تگ کنونیکال چیست؟+ تگ canonical در سئو چه تاثیری دارد؟

تگ کنونیکال چیست؟ این تگ به قطعه کدی گفته می‌شود که میزان اهمیت و در واقع اولویت یک محتوا را برای خزنده‌های گوگل تعیین می‌کند. مسئله محتوای تکراری، یکی از دغدغه‌های اصلی برای سئوکاران است و باید در سئو تکنیکال به آن پرداخته شود. خصوصا برای سایت‌های فروشگاهی، که به واسطه وجود فیلترهای مختلف، احتمال ایجاد صفحات تکراری وجود دارد. اما خوشبختانه راه حلی برای از بین بردن صفحات تکراری به واسطه تگ Canonical وجود دارد. اگر در مورد نحوه استفاده و تاثیر تگ Canonical در سئو به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

تگ Canonical چیست؟

تگ کنونیکال که به صورت rel = “canonical” مورد استفاده قرار می‌گیرد، به عبارتی گفته می‌شود که در کد HTML، بخش هدر قرار گرفته تا میزان اهمیت یک صفحه را به گوگل نشان دهد. به عنوان مثال، عبارت زیر به خزنده‌های گوگل نشان می‌دهد که صفحه https://tesmino.com ، نسخه اصلی و در بین صفحات مشابه، مهم‌ترین صفحه برای ما است.

<link rel=”canonical” href=” tesmino.com” />

تاثیر تگ canonical در سئو بسیار مهم است و استفاده درست از آن از همه مهم‌تر! همان‌طور که در مطلب “افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل” گفته شد، خزنده‌ها همواره در حال بررسی وب‌سایت‌ها به منظور پیدا کردن مطالب جدید و رتبه‌بندی آن‌ها هستند. بنابراین زمانی که خزنده‌ها، متوجه دو صفحه با مطالب یکسان شوند، در تصمیم‌گیری دچار مشکل شده و احتمالا صفحه درستی را برای رتبه‌دهی انتخاب نخواهند کرد! در این شرایط، هیچ یک از صفحات سایت شما رتبه نگرفته و بودجه مالی و زمانی شما هدر می‌رود!

در نظر داشته باشید که در غیر این صورت، صفحاتی از وب‌سایت شما دچار کنیبالیزیشن شده یا به عبارتی دیگر صفحات هم‌نوع‌خواری کرده و موجب تضعیف یک‌دیگر و به طور کلی وب‌سایت خواهند شد.

تگ کونیکال چیست؟

تگ کنونیکال در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. زمانی که گوگل، بینگ و یاهو برای یکپارچه‌سازی فضای وب و استفاده از تگ‌ها، به توافق رسیدند. به خاطر داشته‌باشید، استفاده از تگ canonical نه تنها به خزنده‌های گوگل، بلکه به خزنده‌های سایر موتورهای جستجو هم کمک می‌کند.

تاثیر تگ Canonical در سئو

همه ما از تاثیر محتوای تکراری و کپی در سئو مطلع هستیم. همه می‌دانیم که چنین محتوایی در درازمدت چه آسیبی به سئوی سایت وارد می‌کند. این اتفاق برای سئو سایت فروشگاهی نیز محتمل به‌نظر می‌آید، اما تصور اکثر ما از محتوای تکراری، زمانی است که محتوای سایت خود را با کپی کردن از سایت‌های دیگر تامین کنیم. کمتر پیش می‌آید شرایطی را تصور کنیم که در آن در حال کپی کردن از محتوای سایت خودمان هستیم! به‌عبارت‌دیگر، مصداق واقعی ضرب‌المثل “گل به خودی!”.در این شرایط، زمانی که خزنده‌ها به صفحات با محتوای تکراری رو به رو می‌شوند، نمی‌دانند که کدام یک در اولویت قرار دارد و در نتیجه کدام یک باید رتبه بگیرد! به خاطر داشته باشیم که ما فقط با چند ربات رو به رو هستیم که در جریان تصورات ذهنی ما نیستند!

از تگ کنونیکال زمانی استفاده کنید که قصد دارید محتوای تکراری را مشخص کرده و به گوگل برای درک محتوا و رتبه بندی سئو سایت، کمک کنید.

 گوگل همواره در حال بهبود الگوریتم‌های خود، به منظور کمک به کاربر است. پیش از این بسیاری از سئوکاران معتقد بودند که محتوای تکراری، دلیل اصلی گوگل برای پنالتی کردن سایت‌ها خواهدبود. گرچه این فرضیه نه به صورت کامل رد و نه کاملا تایید شده، اما همه می‌دانیم که قطعا چنین اتفاقی برای یک سایت، نتیجه خوبی به همراه نخواهدداشت. هدف اصلی گوگل، شناسایی نیاز مخاطب و رفع آن از طریق پیشنهاداتی است که در اختیارش قرار می‌دهد. به همین خاطر، هیچ دلیلی نمی‌بیند که چند صفحه با یک مضمون را در صفحه نتایج خود، چندین بار به مخاطب پیشنهاد دهد. چرا که احتمالا مخاطب گیج شده و احتمال کلیک‌کردن روی منبع و صفحه اصلی، کم می‌شود. بر اساس آمار منتشر شده، حدود ۲۹ درصد از محتواهای وب، تکراری هستند! همین آمار نشان دهنده اهمیت و تاثیر تگ canonical در سئو است!


تاثیر تگ Canonical در سئو به صورت زیر خواهد بود:

اگر بخواهیم به تاثیر تگ کنونیکال در سئو وب‌سایت اشاره کنیم؛ این موارد قابل توجه هستند:

  • جلوگیری از هدر رفتن زمانی که گوگل به سایت شما اختصاص می‌دهد

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، گوگل بر اساس میزان فعالیت شما، زمانی را برای بررسی و رتبه گرفتن از سوی خزنده‌ها، به سایت شما اختصاص می‌دهد. به طور کلی، هرچه که اعتبار دامنه سایت شما بیشتر باشد و محتوای بیشتری ماهانه در سایت منتشر شده یا بروز شود، گوگل هم زمان بیشتری برای بررسی صفحات اختصاص خواهدداد. حال تصور کنید که قسمت اعظمی از وقت خزنده‌ها، صرف بررسی محتوای تکراری با URL‌های مختلف شود. قطعا بعد از مدتی نه تنها تعداد دفعات سر زدن خزنده‌ها را کمتر می‌کند، بلکه احتمالا از سر زدن به صفحات جدید و مهم برای شما غافل می‌ماند.

  • بهبود اعتبار صفحه در گذر زمان و لینک سازی خارجی

زمانی که از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری کنید، در واقع از هدر رفتن زمان و هزینه‌ای که برای لینک سازی یک صفح