پست مهمان چیست؟ چطور پست مهمان بنویسیم؟

پست مهمان (Guest post) یکی از روش‌های رایج برای بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو یا همان سئو است. اگر دستی در کسب و کارهای آنلاین و بازاریابی دیجیتال داشته باشید و اصول سئو را بشناسید آموزش سئو را دیده باشید، حتما تا کنون اقدام به نوشتن پست مهمان کرده‌اید. خیر؟!

پس قطعا از زیر و بم نوشتن پست مهمان خبر دارید و در این مقاله فقط به دنبال راهکارهای انتخاب سایت میزبان هستید. باز هم خیر؟! به عنوان یک وبلاگ نویس، یک سئو کار یا حتی یک فعال اینترنتی، هنوز از فوت و فن‌های نوشتن پست مهمان بی خبر هستید؟! پس خواندن صفر تا صد این مقاله برای شما، اهمیت زیادی خواهد داشت.

بیشتر کسب و کارهای اینترنتی استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال خود را با محوریت بهبود جایگاه سئو تعیین می‌کنند. همان طور که می‌دانید الگوریتم های گوگل بسیار پیچیده‌ هستند. حتی متخصصین و مشاوران حرفه‌ای به صورت دقیق و قطعی نمی‌دانند که وب سایت‌ها در موتور جستجوی گوگل، بر اساس چه الگوریتمی رتبه بندی می‌شوند. در این میان بر اساس تجربه، راهکارهایی برای بهبود سئو موثر ارزیابی شده‌اند و معمولا مدیران سایت‌ها تلاش می‌کنند از استراتژی‌های مختلف برای بهبود سئو سایت خود استفاده نمایند. این راهکارها به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

  1. سئو داخلی
  2. سئو خارجی

یکی از تکنیک‌های سئو خارجی، انتشار پست مهمان است که در این مطلب به معرفی آن، خواهیم پرداخت.

پست مهمان | Guest Post

وبلاگ نویسی مهمان یا همان پست مهمان (guest post)، به معنی تهیه و تولیدِ محتوایی همانند سایر پست‌های وبلاگ خودتان و انتشار آن در یک وبلاگ یا سایت دیگر است. در واقع تفاوت اصلی پست مهمان و وبلاگ نویسی عادی، در محل انتشار محتوای تولید شده است، که آن را در معرض دید مخاطبان سایت‌های دیگر قرار می‌دهد.

در این روش شما یک سایت پربازدید و پرمخاطب را انتخاب کرده و بدون هیچ دستمزدی به تولید محتوا برای آن می‌پردازید. اما در ازای این عمل در انتهای پست خود به معرفی کسب و کارتان پرداخته و از سایت میزبان بک لینک دریافت می‌کنید. بنابراین پست مهمان با ایجاد بک لینک به سایت از روش‌های کارا و تاثیر گذار برای بهبود سئو خارجی خواهد بود.

جهت اطلاع از جزئیات مهم مقوله What is Content Creation می‌توانید به مقاله تولید محتوا چیست؟ مراجعه کنید.

پست مهمان چیست؟

نوشتن پست به صورت مهمان برای بهبود سئو خارجی

سئو داخلی مجموعه اقداماتی است که داخل وب سایت انجام می‌شود. شاید مهم‌ترین اقدامات سئو داخلی را بتوان تولید محتوا کاربرپسند به صورت منظم و متناوب دانست. البته سایر روش‌های سئو از جمله بالا بردن سرعت سایت، طراحی زیبا، لینک دهی داخلی و… نیز در بهبود رتبه سایت شما بی تاثیر نخواهد بود. اما گروه دیگری از اقدامات می‌توانند جایگاه شما را در نتایج  موتور جستجوی گوگل بهینه نمایند که خارج از سایت شما انجام می‌شوند.

این گروه از اقدامات نیز بسیار متنوع هستند که مهم‌ترینِ آن‌ها مجموعه فعالیت‌هایی است که منجر به ایجاد بک لینک به سایت شما می‌شود. پست مهمان یکی از بهترین راهکارهایی است که برای بهبود سئو خارجی و ایجاد بک لینک به کار می‌رود. مطالعه این مقاله، شما را با جزییات بیشتری از نوشتن پست به صورت مهمان برای بهبود سئو و رتبه سایت آشنا می‌نماید.

