لینک‌ شکسته چیست ؟ آموزش پیدا کردن broken link

این سوالی است که ذهن بسیاری از متخصصان سئو و مدیران سایت‌ها را به خود مشغول کرده است. برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم که لینک‌ شکسته چیست. برای بسیاری از ما این اتفاق افتاده است که در جستجوی محصول یا موضوعی خاص در اینترنت باشیم؛ اما درست زمانی که فکر می‌کنیم آنچه را که به دنبال آن هستیم پیدا کرده‌ایم، به بن بست برخورد کنیم. این همان لینک شکسته است! این موضوع به حدی مهم است که حتی می‌تواند اعتبار یک سایت را زیر سوال ببرد و موجب رنجش کاربران از سایت شود. در ادامه این مقاله با تسمینو همراه باشید تا با روش‌های پیدا کردن لینک شکسته و رفع آن آشنا شوید.

لینک شکسته چیست؟

پیوند شکسته، لینکی در یک وب سایت است که دیگر کار نمی‌کند زیرا وب سایت یک یا چند مورد از مشکلات زیر را تجربه می‌کند:

لینک شکسته یا Broken Link چیست؟

 • صفحه وب مقصد منتقل شده است یا دیگر وجود ندارد.
 • یک URL نامعتبر برای لینک توسط مالک صفحه وب وارد شده است.
 • صفحه وب پیوند شده از وب سایت حذف شده است.

اگرچه گوگل گفته است که خطاهای ۴۰۴ به سئوی سایت شما به‌طور مستقیم آسیب نمی‌رساند، لینک‌های شکسته می‌توانند به تجربه کاربر شما در وب سایت شما آسیب بزنند و باعث افزایش نرخ پرش شوند. ما در ادامه به شما نشان خواهیم داد که چگونه خطاهای ۴۰۴ مزاحم را در سایت خود شناسایی، اجتناب و رفع کنید تا بتوانید بازدیدکنندگان را طولانی‌تر و بیشتر درگیر سایت خود نگه دارید.

نمونه‌هایی از خطاهای لینک شکسته:

در ادامه، چند نمونه از کدهای خطا که یک وب سرور ممکن است هنگام مشاهده پیوند شکسته ارائه کند، آورده شده است. همچینن در مقابل هر کد خطا معنای آن را می‌توانید مشاهده کنید.

 • ۴۰۴ Page Not Found: صفحه/منبع در سرور وجود ندارد.
 •  ۴۰۰ Bad Request: امکان درک آدرس URL صفحه برای سرور سایت وجود ندارد.
 • Bad host: Invalid host name: سروری با نام مورد نظر وجود نداشته یا قابل دسترسی نیست.
 • Bad URL: یک URL با قالب نامناسب وجود دارد (مثلاً یک براکت از دست رفته، اسلش اضافی یا پروتکل اشتباه وجود دارد).
 • Bad Code: Invalid HTTP response code: پاسخ سرور در قالب مشخصات HTTP نیست.
 • Empty: سرور سایت، پاسخ‌های «Empty» را بدون محتوا بازمی‌گرداند.
 • Timeout: مهلت زمانی درخواست‌های HTTP در حین بررسی لینک، به‌طور مکرر به پایان می‌رسد.
 • Reset: سرور میزبان اتصالات را به دلیل پیکربندی اشتباه یا  شلوغ بودن، قطع می‌کند. 

لینک شکسته داخلی چیست؟

هنگامی که کاربر بر روی یکی از لینک‌های موجود در سایت شما کلیک کرده و با یکی از انواع خطای لینک شکسته مواجه شود، به آن لینک شکسته داخلی می‌گویند. خوشبختانه مدیریت و حذف این نوع لینک‌ها بسیار آسان است و در ادامه نحوه انجام آن را بررسی می‌کنیم. 

لینک شکسته خارجی چیست؟

فرض کنید که شما صاحب یک وب سایت با موضوع آموزش سئو هستید و در یکی از مقالات وب سایت‌ تان با کلمه کلیدی رپورتاژ آگهی به وب سایت تسمینو لینک خارجی داده‌اید. اگر پس از مدتی صفحه مورد نظر در سایت تسمینو حذف شود، یک لینک شکسته خارجی به وجود خواهد آمد.

علت اهمیت از بین بردن لینک شکسته چیست؟

اگر سایت شما برای کاربران مفید نباشد و بلافاصله پس از ورود آن را ترک کنند، به مرور زمان دچار افت رتب می‌شود. افت رتبه به مرور زمان و در طولانی مدت به سئوی سایت شما ضربه می‌زند. در واقع پیوندهای شکسته بر نتایج جستجوی Google شما تأثیر می‌گذارند. وجود لینک‌های شکسته زیاد در یک سایت، از دید گوگل به معنای نادیده گرفته شدن یا رها شدن آن سایت است. گوگل همواره کیفیت صفحات سایت‌ها را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند کاربران را به بهترین نتایج جستجو هدایت می‌کند. 

