تاثیر ریدایرکت بر سئو – معرفی انواع ریدایرکت

ریدایرکت راهی برای انتقال کاربر، از یک URL به URL مرتبط دیگر در یک سایت است. در واقع هدف اصلی انجام این کار، بهبود تجربه کاربری است؛ زمانی که یک لینک به صورت موقت یا دائم از سایت حذف شده است. اما آیا از تاثیر ریدایرکت بر سئو مطلع هستید؟

آیا با انواع ریدایرکت و اینکه چه موقع باید از آنها استفاده کرد، چیزی میدانید؟ آیا از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو چیزی میدانید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات منفی است، پس در صفحه درستی قرار گرفته اید. در ادامه اطلاعات کاملی در خصوص نحوه استفاده از این تکنیک و جلوگیری از کاهش رتبه سایت در اختیارتان قرار میدهیم. همراه ما باشید.

همانطور که گفته شد، هدف اصلی از انجام ریدایرکت بهبود تجربه کاربری است. چرا که انتقال به یک صفحه با موضوعی مرتبط با آنچه که کاربر به دنبال آن بوده، بهتر است ماندن صفحه ای با خطای ۴۰۴ است! اما گاهی اوقات، تاثیر ریدایرکت بر سئو خیلی بیشتر از تاثیر مثبت بهبود تجربه کاربری است. به همین خاطر مهم است که قبل از انجام این کار، حتما درک درستی از انواع آن و بهترین زمان استفاده از هریک از آنها داشته باشید. بنابراین در ادامه، متوجه نکات کارآمدی در خصوص عناوین زیر خواهید شد پیشنهاد میشود ابتدا مقاله آموزش مقدماتی سئو را مطالعه کنید

ریدایرکت چیست؟

 ” ریدایرکت به تغییر مسیری گفته میشود که از طریق آن، ارتباط بین یک آدرس قدیمی که احتمالا دیگر وجود هم ندارد، با آدرس همتای آن، برقرار میشود.”

جالب است بدانید که برای برقراری این ارتباط، مدیر سایت تنها به یک خط کد نیاز دارد تا هر شخصی که بنا به دلایل مختلف، به آدرس قدیمی دسترسی دارد، به صفحه جدید هدایت کند. این تغییر مسیر، مشابه با دستوری است که مرورگر یا سرور ابلاغ میشود، تا مخاطب را به صفحه دیگری، منتقل کند.

به عنوان مثال کد زیر را در نظر بگیرید. در این خط کد، بازدید کننده برای همیشه از صفحه A به صفحه B انتقال می یابد.

 https://www.example.com/pageA.html  to  https://www.example.com/pageB.html

به عبارت دیگر، با چنین دستوری، هر مخاطبی که قصد دست یابی به محتویات /pageA.html را از طریق مرورگر خود داشته باشد، به صورت خودکار، محتویات پوشه /pageB.html را مشاهده میکند.

چه زمانی از ریدایرکت استفاده کنیم؟

همانطور که پیش از این هم گفتیم، زمانی که یک صفحه بنا به دلایل مختلف دیگر در دسترس نیست، باید از ریدایرکت استفاده کرد. اما مواقع دیگری هم وجود دارد که در آنها، مدیر سایت مجبور به تغییر آدرس های قدیمی میشود.

بهبود تجربه کاربری و البته موتورهای جستجو مانند گوگل، زمانی که محتوا انتقال یافته و یا از صفحه حذف شده است.

مواجه نشدن با خطای ۴۰۴ و یافتن مطلبی مشابه با آنچه که به دنبالش بوده است، کمک زیادی به کاربر میکند. چرا که وبسمتر مسئولیت ادامه گشتن در خصوص رفع نیاز یا سوال مخاطب را از دوش او برداشته است.

ریدایرکت چیست؟

اما ریدایرکت چه تاثیری روی موتورهای جستجو دارد؟!

همانطور که حتما میدانید، گوگل و سایر موتورهای جستجو، برای بررسی و ایندکس مطالب، خزنده های خود را روانه سایت شما میکنند. اما زمانی که یک پیوند و محتوای آن به هر دلیلی در دسترس نباشد، برای گوگل به این معناست که وقت خود را صرف کار بی ارزشی کرده است. در نتیجه اگر ریدایرکت انجام شده باشد،  بودجه خزنده های گوگل دیگر صرف لینک های شکسته نشده و در جای درست، استفاده میشود.

اما احتمالا اکنون این سوال برای شما مطرح میشود که چه زمانی در یک سایت لینک شکسته وجود داشته یا محتوایی حذف میشود؟

  1. زمانی که قصد تغییر دامنه سایت را دارید. در این شرایط تمامی لینک ها باید به آدرس همتای خود در دامنه جدید، انتقال داده شوند.
  2. زمانی که قصد ادغام چند سایت باهم را دارید. در این شرایط تمامی آدرسها باید دامنه جدید و واحدی که ثبت کرده اید، منتقل شوند.
  3. فروشگاه های آنلاینی که دیگر محصولی را موجود نخواهند کرد و از این مسئله مطمئن هستند. در این شرایط مخاطب باید به مرتبط ترین محصول در دسترس، انتقال یابد.
  4. زمانی که در یک سایت، مانند فروشگاه اینترنتی، یک صفحه موقت برای مناسبت های خاص طراحی شده و بعد از برگزاری رویداد، دیگر نیازی به آن نیست. به عنوان مثال تخفیف عید نوروز! در این شرایط وبمستر میتواند صفحه را به صورت موقت ریدایرکت کرده و تا سال بعد که مجددا به آن صفحه نیاز است، آن را در همان وضعیت نگهدارد.
  5. زمانی که یک صفحه یا محتوای قدیمی از سایت حذف میشود.

انواع ریدایرکت و تاثیر آن بر سئو

برای آنکه توجه تاثیر ریدایرکت بر سئو شوید، باید با انواع و هدف از انجام هریک آشنایی داشته باشید. همانطور که در بخش قبل گفته شد، برخی از ریدایرک