بک لینک اسپم چیست؟ و تاثیر Spam BackLinks بر سئو

لینک‌سازی درست و اصولی یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو و بهینه سازی وب سایت است، گاهی اوقات به علت عدم تجربه و دقت کافی متخصص سئو، لینک‌های اسپم و بی‌کیفیت برای وب سایت تولید می‌شوند، که به آن‎‌ها بک لینک اسپم گفته می‌شود. این بک لینک‌ها در مرور زمان قدرت سئو سایت شما را نابود می‌کنند!

گاهی اوقات، وبمستر سایت به علت نداشتن تخصص کافی، با دستان خود لینک سازی اسپم انجام می‌دهد، اما بعضی وقت‌ها تولید بک لینکهای بی‌کیفیت زیر سر رقبا برای ایجاد سئو منفی برای وب سایت شما است! در چنین اوضاعی باید به خوبی بدانید که بک لینک چیست و همیشه گوش به زنگ باشید و زمان خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی، مراقب عدم تولید بک لینک‌های اسپم، باشید.

اگر شما نیز در دنیای سئو و بهینه سازی وب سایت، مشغول فعالیت هستید و به دنبال کسب اطلاعات جامع در رابطه با چیستی بک لینک‌های اسپم، روش‌های شناسایی آن‌ و ترفندهایی جهت خلاص شدن از شر تاثیرات منفی لینک‌های بی‌کیفیت اسپم هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بک لینک اسپم چیست؟ (دشمن سایت شما در مسیر لینک سازی!)

احتمالا پیش از هر چیزی می‌پرسید که اصولا spam backlink چیست که تا این اندازه در خراب شدن همه زحمات سئو، موثر بوده و باید نسبت به آن، هشیار بود؟

لینک‌هایی که کیفیت پایینی دارند یا به روش نادرست و در زمان‌بندی غیر اصولی تولید می‌شوند، بک لینک اسپم نام دارند، به همین سادگی!

در مسیر لینک سازی وب سایت‌تان باید مراقب عدم ایجاد این دسته از لینک‌ها باشید و همچنین در دوره‌های زمانی مشخص با بررسی بک لینک‌های وب سایت‌تان، بک لینک‌های ایجاد شده برای وب سایت‌تان را کنترل کنید تا در تله سئو منفی ایجاد شده توسط رقبا دچار نشوید!

تفاوت بین لینک سازی مخرب و باکیفیت چیست؟ (لینک‌های اسپم را شکار کنید!)

اگر صاحب یک وب سایت هستید، احتمالا این سوال برایتان ایجاد می‌شود که چگونه می‌توان متوجه شد لینک سازی سایت، اصولی و با کیفیت انجام شده است؟ یا مشخصه‌های لینک سازی مخرب چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟ در واقع اگر این نشانه‌ها را نشناسید؛ راهی برای شما وجود ندارد که این بک لینک‌ها را خنثی کرده و تاثیر منفی آن‌ها را از بین ببرید.

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام تدوین استراتژی سئو سایت باید در نظر داشته باشید، این است که همه چیز باید با کمترین میزان ردپا و بیشترین تاثیرگذاری انجام شود.

در این شرایط است که گوگل کلیه رفتارهای شما در فضای وب را طبیعی تلقی کرده و به مرور زمان به اعتبار سایتتان افزوده می‌شود. از نظر گوگل، تمام لینک‌های خارجی سایت شما، ارزش یکسانی ندارند و باید این موضوع را کاملا در نظر داشته باشید.

برخی از آن‌ها به شدت موثر بوده و منجر به افزایش اعتبار دامنه شما می‌شوند. در حالی که برخی دیگر کاملا برخلاف قوانین بهینه سازی موتورهای جستجو هستند. بنابراین اگر قصد دارید از استراتژی سئو سایت، نتیجه مثبت بگیرید، باید با تفاوت لینک های اسپم با لینک‌های باکیفیت، آشنایی داشته باشید.

  1. اعتبار منابع برای لینک سازی

وب سایتی که برای لینک سازی و قرار دادن لینک سایت خود در آن انتخاب کرده‌اید، بارزترین شاخص کیفیت لینک سازی است. به عنوان یک قاعده کلی ، هرچه اعتبار و کیفیت محتوای سایت پایین‌تر باشد، کیفیت لینک ساخته شده هم پایین‌تر خواهد بود. علاوه بر این، در برخی موارد، به دلیل عدم ارتباط موضوعی دو سایت با یکدیگر، لینک از نظر گوگل بی کیفیت در نظر گرفته می‌شود.

