سئو محلی چیست؟ و اهمیت Local Seo بر کسب‌کار

تشخیص و شناسایی کاربران وب برای گوگل از طریق آی پی آن‌ها، بسیار ساده است. اما وضعیت برای کسب و کارهای اینترنتی، کمی متفاوت است. اما سوال جالبی در اینجا وجود دارد که گوگل چگونه می‌تواند تشخیص دهد که حوزه فعالیت یک تجارت آنلاین چیست و دقیقا در کدام منطقه و چه ساعتی از شبانه روز فعالیت می‌کند؟ موتورهای جستجو باید چه چیزی از کسب و کار ما بدانند؟ در اینجا است که باید بدانیم چگونه با استفاده از ترفندهای لوکال سئو سایت خود را برای جستجوهای هدفمند بهینه کنیم؟ اگر به دنبال پاسخ سوالاتی از این دست هستید، در ادامه این مطلب با معرفی تکنیک‌های لوکال سئو برای سایت‌های ایرانی همراه ما باشید. در صورت داشتن اطلاعات بیشتر درمورد نحوه قرارداد سئو می‌توانید این مقاله را دنبال کنید.

لوکال سئو چیست؟

Local Seo شاخه‌ای از سئو است که با استفاده از آن می‌توان وب سایت را برای جستجوهای محلی بهینه کرد. منظور از جستجوهای محلی، مواردی است که به یک منطقه جغرافیایی و زمان خاص مربوط می‌شوند. به عنوان مثال: دندان پزشک تهران، فست فود نزدیک من، طراحی سایت تهران، بهترین کلینیک پوست و مو تهران و …

جهت آشنایی بیشتر با Off Page Seo می‌توانید به مقاله سئو خارجی چیست؟ مراجعه کنید.

لینک سازی طبیعی یکی از روش‌های کاهش اسپم اسکور سایت و افزایش آگاهی از برند است. اما اگر این تکنیک بهبود سئو سایت به درستی و در برخی موارد به صورت محلی انجام نشود، تلاش‌های شما برا بهبود سئو محلی سایت بی ثمر خواهد بود. چرا که اگر لینک‌های دریافتی، برند منشن‌ها، سوشال سیگنال‌ها و مواردی از این دست، از نقاط مختلف جهان حاصل شوند؛ به این معنای گستردگی اطلاعات از جای جای جهان برای گوگل است!

در این شرایط گوگل و سایر موتورهای جستجو دیگر کسب و کار شما را به عنوان یک تجارت آنلاین محلی در نظر نگرفته و بهبود رتبه بندی سئو سایت مشکل‌تر می‌شود!

اهمیت سئو محلی در بازاریابی دیجیتال

سئو محلی - لوکال سئو

برای آگاهی از اهمیت لوکال سئو در بازاریابی آنلاین و افزایش فروش، بهتر است نگاهی به آمار جهانی در این خصوص داشته باشیم. گرچه این آمار به طور خاص برای ایران نیستند، اما برای داشتن یک دید کلی بسیار مفید هستند:

 • ۵۰ درصد از افرادی که از طریق تلفن همراه خود جستجوی محلی انجام داده‌اند، همان روز به نتیجه پیشنهادی گوگل مراجعه کرده‌اند. به ویژه این در خصوص خدمات و مواردی که به هر ترتیب به ارائه یک سرویس، کالا یا خدمات مربوط می‌شود، بیشتر خواهد بود.
 • ۳۴ درصد از افرادی که از کامپیوتر یا تبلت برای سرچ استفاده کرده‌اند، مشابه با آمار قبل، طی یک روز به مرکز پیشنهادی گوگل مراجعه کرده‌اند.
 • ۱۸ درصد از جستجوهای محلی در طی یک روز منجر به فروش می‌شوند. این عدد در مواعد زمانی مختلفی و بسته به محصول یا خدمات گوناگون، می‌تواند بارها و بارها بیشتر باشد.
 • ۵۰ درصد از سرچ‌های محلی که با استفاده از موبایل انجام می‌شوند، در مورد یافتن آدرس یک کسب و کار خاص هستند.
 • ۷۸ درصد از جستجوهای محلی منجر به خرید آفلاین یا حضوری می‌شوند.
 • ۷۱ درصد از افرادی که جستجوی محلی انجام می‌دهند، می‌خواهند بدانند که مرکزی که به دنبالش هستند، چه ساعتی از روز فعالیت می‌کند.

سئو محلی - لوکال سئو

استفاده از ترفندهای Local Seo برای کدام کسب و کارها الزامی است؟

اگر به فکر بهبود رتبه بندی سئو سایت خود هستید، احتمالا اولین سوالی که برایتان ایجاد می‌شود این است که آیا شما هم باید از ترفندهای لوکال سئو استفاده کنید یا نه! به طور کلی، استفاده از این ترفندها برای کسب و کارهایی که در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند، الزامی است:

 1. موسسات حقوقی و وکلا
 2. پزشکان و مراکز درمانی
 3. معماران و شرکت‌های ساختمانی
 4. فست فود و رستوران‌ها
 5. سالن‌های زیبایی

البته به جز این‌ها نیز بسیاری از مشاغل و کسب و کارهای دیگر، می‌توانند از Local Seo به نفع کسب و کار خویش بهره برده و نرخ فروش بالاتری را از این جهت تجربه کنند. این در حالی است که مغفول گذاشتن این موضوع، به رقبا میدان بیشتری خواهد داد.

چه کسب و کارهایی از سئو محلی سود نمی‌برند؟

گرچه آمار و اعداد و ارقام مربوط به لوکال سئو بسیار وسوسه برانگیز هستند، اما استفاده از ترفندهای این سئو، برای تمامی کسب و کارهای آنلاین توصیه نمی‌شود. به عنوان مثال مجموعه‌هایی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ، تولید محتوا، فروش رپورتاژ آگهی و فروش و عرضه انواع کالا فعالیت می‌کنند، نیازی به استفاده از این سئو ندارند. چرا که در این صورت فقط فروش خود را محدود کرده و شانس افزایش درآمد را از خود گرفته‌اند.

نتایج مربوط به سئو محلی در کجا نمایش داده می‌شود؟

در صورتی که کاربر موضوعی را به صورت محلی جستجو کرده باشد، نتایج پیشنهادی گوگل به صورت زیر تغییر می‌کند:

سئو محلی - لوکال سئو