لینک بیلدینگ چیست؟ تکنیک‌های Link building و تاثیر آن بر سئو

اصول لینک بیلدینگ چیست؟ از چه تکنیک‌هایی برای آن استفاده می‌شود و چگونه می‌تواند بر سئو تاثیر بگذارد؟ این‌ها سوالاتی هستند که ذهن بسیاری از مدیران سایت‌ها را به خود مشغول کرده است. بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) به شما این امکان را می‌دهد تا از رقبای خود سبقت بگیرید و در کسب و کار آنلاین خود موفق شوید. کاربران شما را از طریق موتورهای جستجو پیدا می‌کنند، پس مهم است که تمام جنبه‌هایی که یک استراتژی سئو موفق را تشکیل می‌دهند، در نظر بگیرید. تولید محتوا، استفاده از کلمات کلیدی، متا تگ‌ها و لینک بیلیدینگ مهم‌ترین تکنیک‌های سئو هستند. در صورتی که شما بتوانید این موارد را بهتر از رقبای خود انجام دهید، می‌توانید جایگاه بهتری نسبت به رقبای خود در صفحه نتایج جستجو کسب کنید. تا انتهای این مقاله با تسمینو همراه باشید تا با تکنیک‌های Link building و تاثیر آن‌ها بر سئو آشنا شوید.

لینک بیلدینگ چیست؟

لینک بیلدینگ یا لینک سازی (Link building) فرآیندی است که شامل دریافت لینک به سایت شما می‌شود. لینک سازی چیزی بیش از ارسال لینک‌هایی است که به آدرس سایت شما در اینترنت اشاره می‌کنند. لینک‌ها به کاربران و خزنده‌های گوگل کمک می‌کنند که راحت‌تر صفحات هدف را پیدا کنند و علاوه بر بهبود وضعیت ایندکس و بهبود اعتبار صفحات در بلند مدت، باعث افزایش رتبه صفحات سایت شما می‌شوند. رویکرد لینک بیلدینگ در صورتی که بدون استراتژی و پراکنده استفاده شود، رتبه سایت شما را افزایش نمی‌دهد. بنابراین، باید استراتژی خود را از قبل تعیین کنید. نکته مهم اینجاست که فقط زمانی که یک لینک برای کاربران ارزشمند و مرتبط با موضوع یک بحث یا صفحه است، باید لینک سازی را انجام دهید.

مزایای لینک بیلدینگ چیست؟

 • لینک‌ها به سایت شما اعتبار می‌دهند. هر چه تعداد لینک‌های ارسال شده به سایت شما کیفیت بالاتری داشته باشد، ضریب اعتبار شما نیز بیشتر می‌شود.
 • گوگل از لینکها برای رتبه بندی سایت شما استفاده می‌کند. برای اینکه رتبه بالاتری نسبت به رقبای خود داشته باشید، به بک لینک‌های بهتر و بیشتری نسبت به آن‌ها نیاز دارید.
 • لینک بیلدینگ باعث افزایش ترافیک وب شما می‌شود. لینک سازی با روش گرفتن بک لینک، یکی از بهترین راه‌ها برای جذب مخاطبان مرتبط از سایت‌های معتبر در یک حوزه است.
 • لینک سازی با افزایش رتبه دامنه، رتبه صفحه و رتبه الکسا، منجر به افزایش امتیاز سئو سایت می‌شود.
 • لینک سازی صحیح، فرصت‌های کسب درآمد و فروش بیشتر را در اختیار شما قرار می‌دهد. این بدان معناست که شما می‌توانید محصولات و خدمات بیشتری را بفروشید.
 • نرخ پرش کاهش خواهد یافت. به عبارت دیگر، تعداد افرادی که از یک صفحه از سایت شما بازدید کرده و سپس بدون نگاه کردن به بقیه سایت آن را ترک می‌کنند، کاهش می‌یابد.

لینک بیلدینگ - Link building

برای بهبود سئوی خود چه نوع لینک‌هایی باید بسازید؟

قبل از اینکه به استراتژی‌های لینک سازی که باید در سال ۲۰۲۲ استفاده کنید بپردازیم، مهم است که بفهمیم چه نوع لینک‌هایی را باید برای وب سایت خود بسازید.

فاکتورهای لینک سازی باکیفیت عبارتند از:

 • اختیار دامنه و صفحه ارجاع دهنده

لینک‌های سایت‌هایی با اعتبار بالا، بیشتر از لینک‌های صفحات با اعتبار پایین، بر رتبه‌بندی جستجو تأثیر می‌گذارند. پس باید ببینید که آیا سایت شما نسبت به سایتی که به شما لینک می‌دهد، اعتبار بیشتری دارد یا نه. در صورتی که اعتبار بیشتری (Page Rank) داشته باشد، می‌تواند اعتبار خود را به صفحه وب شما منتقل کرده و به شما در بهبود رتبه بندی جستجو کمک کند. با استفاده از ابزارهایی مانند Ahrefs و Semrush می‌توانید به راحتی اعتبار صفحه هر URL را بررسی کنید. به طور مشابه، قدرت کلی دامنه منبع ارجاع دهنده نیز بر کیفیت پیوند تأثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال، به دست آوردن بک لینک از یک سایت خبری پربازدید، ارزش بیشتری نسبت به دریافت لینک از یک وبلاگ ناشناس دارد. Semrush و Ahrefs زمانی که می‌خواهید اعتبار دامنه (DA) یا رتبه‌بندی دامنه (DR) یک دامنه را بررسی کنید، نیز کارآمد خواهند بود.

