سرچ کنسول چیست؟+ معرفی جامع ۱۳ بخش Google Search Console

جعبه ابزار همه کاره متخصصین دنیای وب از جمله وب مستران و سئو کاران و … سرچ کنسول است، امروزه در دنیای وب، مدیریت یک وب سایت اینترنتی بدون نظارت داشتن بر سرچ کنسول آن تقریبا بی‌معنی است!

سرچ کنسول به مدیریت بهتر سایت یک کسب‌ و کار اینترنتی در فضای وب کمک می‌کند، در این مقاله تلاش کردیم توضیحات جامعی از چیستی ابزار سرچ کنسول، کاربردها و مزایای آن + معرفی بخش‌ های مختلف این ابزار حرفه‌ ای را خدمت شما همراهان عزیز ارائه کنیم.

اگر دوست دارید که اطلاعات جامعی پیرامون ابزار سرچ کنسول به دست آورید و به شیوه حرفه‌ ای از آن استفاده کنید پیشنهاد می‌ شود تا پایان این مقاله با تسمینو همراه باشید.

سرچ کنسول چیست ؟ (جعبه ابزار جادویی وبمستران را بشناسید)

فرض کنید شما یک تعمیر کارحرفه‌ ای هستید! آیا بدون داشتن یک جعبه ابزار خوب و حرفه‌ ای می‌ توانید کارهایتان را پیش ببرید؟

قطعا نه!

در دنیای سئو و وبسمتری نیز سرچ کنسول به عنوان عصای دست وب مستران شناخته می‌شود و تقریبا مدیریت سایت بدون کمک آن غیر ممکن است یا حداقل اگر نباشد کلاف مدیریت اوضاع از دست مدیر خارج می‌شود و شرایط مدیریت سایت به هم می‌ریزد.

سرچ کنسول را می‌توان به دستیار حرفه‌ای مدیر وب سایت، تشبیه کرد که شبانه روز مشغول فعالیت در جهت خدمت رسانی به کسب‌ و کار است و با جمع آوری اطلاعات مختلف و ارائه آن به مدیر وب سایت، در جهت رشد و پیشرفت سایت، کمک می‌کند!

سرچ کنسول یعنی :

یک ابزار آنلاین حرفه‌‌ای که از سمت گوگل برای مدیریت بهتر وب سایت ارائه شده است، با کمک سرچ کنسول می‌توانید به صورت روزانه لیست کاملی از کلماتی مختلفی که وب سایت شما از آن‌ ها ورودی می‌ گیرند، بخشی از ارورها، ایرادات فنی و … را مشاهده کنید.

گوگل سرچ کنسول به درد چه کسانی می‌خورد؟

سرچ کنسول چیست

در قدم اول، برای اینکه با مفهوم دقیق سرچ کنسول آشنا شوید بهتر است بدانید که سرچ کنسول به درد کدام دسته از افراد در دنیای دیجیتال مارکتینگ می‌ خورد و آیا یادگیری کار با سرچ کنسول برای شما مناسب خواهد بود یا خیر؟

۱٫ متخصص سئو (SEO expert)

شاید باور نکنید اما خانه دوم هر متخصص سئویی سرچ کنسول است و تقریبا باید هر روز به آن سر بزند!

اگر شما در دنیای سئو فعالیت داشته باشید برای تایین استراتژی سئو سایت و بررسی وضعیت فعلی و ارائه راهبردهای سئو در آینده نیاز به سرچ کنسول دارید.

۲٫ مدیر کسب‌ و کار (Business Manager)

مدیر یک کسب‌وکار نیز اگر فرایند سئو وب سایت خود را به یک تیم برون سپاری کرده است بهتر است با سرچ کنسول آشنایی ابتدایی داشته باشد تا با فرایند رشد سایت و وضعیت آن، آشنا باشد و در صورت مشاهده مشکلی آن را با تیم فنی در میان بگذارد،.

الیته تحلیل سرچ کنسول نیازمند دانش و تجربه است اما آشنایی سطحی آن برای مدیر یک کسب‌وکار مفید است.

۳٫ توسعه دهنده وب (Web Developer)

برنامه نویسان وب سایت نیز می‌توانند از سرچ کنسول برای پیدا کردن ایرادات فنی موجود در ساختار وب سایت، کمک بگیرند، خیلی وقت‌ها ایرادات پنهان کدنویسی سایت در بخش Coverage سرچ کنسول نمایان می‌شود و به راحتی می‌توان از شر آن‌ها خلاص شد.

۴٫ دیجیتال مارکترها (Digital Marketers)

دیجیتال مارکترها علاوه بر سرچ کنسول از ابزارهای دیگری مثل گوگل آنالیتکس و تگ منیجر و … برای تجلیل وضعیت کسیب‌وکار در فضای آنلاین کمک می‌گیرند، بدون سرچ کنسول، آنالیز وضعیت سایت و بهبود بخشیدن به آن غیر ممکن است.

