اسکیما چیست؟ + آموزش کدهای اسکیما به وردپرس

اسکیما یا همان Schema Markup در اصل زبان نشانه گذاری سایت است. اگر بخواهیم این موضوع را ساده‌تر بیان کنیم؛ باید گفت که قرار است این زبان کدگذاری و نشانه گذاری اسکیما از طریق یکسری دستورالعمل‎‌ها و کدهای از پیش تعریف شده، وب سایت را موثرتر به گوگل معرفی کند. مشخصاتی مانند هدف، محتوا، نویسنده، رویدادها و غیره در مورد سایت شما توسط schema به موتور جستجوی گوگل معرفی می‌شوند. از این طریق موتور جستجوی گوگل بهتر و راحت‌تر با سایت و محتوای آن ارتباط برقرار می‌کند و این ممکن است به رسیدن صفحات وب سایت در نتایج برتر SERP کمک کند.

نشانه گذاری اسکیما محتوای وب سایت و هدف از ایجاد آن را بهتر به گوگل معرفی کرده و این مسیر صاف‌تری ایجاد می‌کند تا گوگل محتوای وب سایت شما را تشخیص داده و تکنیک های سئو که به کار می‌گیرید، زودتر اثرگذاری خود را داشته باشند. حال که با معنی و مفهوم اسکیما آشنا شدیم به چگونگی عملکرد آن در بهبود سئو سایت اشاره می‌کنیم.

کد اسکیما چیست و چگونه بر روی سئو سایت تاثیر می‌گذارد؟

با وجود اینکه schema مفهوم تازه‌ای به شمار نمی‌رود، اما زیاد مورد استفاده قرار نگرفته و افراد زیادی از کاربرد آن بی خبر هستند. در حالی که ریچ اسنیپت و اسکیما، دو موضوع مهم در حوزه سئو داخلی وب سایت هستند چنانچه از بسیاری از افراد پرسیده شود که اسکیما چیست، ممکن است نتوانند پاسخ دقیقی و روشنی به این سوال دهند. حال این موضوع مطرح می‌شود که نشانه گذاری اسکیما چگونه موجب تاثیر بر روی بهبود سئو سایت و مقبول افتادن در الگوریتم های گوگل می‌شود.

 Schema یا Schema Markup بخشی از سئوی داخلی سایت بوده و همانند زبان برنامه نویسی سایت به موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو در مورد صفحات مختلف سایت، متن محتوای نوشته شده و اطلاعاتی مانند نویسنده، نام محتوا یا مقاله، امتیاز کاربران به مقاله و غیره خواهد داد. بدین ترتیب موتورهای جستجو با مطالب موجود در سایت شما و سایر اطلاعات آن آشنا شده و در رتبه بندی گوگل جایگاه بهتری به دست خواهید آورد.

اگر از نحوه استفاده از schema می‌پرسید، مثال‌های زیر به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید:

در نشانه گذاری اسکیما می‌توان بر اساس اهداف و نوع فعالیت سایت اقدام به کدگذاری برخی مشخصات نمود. به عنوان مثال اگر در زمینه هنر و موسیقی فعالیت دارید، می‌توانید نوازنده ساز بخصوصی مانند ویولن را از طریق کد گذاری در زمینه اطلاعات مشخصی به موتورهای جستجو شناسانده و مشخص کنید که در این مورد فعالیت می‌کنید. در این صورت گوگل در لیست جستجوی ساز ویولن و یا نوازنده ویولن اطلاعات شخصی، نمونه کارها و اثرهای هنری و سایر موارد مرتبط با آن نوازنده را از طریق سایت شما نمایش خواهد داد.

در مثالی دیگر اگر سایت شما به معرفی فیلم‌ها و کارگردانان مختلف می‌پردازد، با استفاده از نشانه‌های استاندارد اسکیما که از سایت مرجع Schema.org برداشته می‌شود، می‌توانید در مورد کارگردانی خاص، فیلم‌های وی، تاریخ ساخت فیلم‌ها، مشخصات شخصی کارگردان و بسیاری از اطلاعات دیگر را به موتورهای جستجو اعلام کنید. در این صورت هنگام بررسی صفحات توسط گوگل مشخصات مد نظر شما یا Rich Snippet ها بر روی صفحه نمایش داده می‌شوند.

اسکیما - Schema Markup

تفاوت استراکچر دیتا و اسکیما چیست؟

اگرچه این دو مورد در بسیاری موارد به جای هم به کار برده می‌شوند، اما در برخی موارد متفاوت از یکدیگر هستند:

  • استراکچر دیتا به کلیه کدهای HTML گفته می‌شود که به موتورهای جستجو از جمله گوگل، جهت درک هرچه بهتر صفحه کمک می‌کنند.
  • اسکیما در واقع نوعی داده ساختار یافته بوده که دارای یک مجموعه استاندارد از مقادیر و کلاس‌های تعریف شده است. کلیه کدهایی که در این دسته قرار می‌گیرند، نتیجه یک تلاش و توافق جمعی بین Google ، Bing ، Yahoo و Yandex است. در واقع از اسکیما به عنوان یک زبان مشترک، بین وبمستر و موتورهای جستجو استفاده می‌شود؛ زبانی که استفاده از آن برای وبمستر ساده‌‌تر و درک آن برای موتور های جستجو راحت‌تر است.

مزیت استفاده از Schema چیست و چرا باید از اسکیما در سئوی داخلی سایت استفاده کنیم؟

در جواب سوال Schema چیست و مزیت‌های استفاده از آن کدامند؟ باید گفت که بکار بردن کدهای نشانه گذاری اسکیما موجب افزایش بازدید و تعداد کلیک‌های سایت شما خواهد شد.

