کنیبالیزیشن چیست؟ و تاثیر آن در سئو+(روش‌های تشخیص و راه‌حل)

cannibalization چیست ؟

کنیبالیزیشن،یکی از مشکلات رایج در وب سایت‌ های ایرانی و خارجی است که به خاطر نداشتن روند کیورد تارگتینگ درست برای صفحات مختلف وب سایت، یا نزدیک‌ بودن کلمات کلیدی دو url، ایجاد می‌شود. زمانی که پس از سرچ کردن یک کلمه کلیدی شاهد دو نتیجه از سایت‌ تان در صفحه serp هستید به این معنا است که سایت شما دچار کنیبالیزیشن شده است!

این مشکل مهم، می‌تواند بین مقالات مختلف سایت یا حتی دسته‌بندی‌ها و محصولات سایت‌های فروشگاهی ایجاد شود، وجود این مسئله علاوه بر کاهش قدرت سئو سایت شما منجر به از دست رفتن کاربران به وب سایت‌تان نیز می‌شود.

در این مقاله به صورت جامع، از ۰ تا ۱۰۰ علل ایجاد مشکل کنیبالیزیشن در سایت همراه راه‌های کاربردی برای برطرف کردن آن، ذکر شده است با تسمینو همراه باشید.

کنیبالیزیشن (cannibalization) چیست ؟

زمانی که دو یا چند صفحه از وب سایت‌تان زمان سرچ کردن یک کلمه کلیدی در صفحه اول گوگل، نمایش داده شود، احتمالا شما دچار مشکل کنیبالیزیشن شده‌اید البته وجود هم نوع خواری یا کنیبال در سایت‌ را نمی‌توان تنها بر اساس مشاهده دو نتیجه از سایت در صفحه اول گوگل، نتیجه گیری کرد.
‌مهم‌ ترین شرط وجود هم نوع خواری این است که صفحاتی از وب سایت شما زمان جست‌وجو یک عبارت در صفحه سرپ، نمایش داده شوند که با هدف یکسان و کلمات کلیدی مشترک تولید شده باشند.

مهم‌ترین انواع کنیبالیزیشن در سایت، کدام است؟

بهتر است بدانید که کنیبالیزیشن ممکن است در صفحات مختلف وب سایت شما به علت استفاده غلط از کلمات کلیدی مختلف به وجود آید، رایج‌ ترین مدل‌ های به وجود آمدن کنبیالیزیشن شامل موارد زیر است.

بین دو مقاله

این مشکل، برای وب سایت‌ های که بدون داشتن استراتژی تولید محتوای اصولی تنها با استفاده کلمات کلیدی تکراری اقدام به تولید محتوا برای بخش وبلاگ می‌کنند ایجاد می‌شود.

کتگوری با محصول

اصولا فرق بین کلمات کلیدی صفحات دسته بندی سایت‌ های فروشگاه با محصولات، می‌تواند در برند، سایز، رنگ و مواردی از این دسته باشد، برای جلوگیری از کنیبالیزیشن در سئو سایت‌ فروشگاهی باید از کلمات کلیدی درست برای هر محصول و کتگوری استفاده کرد.

برچسب و کتگوری

برچسب یا تگ‌ها نوعی میکرو دسته بندی هستند، استفاده نادرست و غیر اصولی از برچسب‌ها موجب کنیبالیزیشن بین کتگوری‌ها و برچسب‌هایی می‌شود که کلمات کلیدی یکسان دارد، پیشنهاد می‌شود زمان به کاربردن برچسب‌ها دقت کنید و بی‌هدف از آن‌‌ها استفاده نکنید.

صفحه اصلی با سایر صفحات

برخی از وب سایت‌ها به علت داشتن قدرت دامنه بالا و وجود کیوردهای صفحات دیگر در هوم پیج، ممکن است دچار مشکل کنیبالیزشن صفحه اصلی سایت شوند.

