بک لینک چیست؟ و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

آیا تا به حال این اتفاق را تجربه کرده‌اید با کلیک کردن روی یک کلمه کلیدی یا عبارتی در وب سایت یا فروم، به سایت جدیدی منتقل شوید؟ در این شرایط شما دقیقا با یک بک لینک مواجه شده‌ و آن را از نزدیک لمس کرده‌اید. به همین سادگی !

لینک سازی خارجی یا همان تولید بک لینک‌ نقش مهمی در فرایند بهینه سازی سایت در مرحله سئو خارجی دارد. متخصصین سئو تلاش می‌کنند تا با ترفندها و تکنیک‌ های مختلف تولید بک لینک‌ها (پیوند ورودی) بهترین اثر گذاری را برای آن‌ها ایجاد کنند! در ادامه به شما توضیح می‌دهیم که تاثیر بک لینک بر سئو چیست و شما را با روش‌های صحیح ایجاد بک لینک آشنا می‌کنیم. با تسمینو همراه باشید.

بک لینک چیست؟

به زبان ساده، بک لینک پیوندی از یک سایت به سایتی دیگر است. موتورهای جستجو مانند گوگل، بک لینک را به عنوان سیگنال مهمی جهت رتبه بندی در نظر می‌گیرند، زیرا وقتی یک وب سایت به وب سایت دیگری لینک می‌دهد، این مفهوم برداشت می‌شود که محتوای ارزشمندی دارد. بک لینکهای با کیفیت می‌توانند به افزایش رتبه سایت در نتایج SERP و بهبود سئو سایت شما کمک کنند.

بک لینک چیست

پاسخ سایت backlinko در به سوال بک لینک چیست؟

بک لینک‌ها به معنای لینک‌های ورودی بی‌طرف یک وب سایت هستند که به کاربران و موتورهای جستجوی گوگل، جهت یافتن وب سایت‌های جدید کمک می‌کنند؛ برای دستیابی به نتایج بالاتری در موتور جستجو استفاده از بک لینک‌ها توصیه می‌شود.

تاثیر بک لینک بر سئو سایت چگونه است؟

بک لینکها تاثیر مهمی در الگوریتم موتور جستجو، سئو و استراتژی کلی برای رشد وب سایت دارند. به بیان ساده، بک لینک را می‌توان به مکالمه‌ای بین دو وب سایت با دامنه متفاوت تشبیه کرد، مکالمه‌ای برد-برد برای هر دو سایت. به طور کلی تاثیر این ترفند سئو را می‌توان از جنبه‌های مختلف بررسی کرد:

  • کمک به برندینگ سایت

هنگامی که مردم در حال خواندن مطالب آنلاین هستند، متوجه لینک‌ها می‌شوند. اگر ببینند که نام برند و وب سایت شما بارها و بارها در یک مقاله ذکر شده است، برند شما به طور خودکار با موضوع مقاله در ذهن آن‌ها مرتبط می‌شود. همانطور که موتورهای جستجو لینک‌های سایت شما را تشخیص می‌دهند و نشان می‌دهند که سایت شما اطلاعات مفیدی دارد، کاربران نیز آن را می‌بینند و با گذشت زمان به برند شما علاقه‌مند می‌شوند.

  • افزایش ترافیک وب سایت 

داشتن بک لینک‌های زیاد می‌تواند شما را وادار به پیدا کردن دوستان جدید، رهبری و حفظ رابطه با مشتریان خود کند. وقتی شخصی یک پست خوب را می‌خواند و یک بک لینک را می‌بیند که به منبع اشاره می‌کند، احتمال زیادی وجود دارد که روی آن کلیک کند تا اطلاعات بیشتری در مورد اینکه آن مقاله از چه کسی و از کجا بوده است، به‌دست آورد. اگر آن شخص واقعاً از مقاله شما لذت ببرد، ممکن است شما را در رسانه‌های اجتماعی دنبال کند. یک لینک ساده می‌تواند علاوه بر کمک به رتبه بندی موتورهای جستجو، مشتریان جدیدی را به وب سایت شما بیاورد. این شیوه جذب ترافیک، نرخ پرش پایینی دارد.

