تگ کنونیکال چیست؟ – تگ canonical در سئو چه تاثیری دارد؟

تگ کنونیکال چیست؟ این تگ به قطعه کدی گفته می‌شود که میزان اهمیت و در واقع اولویت یک محتوا را برای خزنده های گوگل تعیین می‌کند. مسئله محتوای تکراری، یکی از دغدغه‌های اصلی برای سئوکاران است و باید در سئو تکنیکال به آن پرداخته شود. خصوصا برای سایت‌های فروشگاهی، که به واسطه وجود فیلترها مختلف، احتمال ایجاد صفحات تکراری، وجود دارد. اما خوشبختانه راه حلی برای از بین بردن صفحات تکراری به واسطه تگ Canonical وجود دارد. اگر در مورد نحوه استفاده و تاثیر تگ canonical در سئو به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

تگ Canonical چیست؟

تگ کنونیکال که به صورت rel = “canonical” مورد استفاده قرار می‌گیرد، به عبارتی گفته می‌شود که در کد HTML، بخش هدر قرار گرفته تا میزان اهمیت یک صفحه را به گوگل نشان دهد. به عنوان مثال، عبارت زیر به خزنده‌های گوگل نشان می‌دهد که صفحه https://tesmino.com ، نسخه اصلی و در بین صفحات مشابه، مهم‌ترین صفحه برای ما است.

<link rel=”canonical” href=” tesmino.com” />

تاثیر تگ canonical در سئو بسیار مهم است و استفاده درست از آن از همه مهم‌تر! همان طور که در مطلب “افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل” گفته شد، خزنده‌ها همواره در حال بررسی وب سایت‌ها به منظور پیدا کردن مطالب جدید و رتبه بندی آن‌ها هستند. بنابراین زمانی که خزنده‌ها، متوجه دو صفحه با مطالب یکسان شوند، در تصمیم گیری دچار مشکل شده و احتمالا صفحه درستی را برای رتبه دهی انتخاب نخواهند کرد! در این شرایط، هیچ یک از صفحات سایت شما رتبه نگرفته و بودجه مالی و زمانی شما هدر می‌رود!

در نظر داشته باشید که در غیر این صورت، صفحاتی از وب سایت شما دچار کنیبالیزیشن شده یا به عبارتی دیگر صفحات همنوع خواری کرده و موجب تضعیف یکدیگر و به طور کلی وب سایت خواهند شد.

تگ های کونیکال چیست؟

تگ کنونیکال در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. زمانی که گوگل، بینگ و یاهو برای یکپارچه سازی فضای وب و استفاده از تگ‌ها، به توافق رسیدند. به خاطر داشته باشید، استفاده از تگ canonical نه تنها به خزنده‌های گوگل، بلکه به خزنده‌های سایر موتورهای جستجو هم کمک می‌کند.

تاثیر تگ Canonical در سئو

همه ما از تاثیر محتوای تکراری و کپی در سئو مطلع هستیم. همه می‌دانیم که چنین محتوایی در دراز مدت چه آسیبی به سئوی سایت وارد می‌کند. این اتفاق برای سئو سایت فروشگاهی نیز محتمل بنظر می‌آید، اما تصور اکثر ما از محتوای تکراری، زمانی است که محتوای سایت خود را با کپی کردن از سایت‌های دیگر تامین کنیم. کمتر پیش می‌آید شرایطی را تصور کنیم که در آن در حال کپی کردن از محتوای سایت خودمان هستیم! به عبارت دیگر، مصداق واقعی ضرب المثل “گل به خودی!”.در این شرایط، زمانی که خزنده‌ها به صفحات با محتوای تکراری رو به رو می‌شوند، نمی‌دانند که کدام یک در اولویت قرار دارد و در نتیجه کدام یک باید رتبه بگیرد! به خاطر داشته باشیم که ما فقط با چند ربات رو به رو هستیم که در جریان تصورات ذهنی ما نیستند!

از تگ کنونیکال زمانی استفاده کنید که قصد دارید محتوای تکراری را مشخص کرده و به گوگل برای درک محتوا و رتبه بندی سئو سایت، کمک کنید.

