سئو منفی چیست؟+ راه حل مقابله با لینک سازی اسپم

یکی از بزرگ‌ترین کابوس‌های وبمستران فعال در حوزه سئو تکنیک‌‌های سئو منفی یا Negative SEO است که موجب نابودی یک شبه تمامی رتبه‌های خوب وب‌سایت در بهترین جایگاه‌های موتورهای جستجو می‌شود. امروزه سئو منفی به عنوان یکی از روش‌های به زبان خودمانی ناجوان‌مردانه برای جنگیدن در زمینه سئو و رسیدن به رتبه‌های بهتر در موتورهای جستجو شناخته شده است.

گاهی اوقات رقبا به جای تمرکز بر بهبود کیفیت سئو داخلی و سئو خارجی وب‌سایت خود، با کمک تکنیک‌های مختلف دامنه سایت رقیب را با کمک روش‌‌های مختف سئو کلاه سیاه بدنام ‌می‌کنند تا جای رقیب خود را در صفحه نتایج گوگل، بگیرند.

آشنایی با روش‌های مختلف سئو منفی و روش‌های مقابله آن برای جلوگیری از متضرر شدن از سئو منفی واجب است. در این مقاله از سایت تسمینو هر آنچه که باید از دنیای سئو منفی و راه‌‌های جلوگیری و مقابله با آن را بدانید، آورده شده است. برای تبدیل شدن به یک متخصص حرفه‌‌ای آشنا با سئو منفی و ترفندهای آن تا پایان این مطلب با ما همراه باشد.

در حقیقت به همان اندازه که باید به فکر سئو آنلاین و آفلاین وب‌سایت خود باشید، همیشه این گارد مبارزه با ضدسئو از سوی رقبایی که در واقع تقلب می‌کنند را باز نگاه داشته و باید کاملا چتر حفاظتی روی وب‌سایت خود را فعال سازید.

سئو منفی چیست؟ از حمله رقبا در امان باشید!

سئو منفی به تمامی روش‌های مختلفی اشاره دارد که رقیب شما تلاش می‌کند تکنیک‌‌های مختف روش‌های سئو کلاه سیاه را در بخش سئو خارجی برای وب‌سایت شما پیاده‌سازی کند. البته رقبا در سئو منفی به شیوه‌ای این‌ کارها را انجام می‌دهند که گوگل به خوبی اجرای تکنیک‌‎های سئو کلاه سیاه برای وب‌سایت شما را بفهمد و جریمه‌‌هایی را برای‌تان اعمال کند. در حقیقت رقبای شما (البته نه همه رقبا و آن‌هایی که برای دست‌یابی به جایگاه‌های بهتر در گوگل، تکنیک‌های ضدسئو را دستاویز قرار می‌دهد)، اقداماتی انجام می‌دهند که از سوی گوگل به عنوان سئو کلاه سیاه برای وب‌سایت شما ارزیابی شده و منجر به اسپم یا جریمه شدن وب‌سایت شما خواهد شد.

اگر قصد دارید به جزئیات بیشتری از سئو کلاه سیاه دست پیدا کنید به مقاله سئو کلاه سیاه چیست مراجعه کنید.

متاسفانه امروزه در وب فارسی بسیاری از سایت‌ها برای کسب رتبه‌‌های بهتر در موتورهای جستجو از سئو منفی استفاده می‌کنند و راه فراری از آن نیست و شاید یک روز وب‌سایت شما نیز به خاطر اجرای سئو منفی توسط رقبا با خطر از دست دادن رتبه‌ها مواجه شد. از این روی اهمیت زیادی دارد که در این باره اطلاعات کاملی داشته و بتوانید به موقع از آن پیشگیری کنید.

روش‌‌های مختلف سئو منفی (دست رقبا را زودتر بخوانید)

اصولا تکنیک‌های سئو منفی تنوع زیادی ندارند و شما می‌توانید با آشنایی با روش‌های رایج سئو منفی وب‌سایت‌تان را از حمله رقبا در امان نگه دارید.

  • بک لینک‌‌های انبوه بی‌کیفیت

لینک‌سازی خارجی اصولی یکی از مهم‌ترین قواعد سئو سایت برای رسیدن به رتبه‌های خوب در موتورهای جستجو است، اما اگر لینک‌سازی به شیوه صحیح اجرا نشود و تعداد زیادی بک لینک بی‌کیفیت به شکل اسپم‌وار به دامنه وب‌‎سایت تزریق شوند، افت رتبه برای وب‌سایت هدف، رقم زده خواهد شد. اگر چه راه‌حلی برای رفع این موضوع وجود دارد، اما دقت داشته باشید که اگر به موقع برای حذف این بک لینک‌‌های مضر اقدام نکنید، اثرگذاری آن‌ها روی وب‌سایت شما دراز مدت شده و پس از آن بازگشت به نقطه قبلی، به مراتب سخت‌تر خواهد بود.

