کلمات کلیدی چیست؟ | نقش کلمات کلیدی در سئو

اگر مدیر یک سایت باشید قطعاً تا کنون تجربه تولید محتوا داشته‌اید و می‌دانید که برای تولید محتوا سایت یک‌سری اصول را باید رعایت کنید تا محتوای سئو شده ایجاد شود. یکی از اصلی‌ترین مواردی که باید در سئو محتوا به آن دقت داشته باشید، استفاده از کلمه کلیدی یا همان keyword‌ است. دقت داشته باشید که کلمه کلیدی در تولید محتوا بسیار مهم است و اگر در محتواهای شما تعیین نشده باشد قطعاً نمی‌توانید از نظر سئو خوب پیش بروید. در این حالت ممکن است نتیجه دلخواه خود را از نظر ورودی‌ های گوگل دریافت نکنید.

افراد زیادی هستند که در حال حاضر تولید محتوا دارند اما به دلیل نداشتن تخصص و آگاهی اصلاً نمی‌توانند از محتواهای خود ورودی دریافت کنند. به همین دلیل شما باید حتماً با کلمه کلیدی آشنا باشید و به درستی بتوانید از آن استفاده کنید. شاید در ذهن شما سوالی به وجود آمده باشد که دقیقاً کلمات کلیدی چیست و در سئو چه تاثیری دارد. حتماً تا انتهای این مقاله را با ما همراه باشید تا به صورت کامل به شما توضیح دهیم که کلمه کلیدی چه کاربردهایی دارد و دقیقاً چگونه باید از آن استفاده کنید.

کلمات کلیدی چیست و چه اهمیتی دارد؟

اگر خیلی ساده بخواهیم کلمه کلیدی را توصیف کنیم، باید بگوییم که یک کلمه و یا یک‌سری از کلمات هستند که خیلی ساده نوع محتوا و موضوع اصلی آن‌ را بیان می‌کنند، کلمات کلیدی باعث می‌شوند که موتورهای جستجو خیلی ساده‌تر بتوانند محتوا را مورد بررسی قرار دهند و در نهایت هم این موضوع باعث می‌شود که سایت در گوگل رتبه بسیار بهتری را از طریق همان کلمه کلیدی بگیرد.
کلمات کلیدی محتوا باید به صورتی باشد که کاربر آن‌‌ را در موتورهای جستجو و گوگل سرچ کند. برای مثال ما اگر می‌خواهیم درباره غذا یک محتوا بنویسیم، عنوان محتوا ما می‌تواند (راهنمای درست کردن ۱۰ مدل غذا ساده و خوشمزه) باشد.

اما به نظر شما کلمه کلیدی ما کدام مورد خواهد بود؟ آیا تمام موضوع ما می‌تواند کلمه کلیدی باشد؟ آیا کاربر این موضوع را در موتورهای جستجو سرچ می‌کند که به مقاله ما برسد؟
قطعاً خیر چرا که کاربر هیچ وقت حوصله ندارد که این مقدار را تایپ کند تا به مقاله شما دست پیدا کند. در ضمن آن فردی که در حال جستجو است کاملاً موضوع مقاله شما را دقیق نمی‌داند و فقط می‌خواهد که یک راهنمای ساده برای درست کردن غذا داشته باشد، پس با وجود این موضوع شما باید یک کلمه کلیدی را در نظر بگیرید که مطمئن باشید افراد آن‌ را جستجو می‌کنند تا به مقاله شما برسند. اگر مثالی برای این کلمه کلیدی بخواهیم بزنیم، باید بگوییم که برای این موضوع کلمه کلیدی (راهنمای درست کردن غذا) می‌تواند مناسب باشد تا شما از طریق آن بتوانید ورودی هم دریافت کنید.

کلمه کلیدی چیست
بعد از این که کلمه و یا کلمات کلیدی محتوا شما تعیین شد، باید از آن در بخش‌های مختلف محتوا استفاده کنید، در واقع استفاده از این کلمات کلیدی داخل محتوا باعث می‌شود که موتورهای جستجو خیلی ساده‌تر موضوع اصلی محتوا شما را درک کنند و در نهایت هم خیلی سریع‌ رتبه خواهید گرفت. البته این بدان معنا نیست که باید از کلمات کلیدی در تعداد بالا استفاده کنید. در واقع کلمات کلیدی باید به صورت طبیعی در مقاله به کار گرفته شوند و از نظر موتورهای جستجو مخصوصاً الگوریتم های گوگل هم مشکل نداشته باشند.

