برد کرامب چیست؟ و تاثیر Breadcrumb بر سئو

اگر در دنیای سئو فعالیت دارید، احتمالا عبارت برد کرامب یا خرده نان‌ و تاثیرات فوق العاده آن‌ بر فرایند سئو سایت، به گوشتان خورده است. Breadcrumb، همچون تابلو راهنمای مسیریابی کاربران در سایت شما عمل می‌کند و اگر بتوانید به درستی از آن استفاده کنید، اثرگذاری قابل توجهی بر بهبود تجربه کاربری و همین طور موقعیت سئو وب سایت شما خواهد گذاشت.

در صورت پیاده سازی درست این قابلیت، می‌توانید از نتایج فوق العاده آن در سئو سایت و بهبود تجربه کابران خود، استفاده کنید، در این مقاله ۰ تا ۱۰۰ چیستی برد کرامب و باید و نبایدهای استفاده از آن، ارائه می‌شود. با تسمینو همراه باشید.

برد کرامب چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

اصولا Breadcrumb، در منوی بالایی سایت، قرار دارد. البته جایگاه آن، بر اساس نوع طراحی و قالب سایت‌ها، ممکن است متفاوت باشد. Breadcrumb مسیری که کاربر، برای رسیدن به صفحه مقصد، پیموده است را به ترتیب با در برداشتن لینک صفحات قبلی، نمایش می‌دهد.

backlinko.com، در رابطه با برد کرامب، می‌گوید:

در سئو ۲۰۲۱ ، استفاده از برد کرامب، برای گوگل و کاربرانش، بسیار مهم است، شما می‌توانید با استفاده از این ساختار، به صورت خودکار، لینک‌های داخلی مفیدی را در صفحات مختلف سایت‌تان ایجاد کنید، برای داشتن بهترین ساختار سئو استفاده از Breadcrumb  یا همان خرده نان‌ ها را فراموش نکنید.

 

برد کرامب چیست

چرا برد کرامب، به خرده نان معروف است؟

احتمالا افسانه هانسل و گرتل، ۲  خواهر و برادری که برای گم نشدن در جنگل، از ریختن خرده نان‌ها روی زمین استفاده کرده‌اند را شنیده‌اید!
برد کرامب، دقیقا همچون این خرده نان‌های روی زمین در قلب وب سایت شما عمل می‌کند و به کاربرانتان مسیری که آمده‌اند را نشان می‌دهد و از گم شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. این یکی از تکنیک‌های سئو داخلی است که در صورت شناخت صحیح آن‌، برایتان کارایی زیادی خواهد داشت.

انواع برد کرامب کدام است؟

امروزه سئو کاران، از مدل‌های مختلف برد کرامب، در ساختار  سایت استفاده می‌کنند، با محبوب‌ترین مدل‌های برد کرامب، آشنا شوید:

 • تاریخچه: مسیر پیموده شده در سایت
 • مکان: ارائه راهنمای حضور در مکان فعلی کاربر
 • خرید: نشان دادن مراحل مسیر خرید به کاربر
 • ویژگی: نمایش ویژگی‌های محصول یا خدمات

مزایای استفاده از برد کرامب برای سئو

امروزه سئو، به یک پازل پیچیده و جذاب، تقسیم شده است که باید به درستی قطعات آن را کنار هم بچینید تا به نتیجه دلخواه، دست پیدا کنید، Breadcrumb نیز همچون یکی از تکه‌های پازل مهم سئو سایت است که برای رسیدن به رتبه‌های برتر، باید آن را در نظر بگیرید، مهم‌ترین مزایای استفاده از برد کرامب، به شرح زیر است.

 •  بهبود تجربه کاربری (User experience)

آپدیت‌های اخیر گوگل، نشان داده است که تجربه کاربری خوب، بیش از هرچیزی امروزه برای گوگل و رنکینگ وب سایت‌های اینترنتی، مهم است؛ وجود Breadcrumb، یا همان راهنمای مسیر مشخص و واضح در سایت، موجب می‌شود که کاربر به راحتی، مسیر صفحه‌ای که آمده است را شناسایی کند و دچار سردرگمی در صفحات وب سایت شما نشود. در حقیقت زمانی که کاربر در صفحات مختلف وب سایت شما پیش رفته و دسته بندی‌های مختلف را برای رسیدن به یک صفحه دنبال می‌کند، نیاز دارد که مسیر خود را مشاهده کرده و این مسیر باید به وسیله ربات‌های گوگل نیز قابل تشخیص باشد.

