Dwell Time چیست و تأثیر آن بر سئو + (۷ تکنیک افزایش زمان توقف کاربر)

از لحظه‌ای که شما وارد این مقاله از سایت تسمینو برای درک مفهوم Dwell Time در سئو شده‌اید تا زمان ترک سایت و بازگشت به صفحه اصلی به مفهوم مدت زمان توقف کاربر اشاره دارد! به زبان ساده، مدت زمانی که کاربران  پس از ورود به یکی از صفحات سایت تا خروج از آن و بازگشت به صفحه جستجوی گوگل، صرف می‌کنند مفهوم زمان توقف کاربر یا Dwell Time را در بردارد.

اگر در دنیای وب و بهینه سازی وب سایت، مشغول فعالیت هستید، باید به صورت دقیق با مفهوم (Dwell Time)، علت اهمیت آن در سئو ، تفاوت‌های مدت زمان توقف کاربر با مواردی همچون بانس ریت و تایم آن پیج و تکنیک‌ هایی جهت بهینه سازی زمان Dwell Time آشنا باشید تا بتوانید بهینه سازی بهتری برای وب سایت‌تان رقم بزنید.

در این مطلب، تمامی نکات ریز و درشت مربوط به Dwell Time آورده شده است، اگر شما نیز علاقه دارید به صورت حرفه‌ای با این مفهوم آشنا شوید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

Dwell Time

زمان توقف کاربر یا Dwell Time چیست؟

مدت زمان توقف کاربران در سایت، ارتباط دقیق با زمانی دارد که کاربر پس از مشاهده نتیجه وب سایت شما و ورود به آن، تصمیم می‌گیرد به صفحه نتایج جستجوی‌ گوگل بازگردد و دوباره کلمه کلیدی مد نظر خود را سرچ کند، هر چقدر که میزان توقف کاربر در سایت بیشتر باشد به معنای بهینه‌تر بودن محتوای سایت شما و داشتن شانس بیشتر برای رتبه گرفتن است.

لطفا گیج نشوید!

برخی از وبمستران، بین تفکیک مفهوم دقیق Dwell Time (مدت زمان توقف کاربر در سایت تا بازگشت او به صفحه جستجو)، Time on page (زمان حضور در هر صفحه) و Bounce rate (نرخ پرش)، Session Duration (مدت زمان هر نشست) دچار اشتباه می‌شوند، اگر شما هم این سه مفهوم را با یکدیگر اشتباه می‌گیرید سه تعریف زیر را به خاطر بسپارید:

  • Bounce Rate: زمان ترک شدن صفحه سایت شما توسط کاربران به معنای نرخ پرش
  • Time On Page: مدت زمان حضور کاربران در سایت شما برای مطالعه و بازدید  از صفحات مختلف
  • Session Duration: بازه زمانی که یک کاربریا یوزر به وب سایت شما مراجعه کرده است

اما مفهوم Dwell Time به مدت زمانی اشاره دارد که کاربر پس از سر زدن به سایت شما تصمیم می‌گیرد که وب سایت‌ تان را ترک کند و دوباره به صفحه نتایج جستجو برای جستجو و یافتن محتوای مورد نیاز خود بازگردد.

Dwell Time  چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

کاهش میزان مدت زمان توقف کاربران تا بازگشت آنها به صفحه سرپ جهت جستجوی مجدد، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیر گذار بر سئو وب سایت است، در صورت کوتاه بودن این بازه زمانی، احتمال افت رتبه و به وجود آمدن آسیب‌ های مختلفی برای سئو وب سایت شما وجود خواهد داشت.

الگوریتم رنگ برین، یار کمکی Dwell Time برای رتبه بندی سایت‌ها

شاید شما در هیچ یک از مقالات رسمی گوگل در رابطه با سئو و بهینه سازی وب سایت، مطلب موثق معتبری در رابطه با تاثیر میزان Dwell Time بر سئو پیدا نکنید اما با کمی فکر کردن بر سازوکار گوگل و روش کار آن میتوانید به سادگی به این نتیجه برسید که Dwell Time، به طرز معجزه آسایی بر سئو وب سایت شما موثر خواهد بود!

الگوریتم رنک برین را به خاطر دارید؟ این الگوریتم وظیفه تحلیل بررسی رفتار کاربران پس از ورود به سایت و رنک دهی سایت‌ های مختلف بر اساس رفتار و واکنش‌های کاربران را داشت، فرض کنید کاربران گوگل بعد از مشاهده وب سایت شما به سرعت آن را ترک کرده و دوباره دست به سرچ می‌شوند! این اتفاق چه سیگنالی را به گوگل ارسال خواهد کرد؟

سایت شما لایق بودن در رتبه های برتر گوگل را نخواهد بود و کاربران آن را دوست ندارند ! به همین سادگی وب سایت شما از نتایج حذف خواهد شد و رقبا جای آن را خواهند گرفت، برای جلوگیری از این فاجعه باید به فکر روش‌ هایی جهت افزایش میزان زمان حضور کاربران در سایت پیش از سر زدن مجدد به باکس جستجو باشید.

Dwell Time

ترفندهای افزایش میزان Dwell Time سایت

روش‌های بسیار ساده و کاربردی برای افزایش میزان زمان حضور کاربران در سایت تا بازگشت آنها به صفحه اصلی جهت جلوگیری از جستجوی مجدد وجود دارد، اگر شما هم به فکر افزایش این بازه زمانی هستید، ترفندهای زیر را در وب سایت‌ تان به کار ببندید.

