دیجیتال مارکتینگ چیست (بازاریابی دیجیتال) و چه کاربردی دارد؟

امروزه تعداد زیادی از مدیران کسب و کارهای نوپا یا کارکشته و قدیمی، دیجیتال مارکتینگ موفق را با رشد کسب و کار خود کاملا یکسان می‌دانند. علت این نگاه چیست؟ دیجیتال مارکتینگ یک راه ایده‌آل برای حضور در کانون توجه طیف گسترده‌ای از افراد است. گستردگی و در دسترس بودن اینترنت، دو دلیل اصلی پهناور بودن حوزه دیجیتال مارکتینگ هستند. به نمونه‌های زیر توجه کنید تا درک بهتری نسبت به فراگیر بودن استفاده از اینترنت در جهان به دست بیاورید:

  • اگر امروز نتوانید اخبار روز را از تلویزیون ببینید، به جای آن از سایت‌های خبری استفاده می‌کنید.
  • زمانی که شما تصمیم نداشته باشید تا وقت زیادی را صرف رفت و آمد به کلاس‌های حضوری کنید، به سراغ کلاس‌های آنلاین خواهید رفت.
  • برای تبلیغات محصولات خود از بیلبوردهای مرکز شهر استفاده نمی‌کنید. چون معتقد هستید که همه افراد به آن دسترسی ندارند. به همین منظور، دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی را بهترین راه حل می‌دانید.
  • برای دور بودن از شلوغی جمعیت و امنیت در هنگام خرید، به فروشگاه‌های اینترنتی سر می‌زنید.
  • به شبکه‌های اجتماعی توجه می‌کنید تا به سبک زندگی ایده‌آل خود دست پیدا کنید.

این مثال‌ها تنها چند نتیجه منحصربه‌فرد از گسترش اینترنت هستند. بنابراین، آموزش یا خرید حضوری جای خود را به نوع مجازی داده‌اند. هم اکنون دیگر رنگ و بوی خرید حضوری برای افراد تازگی ندارد. چون دنیای مجازی فرصت‌های زیادی را در اختیار آن ها می‌گذارد. دسترسی راحت در هر مکان و هر زمان، باعث شده است که حدود ۹۹ درصد از مردم جهان، اینترنت را مرجع اصلی دستیابی به نیازهای خود بدانند.

مفهوم دیجیتال مارکتینگ در ۵۰ سال پیش، دانش و آگاهی درباره کار با ابزار دیجیتال برای فروش بود. در دهه ۱۹۹۰ میلادی که اصطلاح “بازاریابی دیجیتال” برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت، خبری از فروش آنلاین محصولات و خدمات نبود. در واقع هیچ کدام از واژه‌های این اصطلاح به طور کامل هویت نداشتند و همانند تیری در تاریکی بودند. تنها عده بسیار کمی با ابعاد این اصطلاح‌ بزرگ آشنایی داشتند.

دیجیتال مارکتینگ یک اصطلاح تخصصی در حوزه فناوری شمرده می‌شد و تعداد افراد فعال در این حوزه کم بود. اما امروزه با رشد سایت‌های آنلاین، تعداد دیجیتال مارکترها هم افزایش پیدا کرده است.

منظور از حوزه‌کاری دیجیتال مارکتینگ تنها مانیتور لپتاپ یک فرد که روبه‌روی او قرار دارد، نیست. دیجیتال مارکتینگ یک مفهوم کلی است و نمی‌توان رابطه آن را با چیز خاصی محدود کرد.

سایت‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی و ایمیل هر کدام ساختار ویژه‌ای دارند. دلیل حضور افراد در آن‌ها با هم یکسان نیست. در واقع، گسترش فضای آنلاین باعث شده است که مفهوم دیجیتال مارکتینگ همانند یک چتر ابری باشد که زیرمجموعه‌های زیادی را پوشش می‌دهد.

  • فرآیند مارکتینگ کسب و کار خود را مشخص کنید.
  • بودجه دیجیتال مارکتینگ را به طور واضح تعیین نمایید.
  • گستره ارتباط با بازار هدف کسب و کار خود را در نظر بگیرید.
  • از ابزارهای دیجیتال شناخت کامل داشته باشید.

بازاریابی دیجیتال نزدیک‌ترین واژه برای توصیف مفهوم دیجیتال مارکتینگ (digital marketing) است. آن چیزی که در نگاه اول توجه افراد را به معنای “دیجیتال مارکتینگ” جلب می‌کند، واژه “دیجیتال” است. تعداد ابزارهای دیجیتالی که امروزه در زندگی خود از آن‌ها استفاده می‌کنید، کم نیستند. رادیوی دیجیتال، تلویزیون، لپتاپ و موبایل از جمله ابزارهای دیجیتال امروز هستند.

تعریف دیجیتال مارکتینگ-digital marketing

واژه “مارکت” در فرهنگ نامه آزاد فارسی به معنای فروشگاه و محل خرید است. با کنار هم قرار دادن معنای مستقل هر کلمه به تعریف دیجیتال مارکتینگ خواهید رسید. واژه دیجیتال مارکتینگ به معنای استفاده از هر ابزار دیجیتال برای رسیدن به هدف خرید و فروش محصول یا خدمات است.