بک لینک pbn چیست و مزایا و معایب pbn چیست؟

اگر چه استفاده از بک لینک pbn، یکی از روش‌های موثر در سئو حرفه‌ای به حساب می‌آید، اما در صورتی که این لینک سازی را به شکل اصولی و درست انجام ندهید، به راحتی مشمول جریمه گوگل شده و نتیجه معکوس دریافت خواهید کرد. ما در راستای اهداف لینک سازی یک وب‌سایت، لینک‌سازی‌های داخلی و خارجی متعددی انجام می‌دهیم، به طور مثال یک رپورتاژ آگهی را با لینک سایت خودمان در یک سایت خبری منتشر می‌کنیم. بک لینک pbn اما داستان دیگری دارد؛ این نوع از لینک خارجی با هدف افزایش رتبه سایت ساخته می‌شود و روش‌ها، مزایا و خطرات خود را دارد که با آن‌‌ها آشنا می‌شویم.

بک لینک pbn چیست و چطور ایجاد می‌شود؟

از پیش به خوبی می‌دانیم که بک لینک چیست و چطور از وب‌سایت‌های خارجی به مقصد وب‌سایت ما ساخته می‌شود. Pbn را باید به شکلی مجموعه‌ای از این بک لینک‌ها بدانیم که از سوی وب‌سایت‌های مختلف، به سمت یک وبسایت و صفحه هدف، هدایت‌شده و به آن لینک می‌دهند. اگر چه قبلا نیز همین ساختار را از سوی وب‌سایت‌هایی داشتیم که با فروش لینک، به مقصد وب‌سایت شما لینک داده و همان ساختار لینک‌سازی هجومی را ایجاد می‌کردند، اما این بک‌لینک زمانی که الگوریتم‌های گوگل بهبود یافته و قادر به شناسایی بک لینک‌های مصنوعی شدند، کاملا بدون استفاده شده و حتی مضر نیز شناخته شد.

در این زمان بود که سئوکاران وب‌سایت‌ها باید به فکر یک راه حل جایگزین می افتادند و آن هم چیزی جز شکل‌دهی به بک لینک pbn به عنوان یک مزرعه لینک شخصی نبود. در حقیقت باید برای ایجاد چنین لینک‌سازی، از یک مجموعه وب‌سایت و وبلاگ با مالکیت متمرکز استفاده شود که از آن‌ها ساخت لینک و لینک دهی به سایت هدف، به شکل استاندارد و هدفمند انجام شده و از سئو کلاه سیاه با مدیریت متمرکز اجتناب گردد.

در این شرایط چون مالکیت و مدیریت این وب‌سایت‌ها یا وبلاگ‌ها که بک لینک‌های pbn را می‌سازند، برعهده یک نفر یا حداکثر یک تیم است؛ فاصله گرفتن از سئو کلاه سیاه به راحتی انجام شده و ریسک این که مزرعه لینک بی‌سر و سامانی شکل بگیرد، وجود نخواهد داشت.

ساخت pbn در وبلاگ‌ها

چند سال قبل که هنوز ربات‌های گوگل به این حد هوشمند نبوده و ساختار bpnها را به این حد دنبال نمی‌کردند، استفاده از وبلاگ‌های بدون هزینه یا بسیار ارزان قیمت برای ساخت چنین شبکه‌ای فوق العاده کارآمد بود؛ اما این بستر جذاب آن‌قدرها در طول زمان کارایی نداشته و ربات‌های گوگل شروع به جریمه وب‌سایت‌هایی کردند که به این شکل بک لینک دریافت می‌کردند.

به این شکل یک گذار به سمت ساخت شبکه بک لینک‌ها در وب‌سایت‌ها و دامنه‌ها مستقل اتفاق افتاد.

ساخت pbn در وب سایت‌ها

از این مرحله به بعد ایجاد شبکه بک لینک pbn در وب‌سایت‌ها با دامنه‌ها کاملا مستقل به جریان افتاد که به مراتب ارزشمندتر از چیزی بود که در حالت لینک سازی از طریق وبلاگ‌های رایگان داشتیم.

با این همه ساخت شبکه لینک pbn در وب سایت‌ها نیز با چالش‌های خود همراه است که باعث می‌شود در حال حاضر بیشتر سئوکاران حرفه‌ای عطای آن را به لقایش ببخشند. در واقع هزینه‌ها و ریسک‌هایی که استفاده از بک لینک pbn با خود به همراه دارد، به حدی است که به نظر می‌رسد ارزش خطر کردن و درافتادن با الگوریتم‌های موتور جستجوی گوگل را نداشته باشد.

ساخت pbn

آیا امروز هم استفاده از بک لینک pbn مفید است؟

استفاده از بک لینک‌های pbn جزو گروه تکنیک‌های ناپسند سئو یا سئو کلاه سیاه دسته‌بندی می‌شود. این گروه از تکنیک‌ها عوارض و خطراتی دارند؛ برای مثال ممکن است باعث رتبه‌بندی ضعیف کلمات کلیدی شوند و یا شما را با جریمه‌های گوگل مواجه کنند. اما استفاده از این روش در برخی شرایط از جمله در کوتاه‌مدت برای بعضی کسب‌ و کار اینترنتی مفید است و مزایای آن را نیز باید در نظر گرفت. برخی از این مزایا را با هم مرور می‌کنیم.

اگر قصد دارید به جزئیات بیشتری از سئو کلاه سیاه دست پیدا کنید به مقاله