بررسی کپی بودن محتوا؛ 10 ابزار تشخیص محتوای کپی

بررسی کپی بودن محتوا؛ 10 ابزار تشخیص محتوای کپی

محتوای کپی (Duplicate content) و سرقت ادبی (Plagiarism) از مهم‌ترین خط قرمزهای موتور جستجوی گوگل به‌شمار می‌روند و تاثیر مستقیمی روی سئو سایت و رتبه‌بندی آن دارند. همین عوامل، تشخیص محتوای کپی را به یکی از چالش‌های اساسی در حوزه تولید محتوا تبدیل کرده است. اگر صاحب کسب‌وکار یا متخصص سئو هستید، باید از قرار گرفتن محتوای یونیک در سایتتان اطمینان حاصل کنید تا به نتایج مثبتی برسید و دچار جریمه گوگل نشوید. در این مقاله از تسمینو به بررسی محبوب‌ترین ابزارهای بررسی کپی بودن محتوا مثل دوپلی چکر و… […]

8 ماه 9 12 دقیقه

آنچه در این مطلب خواهید خواند

محتوای کپی (Duplicate Content) دقیقا به چه معناست؟
تشخیص محتوای کپی بدون ابزار
5 ابزار تشخیص محتوای کپی (سایت تشخیص کپی بودن مقاله)
اگر رقبا از وب سایت ما کپی کردند چه کاری انجام دهیم؟
چرا باید مراقب عدم نفوذ محتوای کپی به وب سایت‌ خود باشیم؟
مشاهده بیشتر

محتوای کپی (Duplicate content) و سرقت ادبی (Plagiarism) از مهم‌ترین خط قرمزهای موتور جستجوی گوگل به‌شمار می‌روند و تاثیر مستقیمی روی سئو سایت و رتبه‌بندی آن دارند. همین عوامل، تشخیص محتوای کپی را به یکی از چالش‌های اساسی در حوزه تولید محتوا تبدیل کرده است.

اگر صاحب کسب‌وکار یا متخصص سئو هستید، باید از قرار گرفتن محتوای یونیک در سایتتان اطمینان حاصل کنید تا به نتایج مثبتی برسید و دچار جریمه گوگل نشوید. در این مقاله از تسمینو به بررسی محبوب‌ترین ابزارهای بررسی کپی بودن محتوا مثل دوپلی چکر و… می‌پردازیم؛ همچنین شما را با بهترین روش‌های مقابله با دزدی محتوا آشنا می‌کنیم.

محتوای کپی (Duplicate Content) دقیقا به چه معناست؟

محتوای کپی یا Duplicate Content به معنای محتوایی است که از منابع مختلفی کپی شده و توسط یک نویسنده جدید، نوشته نشده است. این نوع محتوا نه تنها هیچ نوع ارزش سئویی برای سایت شما ایجاد نمی‌کند، بلکه به اعتبار آن ضربه می‌زند. حتی اگر محتوا از سایت خودتان کپی شده باشد نیز تاثیر منفی بر روی رتبه سایت شما خواهد داشت. الگوریتم پاندا گوگل یکی از الگوریتم‌هایی است که وظیفه تشخیص محتوای کپی را بر عهده دارد. این الگوریتم، شما را جریمه نمی‌کند ولی از قرار گرفتن سایت شما در نتایج جستجو جلوگیری می‌کند.

اگر شما یک مدیر سایت یا مدیر وبلاگ هستید و ناچارید از نویسندگان متعدد برای نگارش محتوای سایت خود استفاده کنید، طبیعی است که نگران کپی بودن متن مقالات باشید. خوشبختانه روش‌ها و ابزارهای متعددی برای تشخیص کپی بودن محتوا وجود دارد که برخی از آن‌ها رایگان و برخی غیر رایگان هستند. در ادامه، شما را با این ابزارها آشنا خواهیم کرد.

تشخیص محتوای کپی بدون ابزار

در این روش تشخیصی، نیاز به استفاده از ابزار ندارید و تنها به کمک یک سرچ ساده دستی می‌توانید این موضوع را متوجه شوید که آیا محتوای شما کپی است یا خیر؟! تنها کافی‌ست 3 مرحله زیر را انجام دهید.