کاربردهای سرچ کنسول چیست؟

تا اینجای کار فهمیدیم که سرچ کنسول چیست و کار کردن با آن برای کدام دسته از افراد در فضای آنلاین مفید است، اما حالا سراغ ۳ تا از مهم‌ترین کاربردهای سرچ کنسول می‌رویم برای کار کردن با این ابزار حرفه‌ای، ۳ مزیت کاربردی آن را فراموش نکنید.

۱٫ مدیریت وضعیت سایت (site management)

برای اینکه وضعیت پیشرفت سایت اندازه گیری شود از سرچ کنسول استفاده می‌شود؛ در حقیقت سرچ کنسول میز مدیریت یک مدیر سئو است که در آن زیرُبم‌های کارهای مدیریتی که در فرایند سئو و مدیریت سایت نظارت می‌شود و بدون استفاده از سرچ کنسول همیشه یک جای کار می‌لنگد!

۲٫ بهبود مشکلات (Improve problems)

اصولا وب سایت‌ها هر روز با مشکلات جدیدی دسته و پنجه نرم خواهند کرد، پیدا کردن مشکلات و برطرف کردن آن‌ها نیازمند استفاده از یک ابزار حرفه‌ای مشکل یاب است که سرچ کنسول، در این زمینه به خوبی نقش ایفا می‌کند!

۳٫ چیدن استراتژی (Picking strategy)

وب مستران ، کارشناسان سئو یا دیجیتال مارکترها از داده‌ های به دست آمده در سرچ کنسول استفاده می‌کنند تا بتوانند استراتژی سئو آینده سایت را ترسیم کنند.

تفاوت سرچ کنسول، گوگل آنالیتکس چیست؟

اگر تازه با دنیای دیجیتال مارکتینگ و سئو آشنا شده باشید احتمالا بین تفکیک مفهوم این دو ابزار آنلاین گیج شوید و کاربردهای دقیق آ‌ن‌ها را نتوانید به خوبی از یکدیگر تفکیک کنید و قطعا حق دارید و درآغاز مسیر ورود به دنیای بازاریابی دیجیتال، این موضوع عادی است!

 

در ابزار گوگل آنالیتکس، اطلاعات کاملی پیرامون تعداد بازدیدهای روزانه از سایت، آنالیز کیفیت محتوای سایت، بررسی علاقه کاربران وب سایت، اطلاعاتی از پیرامون کاربران سایت از جمله سن، جنس، محل زندگی، علائق، روش ورودی کاربران به صفحات مختلف سایت و دیگر اطلاعات اینچنینی را به دست آورید.

یعنی شما با کمک سرچ کنسول:

اطلاعات مفیدی پیرامون کلمات کلیدی که کاربران با سرچ کردن آن‌ها وارد سایت شما شده‌اند، بررسی مسائل فنی … به دست می‌آورید.

اما با گوگل آنالیتیکس :

می‌توانید اطلاعات مفیدی پیرامون رفتار کاربران وب سایت‌تان، علاقه مندی آن‌ها، بررسی موارد محبوب برای کاربران و … را به دست آورده و بر اساس نیاز بازار هدف‌تان و نیاز مشتریان‌تان فعالیت وب سایت‌تان را بهینه کنید.

استفاده از سرچ کنسول بهتر است یا گوگل آنالیتکس؟

بین این دو ابزار هیچ نوع برتری وجود ندارد و هر کدام کاربردهای خاص خودشان را دارند، اگر قصد دارید به عنوان یک وب مستر جرفه‌ای در فضای وب فعالیت داشته باشید استفاده از سرچ کنسول و گوگل آنالیتکس در کنار یکدیگر به شما توصیه می‌شود.

چطور از سرچ کنسول استفاده کنیم؟

برای استفاده از سرچ کنسول جهت بررسی و آنالیز سایت باید چهار قدم زیر را بردارید تا بتوانید به خوبی از این ابزار آنلاین کمک بگیرید.

مرحله اول : سرچ کنسول را جستجو کنید!

برای وارد شدن به سرچ کنسول در گوگل به صورت انگلیسی عبارت Google Search Console را سرچ کرده و روی لینک اول کلیک کنید.

مرحله دوم: (start now) را انتخاب نمایید

پس از کلیک کردن روی لینک اول، صفحه زیر برای شما نمایش داده خواهد شد ، برای ادامه کار باید گزینه start now  را انتخاب کنید.

مرحله سوم : وب سایت‌تان را تایید کنید

برای اینکه سرچ کنسول گوگل، این موضوع را درک کند که شما وب مستر سایت هستید و دلیل منطقی برای ارائه اطلاعات به شما داشته باشد، نیاز به تایید وب سایت‌ تان در سرچ کنسول گوگل دارید برای این کار در ابتدا باید دامنه سایت‌ تان طبق تصویر زیر وارد کنید.

