لینک سازی داخلی چیست ؟ و انواع استراتژی لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی، یکی از مهمترین و شاید فراموش شده ترین تکنیکهای سئو است، که نقش به سزایی در بهبود رتبه سایت ایفا میکند. اما عدم وجود استراتژی لینک سازی داخلی، گاه موجب آسیب دیدن تجربه کاربری و در نهایت امتیاز سئو سایت میشود. در این مطلب با آموزش ساخت لینک داخلی و انتخاب درست انکر تکست، همراه ما باشید.

راه اندازی کمپین رپورتاژ آگهی، خرید بک لینک پروفایلی و … از جمله اقداماتی است که بعد از طراحی سایت، توسط وبمستران اجرا میشود. اما مسئله مهم این است که برای بهبود اعتبار سایت، باید از وضعیت درست سئو تکنیکال و داخلی سایت، اطمینان حاصل کرد. لینک سازی برای وب سایتی که نه از لحاظ ساختاری و نه از لحاظ محتوایی، وضعیت درستی دارد، قطعا با نتیجه مثبتی همراه نخواهد بود. به همین خاطر توصیه میشود قبل از رپرتاژ آگهی، به فکر بازاریابی محتوا و ایجاد یک رابطه منسجم بین بخشهای مختلف سایت باشید. در ادامه این مطلب، ابتدا به بررسی اهمیت استفاده از لینک داخلی پرداخته و در آخر چند نمونه استراتژی لینک سازی داخلی در اختیارتان قرار میدهیم.

لینک سازی داخلی چیست؟

لینک داخلی، به لینکی گفته میشود که یک صفحه از سایت را به یک صفه دیگر از همان سایت، مرتبط میکند. بنابراین اصلی ترین تفاوتی که در خصوص لینک سازی داخلی و لینک خارجی میتوان به آن اشاره کرد؛ این است که لینک سازی خارجی بین دو دامنه مختلف انجام میشود.

اهمیت لینک سازی داخلی در سئو

لینک سازی داخلی به درک بهتر موتورهای جستجو از ساختار سایت، کمک میکند.یکی از مهمترین سوالاتی که در مرحله اول برای بسیاری از شما عزیزان ایجاد میشود این است که اهمیت لینک داخلی در سئو چیست؟ مزایای Internal Link به طور کلی عبارت هستند از:

افزایش سرعت ایندکس مطالب، یکی از مهمترین مواردی است که اکثر وبمستران به دنبال هستند. به طور کلی موتور های جستجو مانند گوگل، برای هر وب سایت، یک بودجه محدود جهت ایندکس اختصاص میدهند. این بودجه بر اساس میزان تولید محتوا، اعتبار سایت و … تعیین میشود. بنابراین شما باید از این بودجه محدود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

ساخت لینک داخلی یکی از ترفندهایی است که در همین راستا میتوانید از آن استفاده کنید. با استفاده از لینک داخلی، رباته ای گوگل سریعتر صفحات جدید شما را شناسایی کرده و ایندکس میکنند.

بر اساس آنچه که گوگل در خصوص لینک سازی داخلی بیان کرده است: برخی از صفحات سایت، در حال حاضر توسط گوگل بررسی و ایندکس شده اند. بنابراین در صورتی که لینک صفحات جدید در این صفحات قرار داشته و از نوع فالو باشند، خیلی سریعتر توسط گوگل شناسایی شده و ایندکس میشوند.

علاوه بر این، لینک داخلی یکی از روشهایی است که از طریق آن میتوانید ارتباط معنایی و موضوعی بین صفحات سایت خود را هم به کاربر و هم به موتورهای جستجو نشان دهید. هرچه که این ارتباط منسجمتر باشد، شانس ایندکس شدن صفحات جدید هم بیشتر میشود.

اعتبار صفحات را از طریق لینک داخلی به یکدیگر منتقل کنید.

اگر استراتژی لینک سازی داخلی مدونی داشته باشید، میتوانید اعتبار صفحاتتان را به یکدیگر منتقل کنید. مسئولیت این انتقال به عهده الگوریتمی به نام PageRank است. این الگوریتم با بررسی کیفیت و اهمیت هر صفحه، یک ارزش برای آن تعیین کرده و در صورت ایجاد لینک داخلی، این ارزش را به صفحات لینک شده به آن هم انتقال میدهد.

به عنوان مثال، تصور کنید که شما برای یکی از صفحات سایت، لینک سازی خارجی انجام میدهید. قطعا بعد از مدتی اعتبار این صفحه به خصوص افزایش یافته و جایگاه آن در گوگل هم بهتر میشود. شما میتوانید از این اعتبار، برای افزایش اعتبار دیگر صفحات هم استفاده کنید.

