اعتبار دامنه چیست؟ ۵ روش افزایش اعتبار دامنه (Domain Authority)

برای بهبود سئوی سایت و رتبه در صفحه نتایج گوگل، بر اساس آنچه که متخصصین گوگل اعلام کرده اند، باید به دنبال روشهای افزایش اعتبار دامنه باشید. اما آیا میدانید Domain Authority یا اعتبار دامنه چیست؟ آیا میدانید چه عواملی در محاسبه دامین اتوریتی موثر هستند؟ آیا میدانید DA خوب چقدر است و چگونه اندازه گیری میشود؟ اگر پاسخ هیچ یک از سوالات مطرح شده را نمیدانید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

اعتبار دامنه چیست و چه اهمیتی دارد؟

Domain Authority معیاری است که ارتباط مستقیمی با تعداد لینک های خارجی سایت شما دارد. کیفیت و کمیت بک لینکها، از جمله مواردی است که در تعیین این امتیاز، نقش مهمی ایفا میکنند. MOZ از این معیار برای تعیین قدرت سایتها و اطلاع وبمستران از میزان تلاش مورد نیاز جهت کسب رتبه در صفحه اول گوگل، استفاده میکند.

گرچه گوگل از این معیار برای رتبه بندی سایتها استفاده نمیکند، اما بررسی ها نشان میدهد که ارتباط مستقیمی بین دامین اتوریتی و رتبه سایت در صفحه نتایج گوگل وجود دارد. بنابراین اگر به دنبال یک معیار جهت رقابت سنجی کلی هستید، میتوانید از این رتبه دامنه MOZ استفاده کنید.

اعتبار دامنه چیست؟

چطور Domain Authority سایت را بررسی کنیم؟

Moz دارای یک ابزار جامع تجزیه و تحلیل دامنه رایگان است. این ابزار صفحات سایت را با تمامی لینکها، چه داخلی، چه خارجی و چه شکسته بررسی میکند.

برای محاسبه دامین اتوریتی باید MozBar را دانلود کرده و یک حساب کاربری رایگان در MOZ ایجاد کنید. با نصب این افزونه در کروم، DA برای تمام نتایج گوگل، نمایش داده میشود.

اعتبار دامنه MOZ چگونه تعیین میشود؟

همانطور که گفته شد، این معیار توسط یکی از بهترین ابزارهای سئو، MOZ، جهت تعیین وضعیت کلی سایت است. این ابزار از الگوریتم خاصی برای سنجش این فاکتور استفاده میکند. اما بر اساس آنچه که در سایت رسمی آن بیان شده است، از ۴۰ فاکتور مختلف، برای محاسبه دامین اتوریتی استفاده میکند. برخی از این فاکتورها عبارت هستند از:

 • تعداد دامنه های روت متصل به سایت
 • سوشال سیگنال
 • MozRank
 • محتوای با کیفیت
 • MozTrust

بهترین مقدار اعتبار دامنه چیست؟

با توجه به توضیحات گفته شده در خصوص تعریف Domain Authority، اولین سوالی که احتمالا برای شما مطرح میشود این است که مقدار این فاکتور چقدر باید باشد. واقعیت این است که هیچ مقدار خاص یا ایده آلی برای دامین اتوریتی وجود ندارد.

به طور کلی در سئو، خوب و بد محض وجود ندارد! با چند فرمول مشخص و قاعده کلی، سئو و اعتبار دامنه سایت بهبود نخواهد یافت.

مقداری که MOZ برای محاسبه دامین اتوریتی در اختیار شما قرار میدهد، بین ۱ تا ۱۰۰ متغیر است. (۱ کمترین و ۱۰۰ بیشترین مقدار است.) نکته حائز اهمیت این است که بهترین مقدار لزوما ۱۰۰ نیست! جالب است بدانید وب سایتهای مطرح جهان، مانند آمازون هم اعتبار دامنه ۱۰۰ ندارند.

بنابراین گرچه باید به دنبال روشهای افزایش اعتبار دامنه باشید، اما به دنبال مقدار خوب یا بد نباشید!

