بانس ریت چیست؟ و روش های بهبود آن

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا علی رغم حجم بالای بازدید سایت، نرخ تبدیل بسیار پایین است؟ یکی از دلایل تاثیرگذار در این مسئله این است که کاربر بدون انجام هر نوع واکنش مد نظر صاحب سایت، صفحه را ترک میکند. در دنیای سئو، از این رفتار کاربر تحت عنوان Bounce Rate یا نرخ پرش سایت یاد میشود.این مفهوم به صورت درصد مشخص شده و در همه شرایط هم بالا بودن مقدار آن، نکته منفی محسوب نمیشود. اگر میخواهید بدانید بانس ریت چیست، مقدار خوب آن چقدر است و چگونه باید آن را بهبود داد؛ در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

بانس ریت چیست (Bounce Rate) ؟

قبل از پاسخ به سوال روش اندازه گیری و بهبود بانس ریت چیست، با تعریف آن شروع میکنیم.

بانس ریت یا نرخ پرش به تعداد کاربرانی گفته میشود که بدون انجام هر اقدام هدفمند در یک بازه زمانی خاص از صفحه خارج میشوند. منظور از اقدام هدفمند، واکنشی است که وبمستر هنگام ساخت صفحه در نظر داشته است. مانند پر کردن فرم تماس با ما، دانلود یک فایل، ثبت نام در سایت، خرید محصول و … . البته لازم به ذکر است که برای محاسبه بانس ریت، زمان session هرکاربر اهمیت زیادی دارد. اگر کاربر بیشتر از نیم ساعت یک برگه را در مرورگر باز نگهدارد، زمان محاسبه session به پایان میرسد. مجددا sessionا زمانی حساب میشود که کاربر وارد سایت شده و به پایش سایت ادامه دهد.

دلیل بانس ریت بالا چیست و چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟

بالا بودن مقدار این KPI که با استفاده از ابزار رایگان گوگل آنالیتیکس قابل اندازه گیری است، در نظر بسیاری از افراد یک مسئله نگران کننده است. در حالی که هیچ مقدار ایده آل و یا مطلوبی برای این معیار وجود نداشته و همه چیز به صفحه و نوع فعالیت سایت بستگی دارد. بر اساس مطالعه انجام شده توسط RocketFuel، اکثر وب سایت ها نرخ پرشی بین ۲۶ تا ۷۰ درصد دارند.

 • ۲۵٪ یا کمتر: احتمالا مشکل جدی وجود دارد
 • ۲۶-۴۰٪: عالی
 • ۴۱-۵۵٪: متوسط
 • ۵۶-۷۰٪: بالاتر از حد طبیعی، اما بسته به وب سایت می تواند طبیعی باشد
 • ۷۰٪ یا بالاتر: بد و یا احتمالاً مشکل جدی وجود دارد

متوسط بانس ریت چیست؟

همانطور که در ابتدای مطلب هم بیان شد، یک نسخه ثابت برای تمام سایتها وجود ندارد و بسته به نوع صفحه و سایت، مقدار ایده آل متغیر خواهد بود. اما به عنوان یک راهنمای حدودی، میتوان مقدار متوسط نرخ پرش برای سایت های مختلف با موضوعات متفاوت، را به صورت زیر تعیین کرد:

 • ۴۰-۶۰٪ – سایت هایی با محتوای خبری
 • ۷۰-۹۸٪ – وبلاگ ها
 • ۲۰-۴۰٪ – فروشگاه های آنلاین
 • ۱۰-۳۰٪ – سایتهای خدماتی
 • ۷۰-۹۰٪ – لندینگ پیج

تاثیر نرخ پرش در سئو چیست؟

تاثیر نرخ پرش در سئو چیست؟

این سوال را می توان به دو قسمت تقسیم کرد.

اول، منظور این است که آیا نرخ پرش روی رتبه بندی سایت من در صفحه نتایج گوگل تأثیر دارد؟

جواب کوتاه، نه است. گرچه بانس ریت سایت به عنوان یکی از KPI های اصلی در استراتژی سئوی سایت مورد استفاده قرار میگیرد، اما تنها فاکتوری نیست که در رتبه بندی نتایج شما در گوگل تاثیر داشته باشد. با این حال، کاملا هم نمیتوان از تاثیر این معیار در وضعیت سلامت کلی سایت صرف نظر کرد.

بر اساس یکی از تحقیقاتی که توسط سایت Back link انجام شده است، سایتهایی که نرخ پرش کمتری دارند، معمولا در نتایج برتر گوگل هم قرار میگیرند. اما چرا؟ به این خاطر که گوگل بالا بودن بانس ریت را به عنوان یک مشکل احتمالی سایت در نظر میگیرد. به عنوان مثال بالا بودن بانس ریت سایت میتواند به معنی هر یک از موارد زیر باشد:

 • مشکل در رابط کاربری
 • کندی سایت (پایین بودن سرعت بارگذاری سایت)
 • بهینه نبودن سایت برای موبایل
 • کپی بودن محتوا
 • قدیمی بودن محتوا
 • نداشتن ارزیابی صحیح از تست A/B

هر یک از موارد، میتوانند یکی از دلایل ترک سایت توسط کاربر باشد. بنابراین شناسایی هر یک از آنها و برطرف کردن مشکل، قطعا هم در بهبود نرخ پرش سایت و هم در وضعیت سئوی سایت تاثیرگذار است.

بانس ریت چگونه محاسبه میشود؟

برای مشاهده نرخ پرش سایت، نیاز به استفاده از فرمولهای سخت و پیچیده نیست! تنها کاری که باید انجام دهید این است که در ابزار رایگان گوگل Analytics ثبت نام کنید. سپس از منوی سمت چپ، وارد بخش Audience و سپس Overview شوید. در این بخش، بانس ریت هر صفحه از سایت را بر اساس نوع دستگاه، تلفن همراه یا ثابت در بازه های زمانی مختلف، مشاهده خواهید کرد.

عوامل تاثیر گذار در مقدار نرخ پرش چیست؟

بعد از آنکه با نحوه محاسبه نرخ پرش آشنا شدید، نوبت به بررسی عوامل تاثیرگذار در آن بپدردازیم:

 • نوع ترافیک ورودی سایت

برای آنکه درک درستی از این مفهوم داشته و متوجه شوید برای بهبود آن نیاز به تلاش هست یا نه، اولین موردی که باید به آن توجه داشته باشید، نوع ترافیک ورودی سایت است. در صورتی که کاربر از طریق وبلاگ و با جستجوی یک موضوع عمومی وارد سایت شما شده است، مانند  نحوه نصب بخاری، احتمالا تنها به یک مطلب آموزشی نیاز دارد و یه خدمتی از طرف شما! پس بررسی کنید که کاربر با چه هدفی وارد سایت شما شده است.