رپورتاژ آگهی چیست و چه تاثیری در سئو سایتتان دارد؟🎯

یکی از واژه‌های پرکاربرد دنیای رنگارنگ دیجیتال مارکتینگ و سئو، رپورتاژ آگهی است که یک روش موثر برای بهتر دیده شدن کسب و کارها نزد مشتریان خود در فضای موتور جستجوی گوگل است. البته موضوع به همین سادگی‌ها نیست، باید بدانید که انتشار آن قاعده و قانون‌های خودش را دارد! اگر شما به دنبال رسیدن به یک پاسخ جامع برای این سوال هستید تا پایان این مقاله با تسمینو همراه باشید. در این مطلب، تمامی نکات مرتبط با این موضوع و راز و رمزهای داشتن یک کمپین رپورتاژ آگهی موفق را با شما درمیان خواهیم گذاشت.

رپورتاژ آگهی چیست؟ 

دانستن چیستی این سوال مهم است چرا که آشنایی کامل با این مفهوم، لازمه درک بهتری از کاربرد و چگونگی تولید آن است. کلمه Reportage که در اصل از زبان فرانسوی گرفته شده، به معنای «گزارش» است. پس معنای آن به معنای گزارشی است که محتوای آن با حالتی روایت گونه، ضمن بیان اطلاعاتی مفید و کاربردی و البته مستند، به معرفی یک محصول، یک خدمت یا یک برند می پردازد.

در واقع محتوایش شامل اطلاعاتی می‌شود که برای کاربران و مخاطبان کاربردی و مفید است. همه کاربران و مخاطبان سوالاتی در ذهن خود دارند و در اینترنت به دنبال پاسخ این سوالات می گردند و این‌جا، جایی‌ست که رپرتاژ آگهی وارد کار می شود. پس شامل اطلاعات، نکات و فکت‌هایی بوده که برای کاربران مفید است. در واقع سعی دارد با محتوای خود به سوالات و نیازهای کاربران و بازدیدکنندگان پاسخ مناسبی ‌دهد.

تفاوت ریپورتاژ آگهی با مقاله بلاگ در چیست ؟

اما تفاوتی که رپورتاژ آگهی با یک مقاله عادی و طبیعی در یک وب‌سایت دارد، این است که با اهداف تبلیغاتی تولید می‌شود. یعنی ضمن ارائه اطلاعات و نکات کاربردی به مخاطبان خود، آن‌ها را به سمت یک محصول خاص یا یک سرویس ارائه‌دهنده خدمات هدایت می‌کند؛ بنابراین متن مقاله را طوری ننویسید که خواننده وقتی به جایی از متن شما رسید دیگر علاقه‌ای به خواندن ادامه مطلب نداشته باشد. تمام بخش‌های متن باید جذاب و مفید باشد. پس از کوتاه‌نویسی هرگز نترسید. به بیان دیگر رپورتاژ‌ آگهی‌ ها با گرایش‌های تجاری تولید می‌شوند و هدف از آن‌ها این است که مخاطب به نحوی موثر با خدمات و محصولات یک برند آشنا شود تا در نهایت به استفاده از آن محصول یا خدمت مجاب شده و نهایتا مخاطب، به مشتری تبدیل شود.

تاریخچه ریپورتاژ آگهی

اگرچه که در این مطلب تمرکز ما روی معرفی و بررسی است؛ اما رپورتاژ آگهی اینترنتی قدمتی بیشتر از این دارد. یکی از اصلی‌ترین انواع آن که جزو قدیمی‌ترین‌ها و محبوب‌ترین‌ها نیز به حساب می آید، ریپورتاژ خبری تلویزیونی است. شیوه ای که هنوز نیز محبوبیت و تاثیرگذاری خود را دارد.