  • حمله هکرها

سئو منفی

امروزه امنیت کاربران زمان استفاده از خدمات وب‌سایت، برای گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است. تنها کافی است رقبای شما به وب‌سایت‌تان نفوذ کرده و با به خطر انداختن امنیت کاربران وب‌سایت شما، گوگل را نیز نسبت به سایت شما بد سابقه کنند!

اصولا رقبا بعد از وارد شدن به وب‌سایت از طریق هک، در زمان کوتاه، تمامی زحمات چندماهه شما برای سئو وب‌سایت‌تان را با انجام کارهایی از جمله ایجاد ریدایرکت‌هایی به سایت خودشان، لینک سازی داخلی اسپم وار، انتشار محتوای کپی داخل سایت و… بر باد می‌دهند.

راه‌کار جلوگیری از حمله هکرها به وب سایت چیست؟ (بهترین دفاع حمله است)

در این شرایط در ابتدا باید به فکر پیشگیری از نفوذ هکرها به سایت‌تان با تدابیر امنیتی بالا باشید. کارهای زیر به شما برای جلوگیری از نفوذ هکرها کمک خواهد کرد:

  1. استفاده از افزونه‌های امنیتی در وردپرس
  2. به کاربردن فرایند وارد شدن دو مرحله‌ای
  3. قرار دادن رمزهای غیر قابل حدس برای قسمت‌های مهم
  4. گرفتن بکاپ منظم از اطلاعات سایت
  5. چک کردن منظم بخش ارورهای امنیتی سرچ کنسول گوگل

نکته: بهترین راه برای مطلع شدن از هک سایت، مراجعه مستمر به سرچ کنسول است. از طریق بخش Security Issues سرچ کنسول، خیلی زود حملات هک به وب‌سایت شما را اطلاع‌رسانی خواهد کرد و به این شکل می‌توانید به موقع نسبت به آن عکس‌العمل مناسب نشان دهید. پس از رفع مشکلات به وجودآمده، حتما به خاطر داشته باشید که با استفاده از گزینه Request a Review، درخواست کراول دوباره دهید تا اگر مشکلی باقی مانده، از آن مطلع شوید. در صورتی که دیگر مشکلی گزارش نشود، اطمینان خاطر پیدا خواهیدکرد که وب‌سایت خود را پاکسازی کرده‌اید.

در صورت حمله هکرها بهترین کار چیست؟

در صورت نفوذ هکرها هرچه سریع‌تر با یک متخصص حرفه‌ای امنیت وب، مشورت کنید و پس از پاک‌سازی وب‌سایت‌تان به آخرین بکاپ از نسخه امن وب‌سایت‌تان، بازگردید.

  • کپی کردن محتوای رقبا

گاهی اوقات رقبا با قراردادن محتوای وب‌سایت شما به صورت کپی در وب‌سایت‌های قوی دیگر، محتوای یونیک سایت شما را نزد گوگل، کپی جلوه می‌دهند. در چنین شرایطی شما شانس رتبه گرفتن در موتورهای جستجو را از دست خواهید داد.

اگر دامنه سایتی که محتوای شما را کپی کرده از وب‌سایت شما قوی‌تر باشد، شانس ایندکس زودتر محتوا برای آن بیشتر خواهد بود و به همین سادگی شما نزد گوگل، کپی کار شناخته شده و الگوریتم‌ پاندا که وظیفه بررسی کپی بودن محتواهای منتشر شده در سطح وب را دارد، یک جریمه سنگین برای شما در نظر خواهدگرفت!

راه حل کپی کردن محتوا توسط رقبا!

شما نمی‌توانید دست و پای رقبایتان را ببندید تا محتوای وب‌سایت‌تان را کپی نکنند. اما می‌توانید به کمک ابزار DMCA گوگل، از کپی‌کاران محتوای وب‌سایت‌تان نزد گوگل شکایت کنید. برای این کار در ابتدا با کمک ابزار Copy scape سایت‌های کپی کار را پیدا کنید و در قدم بعدی شکایت خودتان را از این وب‌سایت‌ها نزد گوگل ببرید. همچنین اگر راجب dmca اطلاعات کافی ندارید، می‌توانید مقاله dmca چیست را مطالعه نمایید.

سئو منفی - Negative SEO

در ابزار copyright infringement report شما پس از احراز هویت، جزئیات محتوای اصلی و محتوای کپی را در اختیار گوگل قرار می‌دهید. اصولا پس از چند هفته در صورت صحیح بودن گزارش شما، گوگل، تاثیر منفی را برای سایت کپی‌کننده محتوا لحاظ می‌کند.

یک نکته کلیدی!

برای یافتن وب‌سایت‌هایی که محتوای شما را کپی کرده‌اند، دقت ابزارها خیلی بالا نیست و بهتر است از سرچ چند پاراگراف محتوای وب‌سایت‌تان در گوگل برای بررسی کپی شدن محتوا است