خطای ۴۰۴ چیست و راه حل رفع خطای ۴۰۴ (Not Found)

صفحات دارای خطای ۴۰۴، علاوه بر ایجاد تجربه کاربری منفی، اثرات مخربی بر سئو نیز خواهند گذاشت؛ در این مقاله، مهم‌ترین علل نمایش ارور ۴۰۴ در سایت به انضمام بهترین راه حل‌ برطرف کردن این ارور توسط وبمستر و کاربران سایت، توضیح داده شده است؛ اگر قصد ضربه فنی کردن ارور های ۴۰۴ را دارید، این مقاله از تسمینو را از دست ندهید.

ارور ۴۰۴ چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

صفحات ۴۰۴، زمانی در سایت شما نمایش داده می‌ شوند که URL  صفحه مورد نظر، پاک شده و دیگر در دسترس نباشد، البته گاهی اوقات، خطا های سمت کاربر هم چون تایپ اشتباه صفحه مورد نظر نیز می‌ تواند منجر به نمایش خطای ۴۰۴ شود.

ظاهر خطای ۴۰۴، چگونه است؟

نوع شکل ظاهری این خطا، در سایت‌ های مختلف، متفاوت است و به نوع طراحی قالب و … سایت مورد نظر، بستگی دارد ، به عنوان مثال ، ظاهر این خطا در مرورگر کروم ، زمانی که یک آدرس اشتباهی که وجود ندارد را تایپ کنیم، به شکل زیر است:

ارور 404 در کروم

آیا ارور ۴۰۴ برای سئو سایت، ضرر دارد؟

همیشه نه ! همانطور که پیش‌ تر گفتیم گاهی اوقات علت نمایش این ارور، خطا از سمت کاربر به علت غلط تایپی صفحه url است و قطعا گوگل به خاطر اشتباه کاربرانش سایت شما را جریمه نمی‌کند اما چنان که علت نمایش صفحه ۴۰۴، مشکل فنی سایت شما باشد، قطعا برای سئو سایت‌ تان ضرر خواهد داشت.

تصور کنید کاربری وارد سایت شما می‌شود و پس از مشاهده خطای ۴۰۴ صفحه مورد نظر را ترک می‌کند، این رفتار، نشان دهنده عدم تطابق محتوای صفحه با نیاز کاربر شما است و سینگال منفی را سمت گوگل می‌فرستد و با تکرار این موضع ممکن است، اتفاقاتی همچون کاهش ترافیک یا رتبه را در سایت‌ تان مشاهده کنید.


عواقب رفع نکردن خطای ۴۰۴ کدام است؟

۱٫ افزایش  بانس ریت (نرخ پرش کاربران).

۲٫ بد سابقه شدن سایت شما نزد گوگل.

۳٫ از دست رفتن کراول باجت سایت (بودجه خزش).

۴٫ کاهش رتبه‌ های سایت در طول زمان.

۵٫ ایجاد تجربه کاربری (ux) منفی.

بهترین راه حل برطرف کردن ارور ۴۰۴ : استفاده از ریدایرکت ۳۰۱

چنانکه مدیر سایت هستید و با مشکل وجود صفحات ۴۰۴ در سایت‌ تان مواجه هستید، استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ می‌ تواند به شما برای خلاص شدن از شر ارور های ۴۰۴، کمک کند. ریدایرکت ۳۰۱، برترین راه حل برای رفع مشکلات خطای ۴۰۴ است، این ریدایرکت، یک تغییر مسیر است که تمامی اعتبار و قدرت صفحه مبدا را به مقصد، انتقال می‌دهد؛ با ایجاد ریدایرکت ۳۰۱ از یک صفحه، نه تنها کاربران، بلکه خزنده‌های گوگل نیز به صفحه مبدا دسترسی نخواهند داشت و دیگر خبری از خطای ۴۰۴ نیز نخواهد بود.

چطور ریدایرکت ۳۰۱ را برای از بین بردن خطای ۴۰۴ ایجاد کنیم؟

برای ایجاد ریدایرکت، در سایت‌های غیر وردپرسی باید تکه کد ریدایرکت ۳۰۱ را با کمک فایل htaccess در صفحه مدنظر تان قرار دهید، البته می‌ توانید از طراح سایت، در خواست فیلد اختصاصی برای ریدایرکت را نیز داشته باشید.

آموزش ریدایرکت ۳۰۱ از طریق فایل htaccess

برای این‌ کار باید وارد پوشه root هاست سایت‌تان شوید و در فایل htaccess ، کد ریدایرکت ۳۰۱ مد نظر برای صفحه مبدا و مقصد را وارد کنید، جهت ساختن این کد، از سایت htaccessredirect.net، بخش htaccess Generator،  کمک بگیرید و یا از تکه کد زیر استفاده نمایید :

Redirect 301 old.com http://example.com

در سایت‌های وردپرسی، کار ساده‌ تری در پیش دارید و خیلی راحت‌، می‌توانید با کمک افزونه‌های مختلف، ریدایرکت ۳۰۱ را بین صفحات مختلف سایت‌ تان جهت انتقال قدرت و برطرف کردن خطای ۴۰۴ ایجاد کنید.

