سئو کلاه سیاه چیست؟+(آموزش ۱۰ترفند در سال ۲۰۲۲)

ظاهر شدن در نتایج جستجو برای رشد هر کسب و کاری که به صورت آنلاین فعالیت می‌کند، حیاتی است. روش‌های درست و غلط بسیاری برای بهینه سازی سئو سایت‌ ها وجود دارد و این به شما بستگی دارد که کدام را انتخاب کنید. هنر تاریک سئو کلاه سیاه “Black Hat SEO” به جای حل کردن نیاز کاربر، به دنبال بازی و گول زدن الگوریتم‌ های موتورهای جستجو است. سئو کلاه سیاه از تاکتیک‌های مبهم و غیررایج برای کسب رتبه بالای شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو استفاده می‌کند. در هر سیستم و کسب‌وکاری افرادی هستند که تلاش می‌کنند با دور زدن قوانین، زودتر به هدف خودشان برسند! گاهی اوقات این دسته از آدم‌ها به سود می‌رسند و از دست قانون فرار می‌کنند و هیچ اتفاقی نیز برایشان رخ نمی‌دهد اما بعضی وقت‌ها نیز همین دسته آدم‌ها به دام قانون افتاده از رسیدن به سود و اهداف خودشان جا می‌مانند! به‌خاطر داشته باشید که سئو کلاه سیاه چنین ریسکی را به همراه دارد.

امروزه بسیاری از وبمستران در دنیای وب برای سئو سایت‌ خود از سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند. گاهی اوقات آن‌ها از این تکنیک‌‌ها نتیجه مثبت می‌گیرند و گاهی نیز سایت را مرحله پنالتی شدن و حذف از وب می‌کشانند! اگر دوست دارید که بدانید سئو کلاه سیاه چیست و سبک درست استفاده از سئو کلاه سیاه برای رشد کردن وب سایت در گوگل را یاد بگیرید، تا پایان این مقاله با تسمینو همراه باشید.

سئو کلاه سیاه چیست؟ 

تعریف سئو کلاه سیاه از دیدگاه سایت wordstream:

مجموعه کارهای تایید نشده در راستای بهینه سازی وب سایت برای بهبود رتبه در موتورهای جستجو به معنای سئو کلاه سیاه است، که این کارها برخلاف قوانین موتورهای جستجوی گوگل بوده و تمامی تکنیک‌های سئو کلاه سیاه توسط دستورالعمل‌های ارائه شده گوگل، ممنوع شده‌اند!

تعریف سئو کلاه سیاه از دیدگاه سایت HOBSPOT:

در سئو کلاه سیاه وبمستران از تکنیک‌های غیراخلاقی و نادرست برای بهینه سازی سایت استفاده می‌کنند که در این سبک سئو به هدف جستجوی کاربر اهمیتی داده نمی‌شود و تنها منافع وبمستران برای رسیدن به خط یک گوگل در نظر گرفته می‌شود!

تعریف سئو کلاه سیاه از دیدگاه سایت Growhackscale :

سئو کلاه سیاه، نوعی بهینه‌سازی موتور جستجو است که در آن یک وب‌سایت از روش‌های نامناسب استفاده می‌کند تا به‌طور مصنوعی رتبه‌بندی خود را برای جست‌وجوها بهبود بخشد. این شیوه‌ها اغلب قراردادهای سرویس را زیر پا می‌گذارند و می‌توانند منجر به جریمه شوند.

پاسخ تسمینو به سوال سئو کلاه سیاه چیست؟

هر زمانی که شما در مسیر بهینه سازی وب سایت‌تان به قوائد الگوریتم‌ گوگل گوش ندادید احتمالا برای استفاده از سئو کلاه سیاه دست به کار شده‌اید! دستورات گوگل برای بهینه سازی وب سایت، بسیار زیاد هستند و این راهبردها موارد مرتبط به محتوا همچون استفاده از کلمات کلیدی تا موارد خارج از قلب سایت شما شامل لینک سازی را شامل می‌شود.

