بازاریابی محتوایی چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

قبل از اینکه به سوال شما در زمینه بازاریابی محتوایی چیست؟ “Content Marketing” ، بپردازیم؛ بهتر است ابتدا به سوالات زیر دقت کنید!

 • کدام نرم افزار را نصب کنیم؟
 • ویژگی‌های یک دوربین عکاسی خوب چیست؟
 • ویژگی‌های چرم اصل؟
 • چگونه عسل طبیعی را تشخیص دهیم؟
 • چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟
 • چگونه فتوشاپ را در منزل آموزش ببینیم؟

سبک این پرسش‌ها برایتان آشنا نیست؟! شبیه این‌ها را جایی ندیده‌اید؟! جایی ننوشته‌اید؟! بله! آفرین به این حافظه! شما امثال این سوالات را در موتورهای جستجوگر تایپ کرده‌اید! و البته این مختص شما نیست! شاید روزی چند بار برای همه ما اتفاق بیفتد که در بستر اینترنت به دنبال محتواهای آموزشی بگردیم! در دنیای امروز مردم برای آب خوردن هم به سراغ اینترنت می‌روند! آب سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟ آب را در چه ظرفی نگهداری کنیم؟ چگونه آب را تصفیه کنیم؟ و در نهایت می‌رسند به این نقطه که چه آبی خریداری کنیم و کدام دستگاه تصفیه آب را بخریم؟!

منطقی هم به نظر می‌رسد. وقتی می توانیم با چند حرکت از انگشت مبارکمان، به انبوهی از اطلاعات برسیم، چرا نباید از این فرصت استفاده کنیم؟ البته اینجا یک بازی بُرد-بُرد اتفاق خواهد افتاد! گرایش گسترده و روزافزونِ مردم برای کسب اطلاعات و آموزش از فضاهای اینترنتی، فرصتی هم برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی فراهم می‌کند! و آن چیزی نیست جز بازاریابی محتوایی!

چرا بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانیم بازاریابی به چه معناست و تولید محتوا چیست؟. تعاریف متعددی از بازاریابی ارائه شده است. اما مفهوم ساده همه آن‌ها این را می‍رساند که: بازاریابی مجموعه اقداماتی است که سبب جذب و هدایت مشتریان به سمت محصولات در جهت کسب سود می‌شود. اقدامات بازاریابی می‌تواند در مراحل مختلف و با روش‌های گوناگونی انجام شود.

اگر اندک اطلاعاتی از فضاهای کسب و کار داشته باشید، مفهوم بازاریابی را تجربه و درک کرده‌اید. اما شاید “بازاریابی محتوایی” مفهوم جدیدی برایتان باشد!

بگذارید با یک مثال زنده پیش برویم!

شما هم اکنون به عنوان یک کاربر به دنبال کسب اطلاعات در مورد بازاریابی محتوایی هستید! دقت کنید شما فقط خواستار “اطلاعات” هستید نه خرید خدمات تولید محتوا!

و تسمینو یک سایت موفق و فعال در زمینه ی بازاریابی الکترونیکی است که برای مشتریانش تولید محتوا، خرید بک لینک و خرید رپورتاژ آگهی انجام می‌دهد. بنابراین تسمینو یک سایت محتوا محور که هدفش ارائه اطلاعات رایگان باشد نیست!

اما ما در تسمینو به جهت احترام به کاربران و رفع نیازهای ایشان، به تولید محتوای مفید و مرتبط با فعالیت‌هایمان می‌پردازیم. و هر آن چه که شما به آن نیاز دارید (در زمینه مرتبط با فعالیتمان) به صورت رایگان و بدون هیچ چشم داشتی به شما آموزش خواهیم داد. چه سفارشات‌تان را به گروه ما بسپارید و چه نه! چون هدف اصلی ما تعامل با شما مشتریان و رفع نیاز های شماست نه تنها کسب سود! ساده بگوییم ما با تولید و ارائه محتوای مفید برادری‌مان را به شما ثابت کرده‌ایم!

حال اگر شما در آینده و پس از مطالعه در مورد بازاریابی محتوایی به این نتیجه برسید که در مورد محصولات خودتان محتوا تولید کنید و در اختیار کاربرانتان قرار دهید، برای تولید محتوا به سراغ تسمینو خواهید آمد! این گرایش و علاقه به دلیل قدرشناسی شما رخ می‌دهد! نه هیچ اجبار و حتی تبلیغاتی که ممکن است خیلی از سایت‌ها برایتان ارسال کرده و تبلیغات مستقیم انجام داده باشند.

