۹ عدد از بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ که باید بخوانید!

بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ، بینش قدرت‌مندی را در مورد دنیای دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی دیجیتالی و روابط عمومی به افراد ارائه می‌دهند. کتاب‌های تالیف شده برای بازاریابان دیجیتالی یا افراد تشنه یادگیری، که به آگاهی عمیق‌تری در این زمینه نیاز دارند بسیار ارزشمند هستند.

به‌طور کلی، مطالعه تنها یک کتاب دیجیتال مارکتینگ می‌تواند در رشد و پیشرفت فعالین حوزه دیجیتال مارکتینگ یا اصطلاحا دیجیتال مارکترها تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

اگر به دنبال این هستید که بهترین کتاب دیجیتال مارکتینگ را در این‌جا پیدا کنید، باید بگویم به نقطه درستی از تحقیق خود رسیده‌اید؛ در حقیقت، تمامی کتاب‌هایی که در ادامه به شما معرفی می‌شوند، جزو بهترین‌ منابع در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستند.

در نتیجه ما به شما پیشنهاد می‌کنیم در جهت رشد، پیشرفت، ارتقای شغل و توسعه فردی خود، تمامی این کتاب‌ها را تهیه کنید و از خواندن آن‌ها لذت ببرید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال به ایجاد و انتشار محتوا از طریق کانال‌هایی مثل رسانه‌های دیجیتال، وب‌سایت‌ها، صفحات فرود یا لندینگ، رسانه‌های اجتماعی و ایمیل اشاره دارد. در مرحله انتشار و ترویج محتوا هم از انواع استراتژی‌ها در کانال‌های ‌دیجیتال که برخی از آن‌ها پولی هستند، کمک می‌گیرد.

SEO، SEM، تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC)، تولید محتوا (تصویری، متنی و صوتی)، کارشناس شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و موارد این چنینی هم از جمله فعالیت‌های مربوط به حوزه دیجیتال مارکتینگ هستند.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ

امروزه همه چیز به صورت دیجیتال در اختیار افراد قرار گرفته و بازاریابی دیجیتال هم تقریباً در هر جنبه‌ای از تجارت ادغام شده است. فضای دیجیتال مارکتینگ می‌تواند اساساً نحوه ارتباط شرکت‌ها با مشتریان و ارائه ارزش به آن‌ها را تغییر دهد.

در چنین شرایطی اگر کسب‌وکار شما نتواند یک استراتژی بازاریابی دیجیتال را در یک بازار آنلاین جهانی و رو به رشد، پیاده‌سازی و اجرا کند، به سادگی نمی‌توانید در رقابت با آن‌ها باقی بمانید.

برخی از با اهمیت‌ترین نکات در رابطه با دیجیتال مارکتینگ عبارت‌اند از:

 • ارائه استراتژی‌ها برای بازاریابی آنلاین
 • راه حل‌هایی برای بازاریابی مقرون‌به‌صرفه
 • دارای گزینه‌های هدف‌گذاری و شخصی‌سازی پیشرفته
 • ردیابی و اندازه گیری دقیق کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ
 • دریافت بازخورد مداوم کمپین‌های تشکیل شده

۹ مورد از بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ

بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ برای افراد فعال در این حوزه تالیف شده است؛ اگر دیجیتال مارکتر هستید یا سمتی هر چند کوچک را در این فضا بر عهده دارید، می‌توانید با مطالعه کتاب‌هایی که در ادامه برای شما معرفی می‌کنیم، سطح دانش و معلومات خود را افزایش دهید.

برخی از بهترین کتاب‌ها در حوزه دیجیتال مارکتینگ عبارت‌اند از:

داستان‌هایی که می‌چسبند اثر کیندرا هال

 • داستان‌هایی که می‌چسبند اثر کیندرا هال

همان‌طور که از عنوان این کتاب از کیندرا هال انتظار می‌رفت، «داستان‌هایی که می‌چسبند» اصول بازاریابی را در جریانی جذاب قرار می‌دهد؛ در واقع او از این طریق می‌تواند اهمیت داستان‌گویی یا داستان‌سرایی در بازاریابی دیجیتال را به نمایش بگذارد.

بحث جذاب داستان‌سرایی تجاری می‌تواند مشتریان از مابقی رقبا دور کند؛ در این حالت، مشتریان برای خرید از شما ترغیب می‌شوند و به این ترتیب می‌توان گفت داستان‌سرایی، اساس یک استراتژی‌ فروش خوب را تشکیل می‌دهد.

هال، تکنیک سه مرحله‌ای Find-Craft-Tell خود را برای ارائه چهار مدل از داستان‌سرایی تجاری توضیح می‌دهد:

 • داستان ارزش “مشتری را نیازمند محصول ارائه شده از جانب شما می‌کند”
 • داستان بنیان‌گذار “سرمایه‌گذاران و مشتریان متقاعد می‌شوند که در سازمان شما سرمایه‌گذاری کنند”
 • داستان هدف – “کارمندان و مشتریان داخلی را با شما همسو می‌کند و به ‌نوعی الهام بخش آنهاست”
 • داستان مشتری – به کسانی که از محصول یا خدمات شما استفاده می‌کنند اجازه می‌دهد تا تجربیات معتبر خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.
 • آنچه مشتریان آرزو دارند اثر نیکلاس جی وب

در کتاب آنچه مشتریان آرزو دارند، پیش‌بینی اینکه مشتریان چه خواسته‌ای دارند و به چه چیزی در آینده نیاز خواهند داشت را به‌عنوان بخش کلیدی در بازاریابی دیجیتال معرفی می‌کند.

در این کتاب از نیکلاس جی وب به ۲ سوال اساسی شما پاسخ داده می‌شود؛ ۱٫ مشتریان شما چه چیزی را دوست دارند؟ ۲٫ از چی متنفر هستند؟ پاسخ دادن به این دست سوالات به شرکت‌ها و سازمان‌ها کمک می‌کند تا انتظارات مشتری را برآورده کنند و از رقبا پیشی بگیرند.

کتاب هک کردن رشد - نمودار رشد

 • کتاب هک کردن رشد (نمودار رشد) اثر شان الیس و مورگان براون

کتاب هک رشد به شما نشان می‌دهد که بازاریابان به دلیل توانایی آن‌ها در افزایش و حفظ مشتریان از طریق استراتژی‌های خلاقانه به عنوان هکرهای رشد نیز شناخته می‌شوند. آلیس و براون، این کتاب را به‌عنوان ابزاری برای ایجاد استراتژی‌های هک رشد نوشته و به بازار عرضه کرده‌اند.

برای انجام این کار، بازاریابان از روش‌هایی استفاده می‌کنند که تنها توسط استارت‌آپ‌ها و غول‌های صنعت استفاده می‌شوند؛ بازاریابان از این طریق می‌خواهند پایگاه مشتری و بازار فروش خود را افزایش دهند.

 • کتاب شلیک به hippo اثر تام باودن و تام جپسون

‌در این کتاب، باودن و جپسون توضیح می‌دهند که چگونه تحت شرایط سخت، تصمیم‌گیری منطقی و مبتنی بر داده‌ها می‌تواند جای خود را به عقاید شخصی و احساس درونی بدهد.

علاوه بر این، نویسندگان این کتاب، تمام مهارت‌های فنی مورد نیاز برای موفقیت در چشم‌انداز بازاریابی دیجیتال امروزی مانند SEO، بازاریابی ایمیلی و Google Analytics را پوشش می‌دهند.

 • کتاب بازاریابی دیجیتال اثر دیو چافی و فی