تفاوت سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سفید شامل جستجوی راه‌هایی برای بهبود تجربه کاربر است، در حالی که سئو کلاه سیاه به دستکاری الگوریتم‌ های گوگل برای بهبود رتبه‌بندی متکی است. به بیان ساده، اگر تاکتیکی طراحی شده باشد تا گوگل فکر کند که یک سایت بیشتر از آنچه واقعاً ارزش دارد، برای کاربران ارزش دارد، فریبنده و سئو کلاه سیاه است.

بزرگ‌ترین تفاوت بین این دو رویکرد این است که سئو کلاه سفید از دستورالعمل‌های گوگل پیروی می‌کند و تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد، در حالی که سئو کلاه سیاه این دستورالعمل ها را نقض می‌کند و معمولاً با بی‌توجهی کامل به کاربران انسانی انجام می‌شود.

با توجه به اینکه اهداف اصلی پشت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه بسیار متفاوت است، جای تعجب نیست که همپوشانی بسیار کمی در تاکتیک‌های آن‌ها وجود دارد.

تکنیک‌های سئو کلاه سفید شامل چه مواردی است؟

چند اصل اساسی که هنگام بهینه‌سازی سایت به روش سئو کلاه سفید باید رعایت کنید، عبارتند از:

 • صفحات را در درجه اول برای کاربران بسازید، نه برای موتورهای جستجو.
 • کاربران خود را فریب ندهید.
 • از ترفندهایی که برای بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو در نظر گرفته شده است خودداری کنید. یک قانون سرانگشتی خوب این است که از خود بپرسید: “آیا کاری که انجام می‌دهم به کاربران من کمک می‌کند؟”، ” اگر موتورهای جستجو وجود نداشته باشند، آیا این کار را انجام می‌دهم؟”
 • به این فکر کنید که چه چیزی وب سایت شما را منحصر به فرد، ارزشمند یا جذاب می‌کند. سعی کنید وب سایت خود را از رقبایتان در حوزه کاری خود متمایز کنید.
 • گوگل همچنین بیان کرده است که سایت‌هایی که از اصول اولیه و استاندارد پیروی می‌کنند، نسبت به سایت‌هایی که از روش‌های فریبنده استفاده می‌کنند، رتبه‌بندی بهتری خواهند داشت.
 • از خرید بک لینک و خرید رپورتاژ آگهی بدون کیفیت خودداری کنید.

بنابراین تا زمانی که بازدیدکنندگان خود را در حین کار بر روی سایت خود در نظر داشته باشید و تغییراتی را با هدف ارائه تجربه مرور بهتر برای آن‌ها ایجاد کنید، می‌توانید مطمئن باشید که استراتژی سئوی شما مطابق با دستورالعمل‌های گوگل است.

این بدان معناست که تاکتیک‌هایی مانند نوشتن محتوای مفید و باکیفیت، افزایش سرعت صفحه، بهبود تجربه کاربر و تلاش در جهت سازگاری با موبایل، همگی کلاه سفید در نظر گرفته می‌شوند و از انواع تغییراتی هستند که تأثیر مثبت و پایداری بر رتبه‌بندی شما خواهند داشت.

این روزها وبمستران حرفه‌ای در بخش سئو داخلی و تکنیکال سئو وب سایت، بیشتر بر اساس راهبردهای گوگل حرکت می‌کنند اما به ناچار در بخش لینک سازی خارجی از ترفندهای سئو کلاه سیاه کمک می‌گیرند تا سریع‌تر نتایج مد نظر را در موتور جستجو به دست آوردند.

سئو کلاه سیاه

تاثیرگذارترین تکنیکهای سئو کلاه سیاه چیست؟

در ادامه لیست جامعی از تکنیک‌های قدرتمند سئو کلاه سیاه خدمت شما معرفی می‌شود. بعضی از روش‌های زیر هنوز کارآمد هستند و برخی دیگر را گوگل شناسایی کرده و در صورت استفاده از آن‌ها ممکن است عواقب بدی در انتظار سایت‌‌تان باشد.

استفاده از تاکتیک‌های کلاه سیاه برای رتبه‌بندی وب‌سایت شما خطرات قابل‌ توجهی دارد و ممکن است خزنده‌های گوگل شما را فلگ‌گذاری کنند. به همین دلیل است که اکثر سئوکارها چنین رویکردهایی را در نظر نمی‌گیرند. اکثریت متخصصان فعال در صنعت سئو این اقدامات را کاملا غیراخلاقی می‌دانند.