افزایش مدت زمان ماندگاری و بهبود تجربه کاربری بازدیدکنندگان سایت

ساخت لینک داخلی، یکی از بهترین روشهایی است که با استفاده از آن میتوانید تجربه کاربری را بهبود ببخشید. به عنوان مثال تصور کنید که صاحب یک سایت فروشگاهی هستید. کاربری از طریق سرچ به صفحه محصول سایت شما میرسد. در صورتی که شما در مورد همان محصول به خصوص، محتواهایی از قبیل نقد و بررسی، مقایسه و … تهیه و منتشر کرده باشید، میتوانید از طریق لینک دهی، هم مدت زمان ماندگاری کاربر در سایت را افزایش دهید، هم به تمام سوالات او در خصوص محصول پاسخ دهید.

برای تعیین استراتژی لینک سازی داخلی، قبل از هر چیز به درک درست انواع لینک داخلی نیاز است.

انواع لینک سازی داخلی

حال که با اهمیت لینک سازی داخلی در سئو آشنا شدید، نوبت به آن رسیده که با انواع لینک داخلی در سایت هم آشنا شوید.

 • لینک داخلی راهنما یا Navigational

این نوع لینک، همانطور که از نامش مشخص است، برای کمک به کاربران جهت دریافت پاسخ سوالاتشان، در سطح سایت به کار برده میشود. از این نوع لینک معمولا در جایگاه های زیر استفاده میشود:

 1. منوی اصلی
 2. فوتر سایت
 3. ساید بار سایت

هدف از لینک سازی داخلی از نوع Navigational، کمک به بهبود تجربه کاربری، جهت بررسی تمام قسمتهای مهم سایت است.

 • پیوندهای داخلی متنی

پیوندهای داخلی متنی معمولاً در محتوای اصلی صفحه قرار می گیرند. به عنوان مثال لینک هایی که در توضحیات یک محصول قرار میدهید. (مثالی که پیشتر به آن اشاره کردیم.) این لینکها از طریق یک انکر تکست مرتبط با صفحه مبدا، به صفحه ای دیگر از سایت، لینک میشوند. با استفاده از این سبک لینک سازی، ارتباط موضوعی بین صفحات مختلف را مشخص میکنید. در این صورت اگر صفحه اعتبار خوبی داشته باشد، از طریق الگوریتم PageRank به صفحات دیگر هم منتقل خواهد شد.

لینک داخلی در کنار لینک سازی خارجی ، ترفندی اثربخش

رایجترین مشکلات لینک سازی داخلی

گرچه مزایای ساخت لینک داخلی غیر قابل انکار است، اما اشتباهاتی که در این زمینه رخ میدهد هم تاثیر مخرب زیادی در سئو دارد. برخی از رایجترین مشکلاتی که در خصوص این ترفند سئو میتوان به آنها اشاره کرد، عبارت هستند از:

 • لینک داخلی شکسته

خطای ۴۰۴، نتیجه لینکهای شکسته ای است که داخل سایت وجود دارد. این مشکل معمولا زمانی ایجاد میشود که یک صفحه از سایت شما حذف شده و به صفحه مرتبط دیگری، ریدایرکت نشده است.

 • کرول نشدن لینک

این مشکل زمانی ایجاد میشود که فرمت URL مشکل دارد. به عنوان مثال از کاراکترهای غیر مجاز در ساختار URL استفاده شده است. برای رفع این مشکل میتوانید از گوگل کنسول و بخش Links کمک بگیرید.

 • ساخت بیش از اندازه لینک داخلی

مقدار مشخصی برای تعداد لینکهای داخلی یک صفحه وجود ندارد. اما قطعا ایجاد تعداد زیادی لینک، میتواند به عنوان یک سیگنال منفی شناخته شود. برای رفع این مشکل میتوانید از ابزارهای کمکی مانند ahrefs استفاده کنید.

 • استفاده از نگ نوفالو برای لینک های داخلی

در مورد متا تگ های مهم سئو، پیش از این یک مطلب جامع و کامل تهیه کرده و در اختیار تان قرار دادیم. تگ نوفالو، یکی از تگ هایی است که اگر برای لینک های داخلی سایت استفاده شود، مضر خواهد بود. از این تگ معمولا برای لینک های خارجی سایت استفاده میشود. که البته استفاده از آن برای تمام لینک های خارجی هم توصیه نمیشود.

