روی اصولی که منجر به تصاحب جایگاه صفر می‌شود نیز تمرکز کرده‌اند.

و در نهایت…

دنیای وب، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. اگر بخواهید در این دنیای بزرگ، جایگاه مناسب خود را پیدا کنید، باید با به روزترین رویدادها هماهنگ شوید. یکی از جدیدترین رتبه‌هایی که گوگل به محتواهای موجود اختصاص داده است، جایگاه صفر یا Position Zero است. در این بخش، محتوایی که پاسخی کوتاه و مفید به مخاطب ارائه دهد، به صورت بولد و در کادری مجزا بالاتر از باقی نتایج به نمایش درمی‌آید. کسب این جایگاه، می‌تواند نرخ کلیک و اعتبار یک محتوا را بالا ببرد. امیدواریم با استفاده از نکات موجود در این مقاله از تسمینو، کاملا با این مفهوم آشنا شده باشید.

دیدگاه ها