“اعتبار خوب Domain Authority مستقیما به رقابت آنلاین شما بستگی دارد. منظور از رقابت، سختی کلمات کلیدی حوزه کسب و کارتان است.”

بنابراین برای آنکه متوجه شوید برای پیروزی در این رقابت به چه مقدار از اعتبار دامنه نیاز دارید، ساده ترین کاری که میتوانید انجام دهید، رقابت سنجی است. کلمات کلیدی مد نظرتان را گوگل کنید. اعتبار دامنه ۱۰ نتیجه اول گوگل را بررسی کرده و یادداشت کنید. حداقل و حداکثر مقادیر حاصل را تعیین کنید. برای موفقیت در این رقابت، شما به دامین اتوریتی بیشتر از حداکثر مقدار تعیین شده نیاز دارید.

اسپم اسکور دوست خوب دامین آتوریتی !

سایت moz، اصلی‌ترین مرجع بررسی نمره اعتبار دامنه در جهان است، این وب سایت در کنار مفهوم دامین آتوریتی، اسپم اسکور را نیز جهت بررسی کیفیت دامنه وب سایت، معرفی می‌کند. اگر مشغول آنالیز دامنه یک سایت هستید پیشنهاد می‌‌شود در کنار نمره DA نگاهی به وضعیت اسپم اسکور سایت نیز داشته باشید

چند روش برای افزایش اعتبار دامنه سایت

حال که با روش محاسبه دامن اتوریتی و تعیین بهترین مقدار آن متناسب با نوع فعالیت تجاری خودتان آشنا شدید، وقت آن رسیده که با روش های افزایش اعتبار دامنه آشنا شوید.

قبل از آنکه به روشها اشاره کنیم، لازم به ذکر است که افزایش DA از ۲۰ به ۳۰ به مراتب ساده تر از ۷۰ به ۸۰ است.  این فرآیند زمانبر و به نیازمند یک تلاش مستمر است.

 • رعایت اصول سئو کلاه سفید

بدون شک اولین کاری که برای افزایش Domain Authority باید انجام دهید، رعایت اصول سئوی سایت است. همانطور که حتما میدانید، سئو خود شامل چند بخش میشود؛ سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال. اطمینان حاصل کنید که ترفندهای هر ۳ بخش به بهترین شکل ممکن برای وب سایت شما اجرا شده اند.

جهت آشنایی بیشتر با سئو خارجی می‌توانید به مقاله سئو خارجی چیست مراجعه کنید.

مهمترین نکاتی که هنگام سئو داخلی سایت باید در نظر داشته باشید:

 • تگ عنوان
 • سئو تصاویر
 • توضیحات متا
 • کلمات کلیدی
 • تولید محتوای با کیفیت

یکی دیگر از مهمترین مواردی که هم منجر به افزایش اعتبار دامنه و هم آگاهی از برند میشوند، تولید محتوای جذاب و کاربردی است. بدون شک برای موفقیت در فضای آنلاین به یک استراتژی تولید محتوا نیاز دارید. کمیت را فدای کیفیت نکنید! حسی که یک محتوای کاربردی در مخاطب ایجاد میکند، به مراتب بهتر از محتوایی با صرفا تعداد کلمات بالا است!

 • حذف بک لینک های اسپمی

تعیین استراتژی لینک سازی، یکی از مهمترین زیرشاخه های استراتژی سئو است. گرچه ساخت بک لینک یکی از مهمترین روشهای افزایش اعتبار دامنه است، اما اگر با کوچکترین خطا، قطعا روش مخرب که بعضا غیر قابل جبران هم هست، خواهد بود. یکی از روشهای لینک سازی، خرید بک لینک پروفایلی است. این روش برای طبیعی سازی روند لینک سازی، قطعا مفید است. اما اگر در سایتهایی با اسپم اسکور بالا و در مدت زمان کوتاه ایجاد شود، قطعا سیگنال منفی برای گوگل خواهد بود.

برای شناسایی بک لینکهای اسپم و مخرب، میتوانید از انواع ابزار آنالیز بک لینک سایت مانند Ahrefs استفاده کنید. با توجه بالا بودن هزینه استفاده