 • متن مورد نظرتان را انتخاب کرده و کپی کنید

در گام اول، قسمت‌ کمی از متنی که قصد دارید تشخیص دهید کپی است یا خیر را کپی کنید. بهتر است در این مرحله، حجم متن زیادی انتخاب نکنید تا فرآیند کار برای شما سریع‌تر پیش رود و دقت کار افزایش یابد.

 • محتوای مربوطه را داخل دابل کوتیشن قرار دهید

بعد از کپی کردن متن، محتوای مدنظر را در میانه دابل کوتیشن یعنی : (“”) قرار دهید. این کار به افزایش دقت و کیفیت تشخیص کپی بود محتوای متنی شما کمک ویژه‌ای می‌کند.

 • متن را در گوگل جستجو کنید

پس از آماده کردن بخشی از محتوا، آن را در باکس جستجوی گوگل قرار دهید و دکمه Enter را بزنید. اگر قبلا محتوای مدنظر شما در گوگل منتشر شده باشد، احتمالا آن را مشاهده خواهید کرد و متوجه می‌شوید که متن شما کپی است.

5 ابزار تشخیص محتوای کپی (سایت تشخیص کپی بودن مقاله)

 • ابزار تشخیص محتوای کپی Copy scape

ابزار Copy scape، محبوب‌ترین ابزار بررسی محتوای کپی در بین وبمستران فارسی است. این ابزار دقت فوق‌العاده بالایی دارد. بسیاری از مدیران وب‌سایت‌ها، از ابزار Copy Scape به عنوان یک ابزار حرفه‌ای ویژه برای آنالیز کپی بودن محتوا کمک می‌گیرند. اما این ابزار چگونه کار می‌کند؟ فرض کنید نویسنده به شما یک محتوای آسمان خراش تحویل داده است و قصد دارید به صورت دقیق، کپی بودن آن را چک کنید. با کمک این ابزار، تشخیص کپی بودن محتوا برای شما ساده خواهد بود و در زمان کوتاهی می‌توانید کیفیت آن را بررسی کنید.

ابزار تشخیص محتوای کپی Copy scape

 • سایت تشخیص کپی بودن متن Site Liner

ابزار Site Liner نسبت به سایر ابزارها دقت کم‌تری دارد اما گاهی اوقات به علت مشکلات فنی مختلف، سایر ابزارها در دسترس وبمستر نیستند. در چنین شرایطی، سایت لاینر به عنوان یک یار کمکی در تشخیص متن کپی می‌تواند گزینه خوبی باشد. برای استفاده از این ابزار، تنها کافی‌ست تا آدرس URL سایتتان را در این ابزار کپی و پیست کنید.

Site Liner در نهایت، متن‌های کپی یا تکراری، زمان لازم برای لود شدن صفحه، تعداد کلمات محتواها و لینک‌های داخلی و خارجی را بررسی می‌کند. شما از این طریق می‌توانید استاندارد بودن سایت خود را بر اساس معیارهای مختلف بررسی کرده و نتایج را در قالب یک فایل PDF تحویل بگیرید. مدت زمان انجام این بررسی، به اندازه و سرعت سایت شما بستگی دارد.

سایت تشخیص کپی بودن متن Site Liner

 • بررسی تکراری بودن مقاله با ابزار Edu birdie

ابزار Edu birdie بررسی تکراری بودن مقاله را به صورت آنلاین انجام می‌دهد و بیشتر برای آنالیز کلی محتوای متنی کاربرد دارد. این ابزار حرفه‌ای، سرعت بالایی دارد و شما می‌توانید یک فایل متنی در آن آپلود کنید یا آدرس URL سایت خود را جهت یک بررسی کلی در آن قرار دهید. این ابزار کاملا رایگان است و نیاز به ثبت‌نام در آن نیست. علاوه بر این، امکان استفاده متعدد از سایت نامحدود است و در ازای آن، هیچ‌گونه تبلیغاتی به شما نمایش داده نمی‌شود.