اما واقعیت این است که درصد کمی از متخصصان سئو وجود دارند و احتمالا همیشه خواهند بود که در این سیستم تقلب کنند و سعی کنند موفقیت ارگانیک سایت خود را سریع‌تر به انجام برسانند. با این حال، حتی اگر تکنیک‌ های سئو کلاه سیاه برای وب سایت شما کارآمد باشد، نتایج اغلب کوتاه مدت هستند.

در ادامه این مقاله به شما توضیح می‌دهیم که تکنیک‌های سئو کلاه سیاه شامل چه مواردی می‌شود. بنابراین می‌توانید هنگام طراحی استراتژی سئو و سرچ ارگانیک خود از آن‌ها اجتناب کنید.

 1. بمباران کلمات کلیدی (Keyword Staffing)

بمباران کلمات کلیدی به پر کردن محتوای شما با کلمات کلیدی نامربوط در تلاش برای دستکاری رتبه صفحه در صفحات نتایج جستجو اشاره دارد. افزودن انواع مختلف کلمات کلیدی در جایی که هیچ ارزشی اضافه نمی‌کنند، تجربه بدی را به کاربران منتقل می‌کند. همچنین ممکن است باعث شود صفحه شما برای کوئری‌های نامربوط رتبه‌بندی شود. این کار یکی از روش‌ های سئو کلاه سیاه است و گوگل به خوبی آن را شناسایی می‌کند. الگوریتم‌ مرغ مگس‌ خوار و  الگوریتم پاندا دشمن اصلی این تکنیک منسوخ شده هستند!

گوگل درباره Keyword Staffing این‌گونه توضیح می‌دهد:

Keyword Staffing عبارت است از تکرار بسیار زیاد کلمات یا عبارات یکسان به حدی که غیرطبیعی به نظر برسد.

مثال زیر نمونه‌ای از بمباران کلمات کلیدی است که در وب سایتی که نرم افزار بازاریابی خارجی را می‌فروشد، به کار رفته:

ما در تجارت فروش نرم افزار بازاریابی خارجی فعالیت می‌کنیم. نرم افزار بازاریابی برون مرزی چیزی است که ما می فروشیم. اگر به فکر خرید نرم افزار بازاریابی خارجی هستید، با یکی از مشاوران نرم افزار بازاریابی برون مرزی ما تماس بگیرید.

قطعا شما هم موافق هستید که این پاراگراف در استفاده از کلمات کلیدی زیاده‌روی کرده است. تشخیص این مورد بسیار آسان است و گوگل می‌تواند تشخیص دهد که محتوا غیرطبیعی به نظر می‌رسد.

شما می‌توانید برای یافتن اینکه مردم به دنبال چه چیزی هستند، تحقیق کلمات کلیدی انجام دهید، اما استفاده بیش از حد از این کلمات کلیدی در محتوای شما ایده خوبی نیست. به جای پر کردن محتوای خود با کلمات کلیدی نامربوط، روی ایجاد محتوای مفیدی تمرکز کنید که بر موضوعات و کلمات کلیدی اصلی شما تمرکز دارد.

 1. تکنیک cloaking

در تکنیک کلوکینگ یا cloaking محتواهای متفاوتی به کاربران و موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود. وب‌ سایت‌هایی که تکنکیک‌ های سئو کلاه سیاه را استفاده می‌کنند، این کار را به منظور رتبه‌بندی محتوا برای انواع اصطلاحات بی‌ربط با محتوای خود انجام می‌دهند تا ربات‌های موتور جستجو، محتوای هرزنامه‌ای را که به کاربران ارائه می‌دهند، پیدا نکنند.

شخصی سازی محتوای شما برای گروه‌های مختلف کاربران، امری قابل قبول است و نباید آن را با کلوکینگ اشتباه گرفت. به عنوان مثال، ممکن است وقتی شخصی از یک دستگاه تلفن همراه بازدید می‌کند، اندازه وب سایت برای او کوچک شود. همچنین می‌توان زبان صفحه یا موضوعات تبلیغات را بر اساس کشوری که کاربر از آن بازدید می‌کند، تغییر داد. این نمونه‌ها کاملا قابل قبول هستند. اما زمانی که محتوا را فقط برای خزنده‌های موتورهای جستجو تغییر می‌دهید، قابل قبول نخواهد بود.