جهت آشنایی بیشتر با لینک نوفالو می‌توانید به مقاله لینک نوفالو چیست؟ مراجعه کنید

 • عدم وجود صفحه در نقشه سایت

فایل Robots.txt و نقشه سایت، از جمله مواردی هستند که به ایندکس بهتر صفحات کمک میکنند. اما در صورتی که آدرس یک صفحه در نقشه سایت وجود نداشته باشد، قطعا نمیتوان انتظار داشت که درست توسط خزنده ها بررسی و ایندکس شوند. در دنیای سئو، اصطلاحی که برای این صفحات به کار برده میشود، اصطلاح صفحات یتیم است. برای رفع این مشکل، میتوانید از تگ نو ایندکس استفاده کنید.

 • عمق خزش صفحه بیش از سه کلیک

هرچه که تعداد کلیک های لازم برای رسیدن به یک صفحه بیشتر باشد، گوگل برای آن صفحه ارزش کمتری قائل خواهد شد. در نتیجه بهتر است که عمق خزش صفحات مهم سایت را کم و در حداکثر ۳ کلیک تعیین کنید.

 • استفاده از یک لینک داخلی

همانطور که پیش از این گفته شد، هدف استفاده از لینک داخلی، نشان دادن ارتباط موضوعی بین صفحات سایت است. در نتیجه اگر تنها از یک لینک (مانند لینک صفحه اصلی) استفاده کنید، هم در سئو و هم در تجربه کاربری امتیاز منفی خواهید گرفت.

 • ریدایرکت ۳۰۱

استفاده بیش از اندازه از لینک های داخلی منجر به از بین رفتن بودجه سایت خواهد شد، خصوصا برای سایتهای بزرگ با تعداد صفحات بالا. در نتیجه تا حد امکان از ریدایرکت ۳۰۱ جز در مواقع ضروری، استفاده نکنید.

 • چرخه ریدایرکت های پی در پی

در برخی موارد، یک صفحه اول به صفحه دوم و سپس به صفحه سوم ریدایرکت میشود. در این حالت یک چرخه و حلقه از ریدایرکت ایجاد شده است. این چرخه میتواند هم سرعت بارگذاری سایت را افزایش داده و هم تجربه کاربری را دچار مشکل کند. در صورتی که مجبور به استفاده از ریدایرکت هستید، از همان ابتدا صفحه اول را به صفحه سوم ریدایرکت کنید.

 • لینک صفحات HTTPS به صفحات HTTP

استفاده از گواهینامه SSL یکی از روشهایی است که با استفاده از آن میتوانید از اسپمی شناخته شدن سایت و در نتیجه پنالتی گوگل جلوگیری کنید. در صورتی که کاربر را به صفحات HTTP هدایت کنید، در واقع او را در یک مسیر غیر امن قرار داده اید.

آموزش ایجاد استراتژی لینک سازی داخلی

برای ایجاد لینک داخلی و تهیه یک استراتژی هدفمند، مراحل زیر را دنبال کنید. (در صورتی که با مفاهیمی از قبیل هاب پیج، پیلار کلاستر و … آشنایی ندارید، میتوانید از وبینار معماری محتوایی آقای بابک بنیادی استفاده کنید.)

 • تهیه لیستی از صفحات هاب

اولین گام برای تهیه استراتژی لینک سازی داخلی، تعیین صفحات هاب سایت است. این صفحات، معمولا صفحات اصلی سایت هستند که حجم زیادی از ترافیک سایت را به خود اختصاص میدهند. این صفحات معمولا کلملات کلیدی کوتاهی داشته و هدف رتبه گرفتن در کلمات کلیدی دم بلند نیست. به عنوان مثال در یک سایت فروشگاهی لوازم خانگی، دسته ماشین لباس شویی! این صفحات معمولا در منوی اصلی سایت قرار میگیرند.

در تهیه استراتژی، باید کلمه کلیدی اصلی صفحه هاب به همراه کلمات کلیدی مترادف را مشخص کرده و هر بار از یکی از کلمات برای لینک دهی استفاده کنید.

 • تعیین خوشه های محتوایی

در این مرحله، باید محتواهایی که با یکدیگر ارتباط موضوعی دارند را مشخص کرده و در یک دسته قرار دهید. به خاطر داشته باشد، در این مرحله منظور از دسته،سئو دسته بندی داخل سایت نیست. با استفاده از محتواهایی که در این صفحه قرار میگیرند، میتوانید ارتباط و انسجام داخل سایت را هم به کاربران و هم به گوگل نشان دهید.

 • انتخاب انکر تکست مناسب و بهینه

در طول این مطلب آموزشی، بارها به این نکته اشاره شد که هنگام ساخت لینک داخلی، نباید از یک انکر تکست ثابت استفاده کرد. رفتار طبیعی یکی از مهمترین اصولی است که هنگام لینک سازی طبیعی باید به آن توجه داشته باشید. در نتیجه برای انتخاب انکر تکست درست، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. تنوع: در انتخاب انکر تکست خلاق باشید. از یک متن برای لینک