لینک سازی خارجی چیست؟ + [نمونه استراتژی External link building]

اگر به تازگی با دنیای سئو و بهینه سازی وب سایت آشنا شده باشید، احتمالا عبارت لینک سازی خارجی یا همان External Link Building برای شما عجیب و غریب بوده و علاقه مند باشید تا به صورت دقیق‌تر با مفهوم آن آشنا شوید.

در حقیقت لینک سازی خارجی، یکی از مهم‌ترین بخش‌های مسیر سئو خارجی است که وب مستران به آن توجه ویژه دارند. با شناخت این مفهوم، متوجه خواهید شد که اگر اکسترنال لینک بیلدینگ به صورت درست و اصولی پیاده سازی شود، می‌تواند نتایج مثبت برای وب سایت شما به همراه داشته باشد. همین طور به کارگیری اشتباه این ساختار از لینک سازی، نتیجه معکوس به بار خواهد آورد.

در این مقاله از سایت تسمینو به صورت کامل با مسیر این سبک لینک سازی خارجی و ترفندهای ریز و درشت آن، آشنا خواهید شد. اگر علاقه مند هستید که به یک متخصص کاربلد در دنیای لینک سازی آن هم از نوع خارجی تبدیل شوید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

لینک سازی خارجی چیست؟ What are External Links

اکسترنال لینک بیلدینگ، همان‌طور که از اسمش پیداست با فرایند لینک سازی سروکار دارد که خارج از وب سایت شما شکل می‌گیرد. یعنی در این ساختار لینک سازی قرار است، لینک‌هایی ایجاد شوند که مسیر سفر کاربران در میان وب سایت‌های مختلف را هموار سازد! این مفهومی است که حتما باید در آموزش سئو دوره کرده باشید.

لطفا گیج نشوید، این نوع لینک سازی مفهوم سخت و پیچیده‌‌ای نیست و قرار است به صورت کامل در این مقاله با آن آشنا شوید. برای اینکه به صورت دقیق‌تر با مفهوم چیستی لینک سازی خارجی آشنا شوید، بهتر است در ابتدا به سراغ انواع روش‌های لینک بیلدینگ خارجی برویم.

انواع لینک سازی خارجی در سئو چگونه است؟

اکسترنال لینک بیلدینگ، در دنیای سئو و بهینه سازی وب سایت، به دو دسته اصلی لینک‌های خارجی که درون وب سایت شما قرار دارند که به اصلاح به آن‌ها این باند لینک می‌گویند و لینک‌های خارجی که خارج از وب سایت شما قرار دارند و نام دیگرشان اوت باند لینک است تقسیم می‌شوند.

  • Inbound Link

فرض کنید شما مشغول نوشتن یک مقاله در وبلاگ سایت‌تان هستید و یک لینک خارجی به سایت‌ منبعی که به کمک آن محتوای مقاله را نوشته‌اید، ایجاد می‌کنید. در این شرایط شما یک لینک خارجی این باند خلق کرده‌اید. این موضوع برای احترام به قانون کپی رایت و همین طور، جلوگیری از جریمه شدن توسط گوگل، کمک خواهد کرد. به واقع زمانی که از یک وب سایت برداشت موضوعی داشته یا به صورت مستقیم بخشی از مطلب منتشر شده در آن را نقل قول می‌کنید، لازم خواهد بود که با یک لینک خارجی به مقصد آن، موضوع برداشت را قانونی و موجه کنید. لازم به تاکید است که این موضوع در سئوی سایت، از اهمیت زیادی برخوردار است.

  • outbound link

اما داستان لینک بیلدینگ خارجی اوت باند کاملا متفاوت است، در این سبک لینک سازی، شما پیوندهای خارجی را بین سایت‌های مختلف ایجاد می‌کنید؛ یعنی با پرداخت هزینه یا به صورت طبیعی، لینک‌های مختلفی را از سایت‌های دیگر به سمت وب سایت خود روانه خواهید کرد.

مفهوم اصلی لینک سازی نوع خارجی، بیشتر به فرایند لینک‌هایی مربوط می‌شود که از وب سایت‌های دیگر به سمت سایت شما ارسال می‌شوند و اکثر کارشناسان سئو لینک خارجی لینک این باند را جزو سبک لینک داخلی می‌دانند.