در تمام ماجرا ما گونه‌ای از بازاریابی را اجرا کردیم که در آن هم ما و هم شما برنده بوده‌ایم!


برای سفارش تولید محتوا تخصصی کلیک کنید


این همان بازاریابی محتوایی است! تولید و انتشار محتوای مفید و مرتبط برای رفع نیازهای مشتری، در جهت ایجاد تعامل و علاقه، که منجر به ارتقای جایگاهِ برند و در نهایت افزایش فروش می‌شود.

محتوا می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد و به روش‌های مختلفی ارائه شود: اعم از محتوای متنی و غیرمتنی، آنلاین و آفلاین و…

بازاریابی محتوایی چگونه موجب افزایش فروش شما خواهد شد؟

هدف از بازاریابی محتوایی تنها افزایش فروش نیست. بلکه تمرکز بر پاسخگویی به نیازهای مخاطبان و تعامل با آن‌ها است و فروش یکی از دستاوردهای ضمنی و ثانویه بازاریابی محتوایی محسوب می‌شود.

هرچند که بازاریابی محتوایی به طور مستقیم برای شما سودآوری ندارد، اما تعداد مشتری‌های بالقوهِ محصولات شما را بالا برده و افراد جدیدی را در مسیر خرید کردن از شما قرار می‌دهد. کاربران با به کارگیری مقالات، فیلم‌ها، پادکست‌ها، نرم افزارها و… که شما در اختیارشان قرار داده‌اید، نیازهای خود را رفع می‌کنند. آن‌ها در جریان استفاده از این محتواهای مختلف با برند شما آشنا شده و اگر محتوایی که تولید کرده‌اید، برایشان مفید بوده باش؛ به برند شما علاقه مند خواهند شد. آن‌ها قدردان زحمات شما خواهند بود و در مرحله بعدی مطالب شما را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. به این ترتیب محتوا به راحتی شما را در ذهن و قلب مخاطبان جای خواهد داد. و در درازمدت کاربران را به مشتری‌ها و طرفداران شما تبدیل خواهد کرد.

افزایش فروش با بازاریابی محتوایی

چرا بازاریابی محتوایی؟

چرا باید از میان روش‌های فراوان بازاریابی به دنبال بازاریابی محتوایی باشیم؟ به هزار و یک دلیل! که البته ما در اینجا به ارائه ۱۰ دلیل قانع کننده اکتفا می‌کنیم!

📝 جهت آشنایی بیشتر با Content Rewrite می‌توانید به مقاله بازنویسی محتوایی چیست مراجعه کنید.

 • انتخاب آزادانه

اگر تبلیغات هدف شما باشد، محتوا مقصود “مشتری” است!

ما قبلا هم گفتیم و شما خودتان هم خوب می‌دانید که مردم از تبلیغات بیزار و فراری‌اند! نشان به آن نشان که شما ایمیل‌های تبلیغی را باز نمی‌کنید و بنرهای تبلیغاتی را  هرچقدر هم که جذاب باشند می‌بندید! افراد زیادی را دیده‌ایم که هنگام پخش پیام‌های بازرگانی تلویزیون به مطالعه می‌پردازند! در واقع آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که آگهی‌های تبلیغاتی وقتشان را هدر می‌دهد و سودی نصیبشان نمی‌کند! در روش‌های تبلیغی صاحبان برندها هزینه و انرژی زیادی صرف می‌کنند تا توسط مردم دیده شوند.

اما در بازاریابی محتوا مخاطبان با میل و خواسته خودشان سایت شما را انتخاب می‌کنند. آن‌ها ساعت‌ها در سایت شما مشغول مطالعه، آموزش، تفریح و… می‌شوند و بارها و بارها و بدون هیچ اکراهی برند شما را از نظر می‌گذرانند.

 • تمرکز بر جامعه هدف

شاید در تکنیک‌های مختلف بازاریابی مجبور باشید به گونه‌ای عمل کنید که به مذاق همه خوش بیاید، اما در بازاریابی محتوایی نیازی ندارید از هر دری سخن بگویید. در بازاریابی محتوایی باید گفت: پر گوی و گزیده گوی چون دُر!

شما با افرادی سر و کار دارید که نصف راه را خودشان آمده‌اند و مستعد شناختن کسب و کار اینترنتی شما هستند. یعنی جامعه هدف شما محدود و مشخص‌تر است، بنابراین بر محتوای مناسبِ جامعه هدف خودتان تمرکز می‌کنید. این کار انرژی کمتری از شما گرفته و فرصتِ تولید محتوای بیشتر را برایتان فراهم خواهد کرد.