نحوه تاثیر لینک‌های شکسته بر سئو چگونه است؟

با وجود اینکه گوگل اشاره مستقیمی به تاثیر Broken Link بر سئو نکرده است، وجود این لینک‌ها به صورت غیر مستقیم بر سئو تاثیرگذار خواهد بود. اما این امر چگونه اتفاق می‌افتد؟

علت ایجاد تجربه کاربری بد با لینک شکسته چیست؟

هیچ چیزی برای کاربران وب سایت، کلافه‌ کننده‌تر از مواجه شدن با صفحات ارور ۴۰۴ پس از کلیک کردن روی یک لینک‌ نیست! وجود لینک‌های شکسته می‌تواند تجربه کاربری بدی را برای کاربران وب سایت شما ایجاد کند. تجربه کاربر عامل مهمی است که بر سئو تاثیر می‌گذارد. الگوریتم‌های گوگل همواره در حال تغییر و به‌روزرسانی هستند و هدف اصلی آنها ارائه نتایج و تجربه بهتر برای کاربران است. این الگوریتم‌ها هنگام مواجهه با لینک‌های شکسته در سایت شما، به هیچ عنوان بخشنده نخواهند بود. بنابراین تأثیر یک پیوند مرده را هرگز دست کم نگیرید چرا که این امر به ناچار از اعتبار شما نزد موتورهای جستجو می‌کاهد. 

علت هدر رفتن بودجه خزش با لینک شکسته چیست؟

ربات‌های خزنده گوگل، میزان بودجه خزش مشخصی را جهت کرال کردن و ایندکس کردن صفحات سایت شما در اختیار دارند. وجود لینک‌های شکسته در ساختار محتوای وب سایت شما و برخورد خزنده‌های گوگل با آن‌ها احتمال کرال شدن و ایندکسینگ صفحات مهم وب سایت شما را کاهش می‌دهد. در حقیقت زمان خزنده‌ها با بررسی بخش‌هایی از سایت که به بن بست خورده‌اند، تلف می‌شود و امکان کشف سایر بخش‌های مهم سایت را نخواهند داشت. در نتیجه امکان جذب بازدیدکنندگان جدید از سایت گرفته می‌شود و اینجاست که سئوی سایت شما آسیب می‌بیند.

علت افزایش نرخ پرش با لینک شکسته چیست؟

میزان بانس ریت یا نرخ پرش صفحات مختلف سایت، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو جهت رتبه‌بندی وب سایت‌ها است. فردی را تصور کنید که وارد یک فروشگاه شده و بدون تعامل با فروشنده بلافاصله از آن خارج می‌شود؛ اینجا یک بانس ریت یا نرخ پرش رخ داده است. در صورت وجود لینک‌های شکسته و مواجه شدن کاربران با صفحات خالی بدون محتوا احتمال ترک سایت توسط کاربران بالا می‌رود. این اتفاق موجب کاهش رتبه سئوی صفحات مختلف وب سایت شما خواهد شد.

بهترین روش پیدا کردن لینک شکسته چیست؟

افزونه‌ها و نرم افزارهای زیادی وجود دارند که به شما امکان می‌دهند خطاهای ۴۰۴ و لینک‌های شکسته سایت خود را پیدا کنید. با این حال، بسیاری از این ابزارها تقلبی هستند و سرعت وب سایت و حتی کامپیوتر شما را کاهش می‌دهند. 

برخی از محبوب‌ترین ابزارهای پیدا کردن لینک‌های شکسته عبارتند از:

 1. اسکریمینگ فراگ (Scramming Frag)
 2. وب سایت ادیتور (Website Editor)
 3. ای اچ رف (AHREF)
 4. بروکن لینک چکر (Broken Link Checker)
 5. سرچ کنسول (Google Search Console)

بهترین روشی که ما برای شناسایی لینک‌های شکسته در وب سایت شما توصیه می‌کنیم، استفاده از گوگل سرچ کنسول است.

برای انجام این کار ساده باید:

 • وارد حساب گوگل خود که به وب سایت شما پیوند داده شده است، شوید.
 • به کنسول جستجوی گوگل بروید.
 • روی حساب کاربری خود کلیک کنید.
 • در نوار کناری سمت چپ، به منوی کشویی با عنوان “Crawl” بروید.
 • بر روی “Crawl Errors” کلیک کنید.
 • با کلیک بر روی لینک می‌توانید اطلاعات دقیقی در مورد آن لینک شکسته مشاهده کنید.

پیدا کردن لینک‌ های شکسته و خراب در وردپرس

روشی که پیش‌تر معرفی کردیم، برای استفاده در تمامی سایت‌ها امکان‌پذیر است و استفاده از آن را توصیه می‌کنیم. اما اگر قصد دارید پیدا کردن لینک‌های خراب در وردپرس را با کمک یک ابزار ساده‌تر پیدا کنید، پیشنهاد ما به شما افزونه Broken Link Checker است. این افزونه محبوب، بیش از ۷۰۰ هزار نصب فعال دارد و با نسخه‌های جدید وردپرس سازگار است. 

