لینک سازی داخلی چیست؟+ مزایا Internal Linking 2022

لینک سازی داخلی، یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های سئو است که نقش به سزایی در بهبود رتبه سایت ایفا می‌کند. اما عدم وجود استراتژی لینک سازی داخلی، گاه موجب آسیب دیدن تجربه کاربری و در نهایت امتیاز سئو سایت می‌شود. در این مطلب با آموزش ساخت لینک داخلی و انتخاب درست انکر تکست، همراه ما باشید.

راه اندازی کمپین رپورتاژ آگهی، خرید بک لینک پروفایلی و … از جمله اقداماتی است که بعد از طراحی سایت، توسط وبمستران اجرا می‌شود. اما مسئله مهم این است که برای بهبود اعتبار سایت، باید از وضعیت درست سئو تکنیکال و داخلی سایت، اطمینان حاصل کرد. لینک سازی برای وب سایتی که نه از لحاظ ساختاری و نه از لحاظ محتوایی، وضعیت درستی دارد، قطعا با نتیجه مثبتی همراه نخواهد بود. به همین خاطر توصیه می‌شود قبل از خرید یا ثبت رپرتاژ آگهی، به فکر بازاریابی محتوا و ایجاد یک رابطه منسجم بین بخش‌های مختلف سایت باشید. در ادامه این مطلب، ابتدا به بررسی اهمیت استفاده از لینک داخلی پرداخته و در آخر چند نمونه استراتژی لینک سازی داخلی در اختیارتان قرار میدهیم.

لینک سازی داخلی چیست؟

اگر پیش از این آموزش سئو را دنبال کرده باشید؛ حتما در خصوص ساختارهای لینک دهی در وب سایت‌ها می‌دانید. لینک داخلی، به شکلی از لینک سازی در ساختار Seo On page گفته می‌شود که یک صفحه از سایت را به یک صفحه دیگر از همان سایت، مرتبط می‌کند. بنابراین اصلی‌ترین تفاوتی که در خصوص لینک سازی داخلی و لینک دهی خارجی می‌توان به آن اشاره کرد؛ این است که لینک سازی خارجی بین دو دامنه مختلف انجام می‌شود. این در صورتی است که لینک سازی داخلی؛ همان طور که از نام آن برمی‌آید، در صفحات داخلی یک وب سایت صورت می‌گیرد.

اهمیت لینک سازی داخلی در سئو

اگر بدانید که سئو چیست یا سئوی سایت شامل چه اقداماتی می‌شود؛ بهتر درک خواهید کرد که لینک سازی داخلی به درک بهتر موتورهای جستجو از ساختار سایت، کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در مرحله اول برای بسیاری از شما عزیزان ایجاد می‌شود، این است که اهمیت لینک داخلی در سئو چیست؟ مزایای Internal Link به طور کلی عبارت هستند از:

افزایش سرعت ایندکس مطالب، یکی از مهم‌ترین مواردی است که اکثر وبمستران به دنبال هستند. به طور کلی موتورهای جستجو مانند گوگل، برای هر وب سایت، یک بودجه محدود جهت ایندکس اختصاص می‌دهند. این بودجه بر اساس میزان تولید محتوا، اعتبار سایت و … تعیین می‌شود. بنابراین شما باید از این بودجه محدود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

ساخت لینک داخلی یکی از ترفندهایی است که در همین راستا می‌توانید از آن استفاده کنید. با استفاده از لینک داخلی، ربات‌های گوگل سریع‌تر صفحات جدید شما را شناسایی کرده و آن‌ها را با احتمال موفقیت بالاتری ایندکس خواهند کرد.

بر اساس آنچه که گوگل در خصوص لینک سازی داخلی بیان کرده است: برخی از صفحات سایت، در حال حاضر توسط گوگل بررسی و ایندکس شده‌اند. بنابراین در صورتی که لینک صفحات جدید در این صفحات قرار داشته و از نوع فالو باشند، خیلی سریع‌تر توسط گوگل شناسایی شده و ایندکس خواهند شد.

علاوه بر این، لینک سازی داخلی یکی از روش‌هایی است که از طریق آن می‌توانید ارتباط معنایی و موضوعی بین صفحات سایت خود را هم به کاربر و هم به موتورهای جستجو نشان دهید. هرچه که این ارتباط منسجم‌تر باشد، شانس ایندکس شدن صفحات جدید هم بیشتر خواهد شد.

اعتبار صفحات را از طریق لینک داخلی به یکدیگر منتقل کنید

اگر استراتژی لینک سازی داخلی مدونی داشته باشید، می‌توانید اعتبار صفحاتتان را به یکدیگر منتقل کنید. مسئولیت این انتقال به عهده الگوریتمی به نام PageRank است. این الگوریتم با بررسی کیفیت و اهمیت هر صفحه، یک ارزش برای آن تعیین کرده و در صورت ایجاد لینک داخلی، این ارزش را به صفحات لینک شده به آن هم انتقال می‌دهد.

