KPI سئو چیست ؟ +(۱۲ شاخص کلیدی سنجش عملکرد سئو سایت)

یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در مسیر سئو و بهینه سازی وب سایت، داشتن معیارهای مشخص و واضح برای سنجش میزان موفقیت پروژه سئو است، به دلیل وجود فاکتورهای مختلف در سئو اصولا یافتن شاخص‌ های کلیدی برای سنجش میزان موفقیت آمیز بودن فرایند سئو وب سایت کار چندان ساده‌ای نیست و نیاز به تخصص و دقت بالا دارد.

در این مقاله از سایت تسمینو تلاش کردیم مهم‌ترین KPIهای سئو که می‌توانید با در نظر گرفتن آن‌ ها میزان موفقیت یک پروژه سئو را بررسی کنید را خدمت شما همراهان عزیز تسمینو معرفی کنیم، برای آشنا شدن با مفهوم KPI در سئو و مهم‌ترین شاخص‌های کلیدی عمکرد سئو سایت، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

KPI در سئو چه مفهومی دارد؟ (وقت نمره دهی به تیم سئو سایت است!)

KPI در سئو به مفهوم وجود شاخص‌های متفاوتی اشاره دارد که می‌توان از آن‌ها برای سنجش میزان موفقیت آمیز بودن فرایند سئو یک وب سایت اشاره کرد، یعنی از KPIبه عنوان خط کش بررسی دقیق عملکرد تیم یا متخصص سئو استفاده می‌شود.

داشتن KPIهای سئو مشخص و واضح، کمک می‌کند که تیم سئو نگاهی دقیق به فرایند بهینه سازی وب سایت داشته باشند و با آگاهی به نقاط ضعف و قوت مسیر سئو، استراتژی‌های سئو جدید را برای سایت، برنامه ریزی کنند.

مهم‌ترین KPI (شاخص‌های کلیدی سنجش عملکرد) در سئو

مهم‌ترین KPI (شاخص‌های کلیدی سنجش عملکرد) در سئو

 

با توجه به وجود فاکتورهای مختلفی در سئو از شاخص‌های عملکرد متفاوتی می‌توان به عنوان KPIدر سئو استفاده کرد، در ادامه با۱۲تا از مهم‌ترین شاخص‌های کلیدی عملکرد که امروزه حرفه‌ای‌ترین متخصصین سئو و بهینه سازی وب سایت، برای سنجش میزان موفقیت یک پروژه از آن استفاده می‌کنند، آشنا شوید.

۱٫ بهبود رتبه در کلمات کلیدی هدف

بی‌شک یکی از مهم‌ترین اهداف سئو وب سایت، به دست آوردن جایگاه‌های بهتر در موتورهای جستجو است، از بهبود رتبه کلمات کلیدی در موتورهای جستجو به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کلیدی سنجش عملکرد سئو یاد می‌شود.

البته با توجه به آپدیت‌های ناگهانی الگوریتم‌ های گوگل و عملکرد پیش‌بینی نشده رقبا نمی‌توان بازه زمانی مشخصی را جهت دستیابی به رتبه‌های مدنظر در گوگل مشخص کرد اما داشتن روند رشد کلمات کلیدی در طول زمان برای سایت، جزو شاخص‌های کلیدی است که نشان‌دهنده موفقیت آمیز بودن یک پروژه سئو است.

۲٫ افزایش ترافیک ارگانیک (organic traffic)

ترافیک ارگانیک به میزان ورودی یک وب سایت‌از موتورهای جستجو اشاره دارد، برای دستیابی به میزان ترافیک ارگانیک یک سایت می‌توان از ابزارهایی مثل گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس کمک گرفت.

چنانکه فرایند سئو وب سایت، به درستی پیاده سازی شده باشد، بی‌شک در طول ۳ الی ۴ ماه میزان ترافیک مشخصی از سمت موتورهای جستجو به سایت باید انتقال داده شده باشد.

۳٫ کاهش نرخ پرش ( Decrease Bounce Rate)

نرخ پرش یا بانس ریت به میزان درصد ترک کاربران پس از ورود به یکی از صفحات سایت اشاره دارد، در صورت عدم رعایت نکات مهم‌در زمینه تولید محتوا مناسب با نیاز کاربران و عدم وجود UX مناسب، نرخ پرش وب سایت، افزایش پیدا خواهد کرد.