  1. تولید محتوای حرفه‌ای

مهم‌ترین کاری که باید برای افزایش میزان زمان حضور کاربران در وب سایت‌ تان انجام دهید، تولید محتوای دلخواه کاربران است، سعی کنید زمان خلق محتوا به این موضوع فکر کنید که کاربران شما دقیقا چه هدفی از سرچ کردن کلمه کلیدی دارند و چه محتوایی پاسخ آن‌ها خواهد بود.

نیازی نیست که همیشه محتواهای طولانی بنویسید، گاهی اوقات به اندازه یک پاراگراف توضیح مفید، یک جدول قیمت، یا لیستی از تصاویر، دغدغه کاربر شما را برطرف می‌کند، پس همیشه زمان تولید محتوا درد و دغدغه اصلی کاربر را نشانه بگیرید و سپس خلق محتوا را آغاز کنید.

    ۲٫ استفاده از ویدئو و موشن گرافی

ویدئو و موشن گرافی در ساختار محتوا، کاربران وب سایت شما را به دام خواهد انداخت، تلاش کنید تا حد امکان از ویدئوهای مرتبط جذاب با موضوع محتوا در وب سایت استفاده کنید، این کار به افزایش میزان ماندگاری کاربران و منصرف کردن آنها از مراجعه مجدد به باکس جستجو کمک بسیاری می‌کند.

    ۳٫ کامنت مارکتینگ حرفه‌ای

کمک گرفتن از بخش کامنت‌های وب سایت‌تان را هرگز فراموش نکنید، تنها کافی است با ایمیل‌ها و اسامی متفاوت، نظرات مختلفی را برای صفحات مختلف وب سایت‌ تان قرار دهید تا کاربران با خواندن آن‌ ها سرگرم شوند.

فراموش نکنید که تعداد کامنت‌های زیاد در یک صفحه از سایت، سیگنال فعال بودن صفحه مدنظر را نیز به گوگل ارسال می‌کند و شانس رتبه گرفتن وب سایت شما در این شرایط افزایش پیدا خواهد کرد.اگر درباره کامنت مارکتینگ اطلاعات کافی ندارید میتوانید مقاله آموزش Comment Marketing را مطالعه نمایید.

     ۴٫ افزایش سرعت

برای افزایش زمان حضور کاربران در وب سایت پیش از سر زدن مجدد آن‌ ها به باکس جستجوی گوگل، به فکر بهبود سرعت وب سایت‌ تان باشید، کاربران گوگل، به هیچ وجه حضور در یک وب سایت کند را تحمل نمی‌کنند و به سرعت آن را ترک خواهند کرد، برای در امان بودن از این ماجرا داشتن یک وب سایت پر سرعت را در اولویت کارتان قرار دهید.

     ۵٫بهبود موارد مربوط به طراحی کاربری

دستی به سر و روی وب سایت‌ تان بکشید و از نظر یک متخصص حرفه ای طراحی وب، متخصص،ui و ux تلاش کنید که بهترین ظاهر حرفه‌ای را برای وب سایت تان خلق کنید تا کاربران پس از ورود به سایت شما از دیدن آن لذت ببرند و از ترک کردن آن، منصرف شوند.

     ۶٫ عدم داشتن تبلیغات آزار دهنده

تلاش کنید که از قرار دادن تبلیغات آزار دهنده مثل تبلیغات پاپ آپ یا بک لینک‌ های اسپم وار در ساختار محتوای وب سایت‌تان خودداری کنید، اصولا کاربران از چنین سایتهایی متنفر هستند و بعد از دیدن آنها به سرعت سایت مدنظر را ترک میکنند، برای اینکه شما دچار این مشکل نشوید، بهتر است بیخیال قرار دادن تبلیغات متعدد در وب سایت‌تان شوید.

     ۷٫ ساختار لینک داخلی حرفه‌ای

برای اینکه کاربران مدت زمان بیشتری در وب سایت شما باقی بمانند و زمان Dwell Time  بیشتر شود تلاش کنید که یک استراتژی لینک سازی داخلی حرفه‌ای و اصولی را پیاده سازی کنید و با قرار دادن محتواهای مرتبط و ایجاد پل‌های ارتباطی به کمک لینک‌های داخلی و انکرتکست های مناسب، بستر مناسبی را برای کاربران جهت چرخ زدن در وب سایت تان و مطالعه باقی محتواهای تولید شده ایجاد کنید.

سخن پایانی

اگر دوست دارید که وب سایت‌ تان بین بهترین رتبه‌ های موتورهای جستجو ظاهر شود باید به فکر بهینه سازی سایت تان بر اساس تمامی فاکتورهای سئو باشید، Dwell Time  یکی از مفاهیم کلیدی و موثر درفرایند رتبه گیری سایت است که در صورت توجه کردن به آن و انجام اقداماتی جهت بهبود زمان Dwell Time، می‌توانید به نتایج فوق العاده‌ای در موتورهای جستجو دست پیدا کنید.

در این مقاله تمامی نکات ضروری در رابطه با Dwell Time ، تاثیرات آن بر سئو  مهم ترین تکنیک ها برای افزایش Dwell Time مطرح شد، با کمک نکات ذکر شده به سادگی قدرت بیشتری به سئو وب سایت تان هدیه کنید و در مدت زمان کوتاه نتایج جذابی را برای  سایت خودتان در صفحه نتایج گوگل،رقم بزنید.