داشبورد ابزار Backlink Analytics Semrush توزیع دامنه‌های ارجاع دهنده شما را بر اساس امتیاز اعتبار دامنه آن‌ها نشان می‌دهد.

 • ارتباط موضوعی وب سایت ارجاع دهنده

وقتی صحبت از کیفیت لینکها می‌شود، یکی دیگر از عواملی که اهمیت دارد، مرتبط بودن است. اگر وب سایتی در مورد خدمات کارواش راه اندازی می‌کنید، آیا دریافت لینک از یک وب‌سایت معتبر در حوزه دیجیتال مارکتینگ منطقی است؟ پاسخ منفی است. کلید ایجاد لینک‌های ارزشمند، به دست آوردن لینک از وب‌سایتهای معتبری است که ارتباط نزدیکی با وب‌سایت و جایگاه شما دارند.

 • محل قرار گیری لینک

یکی دیگر از عواملی که بر کیفیت بک لینک تاثیر می‌گذارد، جایگاه قرارگیری یا موقعیت آن در صفحه است. آیا لینک شما در یک محتوا گنجانده می‌شود یا فوتر، سایدبار و بیوگرافی نویسنده؟

لینک‌هایی که در فوتر، سایدبار و بیوگرافی نویسنده قرار می‌گیرند به اندازه لینک‌های درون محتوا ارزشمند نیستند.

Anchor text کلمه یا عبارتی است که لینک شما روی آن قرار داده شده است. گوگل از متن لینک استفاده می‌کند تا بفهمد صفحه پیوند داده شده درباره چیست. این بدان معنی است که متن لینک شما باید با محتوای صفحه وب شما مرتبط باشد.

با این حال، استفاده از متن دقیق کلمه کلیدی در متن لینک، هرزنامه محسوب می‌شود. همراه با انکر تکست، کلمات و عبارات اطراف لینک شما نیز باید مرتبط با موضوع صفحه شما باشد.

 • لینک‌های Nofollow در مقابل  Follow

وب‌سایت‌ها می‌توانند ویژگی «nofollow» (rel=«nofollow») را به لینک شما اضافه کنند، که به گوگل می‌گوید هیچ رتبه‌بندی را به صفحه لینک داده شده ارسال نکند. این شبیه به این است که به گوگل بگویید این وب سایت را از منظر رتبه بندی ارتقا ندهد.

بدیهی است که لینک‌های Follow ارزش بیشتری نسبت به لینک‌های nofollow دارند زیرا اعتبار (PageRank) و قابل اعتماد بودن را به صفحه وب شما منتقل می‌کنند.

سایر ویژگی‌های لینک عبارتند از:

Rel=“sponsored”: نشان می‌دهد که برای لینک پول پرداخت شده است و نباید رتبه‌بندی شود.

Rel=“UGC” : نشان می‌دهد که لینک از محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) مانند نظرات و انجمن‌ها می‌آید و می‌تواند توسط وب‌سایت مورد نظر دست‌کاری شده باشد.

با مطالعه مقاله لینک نوفالو چیست می‌توانید به اطلاعات ارزشمندی در این‌باره پی ببرید.

موثرترین تکنیک‌های لینک بیلدینگ چیست؟

اکنون که میدانید چگونه کیفیت یک لینک‌ها را تعیین کنید، زمان آن رسیده است که شروع به ایجاد لینک سازی‌های با کیفیت بالا برای سایت خود کنید. در ادامه تکنیک‌های لینک بیلدینگ کلاه سفید را به شما معرفی می‌کنیم.

تکنیک‌های لینک بیلدینگ

 • محتوای قابل اشتراک‌گذاری ایجاد کنید

بر کسی پوشیده نیست که تولید محتوای عالی و قابل اشتراک‌گذاری، کلید کسب بک لینک‌های با کیفیت است. اگر می‌خواهید وبلاگ‌نویسان، ناشران و سایر برندها به وب‌سایت شما پیوند بزنند، باید محتوایی تولید کنید که ارزش اشتراک‌گذاری داشته باشد.