 • تاثیر محتوا بر سئو سایت 

باید محتوا بسازی تا دیده شوی! محتوا یکی از عناصر اصلی و چه بسا مهمترین عنصر در بهینه سازی سایت است. تا حدی که بسیاری از  متخصصین معتقدند سئو با محتوا شروع می‌شود و بدون محتوا رتبه بندی وجود نخواهد داشت! برای اینکه رتبه بهتری در موتورهای جستجو پیدا کنید و سایت شما در صفحات اول قرار گرفته و جز اولین گزینه‌ها برای کاربران باشد، باید محتوا تولید کنید. چه بسا فعالیت اصلی شما تولید محتوا نباشد! با این حساب شما با یک تیر چند نشان زده و از تولید محتوای موثر برای منظورهای مختلفی استفاده می‌کنید.

بازاریابی محتوایی

 • ایجاد ارتباط متقابل

اولین و مهمترین هدف محتوا ایجاد ارتباط و تعامل میان مخاطبان و برند است! همانطور که قبلا گفتیم در بازاریابی محتوا شما در حال پاسخ به سوالات مخاطب هستید. مخاطب سوالش را از موتورهای جستجو می‌پرسد و شما بلافاصله جواب می‌دهید. در واقع شما در بازاریابی محتوا با ارائه پیام‌های سودمند مخاطب را به تحسین خود وا می‌دارید. در این قالب همیشه باید ابتدا خود را جای مخاطب بگذارید که چه سوالات و دغدغه‌هایی دارد. پس از آن در گام بعدی، می‌توانید تصمیم گیری درست برای شکل دهی به قالب محتوای خود داشته و مطابق با آن به نیازهای مخاطب پاسخ دهید. به یاد داشته باشید که در این میان قرار نیست از برند خود سخنی گفته یا در حال تبلیغ آن باشید، شما به سوال و نیاز مخاطب پاسخ داده و منتظر باشید تا او خود به سراغ برند شما بیاید.

 • اولین قدم برای کسب اعتماد

بازاریابی محتوایی با رفع نیاز مخاطب بدون دریافت هزینه، بدون فروش و بدون هیچ چشم داشتی، از شما یک جنتلمن واقعی می‌سازد! شما در بازاریابی محتوایی نشان می‌دهید هدفی فراتر از فروش دارید و انسان‌ها برای شما مهم‌تر از پول هستند! بنابراین مخاطبان به شما علاقه مند می‌شوند. آن‌ها در مقابل خدماتی که به صورت رایگان از شما دریافت کرده‌اند، قدردان خواهند بود و نسبت به برند شما احساس تعلق می‌کنند. این علاقه موجب می‌شود اگر روزی تصمیم به خرید گرفتند به کسی غیر از شما فکر نکنند!

 • ارزان و کم هزینه

بازاریابی محتوایی نسبت به روش‌های بازاریابی محیطی و سنتی و همچنین بسیاری از تکنیک‌های بازاریابی اینترنتی به صرفه‌تر است. چرا که می‌توانید بسیاری از مراحل آن را خودتان بر عهده بگیرید. حتی اگر برای تولید محتوا از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید، باز هم هزینه تولید آن نسبت به سایر روش‌ها ناچیز و غیرقابل مقایسه است. و در نهایت محتوای تولید شده هم در بستر سایت خودتان و بدون هیچ هزینه اضافی منتشر خواهد شد.

به علاوه در نظر داشته باشید که در این قالب از  بازاریاب، پرداخت هزینه تولید محتوا شما، تاثیری پایدار خواهد داشت. اما به طور مثال زمانی که یک بنر در جایی از شهر اجاره می‌کنید، تنها برای مدت اجاره از مزایای تبلیغاتی آن برخوردار خواهید بود. در حالی که انتشار یک محتوا که هزینه آن بارها و بارها کمتر از اجاره بنر است، همیشگی تاثیر داشته و قرار نیست که اثر آن از بین برود.

 • تاثیرگذاری بالا

معمولا در تمام تکنیک‌های بازاریابی، مخاطبان در حال پرداختن به فعالیت‌های روزمره خود با محتوای تبلیغاتی مواجه می‌شوند. مثلا هنگام مطالعه یک متن، بنر تبلیغی شما جلوی چشم مخاطب ظاهر می‌شود! در این حالت شما در حاشیه قرار  می‌گیرید و مخاطب بر روی محتوای تبلیغی شما تمرکز نمی‌کند. اما در بازاریابی محتوایی از آنجایی که فرد با تصمیم خودش برای کسب اطلاعات پیش قدم شده است، با تمرکز و دقت بیشتری به مطالعه یا تماشا می‌پردازد. قطعا محتوایی که به این صورت مطالعه شود تاثی