به عنوان مثال، تصور کنید که شما برای یکی از صفحات سایت، لینک سازی خارجی را در ساختار سئو خارجی انجام می‌دهید. قطعا بعد از مدتی اعتبار این صفحه به خصوص افزایش یافته و جایگاه آن در گوگل هم بهتر خواهد شد. شما می‌توانید از این اعتبار، برای افزایش اعتبار دیگر صفحات هم استفاده کنید.

افزایش مدت زمان ماندگاری و بهبود تجربه کاربری بازدیدکنندگان سایت

ساخت لینک داخلی، یکی از بهترین روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید تجربه کاربری را بهبود ببخشید. به عنوان مثال تصور کنید که صاحب یک سایت فروشگاهی هستید. کاربری از طریق سرچ به صفحه محصول سایت شما می‌رسد. در صورتی که شما در مورد همان محصول به خصوص، محتواهایی از قبیل نقد و بررسی، مقایسه و … تهیه و منتشر کرده باشید، می‌توانید از طریق لینک دهی، هم مدت زمان ماندگاری کاربر در سایت را افزایش دهید، هم به تمام سوالات او در خصوص محصول پاسخ دهید.

انواع لینک سازی داخلی

حال که با اهمیت لینک سازی داخلی در سئو آشنا شدید، نوبت به آن رسیده که با انواع لینک داخلی در سایت هم آشنا شوید. از یک نگاه لینک سازی داخلی را می‌توان به دو نوع فالو و نوفالو تقسیم بندی کرد. لینک‌های فالو؛ همان لینک سازی‌های معمولی هستند که قرار است از طریق ربات‌های گوگل دنبال شوند. اما لینک‌های نوفالو شده؛ قرار نیست از طریق ربات‌های گوگل دنبال شده و در واقع با نوفالو کردن یک لینک، به گوگل این چراغ قرمز را می‌دهید که صفحه مقصد نباید اعتباری از صفحه‌ای که لینک نوفالو در آن قرار دارد؛ بگیرد.

از نگاهی دیگر؛ دسته بندی‌های زیر را داریم:

  • لینک داخلی راهنما یا Navigational

این نوع لینک، همان طور که از نامش مشخص است، برای کمک به کاربران جهت دریافت پاسخ سوالاتشان، در سطح سایت به کار برده می‌شود. از این نوع لینک معمولا در جایگاه‌های زیر استفاده می‌شود:

  1. منوی اصلی
  2. فوتر سایت
  3. ساید بار سایت

هدف از لینک سازی داخلی از نوع Navigational، کمک به بهبود تجربه کاربری، جهت بررسی تمام قسمت‌های مهم سایت است.

  • پیوندهای داخلی متنی

پیوندهای داخلی متنی معمولاً در محتوای اصلی صفحه قرار می‌گیرند. به عنوان مثال لینک‌هایی که در توضیحات یک محصول قرار می‌دهید. (مثالی که پیشتر به آن اشاره کردیم.) این لینک‌ها از طریق یک انکر تکست مرتبط با صفحه مبدا، به صفحه‌ای دیگر از سایت، لینک می‌شوند. با استفاده از این سبک لینک سازی، ارتباط موضوعی بین صفحات مختلف را مشخص می‌کنید. در این صورت اگر صفحه اعتبار خوبی داشته باشد، از طریق الگوریتم PageRank به صفحات دیگر هم منتقل خواهد شد.

لینک داخلی در کنار لینک سازی خارجی ، ترفندی اثربخش

رایج‌ترین مشکلات لینک سازی داخلی

گرچه مزایای ساخت لینک داخلی غیر قابل انکار است، اما اشتباهاتی که در این زمینه رخ می‌دهد هم تاثیر مخرب زیادی در سئو دارد. برخی از رایج‌ترین مشکلاتی که در خصوص این ترفند سئو می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، عبارت هستند از:

  • لینک داخلی شکسته

خطای ۴۰۴، نتیجه لینک‌ شکسته‌ای است که داخل سایت وجود دارد. این مشکل معمولا زمانی ایجاد می‌شود که یک صفحه از سایت شما حذف شده و به صفحه مرتبط دیگری، ریدایرکت نشده است. دقت داشته باشید که در صورت عدم رفع ارورهای ۴۰۴، مشکلات زیادی برای وب سایت شما پیش آمده و لازم است که خیلی زود پس از شناسایی این یوارال‌ها، نسبت به رفع آن‌