چرا باید از سیمیلار وب به جای الکسا استفاده کنیم؟ + معرفی امکانات

سایت الکسا یکی از ابزارهای کاربردی برای سئوکاران است که از آن برای بررسی رتبه سایت، پیدا کردن کلمات کلیدی پربازدید و .. استفاده می‌کنند.  الکسا اعلام کرده است که به زودی قرار است بازنشسته شود و در چنین شرایطی بهترین جایگزین برای آن ابزار فوق العاده Similarweb خواهد بود.

سیمیلار وب به عنوان یک ابزار حرفه‌ای در همان روزهایی که الکسا فعال بود نیز عصای دست سئوکاران حرفه‌ای در دنیای وب بود. به جرات می‌توان گفت که الکسا در برابر سیمیلار وب ضعف‌‌های بزرگی دارد و حالا با برکنار شدن الکسا باید از سیمیلار وب، به عنوان یک ابزار حرفه‌ای و فوق کاربردی کمک بگیرید.

در این مطلب از سایت تسمینو با مهم‌ترین دلایلی که باید از همین امروز تحلیل و بررسی با سیمیلار وب را آغاز کنید، ارائه خواهد شد برای آشنا شدن با امکانات جذاب ابزار similar web، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

سیملار وب

 

چرا الکسا بازنشسته شد؟ پشت پرده ماجرا چیست؟

الکسا از علت بازنشستگی همیشگی خود از دنیای وب حرفی نزده است و فقط با انتشار مطلب زیر خداحافظی خود را اعلام کرده است:

الکسا

پس از گذشت ۲۵ سال از تولد الکسا در فضای وب و خدمت رسانی به مخاطبان در دنیای دیجیتال، تصمیم گرفته‌ایم در ۱ مه ۲۰۲۲ بازنشته شویم. به خاطر اینکه از سایت الکسا برای تجزیه و تحلیل وب سایت‌تان کمک گرفتید از شما متشکریم! خدمت رسانی به شما افتخار ما بود.

خداحافظی الکسا به نفع همه وبمستران

همان روزهایی که الکسا در اوج بود نیز متخصصین سئو حرفه‌ای تمایلی به استفاده از آن نداشتند، چون این وب سایت، با داشتن باگ‌های متعدد، آن قدرها قابل تکیه بود. ۳ تا از مهم‌ترین دلایلی که الکسا محبوب وبمستران نیست به شرح زیر است:

 • عدم ارائه آمار دقیق

آماری که توسط الکسا ارائه می‌شد به صورت تقریبی بوده و به هیچ وجه نمی‌توان به آن تکیه کرد. اصولا داده‌های ارائه شده در این وب سایت، از زمین تا آسمان با واقعیت اطلاعات مرتبط وب سایت، متفاوت است. به طور مثال الکسا ایران، آن قدرها قابل اعتماد نبود. در بسیاری مواقع این اطلاعات ناقص، باعث می‌شد که بدتر سئوکاران تصمیمات اشتباهی بگیرند.

 • هزینه‌های سنگین

اگر قصد استفاده از خدمات کامل الکسا را داشته باشید، باید اکانت‌ پولی این سایت را تهیه کنید. هزینه‌های خرید اکانت الکسا به علت گران بودن نرخ دلار، سرسام آور است و برای اکثر افراد امکان پذیر نیست. در حقیقت با توجه به نتایج غیرقطعی، مقرون به صرفه نیز نیست. با وجود ابزارهای به مراتب حرفه‌ای‌تر، پرداخت هزینه برای استفاده از الکسا، آن قدرها تصمیم هوشمندانه‌ای به نظر نمی‌رسید.

 • امکان تقلب در رتبه بندی

الکسا دوست وبمستران متقلب است، چون افراد می‌توانند به سادگی با پرداخت هزینه رتبه الکسای وب سایت خود را زیرورو کنند. پس با چنین شرایطی استفاده از الکسا اصلا منطقی نیست و بهتر است همین حالا برای همیشه با آن خداحافظی کنید!

سیمیلار وب (similar web) چیست؟، بهترین جایگزین برای الکسا

در چین شرایطی ابزار سمیلار وب (جایگزین الکسا) با داشتن امکانات متعدد فوق العاده به عنوان بهترین جایگزین کاربردی برای الکسا شناخته شده است. در سایت سیمیلار وب، اطلاعات مفیدی از ورودی‌های ارجاعی رقبایتان، میزان بازدید روزانه، کلمات پربازدید و … به دست خواهید آورد.

چرا باید از سیمیلار وب به جای الکسا استفاده کنیم؟

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که تصمیم دارید از سیمیلار وب دوست داشتنی برای تحلیل و آنالیز وب سایت‌ها استفاده کنید، در ادامه با همراه باشید تا با مزیت‌ها و کابردهای فوق العاده جذاب سیمیلار وب، آشنا شوید.