بررسی تکراری بودن مقاله با ابزار Edu birdie

 • تشخیص کپی بودن محتوا با سایت Small Seo Tools

اگر وسواس زیادی برای تشخیص محتوای کپی دارید قطعا این ابزار حرفه‌ای به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد. وبمستران برای پروژه‌هایی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند، از این ابزار کمک می‌گیرند. به جرات می‌توان گفت که Small Seo Tools، یک ابزار تشخیص محتوای کپی بسیار قوی است. شما می‌توانید آدرس URL یا متن مورد نظر خود را در این سایت قرار دهید و در کوتاه‌ترین زمان، نتیجه بررسی را تحویل بگیرید.

 

تشخیص کپی بودن محتوا با سایت Small Seo Tools

 • ابزار تشخیص محتوای کپی Article Checker

سئوکاران ایرانی و خارجی بسیاری برای آنالیز دقیق محتوای متنی مقالات و پیدا کردن ساختارهای جمله‌بندی کپی از آرتیکل چکر کمک می‌گیرند. این ابزار، یک روش تست فوق‌العاده حرفه‌ای و دقیق است و به شما در مسیر پیدا کردن محتوای کپی کمک می‌کند. جالب است بدانید که هوش مصنوعی Article Checker حتی محتوای شما را از لحاظ گرامر و جمله‌بندی نیز بررسی می‌کند و گزارش کاملی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

 • Plagium

یکی از دقیق‌ترین ابزارها در حوزه تشخیص محتوای کپی، plagium است. این ابزار در دو نسخه پولی و رایگان در دسترس کاربران قرار دارد تا با استفاده از آن، محتواهای تکراری را شناسایی کنند. اگرچه نسخه رایگان هم می‌تواند بسیار مفید باشد، اما در نسخه پولی، جست و جوی دقیق‌تری صورت می‌گیرد و به همین دلیل، بهتر است مورد دوم را انتخاب کنید.

در این سایت، می‌توانید محتواهای 1000 کلمه‌ای را به صورت کاملا رایگان مورد بررسی قرار دهید. همچنین در صورت نیاز به تحلیل محتواهای طولانی‌تر، می‌توانید از پلن‌های مختلف استفاده کنید.

ابزار تشخیص محتوای کپی Plagium

 • Duplichecker

برای استفاده از Duplichecker، فقط کافی است ثبت نام کنید تا این ابزار، بخش قابل توجهی از امکاناتش را به صورت رایگان در اختیارتان قرار دهد. مزیت سایت دوپلی‌چکر این است که علاوه بر آدرس صفحات وب، از انواع فرمت متنی Text و Doc هم پشتیبانی می‌کند. به همین دلیل، می‌توانید به راحتی و در هر شرایطی از آن استفاده کنید.

این سایت هم تا 1000 کلمه، به صورت رایگان محتوای شما را بررسی می‌کند. با این حال، در نسخه Pro می‌توانید تا 25000 کلمه را بررسی کنید. همچنین نسخه پیشرفته، تحلیل‌های بیشتر و دقیق‌تری در اختیارتان قرار خواهد داد.

سایت تشخیص کپی بودن محتوا Duplichecker

 • آپ سئو

ممکن است برخی به دلایلی مانند عدم پشتیبانی ابزارهای خارجی از محتوای فارسی، ترجیح دهند از سایت‌های ایرانی استفاده کنند. آپ سئو یکی از همین ابزارها است. در این سایت، می‌توانید به صورت رایگان، URL سایت و صفحه موردنظرتان را وارد کنید تا بخش‌های کپی آن را برایتان مشخص کند. همچنین امکان آپلود فایل‌های متنی یا حتی نوشتن متن نیز در این سایت وجود دارد. این سایت به شما خواهد گفت که چند درصد محتوا کپی است.

توجه داشته باشید که به دلیل شباهت‌های ظاهری برخی عبارات، این ابزار ممکن است گاهی درصدها را بسیار پایین نشان دهد. به همین دلیل در صورتی که نمره شما بالاتر از 60 درصد شد، یعنی محتوایتان تا حد بسیار زیادی منحصر به فرد است.