 • افزایش حضور کاربر (Time on Site)

برد کرامب‌ها بهانه‌های خوبی برای چرخ زدن کاربر در سایت‌شما هستند، پس اگر به فکر افزایش زمان حضور کاربران در سایت هستید نباید پیاده سازی درست Breadcrumb را دسته کم بگیرید.

با کمک برد کرامب، شما دو نشان را با یک تیر خواهید زد! این ساختار بی‌نظیر با افزایش زمان حضور کاربران در سایت‌تان به صورت مستقیم، میزان بانس ریت صفحات را نیز کاهش می‌دهد و همچون یک معجزه برای بهبود صفحات مد نظر شما برای رسیدن به بهترین رتبه‌های موتورهای جست‌وجو عمل می‌کند. به علاوه زمانی که کاربر میان صفحات مختلف پیش می‌رود، شانس این شکل خواهد گرفت که در هر صفحه بین این مسیر ماندگاری داشته باشد که شاید در ابتدا اصلا به فکر دنبال کردن آن نبوده است.

 • محبوب شدن نزد گوگل!

بهتر است بدانید که گوگل، عاشق وب سایت‌هایی است که از داده‌های ساختار یافته منظم جهت راهنمایی برای مسیریابی در سایت استفاده می‌کنند، می‌باشد؛ تجربه نشان داده است که سایت‌هایی توانسته‌اند رتبه بهتری در موتورهای جست‌وجو داشته باشند، اکثرا از برد کرامب استفاده کرده‌اند. از این روی اگر تا به حال به فکر استفاده از بردکرامب برای وب سایت خود نبوده‌اید؛ حتما این ساختار را به وب سایت خود اضافه کرده و تغییرات عالی آن را به زودی درک خواهید کرد.

چطور از برد کرامب، در داخل ساختار سایت، استفاده کنیم؟

برای پیاده سازی Breadcrumb در سئوی On Page سایت‌تان، مسیر پیچیده‌ای را در انتظار نخواهید داشت. در ادامه با قرار دادن بردکرامب، در سایت، آشنا شوید.

اگر وردپرسی هستید..

کارتان خیلی ساده است و تنها با نصب یک افزونه، در کمتر از چند دقیقه می‌توانید ساختار دلخواه Breadcrumb را در سایت‌تان پیاده سازی کنید و لذت ببرید، البته توجه کنید که تنها از یک افزونه برای ایجاد Breadcrumb استفاده کنید تا با تداخل، مواجه نشوید. در این خصوص لازم است که از بهترین افزونه که سنگینی روی وب سایت شما ایجاد نکرده و در ضمن عملکرد بدون نقصی نیز داشته باشد، برای این منظور استفاده کنید.

بهترین افزونه‌های ایجاد برد کرامب در وردپرس

بهترین افزونه‌های وردپرسی که می‌توانید برای ایجاد ساختار برد کرامب خودکار استفاده کنید، به شرح زیر هستند:

 1. Yoast SEO
 2. Rank Math
 3. Breadcrumb NavXT
 4. Woo Commerce Breadcrumbs
 5. Flexy Breadcrumb

اگر از cms‌های شخصی استفاده می‌کنید..

داستان ایجاد برد کرامب در سایت‌هایی که با وردپرس ایجاد نشده‌اند، کمی متفاوت است و باید از دانش کد نویسی برای انجام این کار، برخوردار باشید. پیشنهاد می‌شود برای پیاده سازی صحیح Breadcrumb در سایت‌هایی با cms اختصاصی از دولوپر‌ حرفه‌ای کمک بگیرید. دقت داشته باشید که نبود این ساختار در وب سایت شما، به عنوان یک نقص در نظر گرفته شده و در میدان رقابت با رقبای خود که از آن بهره برده‌اند، عقب خواهید ماند.

آیا مشکلات پیاده سازی برد کرامب، قابل تشخیص است؟

برای بررسی مشکلات پیاده سازی برد کرامب در وب سایت خود، دو راه حل دارید:

استفاده از سرچ کنسول برای تست عملکرد Breadcrumb

بله! خوشبختانه در سال‌های اخیر، گوگل سرچ کنسول، آپدیت شده است و در صورت اجرای درست Breadcrumb و استفاده از اسکیمای آن در ساختار سایت، شما بخشی به همین اسم در Enhancements سرچ کنسول خواهید داشت که می‌توانید در آن، گزارشی دقیق از وضعیت ارورها و … برد کرامب سایت‌تان، دریافت کنید. به این ترتیب اگر ساختار این ویژگی به هر شکلی در وب سایت شما دچار مشکل باشد، می‌توانید از طریق سرچ کنسول نسبت به آن آگاهی پیدا کرد