این افزونه پس از نصب، شروع به بررسی تمام محتواها و لینک‌های درون سایت شما می‌کند. این بررسی بسته به اندازه و حجم سایت شما می‌تواند چند دقیقه یا چند ساعت زمان ببرد. افزونه پس از انجام جستجوی لینک‌ها، شروع به بررسی هر تک تک آن‌ها می‌کند تا عملکرد آن‌ها را بسنجد. مدت زمان این کار نیز به اندازه سایت و تعداد لینک‌های شما بستگی دارد. همچنین می‌توانید پیشرفت سایتتان را زیر نظر داشته و گزینه‌های مختلف بررسی لینک‌های شکسته را از مسیر Settings -> Link Checker تغییر دهید.

ویژگی‌ها و کاربردهای افزونه Broken Link Checker چیست؟

از جمله امکانات افزونه Broken Link Checker می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لینک‌های خارجی و داخلی موجود در پست‌ها، صفحات، نظرات، فهرست‌ها، بلاگ و فیلدهای سفارشی را بررسی می‌کند.
 • لینک‌های خراب، تصاویر از دست رفته و ریدایرکت شدن لینک را تشخیص می‌دهد.
 • نتایج بررسی دوره‌ای لینک‌های سایت شما را از طریق داشبورد یا ایمیل اطلاع‌رسانی می‌کند.
 • می‌توانید با اعمال تنظیمات سفارشی، پیوندهای شکسته را به طور متفاوت و دلخواه خود در پست‌ها نمایش دهید.
 • می‌توانید تنظیماتی را اعمال کنید که لینک‌های شکسته سایت شما از چشم موتورهای جستجو دور بمانند و دیده نشوند.
 • شما می‌توانید لینک‌های موجود در سایت خود را بر اساس آدرس URL، متن لینک و هر چیز دیگری جستجو کرده یا فیلتر کنید.
 • امکان ویرایش و به‌روزرسانی لینک‌ها به صورت مستقیم از صفحه افزونه را خواهید داشت.
 • ویجت Broken Link Checker در صورت کشف لینک‌های شکسته جدید، اعلانی را از طریق داشبورد به شما نشان می‌دهد. بنابراین می‌توانید بلافاصله لینک خراب را ویرایش کنید.

بهترین روش اصلاح لینک‌ های شکسته چیست؟

تا اینجای کار شما موفق شدید لینک‌های شکسته را پیدا کنید اما چگونه باید آن‌ها را اصلاح کنید؟ خوشبختانه روش‌های مختلفی برای اصلاح لینک‌های شکسته وجود دارد که آن‌ها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

پیشگیری بهتر از درمان است حتی زمان ایجاد لینک‌های شکسته!

 

 • ویرایش لینک‌ های خراب سایت 

زمانی که اقدام به حذف یک محتوا در وب سایت‌تان کرده یا اقدام به تغییر ساختار URL یک محتوای قدیمی می‌کنید، در واقع در حال ایجاد یک لینک شکسته جدید هستید! در چنین مواقعی احتمالا حواستان نیست که همین حالا در سایت شما لینک‌‌های داخلی زیادی به محتوایی که قصد حذف کردن آن را دارید، داده شده است. این یعنی با حذف کردن یک محتوا به سادگی تعداد زیادی لینک‌های داخلی شکسته در وب سایت‌ شما ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، تنها کافی است که به جای حذف کردن محتوا، آن را ویرایش کنید تا URL آن ثابت باقی مانده و موجب ایجاد لینک‌های شکسته نشود. در صورتی که حذف یک لینک یا تغییر آن را در گذشته انجام داده‌اید، می‌توانید مجددا آن را ایجاد یا اصلاح کنید. کاری که در مورد لینک‌های شکسته خارجی باید انجام دهید این است که به مدیران سایت‌هایی که به لینک‌های خراب شما پیوند داده‌اند، پیام دهید و از آن‌ها بخواهید لینک‌ها را اصلاح کنند.

 • کمک گرفتن از ریدایرکت ۳۰۱

طبیعی است که گاهی اوقات چاره‌ای به جز حذف کردن محتوا نیست. در چنین شرایطی می‌توان از ریدایرکت ۳۰۱ جهت انتقال کاربران به صفحه هدف جدید کمک گرفت. یعنی زمانی که شما یک صفحه از وب سایت‌تان که قبلا به آن لینک داخلی داده‌اید را حذف کردید، می‌توانید URL مورد نظر را به یکی از صفحات مرتبط به پیوند یکتای مورد نظرتان ریدایرکت ۳۰۱ کنید. با این کار، کاربران به جای مواجه شدن با لینک شکسته و خطای زشت ارور ۴۰۴ به صفحه‌ هدف، هدایت خواهند شد و از ایجاد نرخ پرش جلوگیری می‌شود.

 • ریدایرکت کردن لینک‌ های شکسته در وردپرس

افزونه Simple 301 Redirects یک ابزار مفید و آسان برای هدایت لینک‌های شکسته به صفحه دیگری در سایت شما یا هر جای دیگر از وب است. این ابزار به خصو