 1. خرید بک لینک

اگرچه شامل لینک‌های ورودی از سایت‌های با کیفیت بالا باعث افزایش رتبه SERP می‌شود. با این حال باید در خرید لینک برای سایت خود بسیار محتاط باشید.اگرچه ممکن است به نظر برسد که خرید لینک، مشروعیت سایت شما را افزایش می‌دهد، اما گاهی نتیجه معکوس دارد و به راحتی قابل تشخیص است. موتورهای جستجو مانند گوگل با خرید و فروش لینک‌ ها به شدت مخالف هستند.

صفحات اینترنتی که پر از لینک هستند و هیچ نوع محتوای مفیدی در آن‌ها وجود ندارد نوعی مزرعه لینک محسوب می‌شوند. اگر به فکر سلامت لینک سازی خارجی سایت‌ خود هستید پیشنهاد می‌شود به هیچ وجه از مزرعه لینک در فرایند لینک سازی کمک نگیرید!

 1. صفحات درگاه و دروازه

صفحات درگاه و دروازه پس از کلیک کردن روی لینک، کاربر را به صفحه فرود دیگری هدایت می‌کنند. این صفحات فرود معمولاً با درخواست کاربر ارتباطی ندارند، اما از کلمات کلیدی به تعداد بالا در آن‌ها استفاده شده است. ایجاد صفحاتی که عبارات جستجوی خاصی را با محتوایی هدف قرار می‌دهند و فقط به عنوان یک قیف به یک صفحه عمل می‌کنند، نقض دستورالعمل‌های موتورهای جستجو در نظر گرفته می‌شود. در حالی که کشف این تکنیک کمی سخت است، اما همچنان خزنده‌ها می‌توانند آن را کشف کنند. هر محتوایی در سایت شما باید هدف خاصی داشته باشد و شما نباید صفحاتی را برای رتبه بندی کلمات کلیدی غیر مرتبط ایجاد کنید.

 1. متن پنهان

متن مخفی متنی است که هم‌رنگ پس‌زمینه است و در خارج از صفحه یا پشت تصویر قرار می‌گیرد. CSS به طور هدفمند از رنگ یا حتی از اندازه فونت صفر برای مخفی کردن متن از کاربران استفاده می‌کند. حال ممکن است این سوال پیش بیاید که تاثیر متن پنهان بر سئو کلاه سیاه چیست؟ این کار فریبنده است اما گاهی اوقات متخصصان سئو کلاه سیاه برای استفاده از کلمات کلیدی هدف که می‌خواهند در SERP رتبه بندی شود، از این روش استفاده می‌کنند.

آنچه ما در اینجا در مورد آن صحبت می‌کنیم تلاش واضحی برای پنهان کردن متن به طور کامل است و این در مورد متنی که در آکاردئون، زبانه‌ها یا به صورت پویا با استفاده از جاوا اسکریپت بارگذاری می‌شود، صدق نمی‌کند. اضافه کردن متن مخفی به صفحات به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. خزنده‌های موتورهای جستجو در حال حاضر بسیار باهوش هستند و می‌دانند که شما سعی دارید از کلمات کلیدی استفاده کنید.

 1. تولید خودکار/تکراری محتوا

تولید محتوا و نوشتن کار آسانی نخواهد بود، اما این واقعیت بر کسی پوشیده نیست که یکی از سه فاکتور برتر رتبه بندی گوگل، محتوای باکیفیت و یونیک است. تولید محتوای خودکار یک تکنیک رایج کلاه سیاه، برای رتبه‌بندی تعداد زیادی از کلمات کلیدی است. سئوکاران کلاه سیاه که از روش‌های لینک سازی قوی برای رسیدن به لینک یک گوگل کمک می‌گیرند، بیشتر از محتوای کپی سایر رقبا استفاده می‌کنند. در حقیقت کپی کردن محتوا یک روش کلاه سیاه برای به دست آوردن رتبه در موتور جستجو است که بیشتر اوقات نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت.

ایجاد محتوای طولانی بی‌ارزش نیز یک تکنیک کلاه سیاه تقریبا منسوخ شده است! برخی از