الگوریتم برت چیست؟ +و تاثیر Bert Algorithm در سئو

معرفی الگوریتم برت، در اواخر سال ۲۰۱۹ مثل یک بمب در دنیای سئو و بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو سروصدا به پا کرد! به جرات می‌‌توان گفت که برت، مهم‌ترین قطعه پازل بزرگ الگوریتم‌ های گوگل برای ارائه بهترین و مرتبط‌ترین نتایج جست‌وجو به کاربران گوگل است. از این روی برای آن که بتوانید بهترین نتیجه‌گیری از سئو وب سایت خود را تجربه کنید، لازم است که این الگوریتم را به خوبی شناخته و از تکنیک‌های وابسته به آن نیز مطلع شوید. با دانستن این که الگوریتم برت چیست، در حقیقت شانس آن را دارید که از هوش مصنوعی فوق پیشرفته آن، به نفع وب سایت خود استفاده کرده و سریع‌تر به اهداف تعریف شده خود برسید. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم الگوریتم برت چیست و چطور می‌توان از آن بهره برداری بهتری داشت.

الگوریتم برت چیست؟ “Bert Algorithm”

الگوریتم برت ، اختصاری از عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers است. این الگوریتم با هوش مصنوعی فوق پیشرفته خود، زبان محاوره‌ای را درک کرده و مشکلات مربوط به سرچ به زبان محاوره و استفاده از حروف اضافه و مانند آن‌ها را رفع کرده است. البته این الگوریتم بیشتر برای کمک به کاربران گوگل طراحی شده است تا جستجوهای هدفمندتری داشته و سریع‌تر به اهداف اصلی خود در سرچ برسند.

چیزی که با اضافه شدن الگوریتم برت، برای کاربران فوق العاده جذاب شده و باعث شد تا بتوانند جستجوهای مورد نظر خود را هدفمندتر انجام دهند.

پیش از تولد این الگوریتم، گوگل توانایی درک بسیاری از جملات و کوئری‌های سرچ شده توسط کاربران را نداشت اما حالا به لطف وجود برِت، درک گوگل از معنای عبارات سرچ شده توسط کاربران، به طرز شگفت انگیزی افزایش پیدا کرده است!

در این مطلب، معرفی جامع الگوریتم برت + تکنیک‌های ساده کاربردی سئو سایت برای این الگوریتم، آورده شده است، اگر شما هم دوست دارید با برت هوشمند گوگل دوست شوید تا پایان این مطلب با تسمینو همراه باشید.الگوریتم برت

با ماجرای تولد الگوریتم برت، آشنا شوید!

تا سال‌ ها پیش، با وجود تمام الگوریتم‌‌های هوشمند، امکان درک تمامی عبارات، به ویژه آن‌هایی که با زبان محاوره همراه بودند، برای گوگل وجود نداشت. در صورتی که شما به عنوان یک کاربر، عبارتی عامیانه را سرچ کرده یا غلط تایپی در عبارت سرچ شده خود داشتید، نتایج SERP ممکن بود با مفهوم انتخابی شما، فاصله زیادی داشته باشد. از این روی اضافه شدن الگوریتمی که بتواند با استفاده از هوش مصنوعی، عبارات عامیانه و کلمات اضافه و حتی غلط‌های تایپی را درک کرده و نتایج جستجوی کاملا مرتبط را نمایش دهد، به شدت احساس می‌شد.

(BERT Algorithm) برای حل این مشکل به جمع باغ وحش الگوریتم‌‌های گوگل ملحق شد تا با کمک هوش مصنوعی، انقلابی در کیفیت نتایج جست‌وجو گوگل ایجاد کند.
حالا با وجود برت، گوگل تبدیل به یک انسان باهوش شده است که شما می‌توانید با خیال راحت، به صورت دوستانه با آن گپ بزنید و پاسخ سوالات‌تان را به صورت دقیق دریافت کنید!

از NLP دوست وفادار برت گوگل ، چه می‌دانید؟

NLP یا به اصطلاح، برنامه ریزی عصبی زبانی، قابلیتی در دنیای هوش مصنوعی است که به ماشین‌ها برای درک و تحلیل بهتر زبان‌های مختلف انسان‌ها کمک می‌کند. به لطف وجود این فناوری حالا گوگل می‌تواند به آسانی منظور کاربران خود از سرچ کردن عبارات مختلف را درک کرده و پاسخ آن‌ها را نیز بدون کم و کاست ارسال کند.

الگوریتم برت، چه تغییری در نتایج جست‌وجو ایجاد کرد؟

برای درک بهتر روش کار این الگوریتم هوشمند جذاب، بهتر است در ابتدا با تاثیرات جالب الگوریتم برت، بر نتایج جست‌وجو گوگل، آشنا شوید.

