اسکیما چیست و چه تاثیری بر روی سئو دارد؟

اسکیما یا همان Schema Markup در اصل زبان نشانهگذاری سایت است. اگر بخواهیم این موضوع را ساده‌تر بیان کنیم؛ باید گفت که قراراست این زبان کدگذاری و نشانه گذاری اسکیما از طریق یکسری دستورالعمل‎‌ها و کدهای از پیش تعریف شده، وب‌سایت را موثرتر به گوگل معرفی کند. مشخصاتی مانند: هدف، محتوا، نویسنده، رویدادها و… در مورد سایت شما توسط schema به موتور جستجوی گوگل معرفی می‌شوند. از این طریق موتور جستجوی گوگل بهتر و راحت‌تر با سایت و محتوای آن ارتباط برقرار می‌کند و این ممکن است به رسیدن صفحات وب‌سایت در نتایج برتر SERP کمک کند.

نشانه گذاری اسکیما محتوای وب‌سایت و هدف از ایجاد آن را بهتر به گوگل معرفی کرده و این مسیر صاف‌تری ایجاد می‌کند تا گوگل محتوای وب سایت شما را تشخیص داده و تکنیک‌های سئو که به کار می‌گیرید، زودتر اثرگذاری خود را داشته باشند. حال که با معنی و مفهوم اسکیما آشنا شدیم به چگونگی عملکرد آن در بهبود سئو سایت اشاره می‌کنیم.

کد اسکیما چیست و چگونه بر روی سئو سایت تاثیر می‌گذارد؟

با وجود اینکه schema مفهوم تازه‌ای به شمار نمی‌رود، اما زیاد مورد استفاده قرار نگرفته و افراد زیادی از کاربرد آن بی‌خبر هستند. در حالی که ریچ اسنیپت و اسکیما، دو موضوع مهم در حوزه سئو داخلی وب‌سایت هستند چنان‌چه از بسیاری از افراد پرسیده شود که اسکیما چیست، ممکن است نتوانند پاسخ دقیقی و روشنی به این سوال دهند. حال این موضوع مطرح می‌شود که نشانه گذاری اسکیما چگونه موجب تاثیر بر روی بهبود سئو سایت و مقبول افتادن در الگوریتم های گوگل می‌شود.

 Schema یا Schema Markup بخشی از سئوی داخلی سایت بوده و همانند زبان برنامه نویسی سایت به موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو در مورد صفحات مختلف سایت، متن محتوای نوشته شده و اطلاعاتی مانند نویسنده، نام محتوا یا مقاله، امتیاز کاربران به مقاله و غیره خواهد داد. بدین ترتیب موتورهای جستجو با مطالب موجود در سایت شما و سایر اطلاعات آن آشنا شده و در رتبه بندی گوگل جایگاه بهتری به دست خواهید آورد.

اگر از نحوه استفاده از schema می‌پرسید، مثال‌های زیر به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید:

در نشانه گذاری اسکیما می‌توان بر اساس اهداف و نوع فعالیت سایت اقدام به کدگذاری برخی مشخصات نمود. به عنوان مثال اگر در زمینه هنر و موسیقی فعالیت دارید، می‌توانید نوازنده ساز بخصوصی مانند ویولن را از طریق کد گذاری در زمینه اطلاعات مشخصی به موتورهای جستجو شناسانده و مشخص کنید که در این مورد فعالیت می‌کنید. در این صورت گوگل در لیست جستجوی ساز ویولن و یا نوازنده ویولن اطلاعات شخصی، نمونه کارها و اثرهای هنری و سایر موارد مرتبط با آن نوازنده را از طریق سایت شما نمایش خواهدداد.

در مثالی دیگر اگر سایت شما به معرفی فیلم‌ها و کارگردانان مختلف می‌پردازد، با استفاده از نشانه‌های استاندارد اسکیما که از سایت مرجع Schema.org برداشته می‌شود، می‌توانید در مورد کارگردانی خاص، فیلم‌های وی، تاریخ ساخت فیلم‌ها، مشخصات شخصی کارگردان و بسیاری از اطلاعات دیگر را به موتورهای جستجو اعلام کنید. در این صورت هنگام بررسی صفحات توسط گوگل مشخصات مد نظر شما یا Rich Snippet ها بر روی صفحه نمایش داده می‌شوند.

اسکیما - Schema Markup