 

خطرات وجود کنیبالیزیشن (یک قاتل خاموش که به جان سایت‌تان افتاده است!)

مشکل کنیبالیزیشن، صفحات مختلف سایت شما را به دشمنان هم نوع خوار خود تبدیل می‌کند که به مروز زمان قدرت و اعتبار یکدیگر را می‌ بلعند و قدرت سئو و اعتبار سایت تان نزد کاربران را نابود می‌کند، در ادامه با مهم‌ترین آسیب‌های کنیبالیزیشن، آشنا شوید.

کاهش قدرت دامنه

در کنار بسیاری از مشکلات مهمی که می‌تواند منجر به کاهش قدرت دامنه شوند مثل وجود محتوای بی‌ارزش، لینک سازی اسپم، مشکلات تکنیکال و… کنیبالیزیشن نیز به مرور زمان با ایجاد تعامل بد کاربران با سایت و ارسال سیگنال منفی به گوگل، موجب کاهش یافتن قدرت دامنه وب سایت شما خواهد شد.

هدر رفتن بودجه خزش

به علت وجود صفحات تکراری و بی‌ ارزش در نتایج زمان کنیالیزیشن، بودجه خزش سایت برای صفحات بی‌ارزش هدر می‌رود و این اتفاق می‌ تواند به تاخیر ایندکس شدن URL های مهم‌تر وب سایت‌تان منجر شود.

کاهش نرخ کلیک

کاربران گوگل، پس از مشاهده دو نتیجه یکسان در نتایج که موجب گیج و سردرگم شدن‌شان جهت انتخاب یک یوآرال برای کلیک می‌ شوند تصمیم می‌ گیرند وارد وب سایتی که منشا ایجاد این ماجرا است نشوند و همین موضوع می‌تواند نرخ کلیک یا همان CTR کلی سایت شما را کاهش بدهد.

افت رتبه هر دو URL

زمان وجود کنیبالیزیشین بین دو صفحه، به علت کاهش قدرت هر دو صفحه، هر دو URL درگیر کاهش رتبه می‌شوند و جایگاه‌ فعلی‌ شان در گوگل را نیز از دست می‌دهند.

رقابت صفحات داخلی سایت‌ تان

زمان وجود این مشکل، همزمان دو URL وب سایت‌ شما در صفحه نتایج، با یکدیگر رقابت می‌کنند، در چنین شرایطی قدرت و اعتبار هر دو صفحه کاهش پیدا می‌کند و هیچکدام توانایی رسیدن به لینک ۱ گوگل را پیدا نخواهند کرد.

چطور کنیبالیزیشن را در سایت‌مان تشخیص دهیم؟

بسیاری از متخصصین سئو زمان تشخیص کنیالیزیشن یا هم‌نوع خواری در سایت، دچار اشتباه و خطا می‌شوند و بدون دلیل اقدام به دستکاری کلمات کلیدی و کد‌های HTML یوآر‌ال‌ های مختلف می‌ کنند! تشخیص درست کنیالیزیشن نیاز به صرف زمان وتخصص کافی است تا دچار اشتباه در این امر نشوید.

سرچ کنسول، بهترین ابزار جهت تشخیص کنیبالیزیشن

سرچ کنسول، به عنوان مهم‌ترین ابزار کار سئو کاران، برای تشخیص کنیبالیزیشن نیز به کمک شما می‌آید تا بتوانید خیلی راحت، وجود هم‌نوع خواری در صفحات مختلف سایت‌تان را تشخیص دهید.

برای این کار، در ابتدا وارد بخش performance سرچ کنسول شوید و روی گزینه NEW کلیک کنید.

آشنایی با مفهوم سرچ کنسول دارای اهمیت بالایی است که برای کسب اطلاعات دقیق از آن می‌توانید به مقاله سرچ کنسول چیست مراجعه کنید

حالا پس از انتخاب NEW،  روی گزینه QUERY کلیک کنید