  • غلط بنویسید! برت تصحیح می‌کند

پس از معرفی این الگوریتم، سیستم کار تصحیح عبارات سرچ شده غلط توسط کاربران گوگل، دقت بیشتری پیدا کرد، به عنوان مثال اگر شما قصد خرید طوطی داشته باشید و این عبارت را غلط سرچ کنید، گوگل به کمک هوش مصنوعی برت، درک می‌‌کند که به علت وجود واژه خرید، منظور شما طوطی است و غلط‌‌تان را تصحیح می‌کند! اگر دقت کرده باشید از زمان اضافه شدن این الگوریتم به الگوریتم‌های گوگل، دیگر نیازی به دقت برای سرچ کردن صحیح عبارت مورد نظر خود نداشته و می‌توانید به سرعت مفهومی که می‌خواهید را تایپ کرده و گوگل آن را برای شما تصحیح خواهد کرد.

الگوریتم برت

و اما یکی دیگر از قابلیت‌های عجیب این الگوریتم، وقتی است که کیبورد شما انگلیسی است اما به اشتباه، کوئری را به فارسی سرچ می‌کنید، در چنین اوضاعی، الگوریتم برت به خوبی درک می‌کند که معنای شما از عبارت سرچ شده چیست و بهترین نتیجه را نمایش خواهد داد.

به مثال زیر دقت کنید! ما قصد سرچ عبارت مهران مدیری به فارسی را داشتیم، اما با کیورد انگلیسی این متن را تایپ کردیم؛ نتیجه ارائه شده شگفت انگیز است!

الگوریتم برت

  • ارائه پیشنهادات محاوره توسط گوگل

مهم‌ترین امتیاز این الگوریتم، توانایی درک گوگل از معنای عبارات محاوره سرچ شده توسط مردم است، این روزها اگر شما یک کلمه خاص را در گوگل سرچ کنید، در قسمت ساجست‌‌ها پیشنهاداتی به زبان محاوره و دوستانه از گوگل، دریافت خواهید کرد. این عبارات پیشنهادی جالب نیز نتیجه زحمات بی‌‌وقفه الگوریتم برای بهبود کیفیت نتایج گوگل است.

این موضوع برای کارشناسان سئو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و با دنبال کردن پیشنهادات گوگل در زبان محاوره، این فرصت را خواهند داشت تا کوئری‌های پرسرچ محاوره‌ای توسط کاربران را پوشش داده و در کسب ورودی و کلیک بالاتر، موفق ظاهر شوند.

برت الگوریتم

  • کلمات اضافه، دیگر مزاحم نیستند!

سال‌ها قبل، پیش از تولد الگوریتم برت، اگر در گوگل، عبارت راه‌های رفتن به ایران را سرچ می‌کردید، ممکن بود نتایجی همچون روش‌های مهاجرت از ایران را نیز می‌‌دیدید! یعنی گوگل، توانایی درک حرف اضافه (به) را نداشت و از آن برای افزایش دقت نتایج استفاده نمی‌کرد.

اما حالا هوش مصنوعی برت، به خوبی این عبارات و کلمات اضافه را تحلیل می‌کند و با داشتن درک تجزیه و تحلیل ارتباطات معنایی، نتایج مرتبط که برطرف کننده نیاز اصلی کاربران باشد را در صفحه SERP، نمایش می‌دهد. به این شکل سرچ کاربران به مراتب ساده‌تر شده و از سویی دیگر کارشناسان سئو و تولید محتوا نیز می‌توانند از این قابلیت به نفع خود بهره برداری داشته باشند.

در واقع با درک این موضوع که تفاوت قابل ملاحظه‌ای میان سرچ عبارات با تغییر حروف اضافه وجود دارد، جهت گیری سئو و تولید محتوا در وب سایت‌ها، هدفمندتر شده و می‌توان در نتایج جستجوی گوگل، به بهترین رتبه‌ها مطابق با انتظار و نیاز کاربر، دست یافت.

الگوریتم برت

  • درک عمیق گوگل از ارتباط معنایی کلمات

برخی از کلمات در زبان‌ های مختلف، دارای چند معنی متفاوت هستند، زمان سرچ چنین کلماتی توسط کاربران، گوگل برای انتخاب معنی درست، از ارتباطات معنایی عبارات دیگر با کلمه دارای چند معنی، استفاده می‌کند.

به عنوان مثال، واژه شیر در زبان فارسی می‌تواند مفاهیمی همچون (حیوان، نوشیدنی و شیرآلات) را داشته باشد، زمانی که چنین کلمه‌ای توسط کاربران سرچ می‌شود، برت به کمک گوگل می‌آید و با درک ارتباطات معنایی کلمات موجود در عبارت سرچ شده، نزدیک‌ترین نتایج را برای کاربران، نمایش می‌دهد.

این موضوع با تولد الگوریتم برت، کمک کرد تا تمایز میان مطالب مختلف در نتایج جستجوی کاربران، به خوبی مشخص شده و کارشناسان سئو نیز بتوانند از این نتایج، به نفع رتبه گیری صفحات وب سایت‌ها، بهره ببرند.