 • ترفندهای کاهش نرخ پرش
 1. تولید محتوای جذاب
 2. استفاده اصولی از لینک داخلی
 3. قرار دادن کال تو اکشن در سایت
 4. کاهش حجم تبلیغات
 5. بررسی میزان رضایت کاربران از محتوای صفحه و…

۴٫ میزان حضور کاربران در سایت (Time on Site)

میزان زمان حضور کاربران، ارتباط نزدیکی با نرخ پرش دارد، یعنی هرچقدر نرخ پرش کم‌تر باشد به همان میزان، زمان حضور کاربران در سایت نیز افزایش پیدا خواهد کرد، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کلیدی سنجش عملکرد سئو، افزایش میزان زمان حضور کاربران در یک وب سایت است.

با طراحی وب سایت حرفه‌ای، تولید محتوای متناسب با نیاز کاربر، لینک بیلدینگ اصولی، می‌توان زمان حضور کاربران در سایت را افزایش داد.

۵٫ بهبود نرخ کلیک (CTR)

نرخ کلیک یا CTR به معنای میزان کلیک شدن بر روی عناوین وب سایت شما در موتورهای جستجو به نسبت دیده شدن آن‌ها توسط کاربران موتورهای جستجو است، درقسمت Performance سرچ کنسول، میزان نرخ کلیک هر وب سایت، قابل نمایش است.

چنانکه با اجرای درست استراتژی تولید محتوا و سئو و به کار بستن تکنیک‌های افزایش نرخ کلیک، عناوین جذاب توسط متخصصین سئو برای صفحات مختلف سایت، انتخاب شود، به سادگی نرخ کلیک یا CTR افزایش پیدا خواهد کرد.

 • روش‌های بهبود نرخ کلیک
 1. استفاده از کلمات جذاب
 2. به کاربردن عدد در عناوین
 3. استفاده از ایموجی در عنوان
 4. بازی با احساسات خواننده در عنوان‌ها
 5. کمک از ریچ اسنیپت‌ها

۶٫ سرعت سایت (Site speed)

از سرعت سایت می‌توان به عنوان یکی از شاخص‌های کلیدی سنجش عملکرد سئو وب سایت استفاده کرد، هر چقدر که میزان لود صفحات مختلف یک سایت، سریع‌تر باشد و کم‌تر کاربران خود را معطل کند، نشان از سئو بهتر از وب سایت است.

برای تست سرعت سایت می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید، مهم‌ترین ابزارهایی که برای مقایسه سرعت سایت برای قبل و بعد از بهینه سازی سایت به شما کمک می‌کند به شرح زیر است:

 1. website speed test
 2. Page Speed Insights
 3. site checker
 4. Gt metrix

روش‌های کاربردی برای افزایش سرعت سایت

 1. استفاده از تصاویر کم حجم
 2. کمک گرفتن از CDN
 3. کاهش تعداد ریدایرکت‌ها
 4. بهینه سازی کد‌های قالب سایت

۷٫ نرخ تبدیل (Conversion Rate)

بی‌شک یکی از مهم‌ترین اهداف کسب‌وکارها از راه اندازی وب سایت، تبدیل کاربران به مشتری پولساز و در نهایت رسیدن به سود است، سنجش میزان نرخ تبدیل کاربران به خریدار، یکی از ارزشمندترین KPIهای سئو است که می‌توان از آن برای بررسی موفقیت پروژه سئو استفاده کرد.

چنانکه محصول و خدمات ارائه شده در یک وب سایت، با ارزش و دارای کیفیت باشند و همچنین از تکنیک‌های بازاریابی محتوا جهت تبدیل قوی‌تر کابران به خریدار استفاده شده باشد، احتمال افزایش نرخ تبدیل بالا می‌رود.

البته فراموش نکنید که این شاخص در سایت‌هایی که محصول یا خدماتی برای ارائه ندارند و تنها جنبه برندینگ یا تولید محتوا بدون ارائه محصول و خدمات دارند، شامل نمی‌شود.

۸٫ تعداد صفحات بازدیدشده در هر سشن «Page/session»

در دنیای وب به هر کاربر ورودی به وب سایت، سشن می‌گویند، تعداد صفحات بازدید شده توسط کاربران در هر سشن، یکی از شاخص‌های کلیدی سنجش عملکرد در سئو است.
چنانکه به مرور زمان تعداد صفحات بازدیدشده توسط کابران در هر سشن افزایش یابد، این موضوع موفقیت تیم سئو در فرایند بهینه سازی وب سایت و تولید محتوا را نشان می‌دهد.

۹٫ ترافیک ارجاعی «Referral Traffic»

امروزه متخصصین سئو در مسیر بهینه سازی وب سایت از سایر پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز برای سئو وب سایت کمک می‌گیرند، میزان ترافیکی که از سایر شبکه‌های اج