اگر رقبا از وب سایت ما کپی کردند چه کاری انجام دهیم؟

تشخیص محتوای کپی توسط رقبا نیز اهمیت زیادی دارد، چراکه می‌تواند به رتبه سایت شما آسیب برساند. این در حالی است که شما همه وظایفتان را به درستی و طبق اصول، انجام داده‌اید. این مورد توسط الگوریتم دزد دریایی گوگل شناسایی می‌شود و سایت متخلف جریمه خواهد شد. برای شناخت بهتر این الگوریتم و نحوه عملکرد آن، سری به مقاله الگوریتم دزد دریایی ما بزنید. البته به صورت دستی نیز می‌توان این مورد را گزارش داد.

برای شکایت کردن از سایتی که از محتوای شما کپی کرده، کافی‌ست تا فرم Copyright Removal گوگل را پر کرده و ارسال کنید. گوگل پس از حدود 4 الی 7 روز، نتیجه شکایت ثبت شده را به شما گزارش می‌کند. پس از آن، یک اخطاریه برای سایت مختلف ارسال خواهد کرد و رتبه‌ای منفی برای آن در نظر می‌گیرد. در صورتی که تعداد شکایات از سایت مذکور بالا باشد، آن سایت به کلی از نتایج جستجوی گوگل حذف خواهد شد.

چرا باید مراقب عدم نفوذ محتوای کپی به وب سایت‌ خود باشیم؟

استفاده از محتوای کپی یا دزدی محتوا علاوه بر اینکه عملی غیر اخلاقی است، روی سئوی سایت و رتبه‌بندی آن تاثیر منفی دارد. موتور جستجوی گوگل الگوریتم‌های مخصوصی را برای تشخیص محتوای کپی در وبسایت‌ها دراختیار دارد. اگر این الگوریتم‌ها موفق به تشخیص کپی بودن متن بشوند، به‌سرعت رتبه سایتتان را کاهش می‌دهند و از اعتبار آن کم می‌کنند.

محتوای کپی، یکی از ترفندهای سئو کلاه سیاه است. الگوریتم‌های هوش مصنوعی گوگل همواره در حال پیشرفت و توسعه هستند، بنابراین تلاش نکنید با اسفاده از این روش‌ها گوگل را گول بزنید. مشخص است که اگر از روش‌های کلاه سیاه استفاده کنید، مرگ تدریجی سایت‌تان را رقم خواهید زد.

برای جلوگیری از این گونه اتفاقات، حتما قبل از درج محتوا در سایت، با تیم تولید محتوا هماهنگ باشید و دستورالعمل‌های لازم را به آن‌ها بدهید. هرگز در بررسی کپی بودن محتوا کوتاهی نکنید و حتما از ابزارهایی مثل دوپلی چکر استفاده کنید. اگر در این زمینه حرفه‌ای نیستید، نگران نباشید؛ با سفارش تولید محتوا از تسمینو می‌توانید با خیالی آسوده از کیفیت و کپی نبودن محتوا، تنها بر‌روی اجرای استراتژی‌های بهینه‌سازی سایت خود تمرکز کنید.

دیدگاه ها

2022/07/26

سلام ابزارهای جدیده دیگه ای به جز این 5 مورد نیست؟

2022/10/25

سلام ممنون این ابزارهای تشخیص محتوای کپی خیلی کاربردین.

2022/10/25

سلام ابزارهای تشخیص محتوای کپی خیلی کاربردین

2022/10/25

سلام این ابزارهای محتوای تشخصی کپی خیلی کاربردی بودن برای من. ممنون از معرفیشون

2022/10/25

سلام این ابزارهای تشخیص محتوای کپی خیلییی عالیه

2024/01/08

سلام
ممنونم از معرفی این ابزارهای کاربردی واقعا دنبالشون بودم
داپلی چکر از فارسی هم پشتیبانی میکنه؟؟ یا برای فارسی حتما باید از آپ سئو استفاده کنم؟

  2024/01/10

  سلام خانم علیزاده
  شما از داپلی چکر برای متن فارسی هم میتونید استفاده کنید، هیچ مانعی نداره.

2024/02/12

از این ابزارها برای تشخیص محتوای هوش مصنوعی هم میشه استفاده کرد؟

  2024/02/18

  سلام ابزاری که معرفی کردیم برای تشخیص محتوای کپی هستن و برای تشخیص محتوای هوش مصنوعی کاربردی ندارن.