 گوگل همواره در حال بهبود الگوریتم‌های خود، به منظور کمک به کاربر است. پیش از این بسیاری از سئوکاران معتقد بودند که محتوای تکراری، دلیل اصلی گوگل برای پنالتی کردن سایت‌ها خواهدبود. گرچه این فرضیه نه به صورت کامل رد و نه کاملا تایید شده، اما همه می‌دانیم که قطعا چنین اتفاقی برای یک سایت، نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت. هدف اصلی گوگل، شناسایی نیاز مخاطب و رفع آن از طریق پیشنهاداتی است که در اختیارش قرار می‌دهد. به همین خاطر، هیچ دلیلی نمی‌بیند که چند صفحه با یک مضمون را در صفحه نتایج خود، چندین بار به مخاطب پیشنهاد دهد. چرا که احتمالا مخاطب گیج شده و احتمال کلیک کردن روی منبع و صفحه اصلی، کم می‌شود.بر اساس آمار منتشر شده، حدود ۲۹ درصد از محتواهای وب، تکراری هستند! همین آمار نشان دهنده اهمیت و تاثیر تگ canonical در سئو است!


تاثیر تگ Canonical در سئو به صورت زیر خواهد بود:

اگر بخواهیم به تاثیر تگ کنونیکال در سئو وب سایت، اشاره کنیم؛ این موارد قابل توجه هستند:

  • جلوگیری از هدر رفتن زمانی که گوگل به سایت شما اختصاص می‌دهد

همانطور که احتمالا می‌دانید، گوگل بر اساس میزان فعالیت شما، زمانی را برای بررسی و رتبه گرفتن از سوی خزنده‌ها، به سایت شما اختصاص می‌دهد. به طور کلی، هرچه که اعتبار دامنه سایت شما بیشتر باشد و محتوای بیشتری در ماه در سایت منتشر شده یا به روز شود، گوگل هم زمان بیشتری برای بررسی صفحات اختصاص خواهد داد. حال تصور کنید که قسمت اعظمی از وقت خزنده‌ها، صرف بررسی محتوای تکراری با URL‌های مختلف شود. قطعا بعد از مدتی نه تنها تعداد دفعات سر زدن خزنده‌ها را کمتر می‌کند، بلکه احتمال از سر زدن به صفحات جدید و مهم برای شما غافل می‌ماند.

  • بهبود اعتبار صفحه در گذر زمان و لینک سازی خارجی

زمانی که از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری کنید، در واقع از هدر رفتن زمان و هزینه‌ای که برای لینک سازی یک صفحه صرف کرده‌اید، جلوگیری می‌کنید. در این صورت، حتی اگر لینک سازی برای صفحه جانبی و غیر اصلی انجام شده باشد، با استفاده از این تگ، اعتبار به صفحه اصلی انتقال پیدا خواهد کرد. در نظر داشته باشید که بودجه کراول گوگل به میزان محدودی برای وب سایت شما در نظر گرفته شده است و در هر بار که خزنده‌ها به وب سایت شما سر بزنند، صفحات تکراری باعث به هدر رفتن بودجه کراول شما خواهد شد.

چه زمانی باید از تگ کنونیکال استفاده کرد؟

تگ کنونیکال Canonical

 

احتمالا مهم‌ترین سوالی که تا به اینجا برای شما مطرح شده است که چگونه می‌توان محتوای تکراری سایت را شناسایی کرد و چه زمانی باید از تگ Canonical استفاده کرد؟ در ادامه با ارائه چند مثال، به شما کمک می‌کنیم تا درک درستی از این مسئله پیدا کنید.

  • استفاده از محتوای تکراری

برخی مواقع، نیاز است که محتوای یک سایت خبری یا یک سایت رسمی دولت را در سایت خود قرار دهید. در این صورت اگر از تگ کنونیکال استفاده نکنید، گوگل این محتوای شما را کپی و نقض قوانینش در نظر می‌گیرد. به همین خاطر بهتر است که با به کار بردن rel = “canonical” خزنده را به سمت صفحه اصلی هدایت کنید. در این صورت شما می‌توانید به هر میزان که نیاز دارید، محتوای تکراری در وب سایت خود منتشر کرده و با استفاده از این تگ، بدون صدمه رسیدن به سئو، صفحات را کنونیکال کنید.