این کار از طریق نمایش سایت و مشخصات آن در بالای صفحه نمایش سمت راست لیست جستجوی گوگل نمایان می‌شود. این کادر حاوی مشخصات در مورد جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر دارای ارزش زیادی است. این ارزش در حقیقت به جستجوی کاربر و نیازی که وی تعریف کرده است، مرتبط خواهد شد.

اندازه کادر بزرگ بوده و بطور مجزا بر روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود، از این رو تقریبا تمام کاربران آن را می‌بینند و بخشی از فضای صفحه اول نتایج جستجو را به این شکل اشغال می‌کند. به این فضا، کادر مشخصات گراف دانش گوگل نیز می‌گویند. از طرفی تعداد کلیک‌ها و بازدید سایت‌های معرفی شده از طریق این کادر زیاد بوده و کاربران زیادی را به سمت سایت شما هدایت می‌نماید که موجب افزایش نرخ کلیک کاربر خواهد شد.

از دیگر مزیت‌های استفاده از کدگذاری اسکیما نمایش اطلاعات مفیدی در مورد سایت، مقاله جستجو شده و محتوای آن در فهرست جستجوی گوگل خواهد بود. ستاره‌های نشان دهنده میزان رضایت کاربران از مقاله و محتوای سایت شما در فهرست گوگل یکی از نتایج نشانه گذاری اسکیما است.

همچنین استفاده از Schema Markup به همراه متاتگ‌های شبکه‌های اجتماعی مانند اپن گراف در فیسبوک و توئیتر کاردز در توئیتر، موجب تاثیر فوق العاده آنها بر روی سئو سایت خواهد شد. لازم به ذکر است که نشانه گذاری اسکیما می‌تواند بجای این دو متاتگ بکار رود، ولی این دو متاتگ قابلیت استفاده بجای Schema Markup را نخواهند داشت.

با نشانه گذاری Schema اطلاعات کامل و غنی از وب سایت شما هنگام نمایش در فهرست نتایج گوگول منتشر می‌شود. این اطلاعات نمایش داده شده می‌تواند شامل تصویر محصول، زمان نگارش مقاله، تاریخ ویرایش و غیره باشد. بدین ترتیب کاربران به سایت شما توجه بیشتری نموده و تعداد کلیک‌های سایت افزایش می‌یابد.

از انواع جستجوهای غنی شده می‌توان به Rich Snippet، Rich Cards، Knowledge Graph و Featured Snippet اشاره نمود که هر کدام یکسری اطلاعات خاص و یا تصاویر مرتبط با موضوع مورد جستجو را به کاربران نمایش می‌دهند.

اسکیما - Schema Markup - افزایش نرخ کلیک

سایت Schema چیست و چه مواردی را می‌توان با اسکیما نشانه گذاری کرد؟

در اینجا می‌خواهیم به معرفی ابزار رایگان ساخت کد اسکیما بپردازیم. پس از تشریح مفهوم اسکیما و نحوه تاثیرگذاری بر روی سئو سایت و موتورهای جستجو این سوال پیش می‌آید که آیا همه موارد و اطلاعات موجود در سایت را می‌توانیم کدگذاری کنیم. در واقع برخی اطلاعات مانند تاریخ نگارش مقاله، زمان ویرایش، نویسنده مقاله، عکس‌ها و تصاویر، عنوان و تیتر مقاله، فرمت صفحه، زمان باز و بسته بودن و یا ساعت کاری شرکت و یا فروشگاه، نمایش محصول و نظیر آن را می‌توان از طریق Schema Markup کد گذاری نمود. اتفاقا درست همین موارد از نظر کاربران حائز اهمیت بوده و مایل هستند که خیلی زود در صفحه جستجو، اطلاعات مربوط به آن‌ها را مشاهده نمایند.

به طور مثال اگر شما به عنوان کاربر آدرس یک رستوران را جستجو کنید، علاقه مند به دیدن آدرس و شماره تلفن آن، همین طور ساعات باز بودن هستید.

در این صورت هنگام جستجوی گوگل و کلمات کلیدی مورد نظر این اطلاعات توسط موتورهای جستجو شناسایی و نمایش داده می‌شود. اگر می‌خواهید اطلاعات کامل و جامعی در مورد لیست مشخصات قابل کد گذاری از طریق اسکیما را شناسایی کنید، می‌توانید به سایت Schema.org مراجعه و اطلاعات کاملی را از آنجا کسب نمائید.

سایت Schema.org یک سایت استاندارد و مرجع برای نشانه گذاری و سیستم کدینگ سایت‌ها به حساب می‌آید. موتورهای جستجو هنگام رتبه بندی سایت‌ها بر اساس دستورالعمل‌های تعریف شده در سایت Schema.org اقدام به شناسایی و دسته بندی کدها نموده و ساختار به صورت مستقیم بر رتبه بندی اثر خواهد گذاشت.

اسکیما - Schema Markup

چگونه می توان از اسکیما در سایت استفاده کرد؟

همانطور که اشاره شد Schema Markup  یکی از راه‌های کسب رتبه بالاتر در گوگل از طریق بهینه سازی سئو سایت، افزایش تعداد کلیک‌ها و بازدیدها محسوب می‌شود. نشانه گذاری اسکیما به روش‌های مختلفی امکان پذیر است. با استفاده از Google Tag Manager، Google Webmaster Tools، Microdata و JSON-LD می‌توان برای این کار اقدام نمود. برای آشنایی با نحوه نشانه گذاری اسکیما به تشریح ساده‌ترین و بهترین روش کدگذاری سایت از طریق وب مستر تولز به شرح ذیل می‌پردازیم:

  • ابتدا از طریق Webmaster Tools به قسمت Structured Data Markup Helper وارد شوید. در این قسمت گزینه‌های مختلف