چگالی کلمات کلیدی در تولید محتوا

یکی از مهم‌تری مباحثی که درباره کلمات کلیدی وجود دارد چگالی آن‌ها است. در واقع چگالی نشان‌دهنده آن است که کلمات کلیدی چند بار در کل متن تکرار می‌شوند. با توجه به اهمیت بالای این مورد،‌ شما حتما باید چگالی مناسب را رعایت کنید. در صورتی که تعداد کلمات کلیدی در متن شما بیش از حد استاندارد باشد،‌ کیوورد استافینگ به حساب می‌آید که توسط گوگل جریمه می‌شوید. همچنین کم بودن کلمات کلیدی نیز سبب می‌شود تا نتوانید جایگاه خوبی به دست بیاورید.

بسیاری از افراد این سوال را می‌پرسند که بهترین چگالی برای کلمات کلیدی چیست. طبق بررسی‌هایی که صورت گرفته است، سعی کنید که چگالی کلمات کلیدی را بین ۱.۵ تا ۲ درصد تنظیم کنید. به طور مثال شما در یک محتوای ۱۰۰۰ کلمه ای می‌توانید ۱۵ بار کلمه کلیدی خود را تکرار کنید. چنانه برای این مورد برنامه‌ریزی درستی داشته باشید، تولید محتوا برای سایت شما به بهترین شکل ممکن پیش خواهد رفت.

سئوی محتوای متنی با کلمات کلیدی

برای اینکه بتوانید سئوی سایت خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید، حتما باید با سئوی محتوای متنی آشنایی داشته باشید. قرار دادن کلمات کلیدی در جایگاه درست از اهمیت زیادی برخوردار است که باید با قواعد آن آشنا باشید. کلمه کلیدی اصلی مقاله حتما باید در پاراگراف اول آورده شود. هر چقدر که این کلمه در ابتدای پاراگراف باشد بهتر است. در هنگام استفاده از کلمات کلیدی حتما به تعداد آن‌ها نیز دقت داشته باشید. برای اینکه بتوانید متن خود را با کلمات کلیدی سئو کنید، باید موارد متعددی را در نظر بگیرید که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

توزیع کلمات کلیدی در محتوا

زمانی که می‌خواهید کلمات کلیدی را در محتوا بگنجانید، باید حتما مکان خوبی را برای آن در نظر بگیرید. در واقع توزیع این کلمات باید به صورت عادلانه در بین پاراگراف‌ها انجام شود. زمانی که این کلمات در محتوا به خوبی پخش شده است، خواننده از تکرار شدن کلمات کلیدی خسته نمی‌شود. همچنین گوگل نیز این مورد را یک ویژگی مثبت می‌داند و به سئوی سایت شما کمک می‌کند. متاسفانه بسیاری از سایت‌ها به توزیع کلمه کلیدی دقت ندارند که از این جهت آسیب می‌خورند.

به کار بردن کلمات کلیدی به صورت معنادار

یکی از بزرگترین ایراداتی که در نوشتن کلمات کلیدی وجود دارد این است که آن را به صورت معنادار در داخل جمله قرار نمی‌دهند. وقتی که شما بخواهید به زور کلمه کلیدی را در جمله بگنجانید، خوانایی و شیوایی نوشته از بین می‌رود. به همین جهت حتما باید این کلمات در داخل جمله و به صورت معنادار به کار بروند. حال که می‌دانید اهمیت معنادار بودن کلمات کلیدی چیست، حتما در نوشته‌های سایت این مورد را در نظر بگیرید. برای رسیدن به این هدف بهتر است که از متخصصین تولید محتوا استفاده کنید که به تامی این موارد تسلط کافی دارند.

استفاده کردن از کلمات کلیدی در سرتیترها

برای اینکه بتوانید سئوی محتوا را بهتر انجام دهید، بد نیست که کلمات کلیدی را در یک یا چند سرتیتر به کار ببرید. زمانی که شما از سرتیترها استفاده می‌کنید، آن‌ها به صورت تگ هدینگ خواهند بود که با نماد H شناخته می‌شوند. حال اگر کلمات کلیدی در این تگ‌ها وجود داشته باشند، گوگل اعتبار ویژه‌ای برای آن مطلب قائل خواهد شد. البته نباید فراموش کرد که استفاده از این قابلیت نیز باید حالت استاندارد داشته باشد. در صورتی که در این مورد زیاده‌روی کنید به عنوان یک امتیاز منفی برای شما محسوب خواهد شد.

به‌کارگیری کلمات کلیدی در ALT تصاویر

اگر شما آموزش سئو را پشت سر گذاشته باشید، حتما اطلاع دارید که تصاویر تا چه اندازه در سئوی محتوا تاثیر دارند. اکنون که فهمیدید اهمیت کلمات کلیدی چیست، حتما برای سئو کردن تصاویر سایت نیز از آن استفاده کنید. هر تصویر دارای یک بخش به نام ALT است. در این قسمت شما باید کلمه‌ای بنویسید که عکس مورد نظر را به خوبی تعریف کند. از همین رو بسیاری از سئوکارها کلمات کلیدی را برای تعریف کردن ALT تصاویر انتخاب می‌کنند. در