  • یک سبک دیگر لینک سازی خارجی هم داریم! 😉طبیعی و دستی !

جدا از تعریف بالا دو سبک متفاوت دیگر لینک سازی خارجی نیز وجود دارد که از آن به عنوان لینک بیلدینگ خارجی طبیعی و دستی یاد می‌شود، در ادامه به صورت کامل با جزئیات این دو روش فرایند لینک سازی آشنا خواهید شد.

  • لینک سازی خارجی طبیعی

در لینک سازی طبیعی خارجی، تلاش می‌شود تا با داشتن کیفیت محتوای خوب به صورت طبیعی از وب سایت‌های مختلف، لینک دریافت شود. در این روش لینک سازی خبری از پرداخت هزینه و دخالت وبمستر نیست و تنها به علت فعالیت باکیفیت و حرفه‌ای وب سایت لینک‌های مختلف به سمت دامنه یک سایت انتقال داده می‌شوند.

مثلا فرض کنید شما یک فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای در زمینه خدمات کیف و کفش دارید و کاربران یک وب سایت، زمان گفتگو از خدمات شما تعریف می‌کنند و لینک خرید وب سایت شما را نیز قرار می‌دهند، این روش، سبک لینک سازی طبیعی است. به جهاتی نیز باید این سبک از لینک سازی را از موثرترین‌ها در برندسازی و بهبود سئو بدانیم. کیفیت محتوای تولید شده و شرایط صفحات شما به شکلی است که وب سایت‌های دیگر به چشم یک مرجع یا منبع به آن نگاه کرده و بدون دریافت پول یا هر گونه سفارشی، به صورت داوطلبانه به آن لینک دهی انجام می‌دهند.

  • لینک سازی خارجی دستی

اما ماجرا در لینک سازی دستی کاملا متفاوت است و وبمستر سایت با داشتن دید قبلی و استراتژی طراحی شده، خودش وارد کار می‌شود و لینک‌هایی برای وب سایت ایجاد می‌کند. بعضی وقت‌ها نیز با پرداخت هزینه اقدام به خرید بک لینک و خرید رپورتاژ آگهی برای لینک بیلدینگ خارجی خواهد کرد.

سوال مهم ! لینک بیلدینگ خارجی دستی بهتر است یا طبیعی؟

به این نکته مهم توجه کنید که گوگل همواره تاکید دارد فرایند لینک سازی وب سایت باید طبیعی باشد و وبمستران اقدام به ایجاد لینک نکنند. علت این موضوع آن است که گوگل قصد دارد بهترین و لایق‌ترین وب سایت‌ها به رتبه‌های بهتر در موتور جستجو دست پیدا کنند و لینک سازی دستی نوعی میانبر و به عبارت خودمانی کلک زدن محسوب می‌شود!

لینک سازی خارجی

 

اما در حقیقت دنیای وب، این کار شدنی نیست چون اکثر وبمستران حرفه‌ای با پیاده سازی استراتژی لینک سازی اقدام به خرید و ایجاد لینک می‌کنند و تنها در شرایط خاصی که برند وب سایت، مطرح و معروف شده باشد امکان ایجاد لینک‌های طبیعی وجود دارد.

پس چاره کار چیست؟

پیشنهاد ما به شما این است که جانب هر دو طرف را بگیرید! یعنی در قدم اول تلاش کنید تا با داشتن فرایند تولید محتوا قوی و حرفه‌ای، لایق دریافت لینک از دیگر وب سایت‌ها در دنیای وب شوید و سپس در زمان مناسب با داشتن دید حرفه‌ای و درست اقدام به ایجاد لینک‌ها کنید.

نکته مهم در فرایند لینک سازی به صورت دستی یعنی اقداماتی مثل خرید بک لینک و خرید رپورتاژ این است که گوگل فرض کنید لینک‌ها به صورت طبیعی ایجاد شده‌اند، این نکته راز موفقیت شما خواهد بود که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

روش‌های لینک سازی خارجی در سئو

احتمالا مهم‌ترین سوال شما این است چطور بهترین فرا