یکی دیگر از انواع قدیمی و کلاسیک، آن‌هایی است که در روزنامه‌ها و نشریات منتشر می‌شدند. در واقع می‌توان خواستگاه آن را به نشریات و روزنامه‌ها نسبت داد؛ زیرا برای اولین بار در این رسانه‌ها منتشر می‌شدند.

صاحبان روزنامه‌ها، مجلات و نشریات به‌دنبال افزایش درآمد خود بودند و به همین دلیل، یک راه مناسب برای این رسیدن به این هدف، انتشار رپرتاژ خبری برای محصولات و برندهای مختلف بود. امروزه مهم‌‌ترین و رایج ‌ترین شیوه‌ها، ریپرتاژهای آگهی اینترنتی هستند؛ مقالاتی که در وب‌سایت‌های پربازدید و معتبر درج شده و اهداف تبلیغاتی دارند.

رپرتاژ آگهی چیست

کاربرد رپورتاژ آگهی چیست؟

همان‌طور که از نامش هم پیداست این مفهوم یک شیوه تبلیغاتی است که اتفاقا بسیار هم موثر است. تولید و انتشار Reportage ، شیوه‌ای است که هم برای تولیدکننده آن (که در واقع همان صاحب برند است)، هم برای وب‌سایت منتشر کننده آن و هم برای مخاطبانی که آن را می‌خوانند مفید است. در ادامه به توضیح کاربردش برای هر یک از سه دسته ذکر شده یعنی برند تولید کننده، وب‌سایت منتشر کننده و بازدیدکننده خواهیم پرداخت.

  • کاربرد رپورتاژ خبری برای برند تولیدکننده

هر کسب‌وکاری که نسبت به تولید و انتشار Reportage اقدام کند، یک سرمایه‌گذاری بلندمدت و سودآور برای خود انجام داده‌است. در واقع، تولید آن یک سرمایه‌گذاری مطمئن در فرآیند برندینگ است. همه کسب‌وکارها یا خدمتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند یا محصولی را به آن‌ها عرضه می‌دارند؛ بنابراین مهم است که آن کسب‌و‌کار در نظر مشتریان و مخاطبان خود معتبر شناخته شود. اعتبار همان صداقت و راستگویی یک محصول است. اعتبار میزان تخصص و تبحر در زمینه فعالیت است. اعتبار، همان چیزی است که در ذهن مردم و مخاطبان تحت عنوان برند ثبت می‌شود.

البته برندینگ تنها وجه سودآوری و فایده تولید ریپورتاژ‌های آگهی نیست. آن‌ها برای سئو سایت نیز بسیار موثر هستند. یکی از راه‌های بهبود کیفیت و ارزش سایت از نظر ربات‌های گوگل، خرید و انتشار رپورتاژ است؛ چرا که موجب جذب بازدیدکنندگان بیشتر و افزایش مخاطبان وب‌سایت می‌شوند؛ به همین ترتیب فروش محصولات و خدمات یک برند نیز با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

  • کاربرد ریپورتاژ آگهی برای وبسایت منتشر کننده آن

رپرتاژهای آگهی معمولا در وب‌سایت‌های خبری و سایت‌های پربازدید که ارزش و اعتبار خوبی دارند، منتشر می‌شود و انتشار در سایت های خبری، برای این سایت‌ها از دو جنبه ارزش و سود به ارمغان می‌آورد: یکی سود مالی و دیگری ارزش محتوایی.

شما هم اگر با رپورتاژ آگهی آشنایی داشته باشید، به احتمال زیاد می‌دانید که انتشار آن با هزینه همراه است. همان‌طور که گفته شد، سایت‌هایی که به عنوان مرجع انتشار مورد استفاده قرار می‌گیرند، سایت‌های مشهور و معتبر و پربازدید هستند که بازدیدکنندگان زیادی از صفحات آن‌ها بازدید می‌کنند. نرخ کلیک این سایت‌ها بسیار بالاست و به دلیل داشتن مخاطبان زیاد، هزینه قابل توجهی در ازای انتشار محتوای تبلیغاتی سایر برندها دریافت می‌کنند.