به عنوان یک قاعده کلی، هرچه که اعتبار دامنه سایتی که از آن برای سایت خود لینک گرفته‌اید، بیشتر باشد، ارزش لینک برای سایت شما هم بیشتر خواهد بود. لازم به ذکر است که در میان انواع سایت‌هایی که برای گرفتن بک لینک مورد استفاده قرار می‌گیرند، سایت‌هایی با پسوندهای .gov و .edu اعتبار زیادی دارند.

  1. هدف از لینک سازی

همانطور که قبلا هم گفته شد، هدف از لینک سازی بهبود اعتبار و رتبه سایت است. اما این کار باید به اندازه‌ای طبیعی انجام شود، که گوگل متوجه قصد اصلی شما نشود! برخی از لینک‌ها، تنها با هدف افزایش ترافیک سایت ساخته می‌شوند. در این شرایط گوگل این لینک را به عنوان بک لینک اسپم شناسایی می‌کند، چرا که هیچ ارزش اضافه‌ای برای کاربران ندارد.

  1. ساختار لینک

ساختار لینک معمولا با هدف از ایجاد آن مرتبط است. به عنوان مثال، اگر لینک وب سایت شما در کامنت‌های یک وبلاگ، بدون هیچ توضیح اضافه و مرتبطی قرار بگیرد، از نظر گوگل لینک مخرب و اسپم خواهد بود.

  1. نوع لینک

اگر Google متوجه شود که شما در حال استفاده از یک لینک مانند صفحه اصلی در همه سایت‌های دیگر هستید، قطعا آن را مخرب محسوب می‌کند. بنابراین به هیچ وجه از یک یا دو لینک ثابت برای لینک سازی در سایت‌های دیگر استفاده نکنید.

علاوه بر صفحه اصلی، از لینک صفحاتی استفاده کنید که رتبه دار بودن آنها در صفحه اول نتایج گوگل، اهمیت زیادی برایتان دارد.

  1. فرکانس و دفعات لینک سازی

تعداد لینک‌هایی که در یک روز برای وب سایت شما ساخته می‌شود، در برخی مواقع نشانه‌ای از اسپم بودن آن‌ها خواهد بود. خصوصا در شرایطی که چند لینک در یک روز، در یک سایت ساخته می‌شود. علاوه بر این، اگر یک لینک در یک روز، در چند سایت مختلف مورد استفاده قرار گیرد، به احتمال زیاد اسپم است. لینک سازی طبیعی، باید به صورت کاملا پراکنده در سایت‌هایی با اعتبار متفاوت، انجام بگیرد.

تعداد زیادی لینک، از یک سایت در مدت زمانی کوتاه، نشانه‌ای از لینک سازی اسپم برای گوگل خواهد بود.

تاثیر بک لینک اسپم در سئو

تا به اینجا مشخص شده است که اگر لینک سازی به صورت اصولی انجام نشده باشد، به مرور زمان نه تنها در سئو سایت تاثیر منفی خواهد داشت؛ بلکه به مرور زمان منجر به پنالتی شدن سایت از طرف گوگل می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که اگر این لینک‌ها به موقع از سایت شما پاک نشوند، روز به روز تاثیر منفی آن‌ها، بیشتر می‌شود. همزمان با از بین بردن لینک‌های اسپم، به فکر ساخت لینک‌های با کیفیت باشید. لینک‌هایی که در آخر منجر به بهبود رتبه سایت شما می‌شوند.

در مسیر لینک سازی وب سایت‌تان باید مراقب عدم ایجاد این دسته از لینک‌ها باشید و همچنین در دوره‌های زمانی مشخص با بررسی بک لینک‌های وب سایت‌تان، آن‌ها را به درستی کنترل کنید.

تاثیر بک لینک اسپم در سئو

 

جالب است بدانید که گوگل موقع جریمه سایت شما در خصوص استفاده از لینک‌های بی کیفیت، توجهی به میزان محبوبیت سایت شما در میان کاربران ندارد. اما خبر بد اینکه گوگل قبل از اعمال جریمه هیچ اطلاعیه خاصی در اخیتارتان قرار نداده و مشخص هم نمی‌کند تا چه زمانی طرد شدن از طرف بهترین موتور جستجوی جهان، ادامه دارد. به همین جهت توصیه می‌شود که همواره وضعیت لینک‌های خارجی سایت خود را بررسی کرده و موارد بی کیفیت را از بین ببرید.

اهمیت حذف لینک های اسپم یا مخرب

شایع‌ترین اثر لینک‎‌‌های مخرب در یک سایت، کاهش رتبه صفحاتی است که از آن‌ها برای لینک سازی استفاده شده است. مسئله‌ای که معمولا هیچ وبمست