تبلیغات اینترنتی چیست؟ و آشنایی با انواع تبلیغات اینترنتی

می خواهم کار را با یک سوال شروع کنم! زمانِ ورودِ تبلیغات اینترنتی به زندگی خودتان را به یاد دارید؟ اولین بار کدام تبلیغات اینترنتی بود که بر تصمیمات شما تاثیر گذاشت و باعث شد تصمیمی که گرفته بودید را عوض کنید؟!

معمولا در اولین تجربه‌های استفاده از اینترنت، حتی بنرهای تبلیغی پیش پا افتاده هم می‌توانند هوش از سرِ افراد ببرند! اما رفته رفته هر یک از مخاطبان اینترنت به یک کاربر حرفه‌ای تبدیل شده و به هر تبلیغات اینترنتی روی خوش نشان نمی‌دهند. غافل از اینکه تبلیغات اینترنتی هم پا به پای کاربران مسیر حرفه‌ای شدن را پیموده و امروزه به غول‌های هوشمندی تبدیل شده‌اند.

اصلا انسان از زمانی که پا به زندگی اجتماعی گذاشت، از هر رسانه‌ای که در دست داشته، برای تبلیغات استفاده کرده است. چه آن زمان که هخامنشیان روش حکومت و آیین‌های خود را بر روی سنگ‌ها حکاکی می کردند.. چه زمانی که هنرمندانِ ماهر نام و نشان خود را با خط میخی بر روی دست ساخته‌های خود می‌نوشتند. چه آن دوره‌ای که یونانیان باستان به خارجی‌ها دستمزد می‌دادند تا کسب و کارشان را در بوغ و کرونا کنند.. چه بعدها که پای تبلیغات چاپی و تلویزیونی به میان آمد. و چه امروز که انواع تبلیغات اینترنتی غوغا می‌کند!

اهمیت تبلیغات اینترنتی چیست؟

فرقی نمی کند شما فعالیت آنلاین دارید یا غیرآنلاین.. در هر کسب و کاری که باشید، حتما این جمله طلایی را شنیده‌اید که می‌گوید: “اگر ۱۰۰ تومان سرمایه داری، ۱۰ تومان را صرف کارت کن و ۹۰ تومان را صرف تبلیغات” بدون شک شما نمی‌توانید ۹۰ درصد سرمایه‌تان را بدون آگاهی و مطالعه قبلی به باد هوا بسپارید! اگر بدون دانش و اطلاعات کافی اقدام به تبلیغات کنید، بعید نیست در قرن بیست و یکم راه‌هایی شبیه به روش‌های تبلیغی ایرانِ باستان را در پیش بگیرید!

پس تنها یک راه برایتان می‌ماند: سرمایه گذاری تا بازاریابی دانش بجویید!

ما در این مقاله سعی کردیم سرمان را خلوت کنیم و هرآنچه در مورد تبلیغات اینترنتی نیاز دارید به شما بگوییم! چون امروز تبلیغات اینترنتی به عنوان آخرین دست یافته بشر در عرصه تبلیغات، در بسیاری از کسب و کار های اینترنتی  حرف اول را می‌زند.

تبلیغات اینترنتی چیست؟

تبلیغات آنلاین چیست؟ (online advertising)

با گسترش و فراگیر شدن دنیای اینترنت و راهیابی فعالیت‌های تجاری به فضای آنلاین، تبلیغات اینترنتی به عنوان یکی از شاخه‌های بازاریابی الکترونیک (دیجیتال مارکتینگ) متولد شد! به تبلیغ برند، کالا یا خدمات از طریق فضای آنلاین، تبلیغات اینترنتی گفته می‌شود. ساده بگوییم، وقتی شما از امکاناتِ اینترنت استفاده می‌کنید تا مخاطب را نسبت به برند یا محصول خود آگاه و علاقه‌مند کنید، در واقع دست به تبلیغات اینترنتی زده‌اید. این ابزار و امکانات می‌تواند ایمیل، وبسایت‌ها، موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، پیام رسان‌های اینترنتی و هر ابزار اینترنتی دیگری باشد.

چرا تبلیغات اینترنتی؟

در هر کسب و کاری که هستید، برای آن که تبلیغ در اینترنت ثمربخشی داشته باشید باید به دو پرسش مهم پاسخ دهید:

  • بیشترین و بهترین مخاطب کجاست؟
  • قوی‌ترین رسانه کدام است؟

بگذارید در یافتن پاسخ کمکتان کنیم.

  • مخاطب کجاست؟

در هر تبلیغ موفقی مخاطب در درجه اول قرار دارد! پس باید بدانید که مشتری‌های احتمالیِ شما کجا هستند؟ هرچند که هنوز نمی‌دانیم کسب و کار شما دقیقا چیست تا بهتر راهنماییتان کنیم، اما این را خوب می‌دانیم که بیشتر مردم کم و بیش در فضای آنلاین حضور دارند. شاید همه مردم روزنامه  X را نخوانند، شاید همه از خیابان Y عبور نکنند، شاید همه موج Z را در رادیو دنبال نکنند… اما اینترنت یک فضای جهانی است که در آنِ واحد همه مردم به آن دسترسی دارند!