 • معیارهای درگیری یا Engagement Metrics

در این قسمت از سمیلار وب، می‌توانید اطلاعات بسیار کاربردی چون میانگین مدت زمان بازدید کاربران از صفحات مختلف وب سایت خود را مشاهده کرده و نرخ پرش یا تعداد بازدید از هر صفحه را نیز به دست بیاورید. این آمار کمک می‌کند تا بتوانید استراتژی سئو وب سایت خود را به صورتی بهینه ترتیب داده و برای آن برنامه ریزی بهتری داشته باشید.

معیارهای درگیری

 • نمایش ورودی سایت‌ها (Referrals)

در بخش Referrals سایت سیمیلاروب، شما می‌توانید لیستی از وب سایت‌های ارجاع دهنده ترافیک به وب سایت مورد بررسی را مشاهده کنید. این قابلیت برای پیدا کردن وب سایت‌های خوب جهت پیدا کردن رسانه‌هایی که رقبا در آن رپورتاژ آگهی منتشر کرده‌اند یا از آن ترافیک دریافت می‌کنند، فوق العاده است.

سیمیلار وب - similarweb

 • ارائه کلمات کلیدی هر سایت (Search)

در این وب سایت، شما می‌توانید به سادگی لیست کاملی از کلمات پرسرچ رقبا یا حتی وب سایت‌ خودتان به دست آورید. این قابلیت در قدم‌های اولیه سئو وب سایت که مشغول تحقیق کلمه کلیدی هستید، به شما کمک زیادی خواهد کرد.

سیمیلار وب - similarweb

 • تحلیل سوشال مدیا (Social)

یکی از بخش‌های مهم سئو وب سایت، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مختلف و دریافت سوشال سیگنال است، در سیمیلار وب، آمار جالبی از سطح فعالیت سوشال مدیا سایت مورد بررسی نمایش داده می‌شود.

مثلا همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید سایت تسمینو فعالیت خوبی در اینستاگرام داشته و توانسته‌ایم از این شبکه اجتماعی ترافیک ارجاعی دریافت کنیم.

امکانات سیمیلار وب - similarweb

 • شناخت علائق مخاطبین (Audience Interests)

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های وبمستران در قدم‌های اول سئو وب سایت، شناخت دقیق پرسونای مخاطبین سایت است، در بخش Audience Interests سایت سیمیلار وب، لیستی علائق کاربران وب سایت مورد آنالیز، نمایش داده می‌شود، این اطلاعات در بخش تدوین استراتژی تولید محتوای وب سایت، به وبمستر سایت کمک زیادی خواهد کرد.

سیمیلار وب - similarweb

 • نمایش رقبا و سایت‌‌های مشابه (Competitors & Similar Sites)

در بخش (Competitors & Similar Sites) ابزار سیمیلار وب، شما به سادگی می‌توانید لیستی از وب سایت‌های رقیب که موضوع یکسانی با سایت مورد بررسی شما دارند پیدا کنید، برای یک متخصص سئو شناخت دقیق رقبای وب سایت، جهت چیدن بهتری استراتژی سئو واجب است و حالا در این بخش از ابزار سیمیلار وب، شما می‌توانید به سادگی و بدون دردسر رقبای هر سایتی را پیدا کنید و لذت ببرید.

 • ابر کلمه یا قابلیت Word Cloud

در این بخش کلماتی که کاربران و مخاطبان شما در بازار هدف، جستجو کرده و در حقیقت مانی کیوردهای شما هستند، نمایش داده خواهند شد. به این صورت می‌توانید به شکلی بهتر، کلمات هدف خود را شناسایی کرده و برای آن‌ها برنامه ریزی داشته باشید.

 • تبلیغات نمایشی یا Display Advertising

در این بخش، شما می‌توانید وب سایت‌هایی که برای پیشبرد تبلیغات سئو خود از تبلیغات پولی استفاده کرده را دنبال کرده و بتوانید به همین تناسب استراتژی سئو وب سایت خود را ترتیب دهید.

تبلیغات نمایشی

چطور از سیمیلار وب استفاده کنیم؟

با توجه به موارد مطرح شده احتمالا شما نیز تصمیم گرفتید که همین حالا به جمع‌ حرفه‌ای‌های دنیای وب، بپیوندید و با کمک سیمیلار وب، یک تحلیل و بررسی لذت‌بخش را تجربه کنید. کار با سیمیلار وب، اصلا سخت نیست و با دو روش، می‌توانید از داده‌های این ابزار جذاب استفاده کنید.

 • روش اول: استفاده از سایت به صورت مستقیم

ساده‌ترین راه برای استفاده از این ابزار، مراجعه به سایت سیمیلار وب به آدرس similarweb.com است، پس از ورود به سایت، همچون تصویر زیر، آدرس دامنه مورد نظرتان را تایپ کنید و سپس روی گزینه SEARCH کلیک کنید.

سیمیلار وب - similarweb