 • اینفوگرافیک و محتواهای بصری ایجاد کنید

هنگامی که یک اینفوگرافیک، نمودار یا یک محتوای بصری قدرتمند را برای ارائه اطلاعات مفید منتشر می‌کنید، شانس شما برای به دست آوردن لینک‌های بیشتر افزایش می‌یابد. بسیاری از این لینک‌ها می‌توانند از وب‌ سایت‌های معتبر هم رده شما باشند و به بهبود رتبه‌بندی جستجوی شما کمک کنند. جالب اینجاست که بیشتر لینک‌ها توسط افرادی ایجاد می‌شوند که مستقیماً اینفوگرافیک شما را در وب‌سایت خود قرار داده و به عنوان منبع به سایت شما پیوند می‌دهند.

شما حتی مجبور نخواهید بود برای گرفتن لینک با آن‌ها تماس بگیرید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که درباره موضوعی مرتبط با حوزه فعالیت خود به خوبی تحقیق کنید، یک اینفوگرافیک طراحی کرده و آن را در وب سایت خود منتشر کنید. همچنین یک قطعه کد ارائه کنید که با استفاده از آن سایر وب سایتها و ناشران بتوانند به راحتی اینفوگرافیک شما را در سایت‌های خود به اشتراک بگذارند. البته، می‌توانید برای تبلیغ اینفوگرافیک خود تلاش بیشتری انجام دهید و از آن برای ایجاد لینک به وب‌سایتتان استفاده کنید.

 • ابزارهای مفید مرتبط با صنعت خود را توسعه دهید

اگر ابزار مفیدی را برای صنعت خود راه اندازی کنید، این احتمال وجود دارد که برندها و متخصصان آن صنعت از ابزار شما استفاده کرده و با دیگران نیز در مورد آن صحبت کنند. این بدان معنی است که شما بک لینکهای بیشتری دریافت خواهید کرد.

برای مثال نیل پاتل یکی از متخصصان حوزه سئو، Ubersuggest، یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی را در سال ۲۰۱۷ خریداری کرد. سپس رابط کاربری آن را اصلاح و ویژگی‌های جدید را به آن اضافه کرد. او همچنین اطلاعات جذابی را در مورد حوزه کاری خود به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داد که به افزایش محبوبیت Ubersuggest کمک کرد.

با ارائه چیزی ارزشمند به صورت رایگان، می‌توانید به راحتی تعداد زیادی بازدید و بک لینک ایجاد کنید، بدون اینکه پست مهمان بنویسید، اینفوگرافیک ایجاد کنید، یا ایجاد لینک بیلدینگ انجام دهید. راه‌اندازی یک ابزار رایگان یا ابزاری با چند ویژگی رایگان یکی دیگر از استراتژی‌های موثر برای جذب لینک از رهبران صنعت و دیگر متخصصان است.

 • فهرست‌ها را منتشر کنید

بر اساس مطالعه Semrush، فهرست‌ها ۲ برابر ترافیک بیشتر و ۱٫۵ برابر بک لینک بیشتر نسبت به سایر قالب‌های پست وبلاگ دریافت می‌کنند. زیرا فهرست‌ها با تقسیم کردن اطلاعات به تکه‌های کوچک محتوا، خواندن اطلاعات بیشتر را برای خوانندگان آسان‌تر می‌کنند.

شما می‌توانید لیستهایی مانند نمونه‌های زیر ایجاد کنید:

 • ۷ نکته برای انجام بهتر [کاری].
 • ۱۲ ابزاری که می‌تواند به شما کمک کند [کاری] را به راحتی و کارآمد انجام دهید.
 • نکاتی از ۱۵ کارشناس [صنعت شما] در مورد [موضوع مرتبط با صنعت شما].
 • مقالات راهنمای کامل ایجاد کنید

مطالعه بازاریابی محتوای Semrush که در بخش بالا نیز درباره آن صحبت کردیم، همچنین نشان داد که مقالاتی با بیش از ۷۰۰۰ کلمه، ۴ برابر ترافیک و ۱٫۵ برابر اشتراک گذاری لینک نسبت به مقالات با طول متوسط (۹۰۰-۱۲۰۰ کلمه) ایجاد می‌کنند.

علت این موضوع، این است که چنین محتوای طولانی حجم زیادی از اطلاعات را در یک مکان به خوانندگان می‌دهد، که آن را به منبعی برای آن موضوع خاص تبدیل می‌کند.

 • از وبلاگ نویسی مهمان استفاده کنید

ارسال پست مهمان یک استراتژی لینک سازی محبوب است. اما امروزه روش صحیح ارسال مهمان تغییر کرده است. اگر می‌خواهید ارزش سئو را از وبلاگ نویسی مهمان دریافت کنید، باید در رویکرد خود استراتژی معتبری داشته باشید. دیگر نمی‌توانید برای یک وب سایت نامرتبط یک پست خوب بنویسید تا بک لینک به دست آورید و امیدوار باشید که رتبه بندی موتورهای جستجوی خود را بهبود ببخشید. 

اگر می‌خواهید بک لینک‌هایی با کیفیت بالا، رتبه‌بندی جستجوی بالاتر، افزایش ترافیک ارگانیک و جستجوی ارگانیک بیش