فضای آنلاین امکان دسترسی سریع و حضور شبانه‌روزی را برای مخاطبان در سراسر جهان فراهم می‌کند.

  • بهترین رسانه کدام است؟

رسانه وسیله‌ای است که پیام را از فرستنده به گیرنده منتقل می‌کند. قبل از آن که هر پیامی را بفرستید از خود بپرسید کدام رسانه بهتر است؟!

اجازه می‌دهید به جای جمله‌های سخت و طولانی و البته تکراری، اهمیت رسانه را با یک مثال ساده بیان کنیم؟

فرض کنید به همراه چند تن از رقیبانتان در یک جمع ۱۰۰۰ نفره از مخاطبان حضور دارید. هر کدام از رقبا سعی می‌کنند در آن فضای باز و پرسروصدا توجه مخاطبان را به خود جلب کنند. یک نفر گروه‌های سه یا چهار نفره جمع می‌کند و بنا را بر سخنرانی می‌گذارد… یک نفر پیامش را روی مقوای بزرگی می‌نویسد و در میان جمعیت می‌چرخد… یک نفر تلاش می‌کند نامه بنویسد و دانه به دانه به دست هر فرد بسپارد… و ناگهان شما با یک بلندگو وارد می‌شوید و به همه سر و صداها و رقابت‌ها خاتمه می‌دهید! این بلندگو همان رسانه قدرتمند شماست!

برای انجام تبلیغات نیز، باید رسانه‌ای قدرتمند انتخاب کنید. رسانه‌ای که بتواند بین شما و مخاطب ارتباطی دو سویه ایجاد کند و برای مخاطب جذاب باشد. تبلیغات آنلاین با به کارگیری اینترنت به عنوان یک رسانه محبوب می‌تواند در کوتاه‌ترین زمانِ ممکن ارزشمندترین مخاطبان را به شما متصل کند.

علاوه بر آن، مزایای دیگرِ تبلیغات اینترنتی از جمله هزینه مقرون به صرفه، امکان به روزرسانی آسان، قابلیت تجزیه و تحلیل رفتار مخاطب نیز قابل چشم پوشی نیست.

انواع تبلیغات اینترنتی کدامند؟

تبلیغات اینترنتی چیست

با توجه به اهمیت تبلیغات اینترنتی در کسب و کارهای آنلاین و حتی غیرآنلاین، بد نیست نگاهی بر مهم‌ترین روش‌های تبلیغات در اینترنت داشته باشیم.

  • تبلیغات بنری

تبلیغات بنری یا Banner ads همان مستطیل‌هایی است که بارها در گوشه و کنار وبسایت‌ها دیده‌اید! ( البته بین خودمان بماند که خیلی‌ها را هم نخوانده و سریع بسته‌اید!)

تبلیغات بنری پیام شما را در قالب یک طراحی گرافیکی، در وبسایت‌های پربازدید منتشر می‌کند تا در معرض دید مخاطبان قرار گیرد. از این نوع تبلیغات اینترنتی برای کسب و کار استفاده زیادی شده و اهمیت زیادی دارد که روش اجرای آن چطور باشد تا اثرگذاری لازم را داشته باشد. این بنرهای تبلیغاتی بیشتر به صورت تصویر تهیه شده و به دو صورت ثابت یا متحرک نمایش داده می‌شوند. مخاطب پس از کلیک بر روی تبلیغات نمایشی (تبلیغات بنری) به وبسایت تبلیغ دهنده منتقل خواهد شد. بنابراین اولین هدف در تبلیغات بنری افزایش ترافیک وبسایت است. این روش از تبلیغات اینترنتی می‌تواند با خلق تصاویر جذاب مخاطبان را به سمت شما جلب کرده و در مورد برند شما نیز آگاه سازی کند.

اما یادتان نرود نیمه خالی لیوان را هم ببینید!

امروز تبلیغات بنری از نقطه اوج فاصله گرفته است. بسیاری از مخاطبان، بنرهای تبلیغاتی را نه به عنوان یک فرصت، بلکه به چشم یک مزاحم می‌بینند. کمی ناامیدکننده به نظر می‌رسد، اما باید بگوییم که کابران زیادی هم هستند که از نرم‌افزارهای بلاک کننده تبلیغات استفاده می‌کنند و حتی بنرهای چشمک زن شما را نمی‌بینند!

  • تبلیغات اپلیکیشنی

تبلیغات اپلیکیشنی یا درون برنامه‌ای، تبلیغاتی است که از فضای اپلیکیشن‌های موبایلی، برای جلب توجه مخاطب و ارسال آگهی تبلیغی استفاده می‌کند. در بیشتر مواقع تبلیغات اپ