بهترین افزونه‌های ریدایرکت در وردپرس

  • Redirection
  • Safe Redirect Manager
  • easy Redirect Manager
  • Attachment Pages Redirect
  • plugin 404 to 301

آدرس‌ های ۴۰۴ را به کدام صفحه سایت، ریدایرکت کنیم؟

ترجیحا بهتر است صفحه دارای خطای ۴۰۴ را به صفحه‌ ای از سایت که از نظر محتوایی به به URL  دارای خطای ۴۰۴ مرتبط است ریدایرکت کرد اما اگر اطلاعی از محتوای صفحه ۴۰۴ ندارید بهترین کار ، انتقال قدرت آن با ریدایرکت ۳۰۱ به صفحه اصلی سایت است.

نکته کلیدی! یک صفحه ارور ۴۰۴ اختصاصی، طراحی کنید!

به دلایل مختلفی ممکن است ارور ۴۰۴ در سایت شما به نمایش در بیاید و راه فراری از آن وجود ندارد اما شما می‌توانید با طراحی یک صفحه ۴۰۴ اختصاصی و جذاب ، از ترک صفحه ۴۰۴ توسط کاربران تان جلوگیری کنید، زمان طراحی صفحه ۴۰۴، نکات زیر را در نظر بگیرید:

۱٫استفاده از المان‌ های جذاب برای کاربر

۲٫دعوت به سرچ مجدد داخل سایت از طریق باکس جست‌ و جو

نمونه صفحه خطای ۴۰۴ هوشمندانه :

نمونه صفحه 404

 

 

راه حل برطرف کردن خطای ۴۰۴ توسط کاربر

گاهی اوقات ممکن است خطا از سمت کاربر نیز منجر به نشان داده شدن ارور ۴۰۴ در سایت شود یعنی در سرور و URL  مدنظر مشکلی وجود ندارد و تنها بی‌ دقتی از سوی کاربر موجب نمایش خطای ۴۰۴ شده است، در چنین مواردی، کارهای زیر می‌تواند به رفع مشکل نمایش خطای ۴۰۴ کمک کند.

۱٫رفرش کردن صفحه مورد نظر با کلید ترکیبی CTRL+F5

۲٫اصلاح آدرس URL صفحه مقصد

۳٫پاک کردن کش مرورگر

۴٫سرچ کردن دوباره کلمه کلیدی صفحه+آدرس سایت

۵٫امتحان کردن با مرورگر دیگر

۶٫تماس با پشتیبانی سایت جهت رفع مشکل

لینک‌ های شکسته، همکارهای ارورهای ۴۰۴ برای ضربه زدن به سئو سایت شما!

لینک‌ های شکسته همان پل‌ های ارتباطی هستند که به صفحات دارای خطای ۴۰۴، ختم‌ می‌شوند، کاربران اینترنت علاوه بر سرچ کردن در گوگل، می‌توانند از طریق لینک‌های داخلی و خارجی نیز به صفحات ۴۰۴ شما برسند، پس اگر قصد پیدا کردن صفحات ۴۰۴ سایت‌تان را دارید می‌توانید به آسانی با کمک یافتن لینک‌ های شکسته، خطا های ۴۰۴ را نیز پیدا کنید.

بهترین ابزارهای پیدا کردن لینک‌های شکسته سایت

  • Online Broken Link Checker
  • Xenu Link Sleuth
  • Google Webmaster Tools
  • Power Mapper Link Checker
  • Link Checker

سخن پایانی:  تا دیر نشده از شر صفحات ۴۰۴ سایت‌تان خلاص شوید!

وجود خطای ۴۰۴، در صفحات مختلف سایت، می‌تواند آسیب‌ های جبران ناپذیری به ساختار  سئو سایت شما وارد کند به همین دلیل باید به صورت دقیق، وب سایت‌ تان را آنالیز کنید و در صورت مشاهده صفحاتی با خطای ۴۰۴، به فکر رفع مشکلات آن باشید.

در این مقاله از تسمینو  به صورت کامل، چیستی خطای ۴۰۴+ بهترین راه‌حل‌ ها برای برطرف کردن آن، ذکر شد، اگر در سایت‌ تان این ارور را مشاهده کردید با خیال راحت از آموزش ارائه شده در این مطلب استفاده کنید و خیلی راحت از شر ارور های ۴۰۴ سایت‌ تان، آسوده شوید.