  • تبلیغ

بک لینک روشی مناسب برای تبلیغ وب سایت یا محصولات شما از طریق نظر دادن در سایتهای معتبر و اشتراک گذاری در رسانه‌های اجتماعی است. اگر صفحاتی که می‌خواهید رتبه‌بندی کنید محتوای ضعیف/پایه‌ای داشته باشند، تلاش برای رتبه‌بندی بالاتر در موتورهای جستجو برای شما سخت خواهد بود.

  • بهبود رتبه سایت 

نتایج جستجوی ارگانیک نتایجی هستند که کلمات کلیدی مرتبط با عبارت جستجوی اصلی را در خود جای داده‌اند. در مقابل نتایج جستجوی ارگانیک، نتایج غیر ارگانیک قرار دارد که تبلیغات از نوع پرداخت به ازای کلیک هستند. بک لینک دادن به کسب رتبه بهتر شما به روش ارگانیک در موتورهای جستجو کمک می‌کند. اگر مقاله شما از وب سایتهای دیگر لینک دریافت کند، به مرور زمان در موتورهای جستجو رتبه بالاتری دریافت خواهد کرد.

  • افزایش سرعت ایندکس مطالب

یکی از روش‌های افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل، لینک سازی است؛ چه لینک سازی خارجی و چه داخلی. جالب است بدانید که گوگل و دیگر موتورهای جستجو برای شناسایی صفحات جدید در وب، از صفحات قدیمی و لینکهایی که در آن‌ها وجود دارد استفاده می‌کنند. از آنجایی که شانس بررسی مجدد سایتهای قدیمی و معتبر بیشتر است، قراردادن لینک سایت در چنین سایتهایی منجر به افزایش سرعت ایندکس سایت می‌شود.

انواع بک لینک چیست؟

انواع مختلفی از بک لینک وجود دارد که می‌توانید استفاده از آن‌ها را در استراتژی سئو سایت خود بگنجانید. در ادامه آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

  • بک لینک follow چیست؟

بک لینک follow رایج‌ترین و با ارزش‌ترین نوع بک لینک برای سئو است. هنگامی که یک لینک follow را در وب سایت خود قرار می‌دهید، به گوگل می‌گویید که لینک ارگانیک است (خریداری نشده) و شما صحت و ارزش محتوای آن لینک را تضمین می‌کنید. بک لینک فالو به سادگی به گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌گوید که “محتوای این لینک مهم است و باید به آن توجه کرد.”

نمونه‌ای از کد بک لینک فالو را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

بک لینک - Back Link

  • بک لینک nofollow چیست؟

بک لینک‌های Nofollow کمتر رایج هستند؛ چراکه ارزش کمتری دارند. این نوع بک لینک‌ها به موتورهای جستجو می‌گویند که یک لینک خاص را نادیده بگیرند.

تعریف رسمی گوگل از تگ nofollow این است که «Nofollow» راهی را برای مدیران وب‌سایت‌ها فراهم می‌کند تا به موتورهای جستجو بگویند «لینک‌های این صفحه را دنبال نکنید» یا این لینک خاص را دنبال نکنید.

نشانه گذاری HTML برای این پیوندها مشابه پیوندهای dofollow است، با یک تفاوت بزرگ – تگ “rel=nofollow”. اگر از لینک nofollow در مثال خود از بالا استفاده کنیم، به این صورت خواهد بود:

بک لینک - Back Link

درصد لینک‌های follow در مقابل nofollow که یک وب سایت دارد، متفاوت است. گوگل می‌خواهد ترکیب خوبی از هر دو را برای یک لینک سالم ببیند.

بزرگترین تفاوت بین این دو نوع لینک این است که گوگل ارزش زیادی برای لینک‌های follow قائل است. به این معنی که آن‌ها برای سئو عالی هستند. از سوی دیگر، لینک‌ نوفالو در اکثر موارد توسط الگوریتم گوگل نادیده گرفته می‌شوند. این بدان معناست که آن‌ها به ندرت برای سئو ارزشمند هستند.

شخصی که