۲ روش تایید سایت در سرچ کنسول

روش اول : دانلود فایل html  ارائه شده توسط سرچ کنسول و آپلود آن در هاست.

روش دوم: عدم استفاده از فایل  html و کمک گرفتن از ترفندهای زیر برای وریفای در سرچ کنسول:

 1. قرار دادن تگ html در بخش هوم پیج
 2. وصل کردن سرچ کنسول به کمک اکانت گوکل آنالیتیک
 3. کمک گرفتن از تگ منجیر برای وریفای کردن اکانت سرچ کنسول

فراموش نکنید که زمانی که شما وب سایت‌ تان را به سرچ کنسول متصل می‌ کنید هیچ اطلاعاتی برای شما نمایش داده نخواهد شد و برای جمع‌ آوری داده توسط این ابزار حدود یک هفته زمان لازم است، پس صبور باشید و برای تماشای اطلاعات استخراج شده از سایت‌ تان  عجله نکنید.

مهم‌ترین بخش‌ های سرچ کنسول چیست؟ (معرفی ۱۳ بخش مهم سرچ کنسول)

سرچ کنسول، دارای بخش‌های مختلفی است که هر کدام، کارایی‌های خودشان را دارند برای استفاده بهتر از این ابزار جذاب حرفه‌ای آشنا بودن با مفهوم دقیق کارکرد هر بخش از سرچ کنسول برای شما واجب است!

Performance (کارایی)

سایت شما از کدام کلمات کلیدی ورودی  دارید؟ چند درصد از کاربران روی عناوین مختلف محتواهای وب سایت شما کلیک می‌کنند؟ میزان درصد نرخ کلیک نسبت به بازدید از محتوای وب سایت شما در صفحه نتایج چقدر است؟ و …

 

پاسخ تمامی سوالاتی از دسته سوالات بالا در بخش PERFRMANC گوگل برای شما قابل نمایش است، در بخش PERFORMANCE اطلاعات زیر درباره سایت‌ را می‌توانید بررسی کنید:

 • Total Clicks : تعداد کلیک‌ها
 • Total Impression: تعداد بازدید از صفحات
 • Average CTR: درصد کلیک‌ها نسبت به بازدید
 • Average Position : رتبه تقریبی در صفحه نتایج
 • QUERIES : کلمات جست‌جو شده
 • PAGE: بررسی صفحات
 • CONTRIES: کشورهای کاربران
 • DEVICES: نوع دستگاه کاربران
 • SEARCH APPEARANCE : بررسی ظاهر جستجو
 • Dates: آنالیز تاریخ‌ها

URL inspection (بازرسی آدرس اینترنتی)

فرض کنید قصد دارید اطلاعات کاملی پیرامون یکی از آدرس‌های اینترنتی وب سایت‌تان به دست آورید بخش Url inspection برای این کار به کمک شما می‌ آید و می‌ توانید به کم آن درباره وضعیت ایندکس، تعداد ارورهای یک یوار ال، و موبایل فرندلی بودن آن و.. اطلاعات خوبی را در این بخش بدست آورید.

Coverage (پوشش)

ارورهای سرچ کنسول در سایت، به مرور زمان سلامتی کامل وب سایت شما را نابود می‌کنند! در بخش Coverage می‌توانید از شر تمامی ارورهای خلاص شوید.

بخش Coverage در سرچ کنسول، که تحلیل‌ گر ارور های موجود در ساختار سایت شما است، شامل ۴ بخش اصلی زیر است:

 1. error : ارورهای موجود برطرف نشده داخل وب سایت
 2. valid with warning: صفحات ایندکس شده درگیر مشکل نیاز به بهبود
 3. valid : نمایش صفحات بدون خطا یا آدرس‌های اینترنتی ایندکس شده که در سایت مپ نیستند
 4. excluded : لیست ارورهایی که دارای مشکل بود و حالا خطای آن‌ها برطرف شده است.

 

Coverage

Sitemaps (نقشه های سایت)

ایندکس شدن صفحات مختلف سایت بدون سایت مپ، کار ساده‌ای نیست! شما می‌توانید با کمک این بخش، پس از راه اندازی سایت‌‌تان سایت مپ وب سایت تان را به گوگل معرفی کنید تا به روند ایندکس صفحات مختلف وب سایت تان در گوگل، سرعت ببخشید.

بخش sitemap در سرچ کنسول، دو قسمت را به شما ارائه می‌کند که می‌توانید از آن کمک بگیرید:

 1. Add a new sitemap : اضافه کردن یک سایت مپ جدید برای ایندکس بهتر صفحات
 2. Submitted sitemaps: سایت مپ‌های ارائه شده پیشین در سرچ کنسول

Removals (حذف‌ها)

ممکن است صفحات مختلفی از وب سایت شما در گوگل، ایندکس</