ریچ اسنیپت چیست(Rich Snippet )ومعجزه افزایش CTR به کمک آن

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در صفحه نمایش گوگل، زیر نتایج وب‌سایت‌های مختلف توضیحات اضافه‌ای مثل ستاره‌های امتیازدهی، تعداد نظرات، قیمت و… را دیده باشید. در دنیای سئو به این محتواها در صفحه نتایج گوگل، ریچ اسنیپت می‌گویند!

در این مطلب به صورت کامل، از ۰ تا ۱۰۰ چیستی ریچ اسنیپت‌ها و نحوه تولید آن‌ها برای سایت همراه نکات طلایی این موضوع، آورده شده است. اگر شما هم علاقه دارید به صورت عمیق، نحوه کار ریچ اسنیپت در گوگل را درک کنید، تا پایان این مقاله با تسمینو همراه باشید.

ریچ اسنیپت در گوگل چیست؟

ریچ اسنیپت‌ها نتیجه استفاده از داده‌های نشانه‌گذاری شده یا همان اسکیما در ساختار کدهای HTML وب‌سایت هستند و از تکنیک‌های سئو داخلی به حساب می‌آیند. به واقع وجود rich snippet در صفحه نمایش گوگل می‌تواند اطلاعات مفید و کاربردی را به کاربران بدون نیاز به ورود به وب‌سایت، انتقال دهد.

از اسنیپیت تا ریچ اسنیپت!

زمانی که کاربران گوگل یک کلمه کلیدی خاص را در گوگل سرچ می‌کنند، موتور جست‌وجو نتایج مختلفی را برای سرچ کننده‌ها نمایش می‌دهد. اصولا ساختار هر یک از نتایج نشان داده شده توسط گوگل به صورت زیر است:

Rich Snippets-ریچ اسنیپت

مثال بالا نمونه‌‌ای از نتیحه جست‌وجوی سایت تسمینو در صفحه نتایج بوده که شامل آدرس صفحه، تایتل و محتوای متادسکریپشن است. به این نتیجه در دنیای وب (اسنیپت) می‌گویند.

اما گاهی اوقات، محتواهای نمایش داده شده در بخش اسنیپت، غنی‌تر و دارای توضیحات بیشتری هستند که این توضیحات اضافه ریچ اسنیپت نام دارند، در تصویر زیر، نمونه‌ای از rich snippet سایت تسمینو را مشاهده می‌کنید. این ریچ اسنیپت شامل ستاره امتیاز دهی و رای‌های کاربران است.

Rich Snippets-ریچ اسنیپت

کدهای اسکیما، دستان پشت پرده نمایش ریچ اسنیپت‌ها

ریچ اسنیپت، نتیجه قرار دادن صحیح کدهای اسکیما است و در حقیقت به طور کلی، کاری به عنوان ریچ اسنیپت زدن یا قرار دادن ریچ اسنیپت، اصلا هیچ مفهومی ندارد!

در واقع، وبمستر سایت با قرار دادن درست کدهای استراکچر دیتا در ساختار کدهای HTML سایت، به گوگل کمک می‌کند که اسنیپت صفحه هدف را غنی کرده و در صفحه نمایش گوگل، یک ریچ اسنیپت درجه یک را نمایش دهد!

بسیاری از وبمستران، مفهوم اسکیما و ریچ اسنیپت را جابه‌جا درک‌ کرده‌اند! بهتر است شما به این موضوع دقت کنید که اول اسکیما به سایت شما وارد می‌شود و در صورت اجرای درست آن و وجود برخی از فاکتورهای دیگر، ریچ اسنیپ اسکیمای به کار رفته در صفحه SERP، نمایش داده خواهد شد.

۲ مزیت فوق العاده ریچ اسنیپ برای سئو سایت شما!

امروزه اکثر متخصصین سئو حرفه‌ ای وجود rich snippet برای نتایج صفحات مختلف سایت در صفحه SERP را یک امتیاز طلایی در مسیر سئو و بهینه‌سازی سایت می‌دانند.

  • افزایش درک گوگل از محتوای وب سایت

با وجود کدهای اسیکما که به نمایش ریچ اسنیپت برای وب‌سایت‌تان منجر خواهد شد، درک گوگل از بخش‌های مختلف محتوای سایت‌ شما