جهت آشنایی بیشتر با سئو خارجی می‌توانید به مقاله سئو خارجی چیست؟ مراجعه کنید.

چرا باید پست مهمان بنویسیم؟

همان طور که گفته شد، هدف اصلی از وبلاگ نویسی مهمان بهبود سئو سایت از طریق کسب بک لینک خارجی و افزایش ترافیک سایت است. در واقع کاربران سایت میزبان با خواندن پست شما بر روی آدرس سایت شما کلیک کرده و این اقدام باعث افزایش بازدید، بالا رفتن ترافیک و در نهایت ارتقای جایگاه سئو سایت شما خواهد شد. البته نوشتن پست مهمان مزایای دیگری هم دارد که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشید. از جمله این مزایا، موارد زیر قابل توجه هستند:

  • کسب بک لینک از طریق پست مهمان کاملا رایگان است.
  • با تولید محتوای مفید برای پست مهمان، برندسازی و کسب محبوبیت اتفاق می‌افتد.
  • تعاملات برای نوشتن پست مهمان ارتباطات شما در حوزه کاری را افزایش می‌دهد.
  • وبلاگ نویسی مهمان فرصت خوبی برای معرفی نویسنده و کسب شهرت اوست.

اگرچه نوشتن پست مهمان به دلیل مزایایی که دارد توسط بسیاری از متخصصین و مشاوران سئو پیشنهاد می‌شود؛ اما برای آن که نتیجه بهتری بگیرید یا حتی نتیجه عکس نگیرید، لازم است تا نکاتی را در خصوص نوشتن پست مهمان رعایت نمایید که در ادامه به بررسی آنان خواهیم پرداخت.

پست مهمان و اصول انتخاب سایت میزبان

پست مهمان روشی موثر در بهبود سئو است، اما به شرطی که سایت میزبان را به درستی انتخاب کنید. انتخاب نادرست سایت میزبان قابلیت این را دارد که تمام تلاش‌های شما برای تولید محتوا را به یکباره بر باد دهد. بنابراین برای انتخاب سایت میزبان مسیر زیر را طی کنید:

  • گام اول: تعیین هدف

شما باید از پیش هدف خود از انتشار چنین پستی در یک وب سایت دیگر را مشخص کرده باشید. قرار است به چه چیزی برسید؟ افزایش ترافیک؟ بالا بردن نرخ کلیک؟ برندسازی؟ به هر ترتیب با شناخت هدف و برنامه ریزی برای آن، همه چیز از این به بعد حساب شده پیش رفته و می‌توانید با برنامه ریزی بهتری برای رسیدن به نقطه‌ای که مایل هستید؛ از این فرصت و فرصت‌های مشابه، بهره برداری کنید.

  • گام دوم: بررسی رقبا

لازم است که حتما شرایط رقبای خود را نیز در این خصوص بررسی کنید. ببینید در کلمه یا کلمات کلیدی مورد نظر شما، رقبایتان چه اقداماتی انجام داده و در چه وب سایت‌هایی مقاله مهمان منتشر کرده‌اند. تعداد بک لینک‌های آن‌ها چند تا هستند و چطور باید بهترین زمینه رقابتی برای پیشی گرفتن را برنامه ریزی کنید.

  • گام سوم: انتخاب سایت پذیرنده پست مهمان

هر چه سایت منتخب ارتباط موضوعی بیشتری با سایت شما داشته باشد، احتمال موفقیت شما در بهبود سئو از طریق پست مهمان در این سایت بیشتر خواهد بود. در واقع شما با شناسایی یک مرجع مرتبط و همکار، بر روی مشتری علاقه مند و سرنخ‌های واقعی تمرکز خواهید کرد. در این حالت وب سایت میزبان پل ارتباطی شما و مخاطبان‌تان خواهد بود.

اصل دیگر شناسایی و انتخاب سایت‌های پربازدید، فعال و پرطرفدار است. میزبانی که برای نوشتن پست به صورت مهمان انتخاب می‌کنید، باید پست شما را در معرض دید کاربران متعددی قرار دهد. اگر قرار باشد بازدیدهای سایت میزبان کمتر از وب سایت خودتان یا حتی به همان میزان باشد، پس صرف انرژی برای نوشتن و انتشار پست مهمان