الگوریتم برت

برت، همان رنک برین نیست. لطفا اشتباه نکنید!

برخی از متخصصین سئو معتقد هستند که الگوریتم برت، مکمل الگوریتم رنک برین است و کارکردهای آن را تکمیل می‌کند و شاید الگوریتم برت، نوع پیشرفته رنک برین است!
الگوریتم رنک برین و برت، هر دو هدف ارائه بهترین و مرتبط‌‌ترین نتایج جستجو به کاربران را ارائه‌ می‌‌کنند، اما توجه داشته باشید که رنک برین بیشتر با تحلیل سابقه جستجو کاربر و سنجش موقعیت مکانی او در این مسیر، به گوگل کمک می‌کرد.


—— در بلاگ تسمینو بخوانید : پنالتی گوگل چیست ؟ و یا الگوریتم رقص گوگل چیست ——-


اما برت، الگوریتمی پیشرفته‌تر است که تلاش می‌کند با تحلیل داده‌های زبانی و کشف ارتباطات معنایی، به زبان یک انسان، با کاربران گوگل ارتباط برقرار کرده و با کیفیت بهتری نیاز کاربران از سرچ کوئری‌‌های مختلف را برآورده کند.

سئو برای الگوریتم برت، توهم یا واقعیت ؟!

طبق گفته‌‌های گوگل و کارکنان این شرکت، مفهوم سئو برای الگوریتم برت، بی‌معنا است و تنها باید به تکنیک‌های سئو کلاه سفید، با روش درست و اولویت ۱ قرار دادن کاربر در مسیر بهینه سازی سایت ادامه داد.

دنی سیلوان یکی از فعالین شرکت گوگل در رابطه با روش‌های سئو برای الگوریتم برت، این توئیت را در اکتبر ۲۰۱۹، منتشر کرد:

الگوریتم برت

دنی سیلوان در مورد الگوریتم برت طی یک توییت اشاره کرد:

هیچ روش و تکنیکی برای بهینه سازی سایت برای الگوریتم برت وجود ندارد، دنبال چیزی نگردید و تمام تلاش و تمرکزتان را برای خلق بهترین محتوای مفید کاربرپسند قرار دهید!

اما سوال اینجاست که اگر قرار است برای بهینه بودن سایت از نظر الگوریتم برت، کیفیت محتواهای وب سایت را افزایش داد، باید دقیقا باید چه کاری انجام دهیم؟

  • کاربران هدف‌تان را دقیق بشناسید

زمان نوشتن محتوا تنها به پرسونای مخاطبانتان و نحوه سرچ کردن آن‌ها در گوگل فکر کنید، احتمالا مدل سرچ کردن و عبارات تایپ شده توسط متخصصین رشته پزشکی با دانش آموزان دبیرستانی، متفاوت است!

با توجه به این نکته، زمان تولید محتوا تلاش کنید هم‌سو با حالت تایپ و مدل سرچ کردن کاربران هدف وب سایت‌تان، اقدام به نوشتن تایتل، زیرعنوان‌ها و در نهایت محتوای اصلی کنید. برای شناسایی بی نقص کاربر، باید خود را در نگاه او قرار داده و به خوبی نیازها و سوالات کاربران را شناسایی کنید. در واقع باید به درستی بدانید کاربر در صفحه وب سایت شما به دنبال چه چیزی است و همان را به او بدهید.

  • تحقیق کلمه کلیدی به روش گذشته را فراموش کنید!

روش‌های کیورد ریسرچ سنتی با کمک ابزارها برای جلب محبت الگوریتم برت هوشمند و پیچیده، به کار شما نمی‌آید! برای مرحله تحقیق کلمات کلیدی سعی کنید وارد جزئیات کار شوید و کلمات LSI را برای هر کلمه کلیدی تفکیک کنید و زمان نوشتن محتوا از آن‌ها بهره ببرید.

توصیه می‌کنیم که از تمام روش‌های تحقیق کلمات کلیدی استفاده کرده و به هیچ وجه از این مرحله به سادگی عبور نکنید. به یاد داشته باشید که تمامی آن چیزی که قرار است در گام‌های بعدی به دست بیاورید، حاصل چیزی است که در مرحله تحقیق کلمه کلیدی، به آن پرداخته‌اید.

  • دعوت دم درازها به سایت‌تان را از دست ندهید

بهتر است از عبارات کلیدی لانگ تیل یا دم دراز حاوی کلمات کلیدی اصلی، در زیرعنوان‌ها و محتواهای سایت‌تان، استفاده کنید، لانگ‌ تیل‌ها به درک بهتر و دقیق‌‌تر ارتباطات معنایی محتوای موجود در وب سایت شما توسط گوگل، کمک بسیاری می‌کنند. به ویژه آن که رفتار کاربران در سال‌های اخیر به شد