از سوی دیگر، رپرتاژهای خبری خود دارای ارزش محتوایی بوده و حاوی اطلاعاتی مفید و کاربردی برای بازدیدکنندگان و مخاطبان سایت هستند؛ بنابراین انتشار آن‌ها به بهتر شدن و غنی‌تر شدن محتوای خود سایت نیز کمک می‌کند. همچنین، اگر از سوی یک برند معتبر منتشر شوند و در نهایت مخاطبان سایت از محصول یا خدمت معرفی شده در رپرتاژ رضایت داشته باشند، به اعتبار و محبوبیت سایت منتشر کننده نیز افزوده می‌شود.

  • کاربرد رپورتاژ آگهی برای بازدیدکنندگان

اما در نهایت به سراغ سود و کاربرد رپرتاژ آگهی برای خوانندگان و مخاطبان سایت خواهیم رفت. حقیقت این است که اگرچه خود تبلیغات در ذات خود و به تنهایی معمولا جذاب نیست، اما مردم اکثرا از محتوای تبلیغاتی آموزنده و کاربردی بسیار استقبال می‌کنند.

در واقع رپورتاژهای آگهی با محتوای ارزشمند خود، نکات و اطلاعاتی که در بر دارند، می‌توانند دانش و آگاهی مخاطبان را افزایش دهند و از این طریق به آن‌ها سود برسانند. یک ریپرتاژ با محتوای خوب و کاربردی می‌تواند به مخاطبان در انتخاب محصولات و خدمات بهتر کمک شایانی کند.

البته ناگفته نماند که محتوا باید درعین‌حال که مفید و کاربردی است، برای مخاطب سرگرم‌کننده نیز باشد تا او را ترغیب کند که تا انتها این محتوا را مطالعه کند. موثرترینشان، آن‌هایی هستند که دارای حالتی روایت‌گونه باشند. اصطلاحا، یک آگهی خبری خوب و موفق، از فن «داستان‌گویی» به‌خوبی استفاده می‌کند.

یکی دیگر از دلایل تاثیرگذاری بالا و نفوذ زیاد آن‌ها، این است که آن‌ها نسبتا دارای چهره‌ای انسانی هستند؛ به این معنی که مخاطب می‌تواند با آن‌ها ارتباط بیشتری برقرار کرده و احساس نزدیکی بیشتری داشته باشد.

دلیل دیگر تاثیرگذاری بالا، این است که در منابع معتبر و قابل‌اطمینان منتشر می‌شوند. سایت‌هایی که نسبت به انتشار آن‌ها اقدام می‌کنند، دارای جایگاهی مطمئن در میان مردم و مخاطبان خود هستند. این اعتبار به نوبه خود به محتواهای درون سایت، از جمله Reportage نیز منتقل می‌شود و خوانندگان، احساس می‌کنند که این محتوا قابل‌اعتماد است.

مزایای رپورتاژ چیست

مزایای انتشار رپورتاژ آگهی چیست؟

احتمالا تا اینجای کار متوجه شدید که رپورتاژ آگهی چیست و چرا سایت‌ها اقدام به انتشار آن در فضای وب می‌کنند، اما پرسش اصلی این است که این مفهوم در کدام یک از ابعاد فعالیت یک کسب‌وکار در فضای آنلاین، موثر است؟ درواقع این مزایا را می‌توان از نگاه سئو و جذب مشتری بررسی کرد، زمان آن رسیده است که این دو عینک را بر چشم بزنیم و با برخی از تاثیرات فوق‌العاده این سبک تبلیغات در دنیای وب، آشنا شویم.

  • تاثیرات رپورتاژ آگهی بر سئو سایت

به‌جرئت می‌توان گفت که اکثر سایت‌ها برای دیده‌شدن در موتو‌ر