  • انجام تست A/B برای سایت

بسیاری از افرادی که در زمینه بازارایابی فعالیت می‌کنند، به منظور شناخت بهتر مخاطب و کاربر، از تست A/B استفاده می‌کنند. در این تست، یک محتوا به دو شکل مختلف ظاهر می‌شود. به عنوان مثال یک لندینگ، با یک موضوع ولی دو شکل کاملا متفاوت. در این شرایط برای آنکه از گیج شدن خزنده‌های گوگل جلوگیری کنید، باید صفحه اصلی را برای خزنده‌ها مشخص کنید.

  • آدرس دهی داینامیک (فیلتر، جستجو و ..)

همانطور که در ابتدای مطلب هم بیان شد، احتمال ایجاد صفحات تکراری برای فروشگاه‌های آنلاین، بیشتر از سایر وب سایت‌ها است. زمانی که به یک سایت فروشگاهی مراجعه می‌کنید، برای پیدا کردن کالای مورد نیازتان، احتمالا از فیلترها و یا بخش جستجوی سایت کمک می‌گیرد. مسئله مهمی که وجود دارد این است که URL‌های ایجاد شده، بعد از استفاده از فیلتر با بخش جستجوی سایت، نباید به عنوان یک آدرس جدید شناخته شوند. چرا که تمامی محتوای صفحه ثابت است، جز رنگ یا سایز محصول! در این صورت صدها صفحه با محتوای تکراری ایجاد خواهد شد. صفحاتی که اگر از ایجاد بی رویه آن‌ها جلوگیری نشود، خیلی زود تاثیر منفیشان در رتبه سایت را نشان خواهند داد.

  • مدیریت WWW و HTTPS

بخش WWW و HTTPS مربوط به آدرس هر سایت، می‌تواند دو حالت مختلف داشته باشد. یعنی بخش اصلی آدرس هر سایت، می‌تواند به ۴ شکل مختلف نمایش داده شود. در حالی که هر ۴ صفحه، یک محتوا دارند! در این شرایط، انتخاب پیش روی شما، استفاده از تگ کنونیکال و یا ریدایرکت ۳۰۱ است! بر اساس تجربه، بهتر است که پیش از شروع فعالیت رسمی سایت، تمامی آدرس‌های غیر اصلی را به آدرس اصلی که مد نظر دارید، ریداریکت ۳۰۱ کنید. (ریدایرکت دائمی با انتقال اعتبار و رتبه)

/https://www.website.com/category/product-a

/https://www.website.com/product-a

/https://website.com/product-a

/http://www.website.com/product-a

/http://website.com/product-a

/https://m.website.com/product-a

/https://www.website.com/product-a

/https://www.website.com/product-A

نحوه استفاده از تگ Canonical

تگ Canonical

حال که با انواع روش‌های ایجاد صفحات تکراری آشنا شدید، نوبت به آموزش استفاده از تگ کنونیکال می‌رسد. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود که نتیجه نهایی همه آن‌ها یکی است. با این وجود بهتر است که تمام افرادی که به سایت دسترسی دارند، از یک روش یکتا برای اضافه کرد این تگ به کدنویسی صفحه، استفاده کنند. چرا که در برخی موارد، استفاده از روش‌های مختلف، مشکلات جدیدی برای سئو سایت ایجاد خواهد کرد.

  • اضافه کردن تگ کنونیکال با استفاده از افزونه Yoast

افزونه Yoast، یکی از بهترین افزونه‌های سئو وردپرس است که به دلیل کاربری ساده‌ای که دارد، برای بسیاری از وب سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اضافه کردن این تگ از طریق این افزونه، باید نسخه کامل پلاگین را خریداری کرده و نصب نمایید. سپس وارد صفحه‌ای که قصد دارید به عنوان محتوای اصلی به گوگل معرفی کنید شده و تگ کنونیکال را در قسمت مربوطه وارد نمایید.

تگ کنونیکال با استفاده از افزونه Yoast

  • اضافه کردن تگ Canonical به کدنویسی سایت

در صورتی که به استفاده از افزونه‌ها علاق